Kuşlarda Kuruma (Mantar) Hastalığı ve Belirtileri

Kuşlarda Kuruma (Mantar) Hastalığı ve Belirtileri

Kuşlarda kuruma hastalığının tedavisinde en önemli nokta hastalığın erken teşhisidir. Ne kadar erken teşhis edersek kuşumuzun kurtulma ihtimali ve yaşaması o kadar yüksek olasılıktır. Hastalığın başlangıcıysa eğer bunu anlamak bazen zor olabiliyor. Eğer hastalık çok ilerlemiş ve geriye dönülmez bir noktaya gelmiş ise durum daha da kötüye gidebilir. Burda bize sahiplerine çok önemli görevler düşüyor kuşumuzu iyi takip etmemiz ve hareketlerinde anormallik sezer isek derhal veterinere götürmemiz gerekiyor. Şu konuda bilinçlenmemiz lazım kuşların bünyeleri insanlar kadar dayanıklı olmadığı için kendi açımızdan düşünmemeliyiz. Kuşlarda hastalık çok ağır olur ve müdahale etmezseniz bazı hastalıklar kendiliğinden geçmez ve kuşunuzu ölüme götürür. Genelde petshoplardan veya satıcılardan kuş alırken sizi ceryana karşı soğuk ve sıcağa karşı uyarır ve yere yem koymanızı önerirler. Ancak bazı söylenmeyen önemli noktalar vardır. Bunların hepsine aşağıda değineceğiz.

Kuruma Hastalığı Nedir?

Kuruma Hastalığı kuşunuzu içten içe kemiren ve ölüme götüren hastalıktır. Hastalığa neden olan şey ise megabakter (Megabakteriosis ) adı verilen bakterilerdir. Özellikle papağan,muhabbet kuşu, kanarya gibi kuşlarda rastlanır. İlk defa 30 yıl öncesinde keşfedilmiş, mikroskop altında çok büyük gözüktüklerinden ve bakteri olarak düşünüldüklerinden megabakter denilmiş. Zaman içerisinde kuşlarımızın midesine, bağırsağına veya kursağına çeşitli sebepler ile yerleşiyorlar. Eğer bir kuşunuzda bu hastalık varsa diğer kuşlarınızda tehdit altındadır. Çünkü dışkıdan, ortak kullanılan yemlerden, sudan ve ağızdaki salgılardan bulaşabiliyor. Bu sebepten kuruma hastalığı olan kuşunuzu ayrı bir kafese koymanız tehditi ortadan kaldıracaktır. Peki kuşumun kuruma hastalığına yakalandığını nasıl anlarım?

Kuruma Hastalığı Belirtileri

 • Zayıflama: Zaman içerisinde vücudundaki yağ tabakası eriyor ve kuşunuz ciddi derecede zayıflıyor. Göğüs kısmına üflediğiniz zaman sadece mor olan etleri gözüküyor. Kuşların gögüs bölgesinde göğüs kemiği vardır. Kuşumuz bu hastalığa yakalanıp zayıfladığı takdirde gözle farkedilir hale gelir.
 • Sürekli tüylerde kabarma: Tüy kabartma sadece kuruma hastalığının bir belirtisi olmasada bu hastalığın tanısında önemli bir role sahip. Tüy dökme zamanı veya üşütme durumu yok ise kuşunuzda normal halinde her zaman kabarık duruyorsa kuruma hastalığına yakalanmış olabilir.
 • İştahsızlık: Kuşunuz siz yemi değiştirdiğinizde veya normal zamanlarda yem yemiyor ise sadece su içiyor ve yerine geçiyorsa.
 • Normale göre hareketsiz olması (Kafesin tabanında durması): Kuşunuz yorgun ve bitkin duruyorsa sürekli uyukluyorsa ve ilerleyen evrelerde tünekte bile tutunamaz ve kafesin altında sessizce uyuklar ise bu hastalığın son evreleridir.
 • Kusma: Kuşunuzun yemleri sindirememesi sonucu ağzından salyalı şekilde verdiğiniz yemi bir bütün olarak kusacaktır.
 • İshal: Genellikle kuşlarda ishal hastalığın son evresi görülebilir.

Bu durumları yaşıyorsanız kuşunuzu bir an önce veterinere götürüp göstermelisiniz. Sağdan soldan aldığınız bilgiler ile hareket etmeyiniz. Tedavi olarak ilaç ve tavsiyede verebilirim fakat kesinlikle veterinere götürmenizi tavsiye ediyorum.

8 Yorum “Kuşlarda Kuruma (Mantar) Hastalığı ve Belirtileri”

 1. Veterinerlerin kuşlar hakkında bir halt bildikleri yok siz yine insanlara bilgiler vermeye devam edin bence. Kuşum bu hastalıktan gözümün önünde eridi yavrucak. Ben günlerce internetten aramalarım sonucu tanı koyabildim ama geciktim. veteriner üşütmüş diye verdi antibiyotiği. Son zamanlarını bile bu ilaçları içirdiğim için rahat geçiremedi yavrucak. canımdan can gitti. çok üzgünüm

  1. Geçmiş olsun hocam çok üzüldüm. Bu hastalıkta en önemli nokta erken tanı binevi insanların kanser olmasına benziyor. Ne yazık ki böyle kötü tecrübeler ile bilgi sahibi oluyoruz. Başımızdan geçen konuları ve insanların bilgi sahibi olması gereken konuların hepsini yazıp yardımcı olmaya çalışıyoruz umarım başkaları aynı tecrübeyi yaşamazlar.

 2. Kusum 1 haftadir tuylerini kabartip devamli uyuyor.vitamin takviyesi yapiyorum.ama sorun gecmedi.israhsizlik basladi.yemek yemiyor.hep uyuyor.usutme olmaz.cunku hic ceryanda kalmadi.bundan eminim.ne yapmaliyim.

  1. Kuşunuzun yaşını öğrensem daha doğru bir karar verebilirdik fakat yemekten kesildiyse durum ciddi gibi görünüyor. Daha da kötüleşmeden veterinere götürmenizi tavsiye ederim. Vitamin takviyesi yetersiz kalabilir.

 3. Merhaba. Muhabbet kusumun tam olarak bugün kuruma hastalığına yakalandığını ogrendim ama ileri evre olduğunu soyledi kuşçu. Veterinere goturmedim çünkü kanatli hayvan bölümü yok dedi goturmen bi ise yaramaz dedi. Sordum soruşturdum butun gun sulphamezathine adli ilaci kullanmami tavsiye etti bir üretici flucan ile sonuc alamayacagimi soyledi. Yarin sulphamezathine kullanmaya başlayacağım. Daha once basina gelen varsa cozume ulaşan daha kesin yardımcı olabilir mi lutfen

 4. Muhabbet kusumun adim atacak hali yok kafes tabanin da duruyor genelde yem yemiyor uc bes bir sey yemeye çalışıyor sadece yemi kiriyor gerisi gelmiyor. İlginc olan iki gun icinde bu hale girdi. Oncesinde şişlik vardi fakat dişi olduğu ve eşi olduğu icin 1 aydir yumurta sanıyordum yumurtayi neden cikaramadigina yumurta sıkışmasi yaşadığına odaklanmistim o yuzden farkedemedim hastaligi

  1. Ben nasıl yakalandı bu hastalığa onu bile bilmiyorum. 15 gün olmuştu ama çok üzüldüm. Nasıl oldu, nasıl iki günde eridi, kayboldu, değişti anlayamadım bile. Çok üzgünüm çok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir