Kuşlarda Tüy Dökme ve Yolma Sorunu

Kuşlarda Tüy Dökme ve Yolma Sorunu

Tük dökme sorunu, özellikle papağan türü kuşlarda daha sık rastlanılan bir durumdur. Muhabbet kuşları da papağan türünden gelir ve bu kuşlarda da tük dökme sorunuyla karşılaşılabilir. Muhabbet kuşu besleyen kişiler bu sorundan çok fazla şikayet eder ve bu sorunun sebeplerini araştırır. Kafeste bakılan kişilerin birçoğunda bu dermatolojik hastalığa karşılaşılabilir. Kuş bakımı yapan her kişi bu durumdan şikayet eder ve altında yatan sebepleri araştırır.

Kuşlarda Tüy Dökme ve Yolma Sorunu Neden Olur?

Kuşlarda tüy dökme ve yolma sorunlarının birçok nedeni vardır. Tüylerdeki gelişim eksiklikleri kuşlarda tüy dökme ve yolma sorunlarının başında yer alır. Göz yaşı akıntılarının olması ve yaralanma gibi sebeplerden dolayı da kuşlar tüy dökebilirler. Alerjik nedenlerden ya da akarlardan dolayı da kafes kuşlarında bu sorunlar görülebilir. Protozoal hastalıklardan ötürü olabileceği gibi viral enfeksiyonlardan dolayı da olabilir. Hormonal nedenlerde kuşlarda tüy dökme ve yolma sorunlarına neden olabilir. Stres ya da kuşların alışkanlıkları da bu olayları tetikleyen başka sebeplerdir.

Kuşlarda Tüy Dökme ve Yolma Sorunu Nasıl Giderilir?

Bu konu ciddi bir konu gibi görülmese de dikkate alınmalı ve takibi güzel yapılmalıdır. Tüy dökme sorunlarından dolayı kafes hayvanınızın tüysüz kalması ya da ölmesi gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle çok dikkatli olunmalı ve kısa sürede müdahale edilmelidir. Eğer ki papağan ya da muhabbet kuşunuz tüylerini yoluyorsa gecikmeden harekete geçmelisiniz. Evde yaşanan derin bir üzüntü bile hayvanları etkiler ve bu nedenle tüylerini yolabilir. Bunu atlatabilmesi için de uzmanların yardımına ihtiyacı vardır.

Kuşlarda Tüy Dökme ve Yolma Sorununda İlk Ne Yapılmalıdır?

Hayvanlarınıza bakmayı seviyor ve belli bir sorundan dolayı tüy yolma başladığını anlamak için, ilk aşama da doğru teşhisi koymanız gerekir. Tüy yolma sorununa teşhis koyulmadığı sürece istediğiniz kadar tedavi sürecine başvurun tam anlamıyla yol alamaz ve bu sorundan kurtulamazsınız. İnsan hayatında bile bazı sorunlarla karşılaşılır ve bu sorunlar vücudun bir şekilde tepki vermesine sebep olur.

Bu durum hayvanlarda da aynıdır ve onları üzen durumlara bu şekilde tepki verirler. Tüy yolma ya da dökme sorununa teşhis koyduktan sonra kuşunuzu veteriner hekime götürmelisiniz. Götürmekte gecikirseniz bu sorunun sonunda evcil hayvanınız kangren olabilir ya da ölebilir.

Kuşlarda Tüy Dökme ve Yolma Sorununu Kendiniz Giderebilir misiniz?

Kuşlarınızın bu sorunuza teşhis koyduktan sonra, bir sonraki aşamada onu tedavi etmelisiniz. Veteriner hekime götürdükten sonra zaten sizin için en doğru yönlendirmeler yapılır. Bazı kuşlarda iyot eksikliği vardır ve bunu gidermenin de doğal yolları vardır. Tedavi sürecini de kendiniz gözlemleyebilirsiniz. Kuşunuzun kafesinde Okaliptüs ağacı ya da sıtma ağacı olarak bilinen ağaçtan kopardığınız yapraklar koyun ve bir süre bekleyin. Zamanla ağaç yapraklarını yiyen kuşlar iyot eksikliğinden kurtulur ve eskisi gibi tük dökmez. Bu tedavi yöntemiyle siz de etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Kuşlarda Tüy Dökme ve Yolma Sorunları Nasıl Engellenebilir?

Kuşlara yeni bir arkadaş almak da bu sorundan kurtulması için etkili yöntemlerdendir. Bunun yanı sıra, kuşun yaşam alanını değiştirme yani ona yeni bir kafes alma ya da kafesin içini değiştirme de iyi gelebilir. İnsanlarda ev ortamından sıkıldığı zaman tıpkı kuşlara yaptıkları gibi, yaşadıkları ortamı değiştirerek ya da yeni şeyler ekleyerek eğlenceli ortamlar oluşturabilir.

Böylece sıkıntısını geri plana atarak bu durumdan kurtulabilir. Kafesin içerisine alınan küçük oyuncaklar da kuşun dikkatinin dağılmasını ve eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilir. Böylece kuşlar bu sorunlarından kurtulur ve normal yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap