Kuşlarda Soğuk Algınlığı Belirtileri ve Tedavisi

Kuşlarda Soğuk Algınlığı ve Tedavisi

Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan ülkemizde bu günlerde var olan soğuk havalar insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da hastalanmalara neden olmaktadır. Öyle ki hayvanlar arasında en hassas yapıya sahip olan kuşlar bu etkilenmeden daha fazla nasiplenmektedir. Nitekim doğaları gereği birçok kuş sokakta yaşar ve soğuk içinde yapıları müsaittir.

Ancak burada önemli olan ve kuşların hastalanmasına sebep olan en önemli unsur ani hava değişimleridir. İster ev kuşu olsun isterse de doğada ki kuş olsun ani hava değişimlerini bünyeleri kaldırmaz ve bu durumlarda kolayca hasta olabilirler. Ayrıca bilindiği üzere kuşlar sıcağı sever. Bu durumu soğuk yerlerden sıcak yerlere her sene yapılan kuş göçlerinden kolayca anlayabiliriz.

Soğuk Algınlığı Nedir?

Özellikle soğuk havalarda canlı varlıkların özellikle üst solunum yollarından yakalandığı hastalıktır. Birçok farklı yüzü olabilen bu durum herkeste görülür. Hemen her sene tekrar etmesinin nedeni ise 200’den fazla virüse sahip olmasıdır. Neticede canlı bedeninin bu virüslerin hepsini tanımasına imkan yoktur. Sonuçta soğuk alımının neden olduğu durumlar her varlık için geçerli olmaktadır.

Kuşlarda Soğuk Algınlığının Nedenleri

Birçok insanın evcil hayvan dediğinde aklına ilk gelen kuşlar olmaktadır. Özellikle kafes yaşamını sürdürebilmesi ve fazla masraflı olmaması nedeniyle tercih edilir. Bunun yanında kafesten salındıktan sonra yakalanması ihtimalinin düşük olması nedeniyle veterinerlere götürülme ihtimali de düşüktür. Neticede kuş sahibi olan kimsede çok daha fazla dikkat etmek zorundadır.

Kuşların soğuk almalarının nedenleri arasında:

 • Sıcak havaları daha çok seven kuşların ani hava değişimlerine direnememesi
 • Özellikle en ufak soğuk alımında hem cinsi tarafından bulaştırılması
 • Banyo veya yıkanma sonrası nemli tüyler ile zaman geçirmesi
 • Aşırı nemli ortamlarda bulunması
 • Yanlış beslenmeye maruz kalması sonucunda hassaslaşması
 • İdeal ısısının sürekli değiştirilmesi en önemlisidir belki de. Çünkü eğer bir ev kuşuysa bazen çok öttüğünde kafesi ile beraber farklı bir yere götürülebilir.

Neticede evdeki her odanın sıcaklığı bir değildir ve kuş etkilenecektir. Ayrıca doğadaki göçmen kuşlarında göç yolları üzerinde sürekli değişen havalara rastlaması bu duruma maruz kalmasına neden olur.

Kuşlarda Soğuk Algınlığı Belirtisi

Bu durumunda birçok göstergesi olmaktadır. Bu noktada hatırlatmak gerekir ki özellikle kuş sahiplerinin çok dikkatli ve özenli olması gerekir. Çünkü kuşlar ilgiyi sever ve hastalıklarını kesinlikle belli eder.

Neticede bu belirtiler arasında:

 • Özellikle soğuk havalarda kuşların büzüşmesi ve yuvarlak bir şekilde köşelerinde oturmaları
 • Gözlerinin sürekli kapalı bir şekilde olması
 • Günlük yiyeceklerini tüketmemeleri
 • Özellikle su içmemeleri
 • Özellikle öten kuşların seslerinin kesilmesi
 • Şok geçirmelerin gerçekleşmesidir. Bu durum özellikle aşırı soğuk algınlıklarında görülür ve neticesinde kuşlarda sürekli bayılmalar gerçekleşir.
 • Derinin doğal rengini yitirmesi ve tüy dökülmeleri gibi belirtiler yer alır. Eğer ki bu belirtiler tespit edilmezse zatürre, astım, bronşit gibi ağır hastalıklara evirilebilir.

Kuşlarda Soğuk Algınlığı Tedavisi

Yine tedavi yönteminin de birçok uygulanış biçimi vardır. Buradaki en önemli nokta ise kuşun hasta olmadan evvelki normal durumuna dönecek şartların sağlanmasıdır.

Tedavi yöntemleri arasında;

 • Ani değişimlerin olmadığı sıcaklık şartlarının sağlanması
 • Hastalık evresinde su içmekten uzak duran kuşa su içmesinin sağlanması
 • Hava almayacak şekilde korunması
 • Karıştırılmış yem verilmemesi
 • Patates kürü ile beslenmesi gibi durumlar yer alır.

Kuşlarda Soğuk Algınlığının Sonucunda Oluşabilecek Ağır Hastalıklar

Hassas yapıya sahip olan kuşlarda soğuk algınlığı durumunun iyi gözlemlenememesi sonucunda ağır hastalıklar ortaya çıkacaktır. Bunlar arasında: bronşit ve astım yer alır. Nitekim bu aşamadan sonra ölüm riski çok yüksektir.

Kuşlarda Bronşit

Belirti olarak ilk etapta çok yüksek ateş görülür. Solunum yollarında sürekli hırıltılı bir ses gelir. Neticede soğuk algınlığının iyi gözlenmemesi sonucu bronşit aşaması başlar.

Kuşlarda Astım

Nitekim astım hastalığı da bronşitin bir sonraki evresidir. Özellikle ötmeye karşı isteksizlik ve soluk alımlarında çok fazla güçlük çekilmesidir. Neticede kuşlarda soğuk algınlığı çok önemli olmaktadır ve görüldüğü üzere iyi bir gözlem yapılmaz ise ölümcül hale gelmektedir.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

37 Yorum

 • Merhabalar Mert bey kuşlarım da hırıltı ve aksırma mevcut hangi ilaci kullanmam gerekiyor sizce internette bu konu hakkında bir çok yorum ve ilaç öneriyor lar sizden de bi tavsiye almak istedim

  • Merhaba Harun

   Öncelikle geç cevap için özür dilerim.Kuşlarının gerçekten bu rahatsızlığı oldunu biliyorsan aşağıdaki vereceğim ilacı kullanabilirsin.Bu sadece bir öneridir ve rahatsızlık kesin ise kullanmanı öneriyorum.Kendine ve kuşuna/kuşlarına iyi bak Harun aklına ne takılıyorsa sorabilirsin 🙂

   Kullanman gereken ilaç : Avi-ast

   İnternetten veya herhangi bir petshoptan alabilirsin.Şu anda 15-20 TL arası değişmesi lazım ilacın fiyatının.Reçetesine göre de uygularsan kuşların bu sorundan kurtulurlar.

   • Mert Bey
    4.5 aylık erkek muhabbet kusum var uzun zamandır otmuyor sesi kısık hirilti var …Ama halsiz değil uçuyor heyecanlanıyor sabahları kafeskafesten çıkmak için.suyu ile vitamin de veriyorum.poposunda kaka kalıyor ne olduğunu anlayamadık.Nefes alırken dış gicirdatmasi gibi ses geliyit avi ast kullansam olur mu acaba

    • Görünüşe göre kuşunda ciddi bir durum yok. Yemesi içmesi yerinde ve hareketli. Kesin tanı koyulmadan önce bir şey kullanmamalısın. Bana detaylı fotoğrafını veya videosunu iletişim sayfasındaki hesaplardan atar mısın?

   • Merhaba, keşke kaydettiğim videoyu silmeyip buraya gönderebilseydim daha doğru teşhis koyabilmek için,
    Benim kuşum salıncağında duruyor genelde ve bazen bir ayağını yukarı kaldırıp duruyor ama asıl sorun tıs gibi şeyler çıkarıyor art arda hapşırıyor mu yoksa hıçkırıyor mu anlamıyorumama eskiden bu sorun daha az olurdu çok nadir artık çok daha fazla oluyor her gün bile diyebilirim
    yardımcı olabilirseniz sevinirim bekliycem iyi günler.

    • Merhaba Rumeysa

     Bir ayağını yukarı kaldırması normal bir şey. Kuşlar genelde yorulduklarında bir ayaklarını kaldırıp o şekilde uyurlar veya dinlenirler bu hareketinde herhangi bir sorun görünmüyor. Hapşırma gibi demişsin kuşu tam görmeden bir teşhis koymak tabi ki zor ama soğuk algınlığı gibi görünüyor dediklerine göre. Aşağıdaki yazılanları önerebilirim ayrıca bol bol meyse, sebze ve taze su tüketmesini sağlamalısın. Bunları uygula meyve sebze yi aksatma bakalım durumu nasıl olacak hemen ilaç tedavisi yapmanı önermiyorum genelde mevsim değişikliği sonucu üşütebilir kuşlar.

     Ani değişimlerin olmadığı sıcaklık şartlarının sağlanması
     Hastalık evresinde su içmekten uzak duran kuşa su içmesinin sağlanması
     Hava almayacak şekilde korunması
     Karıştırılmış yem verilmemesi
     Patates kürü ile beslenmesi gibi durumlar yer alır.

 • Merhaba bugün 6 yıllık kuşumuz öldü . Neden öldüğünü anlamadık. Bir haftaya yakindir günlük yemesi gereken yemini yemiyordu , otmuyordu, konuşmuyordu. Portakal verdim biraz kendine geldi ama yine de her zaman yediği gibi yemiyordu . Çekirdeği çok severdi cekirdek verdim yedi . Bi sonraki gün limon verdim biraz onu yedi biraz havuç verdim yedi ama bu süreçte hiç ötmedi konuşmadı , yemediği zaman bi köşeye geçip ya uyuyordu ya da öylece duruyordu. Dün bütün gün hiç bisey yemedi çekirdek bile yemedi daha sonra gece ışığı kapatınca kafesin içine düştü annem su falan verdi ama fayda etmedi öldü .

 • Mert bey bana da yardımcı olur musunuz.
  tahminen 7 – 8 aylık (belki daha fazla veya az ) sevda papağanım var geçenlerde kusum kaçtı onu zor yakaladım ve kuşum galiba dışarda uçarken soğuk almış tam emin değilim. kusum kendini top gibi kabartıyor ve gözleri yarı kısık birazda durgun (bazen coşuyor susturamıyorum) nadiren bogazına bir sey takılmış gibi gagasını açabildiği kadar açıp dilini saga sola yaslıyor kusuma Apex axtim adlı bir ilaç aldım bu gün ve onu kullandım faydalı olur mu ne yapmam gerekiyor

  • Bu durumda kuşunuzu görerek tanı ve teşhis konması ve buna görede ilaç veya direncini yüksek tutması için takviye kullanılması lazım. Benim buradan sizi yönlendirmem belkide kuşunuza yarardan çok zarar verecektir. Bu konuda hekim olan bir kişiye kuşunuzu göstermeniz gerekiyor. Eğer kuşunuz soğuk algınlığı ise sizin üstünüze düşen bazı noktalar (sorumluluklar) var. Kuşunuzun direncini sürekli yüksek tutmak için ona bol meyve, sebze, kalamar kemiği, mineral bloğu, kuş kumu kısacası herşeyi temin etmeniz gerekiyor. Suyunu ve yemini günlük sürekli değiştirerek taze vermelisiniz. Kuşunuzu ılık bir ortamda tutarak onun daha rahat etmesini ve yorulmamasını sağlayın. Bu süreçte çok dikkatli ve özenli olmalısınız. Kuşların bünyesi oldukça hassastır.

 • Merhaba 1 ay önce sarı erkek kanarya aldım ilk geldiginde hiç ötmüyordu 1 hafta süre geçtikten sonra sesinin kısık olduğunu ötmek isteyipte ötemedigini sesinin hiç çıkmadıgını anladım ne yapmam gerekli

 • Merhabalar mert bey kuşumun tüyleri kabarık bir şekilde duruyor ama her şeyi yapabiliyor bu konuda ne dersiniz biraz korkuyorumda

 • Merhaba iyi günler birşey soracaktım benim bi muhabbet kuşum var 2 gündür kuyuruğunda sallanma vücudunda titreme kabarık duruyor sürekli uyuyor ishal var yem yemesinde bir soru yok gayet güzel yemini yiyor acaba bunun için bir ilaç önerebilrmisiniz

 • Merhaba muhabbet kuşum yaklasık 1 yıldır bizimle.Son 1 aydır garip.Surekli uyuyor,kafes zemininde duruyor.Eskiden kafes dışına çıkardı,oyun oynardı,öterdi.Şimdi kafesten biz çıkartırsak çıkıyor,oyun oynamıyor,seside çıkmıyor.Su içmede de bir azalma var gibi.Ayaklarıda soğuk gibi.Soğuk algınlığından şüpheleniyoruz.Lütfen yardım edin.

 • İyi Günler.
  Benim kuşum iki aylık banyo yaptırdıktan sonra iyice halsizleşti. Normalde oyun oynardı son iki gündür oyun oynamıyor sürekli uyuyor ve su çok tüketmiyor. Büyük ihtimalle üşüttü. Bulunduğum ilçede evcil hayvanlar ile ilgilenen veteriner yok. Bana tavsiye olarak verebileceğiniz bir şeyler var mı? Kuşumu çok seviyorum onu kaybetmek istemiyorum. Ne olur yardım edin.

 • Mert bey merhaba bir hafta önce 2 aylık erkek bir muhabbet kuşu aldık bize henüz alışmadı ancak sanırım soğuk aldı çok kısa bir süre eve gelene kadar üç gündür kakası çok sıvı ve beyaz renk neredeyse yok sadece yeşil ve aşırı sıvı şeffaf ve sürekli tüylerini kabartıyor hava almayacak şekilde demişsiniz anlayamadım nasıl sıcak tutabiliriz üşüyor sanırım bazen alıp sarılıp ısıtasım bile geliyor 🙁

  • Alışma sürecinden geçiyor olabilir. Korktuğu için ishal olmuş olabilir biraz daha gözlemleyin.

 • Merhabalar bizim muhabbet kusumuz 3 gündür hırıltı var nefes alıp verirken sürekli sesler çıkarıyor napabiliriz yardımcı olur musunuz lütfen

 • Iyi günler mert bey yavru muhabbet kuşumuz 2gundur zeminden yukarı çıkmıyor otmuyor su içmiyor sadece yem yiyor ne yapmalıyım

 • Merhaba Mert bey benim 2 tane muhabbet kusum var . Yaklaşık 3 4 gündür çok halsizler sürekli tüyleri kabarıyor. Istahsizlar ve şu içmiyorlar. Kafesinin altına sokuluyorlar ve ötmuyorlar. Ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

 • İyi günler Mert bey. Sanırım bir kaç aydır siteyi kullanmıyorsunuz ama umarım görürsünüz. Kuşumda galiba soğuk algınlığı var eskisi kadar hareketli değil. Bir haftadır odaya ne zaman girsem kafes tabanında bir köşede oluyor. Sabahları bazen kendi kendine konuşuyor ama ötmüyor pek hatta nederedeyse hiç ötmüyor ama önceden de ötmezdi zaten. Kuşum 4 aylık erkek ince bir yapısı var hastalanmaya müsait ve tüy dökümünden çıkamadı 1 ayı geçkin süredir. 1 haftadır hapşuruyor mevsim değişikliğinden etkilendiğini düşünüyorum aminosol verdim bugün vitamin ve aminoasit iyi gelir belki halsizliğine diye, ne yapmalıyım yardım eder misiniz?

 • kuşumu alalı 1 hafta oldu. geldiğinde kuyrunu yukarı aşşağı sallıyor olması dikkatimi çekti. 2-3 gündür burun akıntısı var, sürekli uyumak istiyor ,gözleri çok halsiz bakıyor.kafasını çok kaşıyor o yüzden göz çevresindeki tüylerde döküldü. sorunu ne olabilir? pet shoptaki çoğu kuş böyle yapıyormuş.

  soğuk algınlığımı
  nasıl geçer.
  yakında gidebileceğim veterinner yok. evde nasıl bir tedavi uygulayabilirim.
  bir tane daha kuşum var. ilk geldiğinde aynı kafese koyduk sonradan ayırdık onada geçmişmidir

  • Merhaba Öncelikle çok geçmiş olsun diliyoruz.

   Kuşun özellikle nefes alırken yukarı aşağı kuyruk sallaması altında birçok neden özellikle solunum hastalıkları belirtisidir.Bu durum ciddiye alınmalıdır.Özellikle hırıltılı farklı sesler var ise nefes alırken solunumda büyük bir sorun olduğu anlamına gelir.

   Kuşlarda Yukarı Aşağı Kuyruk Sallama Nedenleri
   -Solunumyolu hastalıkları ( traakela obstrüksiyon ; akciğer hastalığı ;şiddetli hava keseceği hastalığı )
   -Hava keselerinde dış baskı: (iç organ genişlemesi ;yumurtlayamama ;asite;obezite;kifoz )
   gibi sorunlar kuşların kuyruklarının yukarı aşağı sallanmasını nedenlerdir.

   Veterinere getirmenizde fayda var

  • İyi günler Mert Bey. 5 aylık dişi bir kuşum var yaklaşık 2 ay önce almıştık . Hareketlerinde azalma var, kafasını sürekli arkaya koyuyor ve uyuyor. Yem yemesinde de sanki azalma var ama beni en çok korkutan kuş seslerine bile karşılık vermiyor hiç ötmüyor neredeyse dışkısı her zaman ki gibi bir değişiklik yok sebebi nedir acaba ne yapmam lazım?

 • Merhaba mert bey. Benim kuşumda son iki haftadır kuyruğunu yukarı aşağı kaldırıp her nefesinden sonra tık diye bir ses çıkartıyor. Aynı zamanda ötmeyi de kesti. Her nefesinde viyaklıyor diyebilirim. Yakınımda veteriner yok. Götüremiyorum da. Ne yapabilirim?

 • Çalı bülbülümüz var. 2 gündür hapşırma gibi öksürme gibi bir şey yapıyor. Burnundan sümük fışkırttı. Diş gıcırdatma gibi bir ses çıkarmaya başladı. Ne olabilir?

 • Merhabalar benim sizlere sorum olacaktı umarım cevap verirsiniz
  9 aylık erkek sultan papağanım var son günlerde sürekli öten kuş pek fazla ötmemeye başladı ara sıra hapşırıyor ve burnu tıkalı gibi ses çıkıyor ne yapmam gerek bu durumda

  • Veterinere gitmelisiniz. Umarız en yakın zamanda iyileşir. Bize de yazarsanız, seviniriz.

 • Merhaba Mert bey.
  7 ay önce aldığımız muhabbet kuşum iki gündür sürekli tüyleri kabarık, uyku halinde. Hiç ötmüyor, hareket etmiyor. Dışkısı koyu yeşil renkte, sulu ve etrafına yeşil renk yayıyor. Ne yapmam gerekir? Yardım edebilir misiniz?

 • Muhabbet kuşum tüyleri kabarık şekilde ve kanatlarını açarak uyuyor ötmüyor konusuyodu sürekli konuşmuyor birde yemek az yiyor üşütmüş şüphesi var sizce napmalıyım ne iyi gelir

  • Merhaba Buse Hanım. Soğuk algınlığı, muhabbet kuşları için ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle veterinere gitmenizi tavsiye ederiz.

 • Zeynep Kahya Hn..
  1 yaşıni tamamlamış erkek muhabbet kuşum tüm neşesini ve konuşmayı bıraktı..Sürekli sessiz yem yerken gibi dolaşıyor.Veterinere götürdüm bir problem gözükmüyor diyor..Yardım lütfen..

  • Merhaba Nihat Bey. Probleminiz için çok üzüldüm. Tüy döküyor mu, peki? belki tüy dökümü mevsiminde olduğu için hâlsizdir. Diğer yanıtım kızgınlık döneminde olabilir. İletişim kurmaya çalışın. Tv yanına koyup gözlemleyin. Kuşlar TV sesine dayanamazlar. 🙂 Gelişmeler için bize yazın lütfen.

Yorum Yap