Kuşlarda Kilo Kaybı Nedenleri Ve Öneriler

kuşlarda kilo kaybı

Kuşlarda kilo kaybı nedenleri çok fazladır. Bazıları hastalık nedeniyle kilo kaybeder bazıları strese girdikleri için. Mevsimsel nedenler de beslenmek istemeyip zayıflayanlar olabilir. Ne olursa olsun kilo kaybının nedenini öğrenmek gerekli. Eğer kuşunuzun kilo kaybı yaşadığını düşünüyorsanız vakit kaybetmeden veterinere gitmelisiniz.

Kuşlar Neden Zayıflar?

İnsanlar gibi kuşlarda zayıflar. Fakat onların zayıflaması sağlıklarının tehlikeye girdiğini işaret edebilir. Kuşun zayıfladığını yani kilo kaybettiğini anlamak bazen kolay olmayabilir. Tüylerin altında bedeni görmek için dikkatli olmak gerekir. Veterinerler kuşların kilo kaybı nedenleri arasında yer alanları şu şekilde sıralıyor.

  • Hareketli olması.
  • Strese Girmesi
  • Tüy dökümü zamanı.
  • Hastalık.

İkinci ve son madde olan strese girmek ve hastalık dışındakiler için korkmaya gerek yok. Sağlıklı olan kuşun kilo kaybı yaşaması da ihtimaller dahilinde yer alıyor. Bu nedenle veteriner hekim yem değişikliği yapar, vitamin takviyesi verir ve beslenmesi için ne yapmanız gerektiğini belirtirler. Siz de bu detaylara dikkat eder, kuşun tekrar kilo almasını sağlarsınız. Kısa zamanda kilo verdikleri gibi kısa dönem içerisinde de kilo alırlar. Yapılacaklar arasında sevdiği yiyecekleri hazırlamak da var elbet. Muhabbet kuşları yemeyi severler. Bu nedenle onlar için hazırlayabileceğiniz tariflere göz atabilirsiniz. Bu konu hakkında birkaç püf nokta vermek isteriz.

Kilo Kaybı Yaşayan Kuşlar İçin Öneriler

Yer fıstığı hızlı kilo aldıran yiyecek grubundadır. Bu nedenle yer fıstığı vererek kilo almasını sağlayabilirsiniz. Hatta kuşların çoğunluğu yer fıstığını çok sever. Protein ve yağ miktarı yüksek olduğu için az miktarda yemesine izin verin. Her şeyin fazlası zarar. Kuşların seçici olduğunu biliyor muydunuz? Önüne bir kase karışık yiyecek konulan kuş sevdiklerini seçerek yer. Bu kanıtlanmış bir araştırmadır. Bu nedenle ona sevmediği yiyeceği verseniz de yemek istemeyecektir, ısrar etmeye ve beklemeye gerek yok. Sevdiği yiyeceği gören kuş onu yemek için hızlıca yanınıza gelecektir. Yer fıstığı dışında ayçiçeği tohumu da yüksek miktarda protein ve yağ içerir. Son olarak da dal darı evcil kuşların favori atıştırmalığıdır. Kaliteli bir markanın ürününü alıp kafes içerisine asabilirsiniz. Böylece dilediği zaman gidip yiyebilir.

Kuş kilo alsın diye boş kalori dediğimiz proteinsiz yiyecekleri vermenizi tavsiye etmiyoruz. Ne olursa olsun ilk önce veterinere gitmeli ve kilo kaybından emin olmalısınız. Veteriner hekim inceledikten sonra kilo kaybı varsa size zaten önerilerde bulunacaktır. Bu yüzden kuş kilo kaybetti diye danışmadan bir şeyler vermeyin. Kuşların çok fazla kilo alması da iyi değil. Onların uçması için ne zayıf ne de şişman olmalılar. Kilo kaybı yaşayıp sağlıklı olduğunu bildiğiniz kuşunuz için üzülmeye gerek yok. Haftada bir kez sevdiği yiyeceklerden sunup bakımını iyi yaparak kilo almasına yardım edebilirsiniz.

Eğer kuş strese girdiği için kilo kaybı yaşıyorsa bu durum sizinle alakalı olabilir. İlgisiz kalması ya da korkması strese girmesine neden olabilir. Kuşun hareketlerine dikkat ederek stres nedenini bulmalısınız. Kafesin küçük gelmesi, kıskançlık, bakım ihmali ve beslenme yetersizliği kuşların strese girmesine neden olur. Stres sonucu kilo kaybı ve ölümle son bulur. Bu yüzden kuşların problemlerini hafife almamak gerekir. Sevgi ve ilgi ile her şeyi çözebilirsiniz. Kuşlarda kilo kaybı yazımızı okudunuz, diğer sorun ya da bilgiler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap