Kuşlarda Sindirim Sistemi

Kuşlarda Sindirim Sistemi

Kuşlarda Sindirim Sistemi

Kuşlar, besin ihtiyaçlarını gidermek için gagalarını kullanır. Bu yüzden kuşlar için en önemli organın gagalarının olduğunu söyleyebiliriz. Gaga yapıları, parçalama ve öğütme görevi görmez. Bu yüzden kabuklu yem ve sebze gibi sindirimi kolay besinler tercih edilir.

Kuşlarda Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır?

Kuşlarda sindirim görevini taşlık ismi verilen bir organ üstlenmiştir. Peki taşlık ne işe yarar? Kuşlar, gagaları ile çiğneme görevini yerine getiremediği için yemler parçalanmaz. Parçalanmayan bu yemler önce yutaktan yemek borusuna ardından ise kursak denilen bölüme geçer. Burada bir süre depolanan yemler, mideye geçer. Buradaki amaç, bir bütün olarak yenilen yemlerin yumuşamasını sağlamaktır.

Kuşlarda Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır?

Et ile beslenen kuş türlerinde ise sindirim çok daha farklı çalışır. Etçil kuşların bağırsakları, diğer kuş türlerine göre çok daha kısadır. Yedikleri yiyecekler sindirim sıvısı ile harmanlanır ve sonrasında ise mideye aktarılır. Burada belli bir süre de öğütülen yiyecekler, ince bağırsağa geçer. İnce bağırsakta, pankreasın üretmiş olduğu sıvı ile parçalanmaya başlar. Sindirimi mümkün olmayanlar ise kalın bağırsağa ve ardından ‘’kloak’’ yardımı ile dışkı olarak çıkar.

Birçok kuş türünde sindirim sistemleri bu şekilde çalışır. Ancak kanaryalarda sistem çok daha farklıdır. Evde beslediğimiz kanaryalar eğer yemleri iyice sindirmeden mideye aktarırsa, bu çok büyük sorunlara neden olabilir. Bu yüzden kanaryaların yem ve yardımcı besinlerine çok daha dikkat etmek gerekir. Sindirimi kolay yem ya da mamalar tercih etmelisiniz. Aksi takdirde sindirim sistemi hastalıklarına yol açar.

Kuşlarda Sindirim Hastalıkları için Kullanılacak İlaçlar

Kuşlarda sindirim ile ilgili rahatsızlıklarda kullanabileceğiniz bazı ilaçlar bulunmaktadır. Ancak bu ilaçları veteriner önerisiyle vermeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

  • Andolor Amp
  • Polisamin Fort
  • Urfamycin Amp
  • Rif Ampercefurly Kapsül
  • Mikostatin Damla

Kuşlarda Kursak ve Taşlığın Önemi

Kuşların sindirim sistemlerini yukarıda anlattık. Memelilerden oldukça farklı bir sindirim sistemine sahip kuşlarda, kursak ve taşlık önemli birer organdır. Sindirim mekanizması, iki ayrı aşamadan oluşur. Depo görevi üstlenen kursak, ilk aşamadır. Kuşların yediği yiyecekler burada bekletilir. Ardından ise mideye gönderilir. Ayrıca ek bir bilgi olarak şunu da söylemeliyiz. Kuşların kursakları her zaman doludur. Yeni yem yedikçe, kursakta yumuşayan eski yemler mideye gönderilir. Böylece sürekli olarak devir daim yaptırılmış olur.

Sindirim sistemindeki ikinci aşamamız ise taşlık adı verilen organda olur. Kursakta yumuşayan yemler, taşlıkta tam olarak öğütülür ve ardından bağırsağa gönderilir. Taşlık, kuşların aç olduğunun sinyallerini beyne ileten bölüm olarak da bilinir.

Kuş Kumunun Önemi

Kuşlarda Kumun Önemi

Kuş kumları, sindirim sistemleri için tartışmasız en önemli unsurların başında yer alır. Bu kumları sadece muhabbet kuşu, kanarya ya da papağan olarak düşünmeyin. Tüm kuş türleri için oldukça faydalıdır.

Kuş kumlarını ister ayrı bir kapta tek başına verebilir isterseniz de yemlerinin bulunduğu kap ile de karıştırabilirsiniz. Ancak en sağlıklısı ayrı bir kap olarak koymanızdır.

Şunu belirtmemiz lazım ki kuş kumları bir yiyecek değildir. Kuşlarımız, yem yediği gibi kum da yemez. Eğer sindirim ile alakalı bir rahatsızlıkları varsa o zaman kumu kullanacaklardır. O yüzden kuş, kum yemiyor bu yüzden koymamıza yok düşüncesi taşımayın.

Gaga Taşı, Kum Yerine Geçer mi?

Kuş Yuvam olarak ziyaretçilerimizden en çok sorulan sorulardan biri olduğu için açıklama ihtiyacı hissettik. Gaga taşı zaten adından da anlaşılacağı üzere gaga için kullanılan bir nesnedir. Kuşlar bu taş ile gagalarını törpüler. Bu yüzden gaga taşı kesinlikle kuş kumu yerine geçmez.

Yukarıda bahsettiğimiz gaga taşları, klasik olarak satılan modeller içindir. Mineral blok olarak satışa sunulan taşlar, kumlu malzemeden yapılmıştır. Ancak yine de kuş kumunun verdiği randımanı vermez.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap