Kuşlarda Kanat Kesimi ve Zararları

Kuşlarda Kanat Kesimi ve Zararları

Genellikle yeni kuş alan kişiler, kuşlarımız kolay bir şekilde alışır düşüncesiyle yeni aldıkları kuşun kanatlarını makas yardımı ile veya çekerek sürekli yanlarında durmasını sağlıyorlar. Aslında bu kuşların alışmasını kolaylaştırmaktan ziyade daha çok kuşlara zarar veriyor. Altta kuşların kanatlarının kesilmesinin ne gibi zararları olur onlardan bahsedeceğiz.

Sultan Papağanı Kanat Kesimi

Resimdeki çaresizlik bile başlı başına bu insanların ne kadar gaddar ve acımasız olduğunu gösteriyor değil mi? Peki ya bu kanat kesiminin veya çekiminin zararları..

  • Kanat kesimi yapıldığı zaman siz bu kuşların özgürlüğünü ellerinden alıyorsunuz tıpkı insanların elinin ayağının kesilmesi gibi. Bunun sonucunda psikolojik olarak çöküyorlar.
  • Kanatları kesilen kuşlar kaçmak istedikleri zaman kendilerine daha fazla zarar verebilirler. Zaten kuşları evde beslediğimizde varolan doğa koşullarından alıkoyarak onların özgürlüğünü ellerinden alıyoruz. Fakat onlara ailenin bir ferdi gibi davranıp ev ortamındaki en iyi koşulları sunmamız gerekiyor. Bol bol kafesten çıkarıp evde kendi istediği gibi takılması en doğrusudur.
  • Sağlığa olan zararı var. Kuşların kanatlarında, tüylerinde kan ve oksijen dolaşımı vardır. Biz bu güzel kanatları kestiğimiz zaman yada çektiğimiz zaman kuşların kanatlarında olan kan dolaşımı azalıyor. Bunun sonucunda kuşun metabolizmasında bozukluklar görülebiliyor. Bu tüyler yeniden çıkarken eski kesmiş olduğunuz tüyler yerinden çıkıyor ve ondan sonra çıkmaya başlıyor. Bu tüylerin çıkması için de uzun bir süre (2 ay) gibi bir süre geçmesi gerekiyor. İşte bu yeni çıkan tüyler kuşun yemlerden ve yemiş olduğu diğer besinlerden vücutlarına almış olduğu vitaminler doğrudan kanatlarına, tüylerine gidiyor. Yani kuşun vücudu beslenemiyor. Bu durumdada kuşumuzda zayıflık olabiliyor.
  • Kuşun kanadını kestiğiniz zaman kuş uçamadığı için kanat egzersizi yapamıyor ve bunun sonucundada kuş zaman içerisinde yağlanmaya kilo almaya başlıyor. Kuşların sağlıkları açısından belli aralıklarla uçması gerekiyor. Kanadı kesilen kuşlar uçamadığı için zaman içerisinde yağlanıyorlar ve bunun sonucundada çeşitli hastalıklara yakalanıyorlar.
  • Bazı kuşlar bu durumda stresten yemden düşebilir ve yemden kesilebilir..

Kanat kesimi kuşları strese sokuyor acı çektirerek eğitim vermek yanlış bir durum bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz bunun için yapmanız gereken şey çok basit. Eğitmek istiyorsanız yavru iken alın öyle alıştırın öyle eğitin kuşunuzun kanadını kesip, çekerek onların psikolojisini bozup özgürlüklerini ellerinden almayın!

Yorum Yap