Kuşlarda Stres Belirtileri Nelerdir?

kuşlarda stres belirtileri

Kuşlarda stres belirtileri sahipleri tarafından fark edilmeyebilir. Bazıları hasta olduğunu düşünürken bazıları kuşun normal olduğunu düşünüp üzerinde durmayabilir. Oysaki kuşlar çok hassas canlılardır ve stres nedeniyle ölebilirler. Depresyona giren kuşlar kendilerine ya da çift olarak yaşıyorlarsa eşlerine zarar verebilirler ve erkek kuşlar bu durumdan en fazla zarar görenler arasındadırlar. Bu nedenle korkunç diyebileceğimiz nitelikte (kuşların ölmesi ya da eşlerini öldürmesi) sonuçlar ile karşılaşmadan önce tedbirler almak çok önemli. Yazımızın derinliklerine inerek kuşlarda oluşan stres belirtileri hakkında bilgi sahibi olabilir ve bu sorun ile karşılaşmamak için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Kuşlarda Stres Neden Olur Ve Belirtileri Nelerdir?

Ortada hiç bir sorun yok diye düşünürken kuşlar strese girebilirler. Onlar narin yapıya sahipler ve ilgiyi çok severler. Zamana sahip değilseniz kuş sahiplenmeyi biraz daha erteleyebilirsiniz. Balık dahi olsa canlılar bakıma muhtaçtır ve en büyük bakım sevgi ile başlar. Sürekli ilgilendiğiniz hâlde problem yaşayabilirsiniz. Önemli olan problemin ne olduğunu anlamak ve çözmektir.

 • Eskisi Gibi Yemiyorsa tedbir almalısınız

Kuşlar sıklıkla yem yer ve sahip olduğu ağırlık zaten çok az olduğu için iştahsızlık yaşadıkları an itibari ile hızlıca kilo kaybederler. Kuşun yanında fazla duramıyor ve bu gibi durumun söz konusu olup olmadığını fark edemem diyorsanız, kuşun yemliğine bakabilirsiniz. Eğer yemlik çevresi her zamankinden temizse bir sorun olabilir. Bunun dışında kuşlardaki sorunların en büyük belirtileri dışkılarına bakarak anlaşılır. Eğer dışkısı farklı renkte ise ya da her zamankinden az ise veterinere gitmenizi tavsiye ederiz. Kilo kaybı yaşayan kuşlar çok çabuk hastalanırlar ve bu durumu kesin olarak yaşadığınızı düşünüyorsanız vakit kaybetmeden gerekeni yapmalı yani belirttiğimiz gibi veterinere danışmalısınız.

 • Saldırganlık Yapan Kuş Strese Girmiş Demektir

Cana yakın ve sevecen tavırları ile en yoğun zamanlarımızda bile sahip olduğu albenisi ile bizi yanına çekebilen sevgili arkadaşlarımız strese girdiklerinde saldırganlık yapabilirler. Bu saldırganlık size ya da eşine karşı olabilir. Bu durumu nasıl fark edebilirim diyorsanız hemen birkaç belirgin özelliği yazalım.

 1. Her gün kafesten çıkmak isterken dışarı çıkmak için itiraz etmesi. Elinize konup dışarı çıkması konusunda eğitim verdiyseniz elinizi uzatıp biraz bekleyin ve parmaklarınızı ısırmaya çalışıyorsa ısrar etmeden kafesin kapağını kapatın.
 2. Eşine karşı yaptığı saldırgan davranışlar. Bu konu çok önemli ve bu yüzden dişi kuşun eşine karşı hırçın davrandığını ya da saldırdığını fark ettiyseniz hemen kuşları ayırmalısınız. Erkek kuşların dişi kuşların strese girmesi nedeniyle saldırıya uğrayıp öldüklerini ne yazık ki duyuyoruz. Dişi kuş hamile ise ya da yeni doğum yaptıysa saldırganlık yapma ihtimali biraz daha yükselebiliyor. Aile olarak sayı fazlalaştığı için de kafes küçük geliyordur. Bu nedenle büyük kafes almalısınız. Bunun yanında beslenmesine daha da önem vermelisiniz.
 3. Son olarak da hiçbir neden yokken kafese yaklaştığınız gibi kızgın sesler çıkarıp sizi korkutmaya çalışmasıdır.
 •  Tüylerini Neden Yoluyor?

Mevsim değişikliklerinde kuşlar tüy değişimi yaşarlar. Kış ayları için kalın ve yaz ayları için ince tüylere sahip olurlar. Bu nedenle de yavaş yavaş tüylerini koparıp değişikliğin tamamlanması için çabalarlar. Fakat mevsim değişikliği zamanı değil ise ve tüylerini abartılı şekilde yoluyorsa bir problem var demektir. Kafes temizliği yaparken gördüğünüz tüy topluluğu sizi endişelendiriyorsa kuş ile ilgilenmelisiniz. Diğer belirtiler de varsa veterinere danışmalısınız.

 • Kuşlarda Stres Belirtilerinde Biri Ses Değişikliğidir

Sesi ile her sabah sizi mutlu mesut uyandıran sevgili arkadaşınız bir gece yarısı tuhaf sesler çıkarıp sizi korkutabilir. Bu korktuğunu ya da strese girdiğini belirtir. Eğer kafesin üzerini örterek uyumasını sağlıyorsanız bu konuyu bir daha ele alıp düşünmelisiniz. Daha sonra kafesin üzerini açık bırakmalısınız. Diğer gece de aynı şekilde ses çıkarırsa muhtemelen depresyonda. Her zaman sahip olduğu ses seviyesinin dışında bir ses ile ötüyor ya da konuşuyorsa kuşu bir süre takip etmeli ve bunu sürekli yapıyor mu diye öğrenmelisiniz.

 • Kuşlarda Stres Çubukları Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kuşlar stres yaşadıkları dönemlerde özellikle baş kısmında oluşan beyaz dik şekilde gelen ve tüylerinden çok daha kalın ve sert çubuklar çıkabilir. Bunu fark etmek için kuşu elinize alıp tüylerin arasına bakabilirsiniz. Zaman geçtikçe stres çubukları daha da uzayıp belirginleşecekler. Bunun sebepleri arasında çiftleşme dönemlerinin gelmesi ya da çoktan geçmesi olabilir. Bu durumu fark ettiyseniz eşleşme yapabilirsiniz. Sebebin farklı olduğunu düşünüyorsanız da beslenmesine, temizliğine ve onunla olan ilginize dikkat edin.

Kuşlar çok kolay strese girebilirler ve bu belirtilerin birden fazlasına sahipseniz kuş muhtemelen depresyona girmiş. Kendinizi kötü hissedip bir şeyleri yanlış yaptığınızı düşünmeye gerek yok. Öncelik olarak sebeplerin ne olduğunu araştırmalısınız. Bu konuda sahip olduğumuz bilgiler ile genel olarak strese girme belirtilerinin birkaçını sıralayalım.

 1. Kafes küçük geliyor ya da kafes içerisindeki aksesuar, yem ve suluk gibi ihtiyaçlar onun için yeterli değil
 2. İlgi ya da sevgi eksikliği yaşıyor.
 3. Evde çocuk varsa kuşu korkutuyor ya da zarar veriyor.
 4. Eğer yavru sahibi olduysa eşi yardımcı olmuyor.
 5. Bazı erkek kuşlar yavru sahibi olduklarında dişi kuşları strese sokabiliyorlar. Hatta bazıları annelerini yavruların yanından çıkmaması için zorlayabiliyor.

Kuşlarda stres belirtilerinin en belirgin olanlarını sizler için belirttik. Sevgili arkadaşınızın normale dönmesini sağlamak için veterinere danışmayı unutmamalısınız.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap