Kuşlar yumurta yer mi? Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Kuşlar yumurta yer mi

Kuşlar yumurta yer mi? Bu soruya sahip sevgili kuş sever okurlarımız için müjdeli bir haberimiz var! Sizler için kuşların yumurta yiyip yiyemediğini araştırdık. Yumurtanın sarısı yenir mi, kabukları ile birlikte yenir mi ve kuşlar için yumurtanın faydaları nelerdir, gibi birçok sorunun yanıtını burada yanıtlayacağız.

Kuşları yumurta ile beslemek kimileri için şaşırtıcı bir durum gibi gelebilir. Kuşlar ve yumurtalar ayrılmaz iki parçadır. Sonuçta kuşların yumurtlayarak ürediğini hepimiz biliyoruz. Ancak bazı durumlarda kuşunuzun sağlığı için onlara özel olarak yumurta yedirmeniz gerekebilir. Yumurtalar doğal bir besindir. Özellikle kuşların daha sağlıklı olması için doğal yumurtalar ile onları besleyebilirsiniz. Kuşları Yumurta İle Beslemek doğru bir uygulamadır. Kuşlarınızın sağlığını olumsuz etkileyecek şeker oranı ve fazla karbonhidrat olmadığı için düzenli olarak kuşlarınıza yumurta verebilirsiniz. Ancak bizler için de olduğu gibi kuşlarınızın sağlığı için de yumurta verirken belirli bir oranda yedirmek oldukça önemlidir.

Vahşi Hayvanlar Ve Yumurtalar

kuşlar yumurta yer mi sorusunu ilk olarak vahşi kuşları ele alarak yanıtlayalım. Çünkü tüm hayvan türlerine bakıldığında yumurtanın hepsi için ne kadar besleyici ve önemli olduğunu görebiliriz. Yumurtalar gerçekten en besleyici besinlerden biridir. Özellikle belgesellerden de gördüğümüz kadarı ile tüm hayvanlar buldukları her yumurtayı çalıp yiyebilirler. Özellikle sıçanlar, tilkiler ve kirpiler en çok yumurta yiyen hayvanlardan bazılarıdır.

Kargalar da yine kuş türlerine bakıldığında en çok yumurta tüketen hayvanlardan biridir. Özellikle kargaların bu konuda kötü bir şöhretleri olduğunu söylemek mümkündür. Doğada kargalar için yumurta hırsızı da denilmektedir. Kargalar yumurtaları çalarlar ve üzerlerine delik açarlar. Daha sonra üst gagalarını yumurtanın üzerinde açtıkları delikten içeri sokarlar. Daha sonra gagalarını havaya kaldırarak yumurtanın içindekileri içerler. Martıların da yine yumurtayı çok sevdikleri bilinmektedir.

Yumurtanın Kuşlar İçin Faydaları

 1. Yumurtalar insanlar kadar hayvanlar için de oldukça besleyici ve faydalı bir besindir. Çünkü yumurtalar hayvanların beyinlerini besleyen bir besindir.
 2. Özellikle vahşi doğaya bakıldığında avlanmak için ve hayatta kalmak için zeka gerekmektedir. Bunun için de vahşi doğada zekayı kullanmak için yumurta tüketmek en güzel seçimlerden biridir. Yumurtanın sarısı özellikle beyindeki sinyalleri hızlandırmaktadır. Bu da daha hızlı ve pratik düşünmeyi geliştirmektedir.
 3. Yumurtanın tam olarak beyin gıdası olduğunu söylemek yanlış olmaz.
 4. Bununla birlikte hayvanlar üzerinde yapılan araştırmaya göre de karaciğer fonksiyonlarını da artırdığı bilinmektedir.
 5. Protein denildiğinde akla ilk olarak gelen besinlerden biri yumurtadır. Beyin gelişimi için gerekli olan amino asitlerin üretilmesi için yumurta oldukça gereklidir. Bununla birlikte hayvanların bu kadar sık yumurta tüketmesinin farklı bir faydası da vardır.
 6. Doğada hayatta kalmak için sadece iç güdüler yeterli olmayabiliyor. Zeka ile hayatta kalınmaktadır. Bunun için de hızlı düşünmek oldukça önemlidir. Yumurta ise beyin için bu hızlı düşünmeyi hızlandıran içerikleri almalarını sağlar.
 7. Normal bir tavuk yumurtası %12 oranında proteinden oluşur. Bir adet yumurta günlük olarak bir hayvanın alması gereken tüm amino asitler için yeterlidir.
 8. Amino asit vücudun ürettiği bir şey değildir. Dışarıdan alınması gereken bir vitamin olduğu için bunu yumurtadan karşılarlar.
 9. Sadece yumurta değil yumurta kabuğu da hayvanlar için oldukça faydalı bir besindir.
 10. Yumurta kabuğu özellikle vahşi doğaya bakıldığında mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır diyebiliriz.
 11. Özellikle kuşlar incelendiğinde kalsiyumun ne kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. Yumurta kabuğu da bir kuş için gerekli olan kalsiyumu sağlayabilir.
 12. abani kuşların genellikle yumurtaları çalmalarındaki en büyük etkenlerden biri de yumurtanın kabuğunda yer alan proteindir. Gagalarının daha güçlü olması için düzenli olarak yumurta tüketmeleri gerekmektedir.
 13. Yumurta ile ilgili yapılan araştırmalarda yumurtadaki kolesterol oranının düşündüğümüz kadar yüksek olmadığı oldukça doğru.
 14. Bir yumurtadaki kolesterolün aslında düşünülen orandan %14 kadar daha düşük olduğu tespit edildi. Ayrıca yumurta içinde tahmin edilenden daha fazla bir oranda D vitamini bulunduğu da yine yapılan araştırma ile tespit edildi.

Evcil Kuşunuz İçin Yumurta İle Beslenme Nasıl Yapılır?

Evcil kuşunuz için tercih edebileceğiniz en ucuz protein kaynağı yumurtadır. Ayrıca sadece yumurtayı değil yumurta kabuğunu da yine evcil kuşunuz için bir besin olarak kullanabilirsiniz. Temiz ve ezik yumurta kabuğunu hazır olarak da almak mümkün. Ancak evinizde de oldukça kolay bir şekilde kuşunuz için yumurta kabuğu hazırlayabilirsiniz.

Yumurtanızı pişirmeden önce dışını oldukça iyi bir şekilde temizleyin. Daha sonra haşlayın. Soyduğunuz kabukları bir rondodan geçirin. Oldukça ince olacak şekilde hazırlayabilirsiniz. Yumurta kabuklarında oldukça fazla bakteri yer alır. Kuşunuzun hasta olmaması için yumurtayı pişirirken oldukça iyi temizlemelisiniz. Ardından temiz suyun içinde haşlayarak içini ayrı olarak kabuklarını da ayrı olarak kuşunuza verebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap