Kuşların Gagaları Neden Sivridir?

kuşların gagası neden sivridir

Kuşların gagaları neden sivridir sorusunu çok fazla duyuyoruz. Kuşlar ne kadar minik ve narin canlılar olsalar da ısırarak canınızı çok fazla yakabilirler. Özellikle de saldırgan kuşların ısırıkları iz bırakabiliyor. Peki gagalar neden bu kadar sivri ve ne işe yarıyor? Makalenin derinliklerine inerek soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Kuşların gaga yapıları hakkında bilgi sahibi olurken bir yandan da onlar için neden önemli olduklarını anlayacaksınız. Belgesel niteliğinde şaşırtıcı bilgiler için makalelerimize göz atabilirsiniz.

Bir kuşun gagası onun savunma mekanizmasıdır

Herkes kendini bir şekilde korumak ve kollamak ister. Bizler el ve kollarımızı kullanarak kendimizi korumaya çalışırken kuşlar da olası tehditlere karşı gagaları ile kendilerini korurlar. Bu nedenle kuşların gagaları sivridir. Bunun dışında veterinerler kuşların gagalarına bakarak hasta olup olmadıklarını anlayabilirler. Soğuk aldıysa ya da enfeksiyon kaptıysa bu gagasından anlaşılır.

Savunma mekanizması dışında gagaları onların beslenmesini sağlar. Vahşi doğada yiyecek ararken, toplarken ya da onları kabuğundan ayırırken zorluk çekmezler. Fındık ve tohum parçalamak için gagaların sivriliği onlar için yeterli.

Hiç yuva yapan kuşlara tanık oldunuz mu? Öncelikle çevrelerinden dal parçaları toplarlar. Sonrasında yuva yapacakları yere yavaş yavaş dal parçalarını koyarlar. Bunların hepsi için gagalarını kullanırlar.

Kafes içerisinde tellere tırmanırlar, tüneğe tırmanırlar ve vahşi hayatta bir yere çıkmak için gagaları ile tırmanırlar. Gaga onlar için sadece bir vücut parçası değil ayrıca günlük yaşamlarının önemli bir parçasıdır.

Araştırmacılar kuşların gagalarına bakarak türlerini araştırırlar. Her kuşun gagası farklı olsa da her birinin ki sivridir. Bu sivrilik bazıları için yüksek derecede olabilir.

Kuşların türlerine göre gaga türü değiştiği gibi beslenmesi de değişir. Yani neyi nasıl yediklerine bakarak gagasının şeklinin nedeninin anlayabilirsiniz. Örnek olarak ağaçkakanların gagası düz ve çok sivridir. Bunun nedeni ağacı kolay yontabilmesi içindir. Onlar ağaçlarda delik açmak için sivri gagaya sahiptirler.

Kuş Gagasının Tırnak Gibi Bakıma İhtiyacı Var

Kuşların tırnakları düzenli olarak kesilmelidir ve bunu kendiniz yapamazsanız veterinere gidebilirsiniz. Veterinerlerin yıllık kontrollerinin önemlerinden biri de budur. Bakımlarını en iyi şekilde yaparlar. Tırnak gibi kuş gagası da bakım yapılması gereken bir parçadır. Çünkü kuşların gagaları tırnakları gibi ömrü boyunca uzamaya devam eder.  Gaga keratinden oluşur ve dış katmanların deri değiştirmesi nedeni ile pul pul olarak dökülme yapar. Bu gibi bir şeye tanık olursanız endişe duymadan veterinere danışabilirsiniz.

Vahşi hayatta kuşlar gagalarını bir yerlere sürter ve törpülerler. Ev ortamında ise bu mümkün olmaz. Evde yaşayan kuşlar gagalarını tüneklerine ve oyuncaklarına sürterek aşındırırlar. Peki gagasının törpülenmesi için ne yapmalıyız? Mürekkep balığı kemiği gaga taşı almalısınız. Diğer gaga taşları onlar için faydalı değildir. dilerseniz bunun için deneyde yapabilirsiniz. Kafesin bir yanına mürekkep balığı kemiği taşı ve diğer tarafına da sade gaga taşı asıp hangisine gideceğine bakabilirsiniz. Lezzeti ve gagasına olan faydası nedeniyle mürekkep balığına koşa koşa gidecektir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap