Kuşlarda Renk Değişimi Hakkında Bilgiler

Kuşlarda Renk Değişimi

Renk mutasyonu olarak bilinen kuşlarda renk değişimi yüzyıllardır var olan bir kavram. Çünkü vahşi hayatta rengi sadece yeşil olan muhabbet kuşlarını kafes ortamında iken birçok renkte görebiliyoruz. Bunun nedeni de kuş yetiştiricilerinin yaptığı eşleştirmelerden kaynaklanıyor.

Bugünkü yazımızda kuşlarda renk değişimi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Yazımızı okuyarak sahip olduğunuz tüylü dostunuzun renk mutasyonuna uğrayıp uğramadığını anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra hangi türlerin bu eşleşmelerde kullanıldığını da anlayabilirsiniz.

Kuşlarda Renk Değişimi Nasıl yapılır?

Her kuş tüyünün bir renk kodu olduğunu biliyor muydunuz? Bu renkler kuşların genlerinde taşınırlar. Bu sebeple farklı genlere ve renkli tüylere sahip kuşları eşleştirip renk değişimi yapmak mümkün. Renk mutasyonları için yavru üretme özellikle kuş ticaretinde oldukça popülerdir.

Kuş yetiştiricileri sevilen ve özellikle de yeteneklere sahip olan kuşları birbiri ile eşleştirip hem görsel açıdan hem de fiziksel açıdan farklı türlerin ortaya çıkmasını sağlıyorlar. Renk değişimine uğramış ve popüler olan birkaç kuş türü;

  • Muhabbet kuşları
  • Papağanlar
  • Sultan papağanı
  • Yeşil papağan
  • Cennet papağanıdır.

Bu gibi kuş severlerin gözdesi olan kuşların üzerinde çalışmalar yapanlar çok fazla sayıda renk ve desen ortaya çıkmasını sağladılar. Dünya da çok fazla mutasyona uğramış kuş türü olsa da bu renk değişimleri için üreme yapılması oldukça yenidir. Bu yüzden birçok kuş yetiştiricisi tarafından her gün yüzlerce renk ve desene sahip kuşlar var. Bunun yanı sıra mutasyona uğramamış olan yani renk değişimi yaşamayan kuş sayısı da oldukça fazladır. Ancak şunu bilmeliyiz ki pek çok tür ile eşleşme yapıp sonsuz gen ve renk değişimi yapmak mümkün.

Renk değişimi yapmak için birbirleri ile eşleşme problemi yaşamayan iki çifti seçebilirsiniz. Böylece ortaya farklı genler çıkacaktır. Örneğin; yeşil papağanın annesi sarı babası yeşil renkte ise kendisi ya yeşil ya da sarıdır. Ancak o papağandan doğacak kuşların rengi ise kendisi yeşil olduğu için illa ki yeşil olmaz. Sarı da olabilir. Bu nedenle renk mutasyonlarının sonucunda sonsuz diyebileceğimiz sayıda renk ve desen üretmek mümkün.

Renk değişimi sonrası isim verme

Farklı renk değişimi yaşayan her kuş türünün kendine ait ismi vardır. Bu isimler genellikle sahip oldukları fiziksel özelliklere göre verilir. Örneğin sarı alınlı, kırmızı başlı ve sarı enseli olarak isimlere sahip olurlar. Çoğu evcil kuş sahibi için kuşun sağlığı ve mutluluğu kadar önemli değildir, taşıdığı isim. Ancak kuşun özellikleri hakkında bilgi almak için kuş üreticisinden kuşun ebeveynleri hakkında bilgi alması gerekir. Sonuç itibari ile familyasının sahip olduğu özellik ve olumsuzlukları o da genlerinde taşıyor.

Çoğu kuş yetiştiricisi bu keyifli iş için size bir çok bilgi verebilir. Bu bilgiler arasında sahip olduğunuz tüylü dostunuzun bakımı, beslenmesi ve fiziksel özellikleri gibi önemli konular yer alır.

Renk değişimi sadece kuş üreticileri tarafından sevilmiyor. Bu işleme sevinenler arasında kuş severler de var. Örneğin; büyük yeteneklere sahip olan iki türün eşleşmesi ile harika bir melez yavru çıkıyor ortaya. Bu nedenle de farklı türler daha fazla ilgi çekiyor.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap