Kuşlarda Soğuk Algınlığı ve Tedavisi

Kuşlarda Soğuk Algınlığı ve Tedavisi

Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan ülkemizde bu günlerde var olan soğuk havalar insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da hastalanmalara neden olmaktadır. Öyle ki hayvanlar arasında en hassas yapıya sahip olan kuşlar bu etkilenmeden daha fazla nasiplenmektedir. Nitekim doğaları gereği birçok kuş sokakta yaşar ve soğuk içinde yapıları müsaittir.

Ancak burada önemli olan ve kuşların hastalanmasına sebep olan en önemli unsur ani hava değişimleridir. İster ev kuşu olsun isterse de doğada ki kuş olsun ani hava değişimlerini bünyeleri kaldırmaz ve bu durumlarda kolayca hasta olabilirler. Ayrıca bilindiği üzere kuşlar sıcağı sever. Bu durumu soğuk yerlerden sıcak yerlere her sene yapılan kuş göçlerinden kolayca anlayabiliriz.

Soğuk Algınlığı Nedir?

Özellikle soğuk havalarda canlı varlıkların özellikle üst solunum yollarından yakalandığı hastalıktır. Birçok farklı yüzü olabilen bu durum herkeste görülür. Hemen her sene tekrar etmesinin nedeni ise 200’den fazla virüse sahip olmasıdır. Neticede canlı bedeninin bu virüslerin hepsini tanımasına imkan yoktur. Sonuçta soğuk alımının neden olduğu durumlar her varlık için geçerli olmaktadır.

Kuşlarda Soğuk Algınlığının Nedenleri

Birçok insanın evcil hayvan dediğinde aklına ilk gelen kuşlar olmaktadır. Özellikle kafes yaşamını sürdürebilmesi ve fazla masraflı olmaması nedeniyle tercih edilir. Bunun yanında kafesten salındıktan sonra yakalanması ihtimalinin düşük olması nedeniyle veterinerlere götürülme ihtimali de düşüktür. Neticede kuş sahibi olan kimsede çok daha fazla dikkat etmek zorundadır.

Kuşların soğuk almalarının nedenleri arasında:

 • Sıcak havaları daha çok seven kuşların ani hava değişimlerine direnememesi
 • Özellikle en ufak soğuk alımında hem cinsi tarafından bulaştırılması
 • Banyo veya yıkanma sonrası nemli tüyler ile zaman geçirmesi
 • Aşırı nemli ortamlarda bulunması
 • Yanlış beslenmeye maruz kalması sonucunda hassaslaşması
 • İdeal ısısının sürekli değiştirilmesi en önemlisidir belki de. Çünkü eğer bir ev kuşuysa bazen çok öttüğünde kafesi ile beraber farklı bir yere götürülebilir.

Neticede evdeki her odanın sıcaklığı bir değildir ve kuş etkilenecektir. Ayrıca doğadaki göçmen kuşlarında göç yolları üzerinde sürekli değişen havalara rastlaması bu duruma maruz kalmasına neden olur.

Kuşlarda Soğuk Algınlığı Belirtisi

Bu durumunda birçok göstergesi olmaktadır. Bu noktada hatırlatmak gerekir ki özellikle kuş sahiplerinin çok dikkatli ve özenli olması gerekir. Çünkü kuşlar ilgiyi sever ve hastalıklarını kesinlikle belli eder.

Neticede bu belirtiler arasında:

 • Özellikle soğuk havalarda kuşların büzüşmesi ve yuvarlak bir şekilde köşelerinde oturmaları
 • Gözlerinin sürekli kapalı bir şekilde olması
 • Günlük yiyeceklerini tüketmemeleri
 • Özellikle su içmemeleri
 • Özellikle öten kuşların seslerinin kesilmesi
 • Şok geçirmelerin gerçekleşmesidir. Bu durum özellikle aşırı soğuk algınlıklarında görülür ve neticesinde kuşlarda sürekli bayılmalar gerçekleşir.
 • Derinin doğal rengini yitirmesi ve tüy dökülmeleri gibi belirtiler yer alır. Eğer ki bu belirtiler tespit edilmezse zatürre, astım, bronşit gibi ağır hastalıklara evirilebilir.

Kuşlarda Soğuk Algınlığı Tedavisi

Yine tedavi yönteminin de birçok uygulanış biçimi vardır. Buradaki en önemli nokta ise kuşun hasta olmadan evvelki normal durumuna dönecek şartların sağlanmasıdır.

Tedavi yöntemleri arasında;

 • Ani değişimlerin olmadığı sıcaklık şartlarının sağlanması
 • Hastalık evresinde su içmekten uzak duran kuşa su içmesinin sağlanması
 • Hava almayacak şekilde korunması
 • Karıştırılmış yem verilmemesi
 • Patates kürü ile beslenmesi gibi durumlar yer alır.

Kuşlarda Soğuk Algınlığının Sonucunda Oluşabilecek Ağır Hastalıklar

Hassas yapıya sahip olan kuşlarda soğuk algınlığı durumunun iyi gözlemlenememesi sonucunda ağır hastalıklar ortaya çıkacaktır. Bunlar arasında: bronşit ve astım yer alır. Nitekim bu aşamadan sonra ölüm riski çok yüksektir.

Kuşlarda Bronşit

Belirti olarak ilk etapta çok yüksek ateş görülür. Solunum yollarında sürekli hırıltılı bir ses gelir. Neticede soğuk algınlığının iyi gözlenmemesi sonucu bronşit aşaması başlar.

Kuşlarda Astım

Nitekim astım hastalığı da bronşitin bir sonraki evresidir. Özellikle ötmeye karşı isteksizlik ve soluk alımlarında çok fazla güçlük çekilmesidir. Neticede kuşlarda soğuk algınlığı çok önemli olmaktadır ve görüldüğü üzere iyi bir gözlem yapılmaz ise ölümcül hale gelmektedir.


Yazar Hakkında

Mert

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

3 Yorum

 • Merhabalar Mert bey kuşlarım da hırıltı ve aksırma mevcut hangi ilaci kullanmam gerekiyor sizce internette bu konu hakkında bir çok yorum ve ilaç öneriyor lar sizden de bi tavsiye almak istedim

  • Merhaba Harun

   Öncelikle geç cevap için özür dilerim.Kuşlarının gerçekten bu rahatsızlığı oldunu biliyorsan aşağıdaki vereceğim ilacı kullanabilirsin.Bu sadece bir öneridir ve rahatsızlık kesin ise kullanmanı öneriyorum.Kendine ve kuşuna/kuşlarına iyi bak Harun aklına ne takılıyorsa sorabilirsin 🙂

   Kullanman gereken ilaç : Avi-ast

   İnternetten veya herhangi bir petshoptan alabilirsin.Şu anda 15-20 TL arası değişmesi lazım ilacın fiyatının.Reçetesine göre de uygularsan kuşların bu sorundan kurtulurlar.

 • Merhaba bugün 6 yıllık kuşumuz öldü . Neden öldüğünü anlamadık. Bir haftaya yakindir günlük yemesi gereken yemini yemiyordu , otmuyordu, konuşmuyordu. Portakal verdim biraz kendine geldi ama yine de her zaman yediği gibi yemiyordu . Çekirdeği çok severdi cekirdek verdim yedi . Bi sonraki gün limon verdim biraz onu yedi biraz havuç verdim yedi ama bu süreçte hiç ötmedi konuşmadı , yemediği zaman bi köşeye geçip ya uyuyordu ya da öylece duruyordu. Dün bütün gün hiç bisey yemedi çekirdek bile yemedi daha sonra gece ışığı kapatınca kafesin içine düştü annem su falan verdi ama fayda etmedi öldü .

Yorum Yap