Kuşlarda Kanat Kesimi ve Zararları

Kuşlarda Kanat Kesimi ve Zararları

Genellikle yeni kuş alan kişiler, kuşlarımız kolay bir şekilde alışır düşüncesiyle yeni aldıkları kuşun kanatlarını makas yardımı ile veya çekerek sürekli yanlarında durmasını sağlıyorlar. Aslında bu kuşların alışmasını kolaylaştırmaktan ziyade daha çok kuşlara zarar veriyor. Altta kuşların kanatlarının kesilmesinin ne gibi zararları olur onlardan bahsedeceğiz.

Sultan Papağanı Kanat Kesimi

Resimdeki çaresizlik bile başlı başına bu insanların ne kadar gaddar ve acımasız olduğunu gösteriyor değil mi? Peki ya bu kanat kesiminin veya çekiminin zararları..

 • Kanat kesimi yapıldığı zaman siz bu kuşların özgürlüğünü ellerinden alıyorsunuz tıpkı insanların elinin ayağının kesilmesi gibi. Bunun sonucunda psikolojik olarak çöküyorlar.
 • Kanatları kesilen kuşlar kaçmak istedikleri zaman kendilerine daha fazla zarar verebilirler. Zaten kuşları evde beslediğimizde varolan doğa koşullarından alıkoyarak onların özgürlüğünü ellerinden alıyoruz. Fakat onlara ailenin bir ferdi gibi davranıp ev ortamındaki en iyi koşulları sunmamız gerekiyor. Bol bol kafesten çıkarıp evde kendi istediği gibi takılması en doğrusudur.
 • Sağlığa olan zararı var. Kuşların kanatlarında, tüylerinde kan ve oksijen dolaşımı vardır. Biz bu güzel kanatları kestiğimiz zaman yada çektiğimiz zaman kuşların kanatlarında olan kan dolaşımı azalıyor. Bunun sonucunda kuşun metabolizmasında bozukluklar görülebiliyor. Bu tüyler yeniden çıkarken eski kesmiş olduğunuz tüyler yerinden çıkıyor ve ondan sonra çıkmaya başlıyor. Bu tüylerin çıkması için de uzun bir süre (2 ay) gibi bir süre geçmesi gerekiyor. İşte bu yeni çıkan tüyler kuşun yemlerden ve yemiş olduğu diğer besinlerden vücutlarına almış olduğu vitaminler doğrudan kanatlarına, tüylerine gidiyor. Yani kuşun vücudu beslenemiyor. Bu durumdada kuşumuzda zayıflık olabiliyor.
 • Kuşun kanadını kestiğiniz zaman kuş uçamadığı için kanat egzersizi yapamıyor ve bunun sonucundada kuş zaman içerisinde yağlanmaya kilo almaya başlıyor. Kuşların sağlıkları açısından belli aralıklarla uçması gerekiyor. Kanadı kesilen kuşlar uçamadığı için zaman içerisinde yağlanıyorlar ve bunun sonucundada çeşitli hastalıklara yakalanıyorlar.
 • Bazı kuşlar bu durumda stresten yemden düşebilir ve yemden kesilebilir..

Kanat kesimi kuşları strese sokuyor acı çektirerek eğitim vermek yanlış bir durum bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz bunun için yapmanız gereken şey çok basit. Eğitmek istiyorsanız yavru iken alın öyle alıştırın öyle eğitin kuşunuzun kanadını kesip, çekerek onların psikolojisini bozup özgürlüklerini ellerinden almayın!

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

22 Yorum

 • Eğer biz sahiplenmeden önce kesildi ise ve kuş uçamıyor ise? Muhabbet kuşumu uçur mak istiyorum. İnternette falan erken ölür diyorlar üzülüyorum.

  • Merhaba

   Önceden kesildi ise kanadı sizin yapabileceğiniz bir şey yok bu durumda.Bunun önüne geçmek için kuşu yavru iken hatta gerekirse petshoptan değil de bir yetiştiriciden almak gerekiyor.Yazıda kanat kesiminin zararlarından bahsettik.Bir çok zararı var kanat kesiminin.

   Kanadı kesilmiş bir kuşu aldıysanız geriye dönük yapacağınız bir şey yok malesef.Size düşen görev ona ilgi gösterip,sevmek.Onun psikolojisini sevginizle düzgün tutun,onunla oynayın,vakit geçirin.

   Ölme meselesine gelecek olursak.Direkt olarak buna bağlı ölmezler.Ama bir çok hastalık sebebi olabilir kanat kesimi.Sen yeterli ilgiyi göster eminim kuşun çok mutlu olacaktır meraklanma.

   Ayrıca kanatların tekrar çıkma ihtimali de var tabi ki.Kuşunun kesilen kanatlarını çektirmekte kanatlarının çıkma ihtimalini artırabilir.Bilen birine danışarak kanatlarını çektirme işlemini yapabilirsin.Kuşun küçükse kanatlarını çekerek tekrar çıkmasını sağlayabilirsin.Genelde bu onların canını çok yakar ama kanatlarının tüy değişim sürecinde tekrar çıkartmalarını sağlayabilir.

 • Bn petshoptan 3 aylık kuş aldırdım babama kanatı kesikti sağ sol 5 dal bnde yavru yenisi gelir dediler onları çektiler problem olur mu

  • Merhaba Ferhat

   Herhangi bir problem olmayacaktır.Kesilen kanatlar çekilerek kanatların tekrar çıkması sağlanır.Petshoplar bunu sıkça yapıyorlar.Bu çok vicdansızca bir hareket.Senin sorunun cevabı olarak kanatları tekrar çıkacaktır diyebilirim.Kesilen kanatlarını çektirmen daha iyi olmuş.Bu sayede tüy değişimi sürecinde kanatları tekrardan çıkacaktır.Kuşuna ve kendine iyi bak Ferhat 🙂 Herhangi bir sorun olursa lütfen yazmaktan çekinme.

   • Ben yardım alabilir miyim bizim yaptığımız hiç birşey yok ama erkek kuş dişi kuşun kanadını çekiyor Bunun sorunu ne olabilir?

  • Birkaç saatliğine evden dışarı çıktım ve babam ele alışsın diye tüylerini kesmiş baya kısa uçamıyor ve elimizle vermesek düzgün yemiyor içmiyor uzar mı ? 🙁

 • Aagam benim bi sultan papağanım var kanadını kestim kesmez olaydım keserken baya bi huysuzlastı zaten elimi ısırdı ve kanattı şimdi çok bitkin elimi yaklaştırdğım zaman ısırmaya çalısıyo normalde sesimi duysa dünyalar onundu budurum beni çok üzüyor ne yapmam gerek tekrar eskisi gibi sevecen olurmu

  • Merhaba Mehmet

   Yaptığın yanlışın farkındasın zaten onun için bu yaptığına bir şey söylemek istemiyorum.Senden korkması çok normal şu durumda.Bitkin ve psikolojik olarak da durgun olması da normal.

   Önereceğim şeyler var tabi ki ne olursa olsun onların da duyguları olduğunu unutmamak gerekiyor.Onun için yuvasına bir adet oyuncak alabilirsin mesela.Onunla oynaması onu mutlu eder.Kafesi küçükse kafesini büyütebilirsin.Yem çeşitliliğini artırabilirsin.Değişik yemler verebilirsin yani.Bunlar onu biraz daha mutlu edebilir.

   Aranızdaki eski ilişkinin geri gelmesi için çok acele etme.Umarım kuşun eski neşesine kavuşur sen de o da mutlu olursunuz.Kendine ve papağanına iyi bak Mehmet aklına takılan bir şey olursa yazmaktan çekinme lütfen.

 • Hayırlı geceler bende bir muhabet kuşu aldım iki kanadı da kesilmis hiç uçamıyor daha yeni yavru çok üzülüyorum kanatlarını çektirmesem kendi dokulurmu

  • Merhaba Lale

   Profesyonel birisi yapacaksa bu işlemi evet kanatları çektirmek daha faydalı olacaktır.Çünkü kesilen kanatlarda, kanatları çektirerek bir de bu süreçte vitamin kullanırsanız kanatlar eski haline daha hızlı döner.Kullanmazsanız da tüy dökümünde kendi halletmeye çalışır kanatlarını.Bu süre biraz daha uzun sürer ama söyliyeyim.Bence bilen birisine kanatlarını çektirip multivitamin kullanarak kuşunuzun eski haline erkenden gelmesini sağlayın.

 • Merhaba ben arkadaşımdan yavru dışı bi kuş aldım 4 aylık filan Yeni farkettin kanadının birini cekmisler yada kesmişler belli kuşum kafesden çıkmıyor ben zorla çıkartıyorum ilk başta elimi çok aşırı derecede ısırıyordu sonradan alıştı ama fazla uçamıyor en fazla bir iki metre oda kafese uçuyor kafesten çıkmak istemiyor kuşumu sevdiğimde ise korkarcasına ötüyor kuşum tekrardan eskisi gibi uçarmi kanatları çıkarımı kanatlarını çektirmedin henüz

  • Merhaba Erhan

   Kuşun sana ve ortamına alışmamış durumda ayrıca kanatlarından dolayı da korkuyor ve psikolojisi pek düzgün değil gibi görünüyor.Vitamin kullanırsan tüy dökme dönemine gelince kendisi halleder kanatlarını tekrardan geri çıkarır.Profesyonel değilsen ki değil gibi görünüyorsun kanat çekme vs. işlemi yapma.Sadece vitamin ver ve sev kuşunu gerisini kendisi halleder.Kanatları zamanla çıkacaktır ve eskisi gibi uçmaya başlayacaktır.

 • Merhabalar, kuşumu aldığımda yeni yeme düşmüştü. Ayağındaki bileziği yan komşumuza çıkarttırdık. “Kanadını da keseyim elinize alışsın” dedi. Bizde “tamam” dedik, demez olaydık. 3. Gün kadar oldu. Kafesine girmek istemiyordu. Zorla girdiriyorduk. 4-5 saatliğine eve yalnız bıraktık. Geldiğimizde kafesinde yatıyordu. Ölmüş… Aşırı üzgünüm. Ne yapmalıyım.

 • Bende bir çift muhabbet kusum var yaklaşık bir seneden fazla beldeler daha once 2 tane yumurta vermişler birisi ölmüş birisi yaşıyor erkek yanisiyir disi kus erkeği kızıp kovalıyor sadece öpusuyorlar bir haftadan beri disi muhabbet kusum zamanini yuvalikta geçiriyor ve erkekte yuvaligin önüne gelip ona ötüyor sonra disi kus kafasını yuvaliktan çıkartıp erkeği kovalıyor bu konu hakkında ne yapmam lazım bana bilgi verirsen sevinirim kardeşim

 • Bir hafta için de yuvaliga iki sefer baktim yumurta yoktu acaba ne zaman yumurtlar birde birbirlerine alışmaları için ne yapmam lazım erkek ne zaman dişinin yanına yaklaşsa disi sadece öpüşüp erkeği kovalıyor kovalamaması için ne gibi bir tedbir alabilirim

 • Benim kusum suan 1 yadinda ban ise 6 aylik ikrn geldi ben onu yanlisikla korkuttum.Sinra ucamiyor artik ve hep elimi isiriyir simdi biraz alisyi ama halan elimi isiriyir ve ben onun kafadini srvmrk isyiyorum ama srvdirmiyor.Ne yapmaliyim bana yardim edebilirmisin.

 • Çok ahlaki değerlerinde bir açıklama güzel düşünceleriniz için teşekürler. LAKİN KUŞ DEĞİLDE HİNDİ YETİŞTİRİCLİĞİ YAPIYORUM KANATLARI KESMEK YARRARDAN ZİYADE SAĞLIKLARI İÇİN İYİDİR DİYE UMMUYORUZ ÇÜNKÜ KÜMESTE KANATLARINI YERE SÜRTÜYORLAR VE HASTALIK KAPMA İHTİMALLERİ ORANI YÜKSELİYOR ..BU KONUDA TAM BİLGİ ALMAK İÇİN ARAŞTIRMADAYIM BİLGİ VREBİLSENİZ MİNNETARIM İYİ ÇALIŞMALAR.

 • Kuyruğuna sakız yapıştı sultan papaganimin temizlemekle çıkmadı biraz kestik bişey olur mu

  • Merhaba, kuşların kuyrukları zamanla uzar. Bir sorun olacağını düşünmüyoruz. Ancak yine de tüylü dostunuzu gözlemlemeyi ihmal etmeyin. Bir farklılık sezerseniz, veterinere danışmalısınız. İyi günler dileriz.

 • Merhaba iyi günler, bende geçen pet shop önünden geçerken orta boy bir kafeste bir tane Sevda papağanı gördüm. Tellere yapışmış beni izliyor. Böyle beni al diyor gibiydi…dayanamadım girdim dükkana yakından bakınca hayvanı baya bir perişan gördüm. Kanatları ve kuyruğu hasarlı haldeydi. Sordum neden böyle bu kuş hiç iyi görünmüyor diye, pet shop işletmecisi yanına koyduğu cennet papağanının bu hale getirdiğini söyledi. Dayanamadım aldım Sevda papağanını, büyük bir kafes aldım. Kumu, özel yemi, dal darısı, yulafı, yuvası ne varsa aldım fazla fazla, kuşun üzerinde kurumuş dışkılar vardı. Ilık su koydum havuzuna hemen girdi yıkandı hayvan nasıl ihtiyacı varsa artık, sıcacık ortamda kuruttu kendini, çok su içiyor ve çok yem yiyor kraker vs, arada sebze rendeleyip veriyorum. Her şeyi yiyor fındık fıstık badem, biraz toparladı kendini ötüp duruyor. Şimdi serbest bırakmaya başladım. Odamda takılıyor uçamıyor. Bilgisayarın kablolarından masaya çıkıyor orada berem var onun içine giriyor. Monitörün üzerinde uyuyor vs şimdilik keyfi yerinde arada gelip parmağımı ısırıyor acıtmıyor, sanırım teşekkür ediyor olabilir veya güvendiğini belli ediyor sanırım Emin değilim. Adını kırpık koydum. Aldığımda kırpılmış haldeydi. Baya bir bağ oluştu aramızda, beni izliyor öğreniyor. Acıkırsa kafesine geri giriyor. İyi ki almışım şu an çok iyi durumda, kanatları ve kuyruğu yeni filizlenen dal gibi azar azar çıkıyor. Ben işteyken de annem babam ilgileniyor. Kuş dediğin uçmalı konmalı Özgür kalabilmeli…

  • Merhaba Yunus Emre Bey. Yazdıklarınızı okudukça mutlu oldum. Tüylü dostunuza çok büyük bir iyilik yapmışsınız ve o da sizi sevgisi ile ödüllendirmiş. Mutlu günler dinlerim.

Yorum Yap