Kuşların Yiyebileceği Sebzeler

Kuşların yiyebileceği sebzeler

Kuşların yiyebileceği sebzeler hangileridir? Onların beslenmelerini izlemekten keyif alırken, diğer yandan sağlıklı beslenmesini sağlayacak sebzeleri bu yazımızda sizler için ele alıyoruz. Bazı kuşların diyetlerinde sebze ve meyve her gün yer alır iken muhabbet kuşu gibi türler için sadece atıştırmalıktır. Bu nedenle sahip olduğunuz kuş türüne bağlı olarak atıştırmalık ya da günlük olarak sunma şeklini kendiniz ayarlamalısınız.

Kuşlar için sebze seçimi yaparken; mümkün olduğunca dengeli bir beslenme oluşturduğunuza dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz sebzelerin mevsiminde ve iyice temiz olmaları da çok önemlidir. Bunun haricinde bazıları kuşlar için zararlıdır. Bu nedenle asla yememeleri gerekir. ilk defa kuş bakıyor ve bir sebzeyi sunuyorsanız, öncelikle sebze ve kuş hakkında araştırma yapmalı ve veterinere danışmalısınız.

Kuşların güvenle yiyebileceği sebzeler

Kuşların güvenle yiyebileceği sebzeler arasında havuç, brokoli, ıspanak ve bezelye ilk sıralarda yer alıyor. Bu nedenle bu sebzelerin kuşlar için ne tür yararları olduğunu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Bu sebzeler tüm evcil kuşlar güvenle yiyebileceği çeşitlerdir. Diğerlerinin hazırlanması ve sunulması konusunda belirli detaylara dikkat etmek gerekir. Diğer sebzeler hakkında bilgi almak için beslenme kategorimizde yer alan makalelere göz atabilirsiniz.

Evcil Kuşlar Havuç Yer mi?

Havuç hepimizin okullarda öğrendiğimiz gibi göz sağlığına iyi gelen bir besindir. Ancak havucun mucizeleri bununla sınırlı değildir. Yüksek oranda Beta Karoten içeren havuç, aynı zamanda iyi bir vitamin deposudur. Papağan ve diğer bazı büyük gagalı türler için havuç yemesi çok keyifli bir besindir.

Dış yüzeyi iyice soyulmalı ve temizlenmelidir. Küçük dilimler halinde hazırladığınız havuçları sevimli dostlarınızla paylaşabilirsiniz. Onların kolayca tüketebilmesi için dilerseniz ince ince kıyarak tattırabilirsiniz. Havuçlar çiğ olarak tüketilebilir. Pişmeden verirseniz içeriğindeki yararlı bileşenlerden daha çok yararlanabilirsiniz.

Evcil Kuşlar Brokoli Yer mi?

Evcil kuşlar, doğadaki zengin vitamin içeriğine beslendikleri ortamda kolayca ulaşamayabilirler. Bu vitaminlerin başında, çoğunlukla güneşten almamız gereken D vitamini gelmektedir. Süt ürünlerinin bazılarında bolca olsa da, böyle ürünler tüketmek kuşlara iyi gelmez. Gerekli D vitamini ihtiyacını kuşlarınıza sağlayacak olan mucize sebze brokolidir. Aynı zamanda brokoli, temizlenip ince dilimler haline getirildiğinde sevecekleri bir atıştırmalık olacaktır.

Evcil Kuşlar Ispanak Yer mi?

Sebzelerin özellikle yaprak rengi ne kadar yeşilse o kadar antioksidan özellik taşıyor demektir. Virüs ve bakterilere karşı direnç kazanmaları için papağan gibi evcil kuşlarınıza ıspanak, marul ve lahana gibi sebzeler ikram edebilirsiniz. Vitamin açısından zengin olan mor ve diğer koyu sebzeler de bağışıklık için son derece önemlidir. Demir oranı yüksek ıspanakları iyi temizlemeye ve mevsiminde almaya özen gösterin.

Evcil Kuşlar Bezelye Yer mi?

kuşların yiyebileceği sebzeler

Kabuksuz, çiğ tane bezelyeler tüylü dostlarımızın keyifle atıştıracağı yiyeceklerden biridir. Bezelye, sindirim ve dolaşım sistemler için faydalıdır. Aynı zamanda yuvarlak taneler halinde olması sebebiyle oyun oynama isteklerini arttırır.Pişirmeden ve taze olarak verilen bezelyeler kuşların dengeli beslenmesine yardımcı olacaktır.

Kuşlar zeki canlılardır ve yeni bir şey ile tanıdıklarında temkinli ve şüpheci davranırlar. Böylece kuşlar onlara sunduğunuz yeşilliklere yaklaşmayabilir. Bu da sizi önüne koyduğunuz sebzeyi sevmediği konusunda şüpheye düşürebilir. Aslında bu yaklaşımın nedeni, sebze ve meyvelere doğal olarak aşina olmamalarıdır. Papağanlar için durum farklıdır. Onlar vahşi hayatta zaten sebze ve meyve yerler. Ancak kafeste doğup büyüdüyse onlar da diğer kuşlar gibi temkinli davranırlar.

Eğer kafeste birden fazla kuş varsa, bir zaman sonra, cesur bir kuş, yeşilliklere yaklaşmaya cesaret eder ve dikkatlice kemirir. Ancak biri başlar başlamaz diğer kuşlar da genellikle aynı şeyi yapar.

Muhabbet kuşları yeşilliğe bir kez yaklaşınca bir daha hep yeşillik yemek isteyebilir. Bunun nedeni, muhabbet kuşlarının tıpkı biz insanlar gibi bir tat alma duyusunun olmasıdır. Bu nedenle, her zaman yeni bir çeşidin kuşlarınız için iyi olup olmayacağını deneyebilirsiniz. Bazı kuş severlerin yaptığı sebze deneyleri sonucunda, muhabbet kuşlarının otlar, havuç yeşillikleri ve marul gibi yeşil olan her şeyi hızlı ve kolay bir şekilde yakalamayı sevdiklerini göstermiştir.

Evcil kuşların beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler

  • Kuşun her gün yediği yiyecek miktarını kontrol edin.
  • Her gün taze ve tatlı su verin .
  • Her gün çeşitli taze sebzeler sunun.
  • Büyük bir parça sebze vermek yerine, birçok farklı sebze türünden küçük parçalar vermek çok daha iyidir.
  • Yavaş yavaş yeni sebzeler ile tanıtın. Ancak bunu yapmadan zararlı olup olmadığını kontrol edin.
  • Kuş özellikle bir yiyeceğe düşkünse, diğer sebzeleri de yemesini teşvik etmek için daha az beslemeyi deneyin.
  • Tüm sebzeleri tüylü dostunuzu beslemeden önce iyice yıkayın.
  • Tüm yiyecek ve su kaplarını günlük olarak temizlemelisiniz.
  • Kafesin dibine yem koymayın, çünkü burası kuş pisliğinin düştüğü yerdir. Ancak tel varsa koyabilirsiniz.
  • Bir kuşun bir yemeği bir kez reddetmesi, onu asla yemeyeceği anlamına gelmez. Başka bir zaman tekrar yemesi için sebzeyi deneyebilirsiniz

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap