Kuşlarda İshal Sorunu ve Tedavisi

Kuşlarda İshal Sorunu ve Tedavisi

Kuşlarda ishal sorunu çok sık rastlanan bir hastalıktır.Bunun belli başlı sebepleri vardır.Tabi ki iyileştirmek için yapapileceğimiz şeyler de var.Bunları elimizden geldiğince size açıklamaya çalışacağız.

İshal Sebepleri

 • Beslenme bozukluğu,
 • Bozuk yiyecekler,
 • Suyun uzun süre yuvada kalması ve değiştirilmemesi,
 • Sulukların pis olması ( bakteri üremesi ),
 • Böbrek hastalıkları-Kuşların sıcak-soğuk hava akımına kapılması,
 • Bakteri,mantar ve parazitler,
 • Stres altında kalınca bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • Yeni sahiplenilen kuşlardaki alışma süreci.

İshal Belirtileri

Kuşunuzun ishal olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bakacağınız şey dışkısı ve anüsüdür.

Genel olarak kuşlar çok cıvık ve ya katı dışkılamazlar.Dışkıları muhallebi kıvamındadır.Eğer ki çok cıvık dışkı var ise şimdi ishalden şüphelenebilirsiniz.Arada sırada cıvık ve katı olarak dışkılayabilirler bu onların hemen hastalandığı anlamına gelmez.Geçici 1-2 seferlik dışkı değişimleri olabilir.Fakat fazlaca cıvık dışkı var ise kuşunuz ishal olmuş demektir.Bunu doğrulamak için kuşunuzun anüsüne bakın ve orada dışkı kalıntısı olup olmadığına dikkat edin.Eğer dışkı kalıntısı var ise kuşunuz ishal olmuştur.

Her ishal korkulacak derece değildir.Bazen çözümü basit bazen ise hayli zor olabiliyor.Genelde yeni sahiplenilen kuşlarda hava,yem su değişimi gibi sebeplerle kısa süreli ishal vakaları gerçekleşebilir.Kuşlardaki ishalin bir başka sebebi ise psikolojik olarak yer değişimi ve ya korku olabilir.Bunların dışında kuşunuz normal hayatına devam ederken aniden ishale yakalanıyorsa ve halsizlik,yorgun ve gaga göz çevrelerinde kızarıklık,nemlenme oluyorsa kuşunuz ciddi bir sorunla karşı karşıya demektir.Bu sizin çözebileceğiniz bir sorun olmamakla beraber hemen bir veterinere danışmak gerektirir.

İshal Tedavisi

Kuşlarda ishal döneminde vucut sıcaklığında düşme gerçekleşir.Bu sebepten kuşunuzu sıcak ( 25-26 derece ) tutmanız,onun üşümemesini sağlamanız gerekiyor.

Kuşlarda ishal döneminde gerçekleşen bir diğer şey ise su kaybıdır.Aynı insanlar gibi kuşlar da ishal döneminde sıvı kaybı yaşarlar.Bunu da kafeste sürekli taze ve temiz su bulundurmanız gerekiyor.

Ayrıca basit bir ishal ise onun için de sıvı damla ilaçlar var.Bunu veterinerinizden ve ya petshoplardan temin edebilirsiniz.Üzerinde yazacağı şekilde kuşunuzun suyuna 10-15 damla gibi damlatarak iyileşmesini hızlandırabilirsiniz.Burada dikkat edeceğiniz nokta bu ilaçları vereceğiniz su normalden daha temiz olarak günde 2-3 defa tazelenmek zorundadır.

İshal Kuşlarda Beslenme

İshal olan kuşların bağırsaklarını rahatlatmak için yiyecek çeşitliliğini azaltmak gerek.

Dal darı ve ya içerisinde fazla karışık yiyecek olmayan yemler tercih edilmelidir.Ayrıca kuş kumu bulundurmanız da kesinlikle yarar sağlayacaktır.Bu dönemde ek gıdalar kesilmeli ve kuşunuzun sindirim sistemini yormayacak,yararlı bir şekilde beslenme sağlanmalıdır.

Sıvı tüketiminde de ilaçlı sularını 6-7 saate bir tazelemeniz yani günde en az 3 defa değiştirmeniz gerekir.Unutmayın ki sıvı kaybı çok ciddi seviyelerde olacağı için taze ve temiz su kuşunuzu çok rahatlatır.

İleri Derecede İshal

Şimdiye kadar anlattıklarımız basit ishal yani sadece dışkıda cıvıma ve anüste dışkı kalıntısı kalma gibi bizlerin gözlemleyip tedavi uygulayacağınız ishal içindi.

Kuşunuzda ishal dışında yorgunluk,sürekli uyumaya çalışma,göz ve gaga çevresinde kızarıklık,kusma,yemden kesilme gibi durumlar da gözlemliyorsanız ishal dışında enfeksiyon ve ya değişik parazitlerin etkisi altındadır.Bu durumda direk veterinerinize danışmanız gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

244 Yorum

  • Merhaba Cansu

   Yardımcı olalım olmasına da tam olarak kuşunuzun durumunu bilmeden bir yorum yapamam ki 🙁

   Biraz daha detay vermen gerekiyor.Birçok kuş hastalığı var.Bunlar arasından elemen gerekenler olacak ve ona göre yorum yapabilirim anca.Kuşunuz kaç gündür bu halde halsiz?

   İshal var mı ? ishal belirtileri gösteriyor mu ?
   Soğuk algınlığı var mı,cereyanda kaldı mı kuşunuz ?
   Fazla soğuk ya da sıcağa mağruz kaldı mı ?
   Yemesinde,içmesinde herhangi bir sıkıntı var mı?

   Aşağıdaki yazılarımız kuşunun rahatsızlığı ve halsizliğiyle ilgili bunlara göz atmanı öneririm.Bakalım bunlardan hangisinin belirtilerini gösteriyor kuşunuz.

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-hastaliklari/
   https://kusyuvam.com/kuslarda-soguk-alginligi-ve-tedavisi/
   https://kusyuvam.com/kuslarda-kuruma-mantar-hastaligi-ve-belirtileri/
   https://kusyuvam.com/kursak-mantari-nedir-belirtileri-nelerdir-tedavi-yontemleri/

   • Kuşumu dün aldım 1 buçuk aylık dünden beri kafesin içinde hiç kıpırdamıyor yem yemeyi bilmiyor yemi ben yedirdim suyu ağzına tutuyorum ama içmiyor ishal olmuş evde nasıl tedavi edebilirim

    • Merhaba Nimet

     Kuşu daha dün almışsın kıpırdamayıp sana ve ortama alışmaya çalışması çok normal o konuda endişe etme.Gerekirse yemi yere serpiştir ki kolayca yiyebilsin suyu da görebileceği bir şekilde kolay yere koy.

     İshal olmuş diyorsun.Bu da ortamını değiştirdiğin için normal bir şey.Odayı sıcak tut çok soğuk ortamda bulundurma onu.Ceryanda kalmasına izin verme sakın.Suyunu sürekli taze tut günde 3-4 defa değiştir.Ne derece ishal olduğunu bilmiyorum ama sen bunları yaptıktan sonra 1-2 gün bekle ve petshoptan bir adet ishal için satılan sıvı ilaçlardan al.Üzerinde yazan talimatlara göre suyuna bir kaç damla damlatarak içmesini sağla.

     Umarım en kısa sürede kuşun iyileşir.Kuşun sana ve yeni ortamına alışma sürecinde şu anda.Sitemizdeki yazıları okuyarak ona nasıl davranacağın konusunda fikir edinebilirsin.Bir sorun olursa yazmaktan çekinme kendine ve kuşuna çok iyi bak 🙂

     • Merhaba, 8 aylık erkek muhabbet kuşum var yaklaşık 5 gündür ishal. Son iki gündür dışkısı daha sulu ve yeşil renge döndü, tünekte uyukluyor, gaga kısmıda hafiften kızardı. Her gün ishal ilacını koyuyorum ve kanarya yemlerinden veriyorum. Yem yiyor, suyundan içiyor ancak yine de geçmedi. Ne yapabilirim, nasıl geçer?

      • Merhaba Gizem

       İlaca devam etmelisin.Kuşunun direncine bağlı olarak bu hastalık ortalama 7-10 gün içerisinde bitecektir.Ekstra olarak patates haşlayıp ona vermen hastalığın daha kolay geçmesini sağlar.Yani 5 günde geçmemesi kuşunun direncinin düşük olmasından kaynaklı bir durum.Patates takviyesi vererek daha erken iyileşmesini sağla.Merak etme birkaç gün içerisinde eski haline dönecektir bu tedavilerle.

       Kuşunun direncini daha sağlam hale getirmek ve hastalıkların daha kolay geçmesini istiyorsan ona meyve ve sebze vermelisin normal zamanlarda.Arada bir multivitamin ile desteklemelisin kuşunu.Bunları yaparsan kuşun hastalıklara karşı daha dirençli hale gelecektir.Kendine ve kuşuna çok iyi bak Gizem.Lütfen kuşun hakkında soruların olursa sormaktan çekinme ve kuşunun durumuyla ilgili beni de haberdar et umarım en kısa sürede iyileşir.

       • Size yazmamın üzerinden bir hafta geçti, ishal ilacını düzenli olarak yaptım, arada bi dışkısı katılaşıyor, sonra yine ıslak yapıyor ve hala kabarık
        Ne yapmam lazım, ishal ilacına devam etmeli miyim? Ya da vitamin solüsyonuna mı başlamalıyım?

        • Merhaba Gizem

         Evet ishal ilacına devam etmelisin çünkü daha kuşun iyileşmemiş.Patates haşlayıp verebilirsin ona bu arada.Multivitamin kullanabilirsin fakat önermiyorum.Multivitaminler daha çok hastalığa karşı direnç kazanması için hasta olmadan önce takviye olarak kullanılan ilaçlardır.

         Kuşunun direnci çok sağlam değil demek ki.Ona meyve sebze gibi besinler yedirmemişsin zamanında.Hastalığı daha kolay atlatabilmesi için ona sürekli meyve ve sebze ver.Multivitamin de kullanabilirsin arada sırada.Umarım kısa sürede iyileşir.Senin yapabileceğin başka bir şey yok emin olabilirsin.Veterinere de götürsen sadece ishal ilacı yazıp geri gönderir.

         • Merhaba kuşuma 6 Yıldır bakıyorum daha dün dışkısı iyiyken bugün 1 tane dışkının takıldığını gözlemledim şuan hala gözlemliyorum ve suluğuna Biyoteknik Avidiare damlattım önceden 1 küşüm bundan dolayı ölmüştü ondan evde vardı bende kullandım hareketli hiç bir sorunu yok sadece 1 tane dışkı gördüm bir de dışkıları o kadar sulu değil ve dağınık da değil normal sizce bir şey olur mu ? önemli mi bu tedavi yeterli olur mu ? yeşillikleri keseceğim iyileşene kadar çok ileri giderse haşlanmış patates vericeğim öncekini bundan dolayı kaybettiğim için biraz telaş yaptım galiba son zamanlarda biraz fazlaya kaçtık herhalde yeşillik baya yiyordu geçici ishal diye bir şey duydum sizce bu mu ?

          • Merhaba Ozan. Şüphelendiğin anda tedaviye başlaman bence normal bir davranış. Patates haşlayıp verebilirsin şimdiden bir zararı olmaz ilaç ve patates yeterli olacaktır sonuçta ilerlemeyen bir hastalık ver erken teşhis önemli. Hastalıklara karşı direncinin yüksek olması için sürekli meyve, sebze, dal darı gibi vitaminli gıdalar verebilirsin. Bu süreçte suyunu temiz tut günde 3-4 defa tazele suyunu. İlaç kullanabilirsin, patates haşlayıp verebilirsin ayrıca dediğim gibi dal darı da verebilirsin. Baktın ki hastalığı kesiliyor ilacı kes ve dal darı ile patatese 1-2 gün daha devam et. Geçici ishal dahi olsa bunu kesin olarak bilemezsin ve tedavi etmen gerekir.

         • Merhaba kuşum 1,5 aylık alalı yakşalık 2 hafta oldu ishaldi ve yediklerini öğütemiyordu ilk aldığımda soğuğa maruz kalmıştı suyuna antibiyotik ve vitamin kattım yeminede kum eklemiştim ama sonra düzelmişti şuan ise tekrar ishal oldu daha 1 gün oldu ishal başlayalı ishalle beraber arada kabarıyor ne olmuş olabilir acaba ilaçlarına devam ediyorum ama düzelmedi ne önerirsiniz

         • Merhaba kuşumu dun balkona çıkardım 2 kuşumdan birinde hiçbir şey yokken biri galiba ishal oldu. Dışkısı su gibi ve gri oluyor. Katı değil ne yapmam gerekiyor sürekli uyku halinde normalde elimize hic gelmeyen kus elimden ayrilmak istemiyor ne yapmaliyim ?

     • Merhaba kuşumu alalı 3 gün oldu galiba Üşüttü ve ishal oldu çok cıvık bi şekilde tuvaletini yapıyor çok halsiz ve bitkin hiç yem yemiyor ne yapabilirim ilaç aldım vitamin ve ishal ilacı ileşmesi çok sürer mi başka be yapabilirim

      • Merhaba Esra

       İshal ilacını ve vitamini kullan.Suyunu sık sık değiştir günde 3-4 defa.Patates haşlayarak kuşuna ver.Onu ılık bir ortamda tutmaya çalış.Gerisi kuşunun direncine bağlı artık senin yapabileceklerin bu kadar.Kuşun umarım iyileşir kısa süre içerisinde.Bu iyileşme süresi genelde 7-10 gün sürüyor.

     • Merhaba bugün 3ay sonra10 yaşından gün alacak oğlum melek oldu ismi çakıl
      Yaklaşık 2-3 haftadır isaldi
      Ama benim oğlum 10 senedir hiç hasta olmadı bizi hiç üzmedi hiç ilaç kullanmadı bizde yine düzelir dedik ama iki gün önce veteriner eşliğinde tedaviye başladık
      Kakasını çook zor yapıyor yapınca da su gibi oluyor poposu acımıştır biraz rahatlasın diye belden aşağısını yıkadım çakılı 10 senede bu ikinci yıkama girişimimdi
      Ve biz 10 senedir onu sadece o istediği ve izin verdiğinde sevebildik
      Oysa yıkarken hiç itiraz etmedi poposunu yıkamama izin verdi.bende rahatladığını sandım oysa o 5 yada 10 dakika sonra elimde öldü onu ben mi öldürdüm
      Şuan kalbimdeki acıyı İnan’ın tarif edemem
      Çakılı ben mi öldürdüm

      • Mert bey ben Yıkamadan önce ishal dışında hiçbir anormallik yoktu yani sağlıklı günlerindeki gibiydi Yine sofrada yemek peşindeydi yemek yemeyi çoook severdi yemi dışında bizimle yemek yemeyi severdi
       Makarna ekmek. Zeytin meyve çorba özellikle yoğurt çorba.
       sadece kakasını zor yapıyordu mesela yıkamadan önce sadece su gibi yaptı
       Onun ölümüne sebep olduğum düşüncesi beni bitiriyor

       • Kötü bir tesadüf müydü
        Yoksa minik kalbi yıkamama dayanamadı mı
        O kadar sağlıklıydı ki (üç haftalık ishal dışında) onun yaşlandığını bize hiç hissettirmedi

      • Merhaba Dilek hanım , acı kaybınız için üzgünüz
       Kesinlikle kuşlarınızı yıkamamalısınız. Çünkü onlar başkası tarafından yıknılmayı hiç sevmezler.
       Ölümü ile alakalı şuan size birşey söylememeiz doğru olmaz.

    • Merhaba Raşit

     Biraz daha detay vermen gerekiyor.Halsizlik var ama ishalden dolayı mı kuşunun dışkısı sıvı mı, yoksa kabız mı oldu.Üşüttü mü soğuk algınlığı mı oldu.Bunları kuşuna bakarak anlayabilirsin.Hastalığı ne ise ona göre bir tedavi süreci uygulamak gerekli çünkü.Lütfen kuşunla ilgili biraz daha detay ver bana.

   • İyi günler kuşumda halsizlk var yani uçmuyor konuşmuyor yemek yemiyor su içmiyor en sevdiği şey salatalık onu bile yemiyor kuş sesi açıyorum tepki ble vermiyor ne yapabilirim?

    • Kaç zamandır bu durumda, iştahında düzelme oldu mu yoksa hala aynı mı? Kuşunun kaç aylık olduğunu ve detaylı bilgileri bana verirsen daha detaylı bilgiler verebilirim. Yemeden içmeden kesilmesi kötü bir durum senden haber bekliyorum Gizem.

     • Mrb benim muhabbet kuşum iki üç gündür hapsiriyo gibiydi şimdi ise isali var yorgun sürekli uyku halinde yem yemiyo kafesin icinde pineklemiyo yuvada altta duruyo ama kusma gagada kizarma felan yok elime alip yem yemesini sagliyorum yarim saate bir su icmesini ve yem yemesini sagliyorum suyuna vitaminde kattim baska ne gibi bir yol izleyebilirim lutfen yardimci olun 3 senedir bende hic boyle olmamisti simdiden tsk ederim

   • Merhabalar kuşum katı kaka yapıyor ama dışkısı yere düşünce sarımsı oluyor ishal heralde uyuyor , tüy döküyor ve yem yiyor ama sonra kusuyor ara sıra canlı oluyor ama sonra bu hale dönüyor petshop a gittim adam ishal olmuş dedi ilaç aldım bugün suyuna damlattım bakalım ben olcak sizde biraz bilgilendirir misiniz sadece ishal mi yoksa Başkan bir rahatsızlığı var mı ?

    • Merhaba Umutcan. Söylediklerine göre evet ishal gibi görünüyor. Dediklerinden başka bir hastalığı çıkartamam. İlacını ver suyunu taze tut ve vitaminli besinler ver kısa sürede iyileşir umarım.

   • Merhaba benim kuşumda rahatsız dışkısı afedersiniz sakız gibi değişik ses çıkariyor sanırım yapamıyor kanadina yapişmiş uzunca ne yapmam gerekir

    • Kuşun kaç aylık, şuanki durumu nedir, halsizlik, ishal, yemden kesilme var mı? Yada kuşunu yeni aldın da strese bağlı mı ishal oldu? Eğer diğer saydığım adımlarla beraber değilse bu durum endileşenmene gerek yok. Buradan bana kısa sürede dönüş yaparak detaylı durumunu anlatır mısın?

   • meraba kuşum ishal suyuna 1 damla elma sirkesi koydum işe yararmı yoksa 2 damla mı koyayım ve kuşumun ishali kaç günde geçer

    • Merhaba Kübra Hanım

     Geçmiş olsun

     Elma sirkesini muhabbet kuşunuzun suyuna ortalama 10 gün ya da 2 haftada bir defa yaklaşık 2 damla kadar damlatmanız, muhabbet kuşunuzun bağırsaklarındaki parazitleri atmasına yardımcı olacaktır.

  • muhabbet kusum var 3 günden beri ağır ishal koyu renkli kanlı gibi uçmuyor konuşmuyor .bir hafta antibiyotik kullandı tırnağı 2 tane düştü egzama vardı dötürü verdi ne yapmam lazim

   • Merhaba Ayşe

    Burada yazılanları uygulamanı öneriyorum.Suyunu günde 4-5 defa tazele sürekli.İshal için aşağıdaki vereceğim ilacı kullanabilirsin.Üç gün çok geç sayılmaz bu ilaci kullanırsan ve bu yazımızı okuyup buradakileri yaparsan kuşunun iyileşeceğine inanıyorum.Yem yiyor ve su içiyorsa bu ilacı kullan ve yazıdaki denilenleri yapmaya çalış.Durum daha da kötüye gitmeye başlarsa ki umarım olmaz bir veterinere götürmekten başka çaren kalmaz.Çünkü ishalin ilerlemesi demek değişik parazitlere ve enfeksiyonlara yol açabilir.Aşağıdaki ilacı direkt olarak suyune ekleyeceksin ve genelde petshoplarda 8-10 TL arasına satılır.Gecikmeden tedaviye başlaman gerekiyor.Umarım kısa süre içerisinde eski sağlığına kavuşur.Kendine ve kuşuna çok iyi bak Ayşe.Aklına takılan bir şey olursa yazmaktan çekinme.

    https://urun.n11.com/diger-kus-saglik-bakim/alpha-fox-diare-park-kuslar-icin-ishal-giderici-30-ml-P397176784

 • benimde guvercinim de ishal var daha once suda üşumustu kurutmayla kuruttuk.suan yuzü cok halsiz ve yemek yemiyor.ishalde var.su iciriyorum zorla bide sicakta tutuyorum.napsam iyi gelir

  • Merhaba Ceyda

   Öncelikle kurutma meselesine bir açıklık getireyim; kuşları kurutma makinesiyle kurutmak iyi bir şey değil.Islandıysa veya banyo yaptırdıysan onu bir havlu yardımıyla yavaşça kurulayabilirsin.

   Basit bir ishalde suyunu temiz ve taze tutarak günde 3-4 defa değiştirmen gerekir.Ayrıca veterinerden veya petshoptan alacağın ishal damlaları var bu damlalardan alarak suyuna katmalısın.Aynı zamanda onu sıcak tutman da gerekiyor.Fakat senin dediklerine göre yorum yapacak olursam basit bir ishal değil senin kuşunun rahatsızlığı.Lütfen onu en kısa sürede bir veterinere götür.İhmal etme ! Çünkü kuşum yemden kesilmiş ve yorgun diyorsun.Aşağıdaki şekilde ishal dışında bu rahatsızlıklar varsa ishal ilerlemiş ve başka rahatsızlıkları da var demektir.

   “Kuşunuzda ishal dışında yorgunluk,sürekli uyumaya çalışma,göz ve gaga çevresinde kızarıklık,kusma,yemden kesilme gibi durumlar da gözlemliyorsanız ishal dışında enfeksiyon ve ya değişik parazitlerin etkisi altındadır.Bu durumda direk veterinerinize danışmanız gerekmektedir.”

 • Benim kuşum 2.5 yaşında 1 aylıkken bize geldi. Geldiğinden beri hep ishal. Ancak bunun dışında bir problemi yok gayet hareketli ve ötüyor. Zaman zaman poposunda kaka kalıyor ve yıkamak zorunda kalıyoruz. Son birkaç gündür kuşumda bir koku var poposunda kaka kaldığı için olduğunu düşündük ve dün yıkadık ancak bugün hala koku var ama daha hafif. Kafesini her gün temizliyoruz(temizlemezsek altı göl oluyor çok çiş yapıyor). Onun için endişeleniyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba Aslı

   Kuşun sürekli ishal ise bunun bir çözümü var bence bunu çözmen gerekiyor öncelikle.Aşağıdaki bırakacağım linkteki makalemizi okursan ishal için bir çözüm üretebilirsin.

   https://kusyuvam.com/kuslarda-ishal-sorunu-ve-tedavisi/

   Dışkısından dolayı herhangi bir kokusu olmaz.Kafes temizliğini sık yaptığın sürece kafesten de bir koku olmaz.Kuşumda hareketli ve canlı diyorsun onda da sorun yok.Sadece bir öneride bulunarak petshoplarda satılan koku gidericiler var kafana çok takıyorsan onlardan bir tane alabilirsin.

   Kısacası kokusu için endişelenecek bir durumun yok merak etme.Ama ishal için tedavi uygulamalısın ona.İshal çok kötü duruma getirebilir kuşunu.

 • Kuşumuz peri erkek yaklaşık 1,5 ay önce hastalandı vitaminler verdik biraz düzeldi yaklaşık on gündür yine aynı şekilde kusuyor ishal ve ayağını sürekli sürüklüyor ve uçamıyor yapmamız gereken herhangi birşey var mı ?

  • Merhaba Sevim

   Kuşunun suyunu sürekli tazelemelisin.İshal için damla ilaçlar var onlardan bir tane alıp suyuna belirtilen miktarda katmalısın.Onu sıcak tutmalısın.

   Aslında bu yazıda yapman gereken her şey yazıyor.Bunların hangilerini yaptın veya kuşun ne derece hasta yemek yiyebiliyor mu şu anda? kafeste kuş kumunu bulundurmayı sakın ihmal etme.Ayrıca fazla karışık yemler de verme bu süreçte.Sadece saf yani normal yem ver.

   ÖNEMLİ :

   Kuşunuzda ishal dışında yorgunluk,sürekli uyumaya çalışma,göz ve gaga çevresinde kızarıklık,kusma,yemden kesilme gibi durumlar da gözlemliyorsanız ishal dışında enfeksiyon veya değişik parazitlerin etkisi altındadır.Bu durumda direk veterinerinize danışmanız gerekmektedir.

 • Merhabalar kusumu dört gün oldu aldım. 1 yaşında konuşan bir muhabbet kusuydu geldiği gün yıkadım ama.oda ısıtıcı da calistirim o gün ishal başlar gibi oldu sonra kesti iki gün sorna ciddi ishal başladı şuan çok sıvı şekilde yapiuor. Pirinç lapasi yaptım verdim. Ve avidiare aldım. Lapadanda avidiare karışımı sudan da içti yemek yemesi de var ama sürekli uyuyor musun iyileşirmi. Yoksa gevmi.kaldim dünden beride konuşmuyor hic.

  • Merhaba Gamze

   Öncelikle yaşadığın kötü tecrübe için üzgünüm.Bir daha kuşunu yıkamak istersen küçük bir kabın içerisine birazcık su koy o isterse kendisi yıkansın.Tekrar sen yıkamaya çalışma.Bundan hoşlanmazlar ve hasta olabilirler.

   Kuşu alalı daha 4 gün olmuş.Kuş yeni ortamına ve sahibine alışma sürecinde şu anda.Yaptığın şeyler doğru ishal tedavisi için.Bunlara ek olarak suyunu günde 3-4 defa tazele.Sürekli taze sudan içmesi daha çabuk iyileşmesini sağlar.Yemek yiyebiliyorsa ve suyunu içebiliyorsa sorun yok.Uyuması ve sessiz olması onun hasta olmasından kaynaklanıyor.Onu fazla yormadan takip et ve yem yiyor mu su içiyor mu bunlara dikkat et.

   Çok geç kalmamışsın 4 gün oldu diyorsun alalı.İlk gün de yıkamışsın ve hemen tedaviye başlamışsın.Muhabbet kuşları çok hassas ve nazik canlılardır ama kuşunun iyileşeceğine inanıyorum.Erken teşhis ederek tedavi uygulaman onun hayatını kurtaracaktır.

   Kuşunun durumu daha kötüye giderse bana lütfen bildir ya da aklına takılan başka bir soru olursa yaz.Kendine ve kuşuna çok iyi bak umarım kısa zaman içerisinde iyileşir.Haber vermeyi unutma 🙂

 • Kuşum birkaç gündür ishal yorgun hep yatıyor az yemek yiyor evde nasıl bir tedavi yapmalıyım kuşum 1,5-2 aylık erkek nasıl iyileşir lütfen yardım edin

  • Merhaba Ahmet

   İshal dışında sürekli uyuma,yorgunluk ve yemden kesilme varsa durum ciddi olabilir.Kuşunda enfeksiyon ve parazitlerin etkisinin olma ihtimali yüksek.Kuşunun bu durumu yeni başladıysa bu yazımızda neler yapman gerektiğini anlattık.Detaylıca oku.

   Özet geçmem gerekirse suyunu günde 3-4 defa değiştir.Suyunu taze tut odasını ılık tutmaya çalış.Soğuktan koru onu.Petshoplarda satılan sıvı ishal ilaçları var onlarda al ve suyuna ilacın reçetesinde yazdığı kadar damlat.Bu durum ishal başlangıcı için geçerli.Yani kuşun uzun süredir böyleyse durum ciddileşmiş demektir.Bu dediklerimi uygulamaya çalış ve lütfen beni haberdar et durumuyla ilgili.Daha ciddi olursa bir veteriner veya petshopa götürmen gerekebilir.

 • Merhabalar 1 hafta once 1 tane muhabbet kusu aldık sabah kafesten cıkmaya calıştı çıkardım uctu 3 dk sonra yere konup kusmaya başladı kustuktan sonra sıvı isal oldu suan uyuyor GOZLERİ kapalı hareketsiz vallahi korkuyorum inşallah birsey olmaz cok sevdik

  • Merhaba Gulşah

   Kuşun için üzgünüm.Burada yazılan tedavileri uygulamanı öneriyorum.Erken teşhis ve tedavi her zaman için işe yarar.Hastalığı ilerlemeden buradaki yazılanları uygulamanı öneriyorum.Kuşun hakkında lütfen bizi bilgilendirmeyi unutma.Hastalığını ilerletme.Umarım kısa sürede iyileşir.

 • Merhaba. 2-3 yaşlarında dişi bir muhabbet kuşum var. 2 gündür ishal, doğru düzgün uçamiyor ve tunekte kanatlarını sürekli açıp kapatarak ağzından nefes alıp veriyor, ateşi de var gibi, yem de yemiyor, ayrıca yalnız yaşadığı ve çiftleşmediği halde bugün yumurtladığını farkettim, bunun sebebi nedir, bu kuşun nesi var acaba bi bilgisi olan var mı.?

  • Merhaba Sevgi

   Yumurtlama olayı normal bir olay.Kızgınlık yumurtası deniyor buna.Eş gerektirmeden bir dişi kuş bunu yapabilir.Yumurta döllenmediği için boş çıkacaktır tabi ki.

   Öncelikle kuşunun bulunduğu ortam fazla sıcak olabilir onu biraz serinletmeyi dene.Sağdan soldan bir kapı pencere açarak bunu yapabilirsin.Bunu yaparken onu hava akımından uzak tut yani ceryanda kalmasın buna dikkat et.Ateşinin olması,yem yememesi ve ishal olması ciddi bir hastalık olabilir ama daha 2 gün olduğu için erken teşhis etmenden dolayı fazla bir zarar görmeyecektir.Buradaki yazılan yazıyı oku ve yapman gerekenleri yap.Ayrıca aşağıdaki vereceğim ilacı alarak bunu kullan.Bu ilaç kuşunun ishal tedavisi için kullanacağın ilaç.Kuşuna bu sürede iyi davran.Suyunu sürekli tazele.Bu vereceğim ilaci 8-10 TL arasında herhangi bir petshoptan alabilirsin.

   Kuşuna ve kendine iyi bak Sevgi gelişmelerden beni haberdar et lütfen.Umarım kısa zamanda eski neşesine ve sağlığına kavuşur kuşun.

   https://urun.n11.com/diger-kus-saglik-bakim/alpha-fox-diare-park-kuslar-icin-ishal-giderici-30-ml-P397176784

   • Tavsiyeleriniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim.. Dediğiniz gibi suyunu sürekli tazeledim, kafesini sürekli temizledim, sürekli ilgilendim, ilacını aldım vs.. Ama bugün işten geldiğimde bir yumurta daha yaptığını ve daha da halsizleştiğini gördüm, midesi ise bomboş, tüyleri kabarık, sürekli uyuyor, korkmaya ve daha da endişelenmeye başladım, inşallah düzelir..

    • Merhaba Sevgi

     Kuşunun yumurtası boş olacağı için yumurtayı altından alabilirsin.Üzerine yatarak enerji sarfetmesin.Buna hiç gerek yok.Yazık yorulur boşuna.Tüylerinin kabarık olması iyi bir şey değil.Halsiz olması da aynı şekilde iyi değil.Yemden ve sudan kesilmediği sürece sorun yok aslında.İshal tedavisi kuşa göre 1 hafta 10 gün falan sürebilir.Senin yapacakların bu kadar aslında kuşunun ilacını da almışsın.Onu düzenli olarak kullan.Gerisi malesef ki kuşunun direncine kalıyor.Umarım kısa sürede iyileştiği haberini verirsin.Kuşun için gerçekten üzgünüm.Malesef ki kanatlı hayvanlar için alanında uzman veteriner bulmak çok zor.Kuşun için gereken şeyleri yapıyorsun bu durumda kendini üzme.Gerisi dediğim gibi tamamen kuşunun direncine kalıyor 🙁

     • Tekrar merhabalar.. Öncelikle verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için çok teşekkür ediyorum tekrardan. 13-15 gün sonucunda muhabbet kuşum sonunda iyileşmiş bulunmakta. Ve eskisinden daha yaramaz, neşesi yerine geldi ya çok şükür nazar değmesin.. Çok mutlu oldum gerçekten çok korkmuştum, O ailemin bir parçası çünkü.. Yumurta meselesine gelince, en kısa zamanda ona güzel bir eş bulup aynı onun gibi ona benzeyen yavruları olsun istiyorum, tamamen sağlığına kavuştuktan sonra niyetim bu yönde inşallah..

      • Çok sevindim Sevgi senin ve kuşun adına 🙂

       Dediğin gibi iyileşsin sonra ona bir eş al.Emin ol çok mutlu olacaktır.Kendine ve kuşuna iyi bak, aklına takılan her ne olursa olsun sorabilirsin.

 • Abi benim kuşum 3.5 yaşında ve ishal gailba tam anlayamadım sana sormak istedim
  Kuşumun kakası cıvık ve bazen sulu kaka yapıyor ama poposunda dışkı yapışması falan yok. Gündüzleri salıncağına çıkıp gözlerini kapatıyor 1-2 dakika sonra açıyor.eskisi kadar da artık ötmüyo ve çoğunlukla kaparık duruyo eğer önereceğin ilaç varsa söyler’misin? Lütfen cevap yaz

  • Merhaba Betül

   Arada sırada cıvık dışı varsa ishal demek değildir.Sürekli bunu yapıyorsa ve halsiz davranıyorsa ki dediklerine göre halsiz ve neşesi yerinde olmadığını anlıyorum o zaman ishal olma ihtimali vardır.İshal için sana ilaç önerebilirim.Aşağıdaki vereceğim ilacı kullanabilirsin.Bunu birçok petshoptan satın alabilirsin.En fazla 10 TL dir bu ilacın değeri.Ayrıca ishalse kuşun buradaki yazılanları oku ve onları da uygulamaya çalış.Umarım kuşun ileri derecede ishal değildir ve kısa süre içerisinde iyileşir.Kuşuna ve kendine iyi bak betül 🙂

   https://urun.n11.com/diger-kus-saglik-bakim/alpha-fox-diare-park-kuslar-icin-ishal-giderici-30-ml-P397176784

   • Abi çok teşekkür ederim yasak kalksın ilacı hemen gidip petshoptan alacağım sizde kendinize iyi bakın

 • Merhabalar benim kustada ishal halsizlik durgunluk yem yemiyor sonra gidip ishal ilaci aldım sabah aksam sularini tazeleyip ekledim 4 gündür kullanıyorum hareketlendi ötmeyede basladi fakat sıvi dıskısı devam ediyor ne yapabilirim..

  • Merhaba Faruk

   İshal ilacını kullanmaya başlamışsın.Yem yemesi ve su içmesi geldiyse,neşesi de yerine geldiyse düzeliyor demektir.Burada yazılanları uygula.İshal tedavisi genelde 8-10 gün sürer hemen eski haline dönmez kuşun.Dışkısının düzelmesi dediğim gibi en az bir hafta sürer bu normal bir şey.Yem ve sudan kesilmediyse korkmana gerek yok yani.Kendine ve kuşuna çok iyi bak herhangi bir değişiklik olursa lütfen sormaktan çekinme Faruk.

 • Merhabalar benim kuşum ishal ama poposuna dışkısı yapışmıyor. Gündüzleri ara sira kabarip gözlerini kapatiyor. Yaklasik 1 aydan beri böyle yasak olduğu için de ilaç almaya gidemiyorum annem patates haşla ver dedi. Patates ishali geçirir mi?

  • Merhaba Amozonkizimsirik

   Evet anneniz doğru söylemiş.Patates haşlayıp vermeniz ishale iyi gelir.Bunun dışında çok soğuk ve çok sıcakta tutmayın kuşunuzu.Ayrıca suyunu da sürekli taze tutmaya çalışın.Evden bunları yapabilirsiniz dışarı çıkamıyorsanız.

 • Merhaba 1.5 aylik carsamba gunu aldik sulu yesil popsuna bulasmisti ilkgun ilik su ile temizledim avidiar verdir petshop onu kullaniyorum patates pirinc hasladim (midesine dokunur diyen oldu ?) Suyuna elmas sirkesi damlat diyen var ? Kuru maya suyuna kat diyen ? Gunduz hareketli yem yiyor aksam durgunlasiyor tunekde uyumuyor zeminde uyuyor ara ara halsizlesiyor dari aspur kum var sadece kafeste hangisi dogru neye gore devam edeyim bu arada aksam diskisi koyulasti yesil uzeri beyaz goruntu var

  • Merhaba Mehtup

   Muhabbet kuşları zaten genel olarak gündüzleri hareketli geceleri ise durgundurlar.İshal olduğuna eminsen verilen ilacı kullanmaya devam et ve aksatma.1 hafta 10 gün gibi bir sürede etkisini gösterecektir.Bunun dışında haşlanmış patateste verebilirsin.Fazla fazla şeyler vermene gerek yok kuşun çok küçük daha.Bu kadarı yeterli olur.Ayrıca her kuş tünekte uyuyacak diye bir kaide yok.Bırak istediği yerde uyusun.Senin dikkat etmen gereken şey yemden ve sudan kesiliyor mu bunu izlemen gerekiyor.Ayrıca tedavisini de aksatmaman.Gerisini onun paşa keyfi bilir bırak istediği yere uzansın,yatsın 🙂

 • Selamin aleyküm kuşum 2 haftadır ishal petshoptan ilaç aldım ağzına şırınga yardımı ile veriyorum 2 günde bir suyunada ilaç katıyorum ama kuş hâlâ iyileşmedi bide eşi var yumurtaya yatıyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursaniz sevinirim

  • Merhaba Mustafa

   Kuşunun bu süreçte ishal olması pek iyi olmamış.2 haftadır ishal olan bir kuşun hastalığı ilerlemiştir.Kuşunun suyunu sürekli tazele günde 3-4 defa.Hangi ilacı aldığını bana söyleyebilir misin ? Aşağıdaki linkteli ilacı mı kullanıyorsun ? Bunu sürekli olarak suyunu tazeleye tazeleye kullanman gerekiyor.Eşi yumurtaya yatmaya devam edebilir ona yapacağın bir durum yok.Sıcak ortamda tutmaya devam et kuşlarını fazla sıcak-soğuk hava akımında kalmasınlar.

   https://urun.n11.com/diger-kus-saglik-bakim/alpha-fox-diare-park-kuslar-icin-ishal-giderici-30-ml-P397176784

   AYRICA ÖNEMLİ NOT OLARAK BUNU OKUMAN GEREKİYOR :

   Kuşunuzda ishal dışında yorgunluk,sürekli uyumaya çalışma,göz ve gaga çevresinde kızarıklık,kusma,yemden kesilme gibi durumlar da gözlemliyorsanız ishal dışında enfeksiyon ve ya değişik parazitlerin etkisi altındadır.Bu durumda direk veterinerinize danışmanız gerekmektedir.

 • Merhaba muhabbet kuşum sanırım ishal, tüyleri sürekli kabarık ve poposuna dışkısı yapışıyor, ayakları bazen soğuk oluyor ve birazda durgun. Gözleri de nemli gibi. Yemden kesilmedi yemini suyunu yiyip içiyor şuan da yaylada olduğum için ne petshoptan vitamin alabiliyorum ne de veterinere götürebiliyorum. Patates haşlayıp yedirmeye çalışıyorum evde başka ne yapabilirim? Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Fatma

   Fatma durumunu anlıyorum şu anda müsait değilsin tedavi için.Ben sana evde yapabileceklerini anlatacağım bunları uygulayabilirsin.Bunları uygulayarak biraz daha iyi olmasını sağlayabilirsin.Kuşunun direncine bağlı olarakta %80 iyileşeceltir.Farklı bir durum olursa lütfen bildirmekten çekinme.Gözlemle kuşunu ve süreci takip et Fatma.

   Suyunu sürekli tazele kuşunun günde 3-4 defa tazele sürekli taze kalsın bu çok önemli,
   Çok çeşitli yiyecekler yedirme dal darıymış vs. bunları veriyorsan kes ve normal yem ver sadece,
   Haşlanmış patates verdiğini söylemişsin buna devam edebilirsin.Haşlanmış patates işe yarayacaktır,
   Kuşunu sıcak tutmaya çalış ortalama oda sıcaklığında tut onu 25-26 derecelerde.

 • Merhaba 7aylık sevda papağanımız var.Bu sabah dışkısında kanlı ishal farkettim.Çok halsiz uçmuyor ve ötmekte bile zorlanıyordu.Yem ve suda içmedi.tüylerini yoluyor.Veterinere götürdük ilaç verdi.Suyuna kattım,kendim sürekli içirdim.Yeminide çok geç vakit yemeğe başladı ama sonrasında sürekli uyuyor arada uyandıryorum.Sıcak bi şeklide tutuyorum.dışkısı halen aynı.Bu süreç ne kadar sürede geçer.teşekkür ederim

  • Merhaba Sibel

   İlacını veriyorsan ve ortamını güzel tutuyorsan kuşunun direncine bağlı olarak 7-10 gün içerisinde iyileşme gösterecektir.Suyunu sürekli taze tut ve kuşunu ılık tutmaya çalış.Yani çok sıcak ve soğuktan koru onu.Gerisi tamamen kuşunun direnciyle alakalı senin başka yapabileceğin bir şey yok.Hemen iyileşme göstermez yani kısa bir zaman içerisinde iyileşme gösterecektir dediğim gibi.

   Kendine ve kuşuna iyi bak Sibel, bir sorun olursa yazmaktan çekinme lütfen.

   • Çok üzgünüm kuşumuzun direnci dayanamadı ve öldü.iki tane çocuğumuz var ve evde olmadıkları için onlara söyleyemedik.Çok düşkünler çünkü.Eşim aynısından bulmaya çalışıcak umarım bulurHayvan sevgisi bambaşka.Kimse yaşamasın bu duyguyuTeşekkür ederim bilgileriniz için…

    • Merhaba Sibel

     Gerçekten çok üzüldüm.Sizin yapabileceğiniz pek bir şey kalmamış.Dediğim gibi kuşların dirençleri çok düşüktür.En ufak hastalıkta bile ciddi derecede zarar görebiliyorlar.Bir çift alarak daha mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz.Tabi ki size kalmış bir karar ama yalnız kuş beslemeyi pek tavsiye etmiyoruz.Daha mutlu ve daha huzurlu olmaları adına çift alırsanız daha iyi olur.

 • Lütfen bana da yardımcı olun.kuşumuz 1buçuk aylık yeni aldık daha 1 haftadır bizde bugüne kadar herşey güzeldi ama akşam üstü kuşumuz halsizleşmeye başladı tüyleri kabarık koyduğumuz yerde kalıyo sanırım bide isali var ne yapmam lazım lütfen acil yardımcı olursanız çok sevirim

  • Merhaba Elif

   Kuşun daha sana ve ortamına alışamamış yeni alındığı için de ishal olması gayet normal.Eski yerindeki yem ve suyu değiştiği için yeni alınan kuşlarda ishal durumları olabiliyor.

   Yapman gereken bazı şeyler var ishal için.Ne kadar ilerledi ishal şu anda bilemiyorum ama ben yine de ishali engelleyecek öneriler vereceğim.

   Kuşunun suyunu sürekli tazele günde 3-4 defa.Patates haşlayıp verebilirsin.Bunu yapamıyorsan zamanın yoksa petshoplardan ishal engelleyici ilaçlar var her petshopta bulunur.Onlardan bir tane alarak suyuna karıştırıp ona verebilirsin.Kuşunun ortamını da ılık tutmaya çalış.Bunları yaptıktan sonra kuşunun direncine bağlı olarak iyileşme süresi 7-10 gün sürebilir.Kuşunu iyi gözlemle daha kötüye giderse durumu tekrar bize yaz lütfen.

 • Kanarya kuşlarım 5 gündür ishaller.Pazartesi günü ishal olduklarını gördüm sonra çarşamba günü patates verdim haşlanmış perşembe günü de doktora götürdüm.Veteriner baktı bişi yok iyileşmeye başlamış dediler sen kendin patates vererek tedavi etmişsin vb bişiler dediler sonra bir gün sonra yine ishaklar su gibi ne yapmalıyım??
  Sularını ve altlarını hergün değiştiriyorum..

  • Merhaba Veli

   Kuşlarının ortamlarını ılık tut.Patatese devam edebilirsin doğru bir yöntem, sularını da taze tutmaya devam et.Veteriner zaten iyileşmeye başladıklarını görünce ek bir tedaviye ihtiyaç duymamış.

   İshal olan kuşlar hemen iyileşmezler.7-10 gün sürer ortalama bu süreç.Kuşlarının direncine bağlı olarak ortalama o kadar günde iyileşirler.Yaptıklarının dışında herhangi bir şey yapmana gerek yok.Kuşlarını iyi gözlemle durum daha da kötüye giderse petshoplarda satılan ishal için sıvı ilaçlar var.Onlardan bir tane alarak sularına karıştırıp onu da tedavi için kullanabilirsin.

   Kendine ve kuşlarına iyi bak Veli.Herhangi bir sorunda lütfen mesaj yazmaktan çekinme.

 • 4 yaşında dişi kuşum var bundan 1 hafta önce kızgınlık yumurtasını çıkarttık ve eşi yok. Yumurtadan sonra 4 5 gün kakasından kan geldi. 2 gündür de aşırı derece ishali var.Neredeyse hiç katı kaka yapmıyor. Bugün aspur aldım iyi geliyormuş bide suyuna divitsol koyuyorum sizce devam etmelimiyim ilaca henüz bi etkisini göremedim çok halsiz birde

  • Merhaba Yaren

   Aspur vermene gerek yok ishale iyi gelmesi gibi bir durum söz konusu değil.Yem çeşitliliğini azaltmak lazım bu zamanda.Normal yemiyle devam et, fazla karışık yemler verme.Divitsol verebilirsin evet o ishal tedavisi için kullanılan bir ilaç zaten.Kuşunun direncine bağlı olarak ishal iyileşme süresi 7-10 gün arası olabiliyor, yani hemen etkisini gösterecek diye bir durum söz konusu değil ilacın.

   Senin yapacakların suyunu sürekli taze tutman gerekiyor.Günde 3-4 deva suyunu tazelemen gerekiyor.Çünkü hem ilaç kullanıyorsun hem de taze su temiz su lazım bu zamanda.Onu ılık tutmaya çalış fazla soğukta-sıcakta tutma.İlaca devam ederek kuşunun durumunu gözlemle yemden ve sudan kesilirse sıkıntı büyük demektir.İşte o zaman profesyonel birinden yardım alman gerekebilir.Kuşunu sürekli takip et yem ve suyunu tüketiyor mu kontrol et.Ayrıca kuşun çok hareketsiz mi ona da bak.Hareketsiz şekilde duruyorsa ve yemden sudan kesildiyse dediğim gibi profesyonelden yardım alman gerekecek.

   Dediklerimi yap ve kuşunu izle Yaren, umarım kısa zaman içerisinde kuşun hastalığı atlatır.Kendine ve kuşuna çok iyi bak aksi bir durumda bizi bilgilendir lütfen.

   • Maalesef kuşum öldü kurtaramadık. 2. Defa Kızgınlık yumurtası varmış ters dönmüş. Çıkartamadılar ve kuşun içinde kırmak zorunda kaldılar. Kırılan yumurtanın sarısı dışarı akmış ama kabukları hayvanın içinde kalmış. Onu da kakasıyla dışarı atacağını söylediler bize. Akşamına da kaybettik. 3 gün boyunca ishali çekti. Zar zor yem yediriyorduk ama suyunu içiyordu. Divitsolde fayda etmedi. Ani bi ölüm oldu. Çok hareketli ve insancıl bir kuştu. ceyranda kalmadı soğukta almadı. İlk yumurtası sıkıştığında ve çıkartıldıgında kanlı kaka yaptı bir süre. Mikrop kaptığını ve onun ishal yaptığını düşünüyoruz. Sizin fikriniz nedir

    • Merhaba Yaren

     Senin yapabileceğin hiçbir şey kalmamış.Sonuçta profesyonel birisinden dahi yardım almışsın.Fakat kuşlar çok hassas canlılar.En ufak hastalık dahi ölümlerine sebep olabiliyor.İshal sonucu ve yumurtanın içeride kalması sonucu hayatını kaybetmiş gibi görünüyor zaten.İshale direnci kalmadığı için de hayatını kaybetmiş olabilir, yumurtanın kabuklarının içerisinde kaldığı için de olabilir.Benim şahsi görüşüm yumurtadan dolayı hayatını kaybetmiş olmasıdır.Çünkü ishal 2-3 gün içerisinde sizin verdiğiniz ilaçlardan dolayı hayatını kaybetmesine sebep olmaz.Daha da ilerlemesi lazımdı ishalin.

     Yumurtanın içeride kırılması ciddi sağlık problemlerine yol açar ve kısa sürede kuşunun ölmesine sebep olabilir ki dediğim gibi şahsi görüşüm bu sebepten dolayı ölümün gerçekleşmiş olmasıdır.Yumurtanın içeride kırılması karın boşluğunda ağrılara sancılara, bağırsaklarda bozulmaya, dışkı bölgesinde ciddi zararlara sebep olur.Yani kuşun tüm sistemi bozulur kısacası.Malesef ki senin yapabileceğin bir şey kalmamış tekrardan kuşun ve senin için üzgün olduğumu belirtmek istiyorum Yaren.

  • Merhaba Ahmet

   Dediğin şeylere göre kanaryanın göz nezlesi olma ihtimali çok yüksek.Öncelikle imkanın varsa bir veterinere götürmen profesyonel birinini incelemesi ve tedaviye başlaması açısından daha sağlıklı olacaktır.Bu imkana sahip değilsen ;

   Gentagut – Göz Damlası
   Terramycin – Göz Merhemi

   İlaçlarını aldıktan sonra tedaviye başlayabilirsin.Göz damlasını sabah ve akşam 2 şer damla kuşunun gözlerine damlatacaksın.Göz merhemini de akşamları hastalıklı göze süreceksin.Bu tedaviye bir hafta boyunca devam edeceksin.Bir hafta sonunda tedavi miktarını azaltarak 2 şer damlayı 1 er damlaya düşüreceksin.Göz merhemine aynı şekilde sadece akşamları kullanarak devam edeceksin.Buna da 3-4 gün devam ettikten sonra tedaviyi bitirebilirsin.Tabi ki kuşunun durumuna bağlı olarak bu süreler uzayıp kısalabilir.

 • Merhaba;Muhabbet kuşum halsiz ve uyku halinde dışkısı yeşilimsi biraz sıvı. Zayıflamış gibi geliyor birde kuruluk mu var ishal aynı hastalık ile bağlantılı mı bilmiyorum evde yapabileceğim birşey var mı acaba bağırsak parazitleri için damla kullanıyorum şuan sadece suyunu altı saatte bir değiltirerek

  • Merhaba Gülden

   Kuşunu gözlemleyerek hastalığını teşhis edebilirsin.Kuşun kaç gündür bu durumda bu da önemli tabi.Anüste dışkı kalıntısı var mı bak bakalım bir.Dışkı kalıntısı varsa ishal olma ihtimali çok yüksek.Kuruma hastalığının son evresinde de ishal görülebiliyor.Bu sebepten bu hastalıkları, kuşunu iyice gözlemleyerek senin bulman gerekiyor.Söylediklerinde hem kuruma hem de ishal hastalığı belirtisi var.

   Parazit ilacına devam etmelisin.Suyunu da bu şekilde değiştirmeye devam edebilirsin.Her iki hastalıkta parazitlerden etkilendiği için ilaç faydalı olacaktır.Yemden ve sudan kesilmemesi önemli bu hastalıkta iyi bak kuşuna iyi takip et.Yem ve suyu keserse bir veterinere götürmende fayda olacaktır.Ortalama iyileşme süresi eğer ki ishal ilerlememişse yani başlangıcıysa 7-10 gün sürer.Bu sürede kuşunu ılık bir ortamda tut ve sürekli izle onu.Evde yapabilceğin bir şey daha var patates haşlayabilirsin ona mesela.Bunlar dışında pekte bir şey kalmıyor senin yapacağın.

   Kendine ve kuşuna iyi bak Gülden durumu kötüye giderse lütfen tekrar iletişime geç yada bir veterinere götürmeye çalış durumun el veriyorsa.Evde yapabileceklerin bu kadar.

 • Mrb muhabbet kuşu 3 gun oldu alalı tuyunu kabartıyo bide ihsal olmuş bu gun fark etdim acaba yeni eve alışdığı surecmi yoksa uşutdumu bilemiyorum yardımcı olurmusunuz

  • Merhaba Ayten

   Kuşunu yeni aldığın için bağırsak ve sindirim sisteminde değişiklik olması gayet normal.Çünkü aldığın yerdeki suyu ve yemi aynı zamanda ortamı da değişmiş durumda.Bu sebeplerden dolayı kuşunun bağırsaklarının bozulması gayet normal.Aynı zamanda yeni ortamına ve sana alışma sürecinde de sakin ve sessiz olması da normal.Sen her türlü duruma karşı tedavisini yapmalısın.Kaç gündür bu şekilde bilemediğin için hastalığın ilerleyip ilerlemediğini şu anda bilemiyoruz.Senin yapabileceklerin;

   Kuşunu ılık ortamda tut,
   Suyunu günde en az 3-4 defa değiştir,
   Patates haşlayıp kuşuna vermeyi dene,
   Her ihtimale karşı petshoplarda satılan ishal için olan ilaçlar var onlardan bir tane temin et.Fiyatları uygun fazla bir şey tutmaz.Onu suyuna karıştırarak ilacın üzerindeki talimatlardaki gibi ver,
   Bunlar evde yapabileceğin şeyler gerisi kuşunun direncine bağlı.Malesef ki hastalık ilerlediyse ve dediğin gibi aşırı derecede ishal durumu varsa veteriner dahi iyileştiremez.Bunları yap ve kuşunun durumunu iyi analiz et durumu kötüye giderse lütfen buradan bildir veya daha tecrübeli birinden veteriner gibi yardım almaya çalış.

   Kuşuna ve kendine iyi bak Ayten güzel haberlerini bekliyor olacağım.

 • Muhabbet kuşum gayet hareketli ve canlı fakat neredeyse 2 aydır ishali devam ediyor. İsadur isimli bir takviye kullanıyorum 3 gündür işe yaradığını görmedim. Poposu ıslak duruyor. Nadiren normal dışkı yapıyor. Veterinere götürücem fakat antibiyotiğin bünyesine ağır gelmesinden korkuyorum.

  • Merhaba Ali

   Kullandığın ishal ilacı evet ve faydalı da ishal durumlarında.Fakat faydasını gösterme süresi kuşunun direncine bağlı olacak şekilde 7-10 gün arasıdır.Çok ciddi problemi yoksa yani yemden ve sudan kesilmediyse kuşun, ayrıca çok halsiz de değilse bu süreyi tamamladıktan sonra veterinere göstermeni tavsiye ederim.Kuşlardan anlayan bir veteriner olması çok önemli.Çünkü her veteriner her hayvan üzerinde profesyonel değil malesef ki.Antibiyotikler çok küçük dozlarda olduğu için kuşuna ciddi zararlar vermez.Kendine ve kuşuna çok iyi bak Ali, gelişmelerden lütfen haberdar et.

 • Merhaba Mert Bey, kuşum 1 aylik yavru ve 4 gun önce bana geldi. Geldiğinde bir şeyi yoktu fakat daha sonra hapşırık ve halsizlik başladı. Arkasından da ishal. Veterinere götürdüm antibiyotik vitamin içerikli bir ilaç verdi ve soğuk algınlığından oldugunu soyledi Fakat kuşun ishali su gibi ve yemyeşil ,gözlerini açıpta su bile içemiyor. Yem hiç yemiyor. Pirinç lapası yapıp yedirmeyi denedim fakat onu da yemedi. Ne yapıcam bilmiyorum çaresiz kaldim

  • Merhaba Beyza

   Öncelikle bu yazımızı iyi oku ve aşağıdaki vereceğim yazıyı iyi oku.Kuşunun hastalığıyla ilgili gereken bilgilere bu yazılardan erişebileceksin.

   Yemden ve sudan kesildiği için şu anda tehlikeli durumda.Malesef ki kanatlı hayvanlardan anlayan çok fazla veteriner olmadığı için sadece ilaç verip göndermiş.Sana önerebileceğim birkaç şey var bunları yapmayı dene lütfen.Kuşun su içmiyorsa demek ki antibiyotik ve vitamini de alamıyor demektir.Bir şırınga yardımıyla kuşuna ilaçlı suyu içirmeyi dene.Gerekirse onu incitmeden ağzına ver yani.Ayrıca patates haşla ve ona yedirmeyi dene yine.

   Kuşunun direncine bağlı olarak 7-10 gün içerisinde iyileşme göstereceğini söyleyebilirim.Kuşun çok küçük ve direnci yetmezse malesef ki ölebilir.Umarım en kısa sürede eski sağlığına kavuşur.

   Aklına takılan bir durum olursa veya kuşunun durumunda bir değişiklik olursa lütfen yazmaktan çekinme Beyza.Kuşuna ve kendine çok cici bak.

   Bakman gereken yazılar ;

   https://kusyuvam.com/kuslarda-soguk-alginligi-ve-tedavisi/

   https://kusyuvam.com/kuslarda-ishal-sorunu-ve-tedavisi/

   • Merhaba . Benim de muhabbet kuşum 3 hafta önce ishal oldu ve hemen veterinere götürdüm ilaç verdi onu kullanıyorum biraz düzeldi gibi oldu ama iki gündür yine aşırı ishal halsiz konuşmuyo sürekli . Bi öneriniz var mı ?

    • Merhaba Nihal

     Veterinerin verdiği ilacı kullanmaya devam etmelisin.Kuşunun suyunu sık sık temizle ilaç kullanırken.Meyve ve sebze verebilirsin vitamin olarak.Ayrıca patates haşlayıp ona verebilirsin.Ekstra olarak bunları yaparsan kuşunun iyileşme süreci daha da hızlanır.

     Kendine ve kuşuna çok iyi bak Nihal aklına takılan bir şey olursa sormaktan çekinme.

   • Mert Bey bugün kuşumun hastalığının 6. Günü ve hala çok ishal , çok halsiz. Bir kuşçuya sorarak avi diar’ı aldık. Suluğuna katıyoruz, ağzına damlatıyoruz fakat hala çok kötü. 1 aylık yavru fakat bu kadar dayanbilmesine şaşırıyor herkes.Dün az da olsa yem yemeye başlamıştı fakat bugün yem yiyecek hali bile yok. Sürekli uyuyor. Pirinç unu mamasi veriyorum şırınga ile. Daha yapabileceğim bir şey var mı

    • Size yazdıktan 10 dakika sonra öldü kuşum ellerimde. Elimden geleni yaptım çok güzel baktım ona. Huzurla uyusun. Size de çok teşekkür ederim.

     • Merhaba Beyza

      Kuşun için çok üzgünüm.Çok küçüktü daha kuşun ve elinden gelen her şeyi yaptın sen emin olabilirsin.Malesef ki tedavilerde kuşun direnci çok önemli.Fakat yaşı çok ufak olunca hastalığa karşı direnci de çok az olacağı için bazen tedaviler fayda edemiyor.Kendine çok iyi bak en kısa sürede bir kuş daha sahiplenebilirsin sana önerim bu olabilir.Hayvan sevgisi çok ayrı bir şey.Tekrar bir kuş alıp onu büyüt ona çok iyi bak.

 • Merhaba 1 çift muhabbet kuşum var dişi 1 aydan beri cıvık dışkı yapıyor ama halsizlik falanda yok cıvıklığın geçmesi için ne yapmalıyım.

  • Merhaba Mert

   Cıvıklığın geçmesi için evde patates haşlayarak kuşuna yedirebilirsin.Suyunu günde 3-4 defa değiştirerek kuşlar için olan ishal ilaçlarından kullanabilirsin.Bunları yaparsan hastalık ilerlemez ve kuşun rahatlar.Halsizlik en son aşamadır halsizlik aşamasına gelmeden engellemen lazım.Kuşunun direncini artırmak istiyorsan arada sırada meyve sebze ver.Vitamin alsınlar.

   Kendine ve kuşuna iyi bak Mert aklına takılan bir şey olursa sormaktan çekinme.

   • Teşekkür ederim patatesi ne sıklıkla vermeliyim. Bir de yumurtalı bebek bisküvili havuçsuz mama yapıyorum vermeyi kesmelimiyim.

 • Teşekkürler. Dediklerinizin hepsini yaptım bu 3 hafta içerisinde. Ciddi bir sıkıntı olabilir mi? Tekrar veterinere götürmeli miyim ?

  • Merhaba Nihal

   Dediklerimi yaptığın takdirde iyileşme süresi kuşunun direncine bağlı olarak 7-10 gün sürebilir.Tekrar veterinere götürmene gerek yok.Lütfen kuşunun durumuyla ilgili soru sormaktan çekinme.Bilmediğin her şeyi yazabilirsin.Umarım kuşun kısa sürede iyileşir Nihal.

 • Kuşumu dün gece aldık yavru dün biraz katı gibi dışkısını yaptı ama bu sabah yeşil ve sıvı ve arka tarafında kalıntılar var ne önerirsiniz?

  • Merhaba Mert

   Yeni alınan kuşlarda genelde yemlerinde ve sularında değişiklik olduğu için ishal olabilir.Kuşun ishal olmuş ama aldığın yerde mi başlamış senin evinde mi burası da önemli.Çok zaman geçmediyse eğer evinde uygulayacağın tedavi ile ishali geçirebilirsin.

   Sana önerilerim patates haşlayıp kuşuna verebilirsin.Suyunu günde 3-4 hatta daha fazla değiştirip taze sudan içmesini sağla.Ayrıca petshoplarda satılan ishal ilaçları var onlardan bir tane edin.10 TL gibi ortalama fiyatları var.Damla şeklinde olan o ilaçtan kuşunun suyuna belirtildiği gibi kat.Kuşunun bulunduğu odanın sıcaklığını düşürme, yani soğukta tutma kuşunu.Ilık bir ortamda tutman gerekiyor onu.Senin yapabileceklerin bu kadar.Kuşun henüz yavru olduğu için hastalıklara karşı direnci malesef düşük olacaktır.Gerisi kuşunun direncine kalmış bir şey.Umarım kuşun kısa sürede iyileşir.Kendine ve kuşuna iyi bak Mert, kuşunun durumuyla ilgili beni de haberdar et lütfen.

   • Kuşum artık katı gibi yapıyor ama yemliğinden yemek yemiyor bende bir kase içine koyup kafese koydum ve oradan yiyor nasıl alıştırabilirim yemlikten yemesi icin

    • Merhaba Mert

     Kuşun küçükse yemliğe alışmamıştır.Yani yemliğin ne olduğunu bilmiyordur telaşlanmana gerek yok.Zamanla alışacaktır.Bu zamana kadar yere kase koyup oradan yem yemesinde herhangi bir sakınca yok.Zamanla yemliğin ne olduğunu anlar.Bu süre ortalama 10 gün ya sürer ya sürmez korkma akıllı hayvanlardır kuşlar aç kalmazlar 🙂

 • Merhaba. Bize dişi kuş hediye gelmişti, eşim de sıkılmasın diye erkek de aldı. Ama erkek geldiginden ishal di, ve kaşiniyordu , işi de kaşinmaya başladi. ilaç aldık suyuna kattik, düzeldi sanki, ve kaşıntısı için sprey aldık,erkek düzeldi sanki bu sefer de dişi ishal oldu, ama kaşintilari geçmedi ((( evcilleştirmeye daha hazır değildim, ve uğraşmaktan yoruldum, bir türlü düzelmediler(( ne zaman düzelir ne zaman mutlu olurlar öterler?((( şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Rita

   Dişinin de ishali geçtiğinde ve ikisinin de kaşıntıları geçtiğinde mutlu olur ve öterler 🙂 Yani onlar sağlığına kavuşmadan ne siz rahat edersiniz ne de onlar.Sprey olarak ne aldınız bilmiyorum ya da ishal için ne aldınız onu da bilmiyorum.Fakat yüksek ihtimal sprey ve ishal ilacını hastalık tam olarak geçmeden bıraktınız.Aslında spreyi ve ishal ilacını hastalık tam olarak geçene kadar onlara vermeniz,sıkmanız gerekiyor.Tam olarak geçtiğinden emin olduğunuz zaman tedaviyi bırakabilirsiniz.İshal ve parazit aşırı riskli birer hastalık değiller.Kuşlarına tekrar sprey kullanarak onları parazitlerden kurtar.Aynı şekilde ishal için de ilaçlarını kullan ve aynı zamanda patates de haşla bu sefer ve onlara ver.Bunları yaparak kuşlarını eski sağlıklarına kavuşturabilirsin.Emin ol onlar mutlu olduğunda sen de mutlu olacaksın ve bu emeklerine değer.

   Kendine iyi bak kuşlarının bakımlarını ve tedavilerini lütfen aksatma.Aklına takılan her ne olursa olsun sormaktan çekinme lütfen.

 • Kuşum 10 senedir benimle ve kakasi sürekli totosuna yapışıyor şimdi ordaki tüyleri kopardı göğsüne yakın yere kadar tüyleri şu an yok ne yapmam gerek 2 günde bir yemini suyunu kafesini temizliyorum. Yem değişikliği şu ana kadar yapmadım ne yapmam lazım bir çözüm bulun 🙁

  • Merhaba Yasemin

   Kuşun yüksek ihtimalle strese girmiş durumda.Eğer ki kendi yoluyorsa bu tehlikelidir.Diğer türlü zaten tüy değiştirme döneminde tüyler dökülür ve geri gelir yerine.Fakat dediğin gibi kuşun bunu kendi yapıyorsa bunun birkaç sebebi olabilir.Öncelikle bu benim şahsi görüşüm ve kuşunun strese girdiğini düşünüyorum.Kafesi küçükse değiştirebilirsin, onunla daha fazla vakit geçirebilirsin, yalnız besliyorsan yanına bir eş alabilirsin, sevdiği yiyeceklerden meyve ve sebzelerden verebilirsin, dal darı gibi bol vitaminli ve kuşların sevdiği yiyeceklerden katabilirsin önüne.Bunlar kuşunun stresten çıkması için yapabileceğin bazı şeyler.Ayrıca ona bir adet oyuncak alabilirsin.

   Şahsi görüşüm olarak bunları söyleyebilir ve bu önerilerde bulunabilirim.Aslında çok ciddi bir problemdir bu.Umarım kısa sürede bu yaptığı hareketten vazgeçer ve kuşun eski sağlığına kavuşur.Ayrıca profesyonel bir destek almak istersen ve imkanın da varsa kuşlardan anlayan bir veterinere göstermeni tavsiye edebilirim.Aşağıdaki bırakacağım yazımızda kuşlarda tüy dökme ve yolmanın başlıca sebeplerini ve bunun nasıl önüne geçebileceğini öğrenebilirsin.Lütfen yazıyı dikkatlice oku.Kendine ve kuşuna iyi bak Yasemin, ilerlerse bu yaptığı hareket veterinere göster 10 yıllık dostunu kaybetme.

   https://kusyuvam.com/kuslarda-tuy-dokme-ve-yolma-sorunu/

   • Stres durumu olduğunu sanmıyorum sadece kakasi totosuna yapışıyor onlardan kurtulmak için koparmış olabilir resim atma şansım olsa atarım ama ben o kakasi neden birikiyor totosuna onun nedenini bulamadım. Kafesi büyük ve baya geniş eş durumu ise yanına eş aldım ama onu kabullenmedi belkide 10 senedir yalnız yaşadığı için olabilir meyve işini düzenli şekilde deniycem ama yine dediğim gibi sizde kakasi neden totosuna birikiyor?

    • Merhaba Yasemin

     Kaka yapıştığı zaman tüylerini yolması normal tabi ki.Bunu senin temizlemen lazım aslında.Yolduğu tüyler geri yerine gelecektir merak etme.İshal veya kabız sebebinden kakanın yapışması olabilir.Bir bak bakalım kuşun ishal mi değilse zaten kabızdır.Ona göre tedavi uygulaman lazım olacak.Kuş kumu ve kalamar eksik etme kafesinden ve dediğim gibi ya ishaldir yada kabızdır ikisini önce tespit et daha sonra ikisi için de ilaçlar var onlardan kullanabilirsin.Tüylerini yolma sebebi kakanın birikmesi ve bunu bir ıslak mendil aracılığıyla sen de yapabilirsin o zaman tüylerini yolmaz bir daha ki sefere.

 • 5 yaşındaki Kuşum 2 haftadır ishal keyfi çok yerinde aslında çok enerjik yemini de normal bir şekilde yiyor elimden geldiğince ilgileniyorum patates haşlayıp verdim ama tabiki de korkuyorum bir şey olur diye Napıcağımı bilemedim

  • Merhaba Nur

   Keyfi yerinde olabilir fakat ishal bazı kuşlarda hafif geçerken bazı kuşlarda ise direkt olarak halsizlik yapabiliyor.Eğer ki patates ishali geçirebiliyorsa patates vermen yeterli olabilir fakat geçiremiyorsa petshoplarda satılan ishal giderici sıvı ilaçlar var 10 TL civarı fiyatları.Bunlardan bir tane alarak kuşunun suyuna katıp tedavisini hızlandırabilirsin.

   Kendine ve kuşuna iyi bak Nur, tedavisini aksatma lütfen kuşlar narin canlılardır.

 • Kuşum ishal oldu klimamız açıktı Pet Shop klimadandır dedi ve ilaç ile yem verdi sıcak yere koyun dedi koyduk birde koyduğumuz yerde ceyran vardı kapattık kakası düzeldi fakat hala halsizlik var birde yavru alalı 5 gün oldu ortam değişikliliğide olabilir tedaviyi nasıl hızlandıran bilirim? birde İnternete daldarı duydum. Daldarı ne? İşe yarar mı? Yavru kuşa uygun mudur?

  • Merhaba Efe

   Klima ve ceryanda kaldığı için kuşun rahatsızlaşmış.Öncelikle belirtmek istiyorum ki kuşun henüz yavru olduğu için hastalıklara karşı direnci düşük olacağından tedavi süreci sen ne yaparsan yap kuşunun hastalığa karşı direncine bağlı olarak iyileşme gösterecektir.Yani bu süre ortalama 7-10 gün arası sürer ve kuşunun hastalığa karşı direnci düşük olacağı için malesef ki onun ölümüne kadar gidebilir.Umarım kuşun kısa sürede atlatır bu hastalığı.

   Dal darı meselesine gelince dal darı kuşlara ek vitamin takviyesi olarak verilen bir besindir.İshali iyileştiğine göre halsizlik ve zayıflama için dal darı takviyesi kullanabilirsin.Protein, karbonhidrat ve halsizliğe karşı dal darı vermen tedavi sürecini hızlandırır.Ayrıca yavru kuşlar için de uygundur.Kuşunu oda sıcaklığında tutmaya çalış ceryanda ve soğuk havada bırakma lütfen.Umarım tedavi sonuç verir ve kısa sürede kuşun eski sağlığına kavuşur.Yani senin bu süreçte yapabileceklerin ; ilaç tedavisi yanında kuşunu ılık bir ortamda tutman, suyunu sürekli tazelemen, dal darı gibi vitamin takviyeleri vermen ( fazla karıştırma 2-3 tane takviye vermene gerek yok dal darı yeterli ) bunlardır.Gerisi kuşunun direncine kalmış bir şey.

   Kendine ve kuşuna iyi bak Efe lütfen kuşunun durumuyla ilgili haberdar etmeyi unutma.

   • Merhaba 9 yaşında erkek muhabbet kuşum 1 haftadır halsiz sürekli uyuyor. Normalde hiç susmaz hep konuşurdu şimdi çok sessiz. Bugün dışkısı biraz cıvık ve tüy dökümüde var. Yeminden bir iki alıyor sonra direk uyuyor.Veterinere sordum bana şırıngayla bi ilaç çekip bi antibyotik bide vitamin koydum dedi suyuna katıcaksın dedi Ama versemmi güvenemedim daha mı kötü olur bilmiyorum. Lütfen yardımcı olun uyku uyuyamıyorum ona bişey olucak diye

    • Merhaba Yasemin

     Veteriner ilaç takviyesi olarak bir karışım hazırlamış bunu vermenin herhangi bir zararı olmaz.İshal ve hastalığa karşı direncini artırmak için yapmış bunu.Bu durumda antibiyotik ve vitamin vermenin bir zararı olmaz aksine ishali kesmesini ve hastalığa karşı olan direncini artırmasını sağlar.Veterinere güvenip güvenmemekte haklısın çünkü çoğu veteriner kanatlı hayvanlardan anlamıyor.Profesyonel olanları çok az.Fakat vitamin ve antibiyotik gibi basit bir karışımı yapamayan birisi de veteriner olamaz 🙂 Sana tavsiyem kullanmandan yana herhangi bir zararı olmaz aksine kuşunun iyileşmesini sağlar.

     Ben olayı kısaca özetledim ve şahsi fikrimi söyledim kullanıp kullanmamakta son karar senin elinde tabi.Veterinerin verdiğini kullanmak istemezsen petshoplardan veya online olarak satılan alışveriş yerlerinden kuşun için ishal giderici bir sıvı alarak onu suyuna katabilirsin.Patates haşlayarak tedavi sürecini hızlandırabilirsin.Bunun yanı sıra dal darı gibi vitaminli besin vererek vitamini direkt olarak doğal yoldan sağlayabilirsin.Sana alternatifi de sundum dediğim gibi son karar senin.Kuşuna ve kendine çok iyi bak Yasemin.Lütfen kuşunun durumuyla ilgili beni haberdar et.Umarım kısa sürede eski sağlığına kavuşur.

     • Merhaba Mert bey
      Söyledikleriniz içimi rahatlattı ve ilaçları verdim dün akşam vitamin serumunu ve bu sabah antibyotik serumunu suyuna kattım. Dün çok halsiz olan kuşum bugün çok şükür kendine gelebildi dışkısıda düzene girmeye başladı hatta şuan konuşmaya bile başladı. Ama uçmakta biraz zorlanıyor. Serumlara devam edicem. Beni çok ağlattı inşallah tamamen iyileşir. İlginiz için çook teşekkür ederim iyiki varsınız.

      • Merhaba Yasemin

       Kuşun ve senin adına çok sevindim.Ona çok iyi bak.Kısa sürede eskisinden çok daha iyi olacağına eminim.Kendine iyi bak aklına takılan soruları sormaktan çekinme lütfen.

 • Merhabalar benim kuşumun ishal belirtileri var ama sürekli uyuyor.
  Sürekli gözlerini kapatıyor.halsiz ve tüylerini şişiriyor. Uçmuyo ve ötmüyo sizce veterinere götürmeli miyim? Yoksa evde tedavi edebilir miyim?
  Ayrıca dışkısıda sulu yani ishal galiba

  • Merhaba Berfin

   Kuşun kaç gündür bu halde öncelikle bunu belirtmen lazım.Eğer hastalık ilerlediyse senin evde yapabileceğin bir tedavi ile kuşun iyileşemeyebilir.İshal için petshoplarda satılan sıvı ilaçlar var onu suyuna katıp, patates haşlayarak tedavi edebilirsin.Ayrıca yine bir vitamin takviyesi için ilaç alıp onu da aynı zamanda kullanabilirsin.Bunlar ishali ve halsizliği geçirebilir.Fakat dediğim gibi kuşun bir süredir bu haldeyse bir veterinere göstermeni tavsiye ederim.Şahsi fikrim imkanın varsa bir veterinere göstermenden yanadır.

   • Tamam teşekkür ederim dün veteriner hekime götürdük ve ilaçları aldık.Herşey için teşekkürler çok sağolun

    • Merhaba Berfin

     Ben teşekkür ederim bir canlıya onu severek baktığın için.Kendine ve kuşuna iyi bak Berfin.

 • Merhaba benim kuşum da ishal var ve çok halsiz ama göz kenarlarında veya gagasının etrafında bi kızarıklık yok. Kanadının altı da yara olmuş durumda ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba Gamze

   İshal çok ilerlemediyse petshoplardan da temin edebileceğin bir ishal giderici ilaç alacaksın.Bu ilaç sıvı olur ve kuşunun suyuna katacaksın.Kuşunun suyunu sürekli tazeleyeceksin günde en az 3-4 defa.Onu ılık bir ortamda tutacaksın verebiliyorsan dal darı gibi vitaminli besinler vereceksin.Bu ishalin tedavisi.

   Yara için ise terramycin adlı ilacı alarak yaralı yere onu korkutmadan, ürkütmeden sürersen o da geçecektir.Bu tedavileri 7-10 gün arası uygularsan kuşunun direncine bağlı tabi ki ama iyileşeceğine inanıyorum.

   Umarım kısa sürede iyileşir kuşun Gamze.Kendine ve kuşuna iyi bak tedavisini aksatma sakın.Aklına takılan bir şey olursa sormaktan çekinme.

 • Kuşumun hareketleri gayet normal ama dışkısı çok cıvık odam değişti o yüzden mi klima dan mı yoksa yediklerinden mi bilemiyorum nasıl anlayabilirim ve ne yapabilirim

  • Merhaba Mayn

   Kuşun ishal olmuş ishal tedavisi uygulaman gerekiyor.Petshoplardan da bulabileceğin sıvı şekilde satılan ishal giderici ilaçlar var bunlardan alarak bunu kuşunun suyuna katmalısın.Mümkünse patates haşlayıp ona verebilirsin.Kuşunun suyunu sürekli taze tut bu dönemde ve onu ılık bir ortamda tutmaya çalış.

   Nedenini anlaman sana bağlı bir şey.Öncelikle klima direk temas ediyorsa ishal yapabilir hatta onu öldürebilir.Odanın değişmesi direkt olarak ishale sebep olmaz.Yedikleri de ishal yapabilir.Öncelikle klimaya direkt olarak temas sağlamasını engelle ve yediklerini de çok çeşitli verme.Saf yem ve arada vitamin verebilirsin gerekirse yemini değiştirerek dene ve kuşunu gözlemle.Kendine ve kuşuna iyi bak.

 • Mert bey merhaba
  Geçenlerde beni bilgilendirmiştiniz 9 yaşındaki erkek muhabbet kuşum ishal halsizdi uyuyordu sürekli. Veterinerin verdiği antibyotik ve serumları kullanmıştım. Şimdi iyi ishalide geçti konuşuyor yem yiyip su içiyor kafesinin içinde biraz hareketli ama uçamıyor. Kısa mesafe bile olsa çok zorlanıyo ve yere düşüyo. Acaba bu geçici bi durummu ne yapmam gerekli. Ailecek onu çok seviyoruz ve onu öyle görünce çok ağlıyorum

  • Merhaba Yasemin

   Kuşlar genelde bir hastalık geçirdiklerinde iyileşme süreçler onların dirençlerine bağlı olarak 7-10 gün arası sürebilir.Fakat senin kuşunun yaşı baya bir yüksek yani bu demek oluyor ki bir hastalık geçirdiğinde etkisi bir süre daha devam edebilir.Bunun geçici olduğunu umuyorum bu sebepten dolayı.Kuşuna bu süreçte vitamin vererek bunun daha hızlı olmasını sağlayabilirsin.Kuşunun yaşından dolayı ona biraz daha dikkatli bakman gerekiyor.Kendine ve kuşuna iyi bak Yasemin.Ona bol bol meyve sebze ve vitamin ver.

 • Merhaba muhabbet kusum hasta siz cevap verdiğiniz an sorunu anlatmak istiyorum umarım erken cevap verirsiniz

  • Kuşum 2 ay once cok halsiz yem su icmez ve kusardi ayrica diskida yemleri olurdu. Facedeki gruplara sordum kursak mantarı dendi. Triflucan surup agzina aksamlari ve biteral hap suyuna verdim 3 gun boyunca ama bi etkisi olmadi. Ayrıca kusum yemleri sıçratarak kusuyordu salyali ve kopukli değildi. Sonra veterinere gittim salmonella e coli dedi baytril verde 2 damla kullandim her şeyini duzeltti ilactan sonra tekrar kustu bu sefer baska gruba sordum onlarda kursak mantarı dedi tam suluga 10 damla verdim 9 gün boyunca sonra probiyotik kefir verdim ama diski kötüydü
   Suan halsizligi yok yem su icmede sorun yok kusmasi yok ama diskida bi problem var gibi. Bu arada dünden beri ishal gibi yapıyor sulu hic katı değil. Açık yeşil dışkı ve sulu

   • Merhaba Seyda

    Sanıyorum ki diğer hastalığı atlatmış ve ishal olmuş şu anda kuşun.İshal ilerlemediyse petshoplarda satılan ishal giderici sıvı ilaçlar var bunu her yerden bulabilirsin.Bunlardan bir adet alarak kuşunun suyuna damlat.Patates haşlayarak ona ver.Kuşunu ılık bir ortamda tut ve suyunu sürekli değiştir.Bunları yaparsan bu ishal durumu kuşunun direncine bağlı olarak 7-10 gün arasında geçecektir.Umarım kısa sürede iyileşir kuşun.Tedavisini eksik etme.

 • Merhaba 2 hafta önce yeni bir muhabbet kuşu aldık dün dediğiniz gibi tüylerine kakası vardı ama böyle sümük gibi ve sadece bir kere böyle oldu kuşumuz o günden beri sürekli uyku halinde yemini yemeye gidiyor orada yiyemeden uyuya kalıyor zar zor yemek yiyor normalde çok hareketliydi kafesi açtığımız gibi çıkar öbür muhabbet kuşumuzun yanına giderdi. Şimdi kafesi açtığımız zaman kapağa bile gelmiyor öylece duruyor. Ne yapmamız gerekiyor cidden bilmiyorum sizden başka yardım isteyebileceğim kimse yok. Lütfen yardım edin. Çünkü her an böyle bayılacak gibi duruyor. 2 gündür bu şekilde

   • Merhaba Derin

    Aslında bu konumuz ishal hastalığıyla ilgili ve hastalığın nasıl tedavi edileceğini yazılı olarak anlattık yazımızda.Aşağıdaki tüm yorumlar da kuşu ishal olan ve tedavi isteyen kişilerin yaptığı yorumlar.Tedavisi her zaman aynı ve aşağı yukarı aynı ilaçlar, aynı tedavi ve aynı yazıları yazıyorum herkese.Keşke yorumları, yazımızı ve insanlara verdiğim cevapları okusaydın işte o zaman ben cevap yazana kadar bile kendin tedaviye başlayabilirdin.Aradaki cevap zamanı çok uzun olmasa da hasta olan canlılar için her dakikanın önemli olduğunu unutmayalım.

    Kuşun için çok üzgünüm, insanlara elimden geldiğince her iletişim kanalından yardım etmeye çalışıyorum.O kadar çok mesaj geliyor ki hiçbirini cevaplamadan bırakmıyorum.Bu süredeki gecikme için özür diliyorum ve kuşun için tekrar üzgün olduğumu belirtmek istiyorum.Ayrıca kuşun henüz çok küçükmüş yüksek ihtimal aldığın yerde ishali başladı ve ishali ilerledi yoksa bu kadar kısa sürede ölmesi normal değildi.Bayram sonrasında benimle iletişime geçersen sana bir kuş hediye etmek istiyorum.

    • Merhaba Mert Bey yaklaşık 6 aylık bir sultan papağanım var fakat yaklaşık 24 saattir ishal veterinere götürdüm şırıngayla beslediler ve antibiyotik verdiler ve banada antibiyotiği günde iki defa diğer ilacıda günde üç defa şırıngayla vermemi söylediler. Sadece su dışkılıo sürekli su içio yem yemio ve sürekli uyuyo daha başka ne yapmalıyım. Ayrıca birkaçgün boyunca veterinere götüreceğim

     • Üstünüze düşeni yapmış ve veterinere götürmüşsünüz. Veterinerin yaptığı tanı ve tedaviyi birebir uygulayabilirsiniz. Şu durumda kuşunuzu sürekli ılık tutarak sıcak bir ortamda rahat etmesini sağlamak olacaktır. Ayrıca suyunu günde 3-4 kere taze ve temiz şekilde vermelisiniz. Ilık suda verebilirsin kuşun için daha iyi olacaktır. Yemlerine dikkat etmelisiniz. 1 günlük ishal olması rahatlatıcı bir haber. Bu durum devam ediyorsa burdan bilgilendirir misin?

 • Mert abi merhaba, benim muhabbet kuşumun salıncaklı aynası var ve aynasındaki yansımasına kur yapıyor ve yediği yemlerin neredeyse hepsini çıkartıyor:( bu aralar zayıfladı malesef ve kakasında cıvıklık var dıskının yeşil kısmı ve beyaz kısmı birbirine karışmıs ve sulu bir şekilde çıkıyor ve kuşum halsiz gibi yaklaşık 4-5 günden beri de Apex divistol ilacını kullanıyorum. ek olarak ne yapabilirim? Salıncaktaki aynayı çıkarmayi düşündüm ama depresyona girer diye korkup çıkartmadım oğluma eş de alamıyorum korona’dan dolayï

  • Merhaba Betül

   Kuşlar aynalarını bir eş olarak görebilirler ve çiftleşme, kızgınlık dönemlerinde aynalara kur yaparlar.Aynalara yem kusmaları da bundan dolayı oluyor.İlaç kullanmaya devam etmelisin ayrıca patates haşlayabilirsin.Bu sırada dal darı veya meyve sebze ile de vitamin takviyesi yapabilirsin.Suyunu temiz tutmayı unutma ve onu ılık bir ortamda tut lütfen.

 • Mert Bey merhaba
  Daha önce bilgilendirmiştiniz 9 yaşında erkek bi muhabbet kuşum ishal halsizdi veteriner antibyotik serum vermişti kullanın demiştiniz. Geçti ishali filan düzeldi hareketlendi ama yine tekrar aynı halsiz ve sürekli uyuyor ve uçamıyor. Kafesine giderken zorlanıyo ve yere düşüyo
  Tam iyileşti düzeldi derken yine bizi çok üzdü napıcam bilmiyorum. Bazıları ömrünün bittiğini söylüyolar

  • Merhaba Yasemin

   Evet aslında baya bir yaşlanmış.Ömrünün bittiğini kimse bilemez tabi.Fakat bu zamanda bu kadar kolay hasta olması ve iyileşmesinin zor olması gayet normal bir şey.Sana düşen tekrar ilaç tedavisi kullanman.Ona iyi bakman gerekiyor.Tekrar tedavi edip ishalini geçirip hareketlenmesini sağlayabilirsin.Vitamin kullan bu zamanda hareketlenmesi için.Ömrü bittiyse bile sen elinden geleni yap.

   Kendine ve kuşuna iyi bak Yasemin evet evcil hayvanlar bizim için çok değerli canlılar fakat her canlı gibi onların da bir ömrü var malesef.Umarım kuşun uzun süre daha seninle olabilir bunu canı gönülden istiyorum.

 • Merhaba.
  3.5 yaşında erkek muhabbet kuşumda bir normal dışkılama bir de aşırı sulu dışkılama oluyor. Gün içinde dışkısıdışkısının kıvamı sürekli değişiyor. Bir anlam veremedim. Ama bu ishal durumuna rağmen enerjisi çok yüksek neşesi de yerinde. Endişelendiriyor bu dışkı durumu beni. Ne yapmam lazım bunun için?

  • Merhaba Selçuk

   İshal bazı kuşlarda ağır olarak geçebilirken bazı kuşlarda ise hafif geçebiliyor.Bu tamamen kuşunun direncine bağlı değişken bir özellik.Şu anda sağlıklı gibi davranabilir fakat bir anda hastalığa yenik düşebilir kuşun bu sebepten dolayı kuşunun ishal sürecindeki tedavisini aksatmamalısın.İshal için sıvı ishal giderici ilaçlar var bunlardan bir adet alarak kuşunun suyuna katmalısın.Kuşunun suyunu günde 3-4 defa değiştirmelisin.Patates haşlayarak onu desteklemelisin.Bulabilirsen bir dal darı bulamazsan meyve ve sebze vererek onun bu süreçte vitamin almasını sağlamalısın.Ayrıca onu ılık bir ortamda tutmayı ve sürekli gözlemlemeyi de unutma.

   Kuşuna ve kendine iyi bak Selçuk.Tedaviyi aksatma lütfen.

 • Mert abi merhaba, benim 4 yaşında muhabbet kuşum var biraz halsiz ve kakasında cıvıklık var dışkısının yeşili ve beyazı birbirine karışmış bir şekilde çıkıyor ve sulu yapıyor kakasını. Bu aralar zayıfladı aynalı salıncağı var ve aynasındaki yansımasına kur yapıyor ve ona yem yedirmeye çalışıyor yediği yemlerin neredeyse hepsini çıkartıyor günde 1 tatlı kaşı kadar falan yem çıkartıyor yani. Kuşum tek başına yaşıyor o yüzden aynalı salıncak aldım eş de alamam kuşuma korona var ve buraya yakın petshop falan yok:( aynasını çıkartmayı düşündüm ama depresyona girecek diye de çok korktum
  Ben şuan Apex divistol ilacını kullanıyorum ekstra birşey kullanmam gerekiyor mu acaba?

  • Merhaba Betül

   Bir önceki yorumunda yapman gerekenleri yazdım onu alta tekrar kopyala yapıştır yapıyorum yine de buraya.Eş alamıyorsan aynasını da çıkarmaya gerek yok seviyorsa kalsın onu sevdiği için kur yapıyor şu anda.Bırak oynasın bir eş alana kadar.

   Kuşlar aynalarını bir eş olarak görebilirler ve çiftleşme, kızgınlık dönemlerinde aynalara kur yaparlar.Aynalara yem kusmaları da bundan dolayı oluyor.İlaç kullanmaya devam etmelisin ayrıca patates haşlayabilirsin.Bu sırada dal darı veya meyve sebze ile de vitamin takviyesi yapabilirsin.Suyunu temiz tutmayı unutma ve onu ılık bir ortamda tut lütfen.

 • Merhaba
  Yaklaşık 5 gün önce uçamayan bir serçeyi sahiplendik. Gayet güzel besleniyor bol bol da su içiyor ve çok hareketli. Bize de alıştı yanımızdan ayrılmıyor peşimizden koşuyor ancak ara sıra normal dışkılamasının yanında çoğunlukla sıvı dışkılıyor poposuda kirlendi üşütmek istemediğimizden nasıl temizleyeceğimizden de emin olamadık yardımcı olursanız çok sevinirim
  Teşekkürler.

  • Merhaba Ayla

   İshal için arada bir tedavi uygulayın ki ishali kesilsin.Petshoplarda satılan sıvı şekilde ishal giderici ilaçlardan kullanabilirsiniz.Arada bir vitamin de verin ki direnci yerine gelsin.Kuşu hastalandırmamak için bir ıslak mendil yardımıyla poposunu temizleyebilirsiniz.Bu şekilde hem temizlenmiş olur hem de hastalanmamış olur.Kuşuna ve kendine iyi bak Ayla, aklına takılan bir şey olursa yazmaktan çekinme lütfen.

 • Merhaba benim kuşum 6 aylık ve erkek halsiz değil yine eskisi ötüyor oynuyor neşesi gayet yerinde ama kakası açık yeşil ve sıvılı geliyor sıvı ise sıcak ne yapmam gerekiyor vitamin kullanıyorum suyunda ama iki gündür böyle ve biraz kabarıyor

  • Merhaba Gonca

   Kuşun ishal olduğu için sadece vitamin ile tedavi edemezsin.Kuşun için sıvı şeklinde olan ve suyuna karıştırabileceğin bir ishal giderici ilaç alıp bunu kullanmalısın.Ayrıca kuşunu ılık bir ortamda tutup suyunu da günde 3-4 defa tazelemen gerekiyor.Ayrıca patates haşlayıp ona vererek tedavi sürecini hızlandırabilirsin.Lütfen tedavisini eksik etme kuşlar çok çabuk hastalığa yenik düşebilirler.İshal giderici ilaç şart yani.

 • Merhaba iyi akşamlar muhabbet kuşum iki gündür nerdeyse hiç yem yemiyor ve ishal yemi bitmişti her zaman aldığımız yerden farklı bir yem aldık yemedi sonra başka bir yem aldık onu da yemedi bugun biraz yumurtalı mama hazırladım sırıngayla verdim omunda çok çok az yedi gagasını kapatıyor açmıyor bugün pet shopa gittim kabuksuz vitaminli yem aldım ishal ilacı ve multi vitamin ilacı ve ballı çubuk ve darı aldım darıdan çok az yedi ishal ilacından ağzına bir iki damla damlattım suyuna da vitaminden damlattım ama bir iki saattir değişen bir şey yok hala sürekli uyuyor ve ishal devam ediyor daha başka ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba Özgür

   Yaptığın tedaviye geri dönüş vermesi kuşunun direnciyle alakalı bir şey.Tedavi için eğer ki geç kalmadıysan yani erken teşhis edip hemen tedaviye başladıysan senin elinden gelen başka bir şey olamaz.Veterinere de götürsen bundan daha fazlasını yapamaz.İlaca devam et gerekirse şırıngayla yaptığın gibi zorla yedirmeye içirmeye çalış.Suyunu taze tut ve sıcak bir ortam sağla ona.Gerisi kuşunun direncine kalmış bir olay.Umarım kısa sürede iyileşir.Kuşlar çok narin canlılar ve en ufak hastalıkta ölebiliyorlar.Sana düşen görev kuşunun hastalıklara karşı direncini artıracak şeyler yapmak.Kuşun bu hastalığı atlatırsa onu biraz daha vitaminli besinlerle beslemen.Sadece su ve yem değil de ara ara vitamin ve hastalanmaması için gereken meyve, sebze gibi besinleri vermektir.

 • İyi günler yavru güvercine sahibim daha kendisi yemek yiyemiyor biz besliyoruz bu gün dışkısı iyice sıvılaştı ve hep uyuyor ama yemeden kesilme yok her zaman yiyiyor uyandırdığım zaman herşey normal fakat karşılmadığı sürece hep uyuyor bu günden önce hiç böyle değildi

  • Kuşunuza bol bol taze su + ishal ilacı alarak bir kaç damla katarak bu sürecin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca kuşunuzun mevcut durumunu merak ediyorum geri dönüş sağlarsanız sevinirim.

 • Abi Benim Kuşum 6 7 Senelik Yaşlandı Biraz Birkaç Gündür İshal Görüyorum Kuşumda Yemesinden ve içmesinden kesilmedi veterinere götürdük ilaç verdi 1 şırınga suyuna kattık içmedi. ağzına şırıngayla veriyoruz. durum nedir ne yapabiliriz

  • Merhaba Berke

   Şırıngayla içirmeye devam bir şekilde o ilacı alması lazım.Onun dışında dal darı verebilirsin vitamin için, sıcak bir ortamda kuşunu tutmalısın.Patates haşlayabilirsin ayrıca ishali geçirmek için.Umarım ishale direnci fazladır ve kuşunu kaybetmezsin dediğin gibi yaşlandıkça hastalığa karşı olan dirençleri düşüyor kuşların.Bunları yaparak hastalığı atlatmasını hızlandırabilirsin ama hastalığı yenmesi kuşunun elinde.

 • Merhaba Mert Bey
  Ben erkek kuş aldım aldığımdan bu yana hiç uçmuyordu çok fazla sesi çıkmıyordu arada çıkıyordu odamda duruyordu genellikle yem ve su tüketirdi yer değiştirme yapmazdım salona sadece götürürdüm balkona 1 metre kadar mesafesi vardı hava alması için 2 günde bir herşeyini temizlerdim kafes dışına çıkarınca çok fazla durmazdı içine girerdi o sırada odama temiz koku spreyi sokardım sonra odama alırdım ondan etkilenmiş midir bilmiyorum 1 yılına kadar iyidi daha sonra ishal oldu vitamin verdiler ağaç dalına benzer bir şey verdiler geçer dediler 2 günde bir ver dediler verdim daha çok ishal oldu ne kadar bilmiyorum ama ishali uzun sürdü sonra can çekişirken öldü balkona 1 metre koyduğum alanda 3 gün kadar oluyor ölüm sebebi koku mu yoksa balkona yakın koymuş olmam mı çok merak ediyorum yardımcı olursanız beni aydınlatırsanız sevinirim saygılar..

  • Öncelikle kuşuna çok üzüldüm. Dostunu kaybetmişsin. Kuşun büyük ihtimal ceyranda kaldı. Kokudan etkilendiğini düşünmüyorum. Kokuyu doğrudan kuşa sıkmadığın sürece sıkıntı olmaz. Odayıda havalandırıyorsan bu bir sebep değil bence. Kuşun hastalanmış ve nedeni ceyran diye tahmin ediyorum.

 • Merhaba benim kuşum aldığımda iki aylıktı alalı iki ay oldu bize alıştı bahsettiğiniz gibi göz çevresinde kızarıklık veya nem yok fakat oturduğumuz ev aşırı sıcak . Kusumun ayakları çok sıcak biraz önce diskisinda sivilik farkettim . Vitaminli yem kullanıyor.suyunu fazla içmiyor bana yardımcı olursanız sevinirim

 • S.a benim paşam aldığımda 5 aylıktı şimdi 8 veya 9 aylık oldu ramazan ayından beri isal dıskısında çok az katı katman var kafesini temizliyorum 3 hafta deneme yaptım 1 haftada sadece 10 tane sağlıklı dışkı yapıyor ama çoğunlukla sıvı paşama menü kapalı yem veriyorum genellikle ballı yem diyorlar yeşillik havuç vb hiç vermiyorum 15 günde bir yıkıyorum dikkatli bı sekilde paşam suyu sevmiyor suyunu bittikçe değiştiriyorum saten 2 günde bitiriyor isal olduğundan beri dışarı cıkartamıyorum cıkartıgım zaman direk dışkılıyor balkona cıkartmıyorum ceyran da kaldığında öldüklerini biliyorum paşama herhangibi bı sekilde zorlamıyorum dışarı cıkarttıgım zaman kendi girer kafesine kafesin kapısını kapatmazdım balkonun kapısı açıkken bile kafes kapısı açık olur ama ishal başladığından beri dışarı cıkartmıyorum ayrıca kuş yemini yiyor suyunu içiyor kuş seslerine cevap veriyor aynaya tepki veriyor uyuma ve tüylerini kabartıp biyerde beklemiyor çok hereketli ama ishal geçmiyor lanet napacagımı bilmiyorum

 • Merhabalar mert bey dun kusum kusmaya basladi. Daha sonrada ishal oldu acil veteriberr gittik antibiyontik ve vitamin verdi. Antibiyontigi ictikten sonra aksama dogru mide bulantisi kesildi ve yem verebildim biraz ayrica gucten dusmemesi hemde mide bulantisinin azalmasi icin patates haslayip verdim. Kusmasi gecti ama ishal devam ediyor. Baska ne yapabilirim

 • Merhaba kuşum ishal oldu ve hiç uçmuyor sürekli yerde ve tüylerini kabartıyor ve bir kere falan hapşırdı ne yapmam gerekir

  • Kuşunuza kendi çabanız ile birşey yapmak istiyorsanız eğer ishal olan kuşunuza ilk yapacağınız işlem suyunu tazelemek ve kafesini temizlemek. Sonrasında ise suluğuna 2-3 damla elma sirkesi damlatarak üzerini su ile fulleyerek taze şekilde kafese takabilirsiniz. Kuşunuz şuan çok zor durumda ise 1 damla elma sirkesi katarak suyuna ağzına eczaneden alabileceğin damlalık ile verebilirsin. Ama unutma sirkeyi sadece 1 damla. Fazlası kuşuna zarar verir ve ölümüne sebep olur. Yemeden içmeden kesildiyse ona kesinlikle yardım etmelisin kendin yedirip içirmelisin. Kuşunun dışkısı katı hale gelene kadar bu süreci tekrarlıyorsun. Tamamen iyileştikten sonra tekrar saf sade su verebilirsin.

   – Bu işte uzman olan bir veterinerin verdiği antibiyotik ve vitaminde faydalı olacaktır. Ancak kulaktan duyma ilaç ve vitaminler ile kuşunuzun sağlığını riske atmayınız.

 • Muhabbet kuşum 2 gündür felan siyah dışkılıyordu bugün 1-2 ishal oldu normale döndü yemesi içmesi iyi multivitamin damlattim suluğuna ve kuş kumu verdim kuşum sadece biraz fazla kaşinayor ve kepek dökülüyor tüy dökümünde biraz uzun sürdü tüy dökümü endişenilecek bir durum varmı

 • Mert bey merhaba;
  2 bucuk yaşında muhabet kuşum bugün cok iyi durumdaydı yaklaşık 1 saat dışarı cıktım geldigimde evin köşesine gitmiş bulundugu yerdede yem vardı yani kusmuş 20 adet daha sonra elime aldım normalde parmagımı uzatsam gelir avcumu acarsam kaçar veya ıstırır dı. Kafesine koydum tamamen cıvık kaka yapmış 5 dk sonrada bir kuşa kusar gibi deilde normal olmayan bir şekilde kusarken gördüm ayrıca cok halsiz ve uyuyor Yem yemesinde bir sıkıntı yok ama oyuncagına bile tepki vermiyor acil yardımlarınıZi rica ederim çünkü bizim için cok degerli.

  • Merhaba Rabia

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Kuşunun herhangi bir ceryanda kalma durumu var mı? 1 saat dışarı çıkmadan önce herhangi bir rahatsızlığı var mıydı? Dediğine göre çok halsiz ve hareketsiz. Yem yemesinde su içmesinde bir sıkıntı yoksa korkulacak durumda yok demektir. Ancak kuşunun şuanki durumu mümkünse kuşunun videolarını admin@kusyuvam.com‘ a iletebilirsin. Böylelikle daha net bilgilere sahip oluruz.

 • Merhaba muhabbet kusumuzu dun aldik ve suan ishak kusmasi var suyuna aspirin koyduk yeme icme problemimiz de var ne yapablrm onun icin ?

  • Muhabbet kuşunuz yeni evine ve ortamına alışmadığı için strese girip ishal olmuş. Bu süreç 1 haftaya geçecektir. Suyuna asprin koymayın. Suyunu günde 3-4 kere tazeleyin. Böyle durumda en iyi ilaç taze sudur. Kuşunuza ve kendinize iyi bakın ve sabırlı olun 🙂

 • 1 aylık yavru kusumda ishal var. Aynı zamanda ağzını sık sık açıp kapatıyor. Astım olduğunu düşünüyorum. Astım ilacını mı önce vermeliyim yoksa ishali mi ? İki gündür ishal ilacı veriyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Astım olduğunu düşündüğünüz için astım ilacı verirseniz çok yanlış yaparsınız. Astım tanısı koymak için bu konuda bilgili ve tecrübeli olmak gerekiyor. Piyasadaki çoğu veteriner bile bu tanıyı koyamaz. Verdiğin ishal ilacı hangisi bilmiyorum fakat 1 aylık kuşta ishal olması gayet normal.Bünyesi zayıf olduğu için bir şeylerden etkilenmiş olabilir. İshal ile birlikte şu sıkıntılar var mı? İshalin yanında herhangi bir belirti var mı? Halsizlik, yemeden içmeden kesilme vb. eğer bu durumlar yoksa sıradan bir ishal ve rahatça atlatacaktır.

 • Merhaba Mert abi;
  Benim kuşlarım yanyana geldiklerinde ikisi de ishal oluyor ayırınca geçiyor biraz zaman sonra. Ne yapmalıyım şu anda ayrılar?

  • Kuşlarının birbirleri ile uyumu nedir? Acaba bir araya geldiklerinde birbirlerini stresemi sokuyorlar ve kaç zamandır beraberler, cinsiyetleri neler bu sorulara cevap aramamız gerekiyor.

 • 4 haftalık 2 gündür aldığım bu kuşum var.surekli uyuklar halde yem de yiyemiyor sanırım küçük olduğu için.ama hareketler iyi fakat sürekli uyuklar durumda uyuyor hep.yem dediğim gibi yiyemiyor ne yapmalıyım

  • Yemleri kafes tabanına da dağıt. Kuş daha çok küçük olduğu için yemi, kafesi ve ortamını bilemiyor, seçemiyor. Onun rahat edebileceği şekilde dizayn et kafesi. Dal darı vb. kolay yenebilir yiyecekler ile destekleyebilirsin. Sudan çıkmış balık gibidir o :). Alışması 1 hafta sürecektir.

 • Merhaba
  Benim sultan papağanım ishal oldu ısısın diye ısıtıcı koydum kafesinin yanına çok sıcak değil ama onu ısıttı suyuna ishal ilacı damlattım başka ne yapmalıyım kafesim büyük ve ızgara yok kendi dışkısını yemiş olabilir mi?

  • Merhaba Mert. Izgaralı bir kafes alman daha iyi olacaktır bunu unutma dışkısını yiyebilir veya pisliğin içinde yaşaması da onu hasta edebilir. Isıtıcı çok yakın değilse bir şey olmaz evet. İlaç dışında suyunu sürekli tazelemen gerekiyor günde 3-4 defa ve vitaminli besinler vermen gerekiyor. Dal darı verebilirsin sevdiği meyve, sebzelerden verebilirsin.

 • merhaba, kuşum havaların soğumasıyla bir ay kadar önce ishal oldu sürekli onu örtüye sarıp odadaki camı kapsam da aile üyelerimin dikkatsizliğinden biraz daha rüzgar yemiş ve ishali hala geçemedi. onu olabildiğinde örtmeye çalışıyorum hatta dğn soba açtım ama gene de hala kağıtını ıslatarak cıvık bir şekilde dışkılıyor. sizce bir ay bekleyerek büyük bir hata mı yaptım? bi süredir suyuna başırsak florası düzenleyici ekliyorum ama çok bir faydası olmadı. bu akşam bir veterinere götüreceğim ama yolda daha da üşümesinden bir şey olmasından korkuyorum. sizce ne yapmalıyım?

  • Öncelikle kuşun sadece rüzgar, ceyran yediği içinmi yoksa herhangi bir hastalığı var mı bundan emin olmamız gerekiyor. Kuşunun şuanki yeme içmesinde bir sıkıntı yoksa korkulacak bir durum yok demektir. Ancak kuşun halsiz ve yeme içmeden kesildiyse onu şırınga ile beslemelisin. Ayrıca kaç aylık olduğunu ve şuanki durumunuda belirtirsen çok sevinirim.

 • 2 aylık disi bir kuşumun ishali var vitaminde kullandım ama ise yaramadı ne yapmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • İshalde vitamin vermek yerine kuşunun suyunu sürekli taze ve temiz tutarak ve içerisine bir kaç damla ishal ilacı atarak bu durumun önüne geçebilirsin. Çünkü vitamin bu süreçte etki etmeyecektir. Bağırsaklardaki parazitlerden kurtulması ve bol bol temiz su içmesi gerekiyor.

 • 25 günluk gagasında siyahlık olan muhabbet yavrusu aldim ama 20tane yem yiyosa 5ini anca kirabiliyo yemi suyu gosterip vermesem yemiyo icmiyo en önemlisi ishali var aldım günde vardı kuşu getrdim.kutusunun icinde gormüştüm olürmü gayet iyi bakdim duzelcek gbi durmuyo

  • Öncelikle kuşu yeni almışsın ve ishal vb. durumlar strese bağlı olduğu için gayet normal, hiç korkmana gerek yok. Kuşun eski ortamından yeni çıktığı için ve daha yavru olduğu için bazı şeylere alışmasını beklemelisin. Kafes tabanına yem, su, dal darı gibi besinler koyarak onun daha rahat bulup yemesini sağlayabilirsin. Bu süreçte acele etme kuşuna ve kendine iyi bak 🙂

 • Merhaba , kuşumda yaklaşık 3 gündür ileri derecede ishal var. İlk gün veterinere götürdük ve 4 farklı ilaç verdi. 3 gündür talimatlara göre ilacı kullanıyorum fakat durumu hafiften düzelse bile sonra daha da kötüye gidiyormuş gibi gözüküyor. Çok az yem yiyor , su içmiyor , sürekli kanatlarını kapatıp uyuyor, çok halsiz çok nadir ötüyor. Yem yemediği için veterinerin talimati ile yumurta maması yaparak ondan yedirdim az bir şey yedi fakat ondan sonra yine yuvasına çekildi ve bir şey yemeden uyumaya devam etti. Sonrasında boğazında şişiklik olduğunu gördüm , yutkunamıyormuş gibi hareketler yapıyordu. Sindirim zorluğu yaşadığını düşünerek kuş kumu aldım ve yeni kaliteli yem alarak onları koymaya başladım. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum ama şuan iyileşecek gibi durmuyor ne yapmalıyım 🙁

  • Elinden geleni yapmışsın şuana kadar. Kuşunun son durumu nedir? Kullandığın 4 ilacında ismini paylaşır mısın ve ayrıca kuşun yememe, içmeme durumunda kuşunu damlalık aracılığıyla beslemelisin. Beslenme bu süreçte en önemli faktör. Güçten asla düşmemeli ve sürekli taze su ile vitamin verilmelidir. Ayrıca kuşun yaşı ve şuanki durumunuda benimle paylaşır mısın?

   • Merhaba cevabınızı şimdi gördüm. Birkaç gün önce hafiften iyileşir gibi oldu konuşmaya başladı hatta , yavaş yavaş iyileştiğini düşünerek sevinmiştik. Fakat dün ve bugün yine durgunlaşmaya başladı aynı şekilde halsizlik , kabarık durarak uyuma , iştahsızlık sorunları devam ediyor. Veteriner şırınga ile 3 ilaç verdi tahminimce antibiyotik olduğunu düşünüyorum ve sindirimi için proplan fortiflora verdi. Bunları düzenli olarak kullanmaya devam ediyorum yarın tekrar kontrole götüreceğim. Kuşumuz yaklaşık 3 yaşında , kafes tabanına sıcak su torbası koymuştum üşümemesi için 2 gündür onun üstünde uyuyor ,dışkısı poposuna yapışıyor çoğunlukla , elime alıp beslemeye çalışıyorum ama yem yemek istemiyor başka ne türlü besleyebilirim?

 • Kuşumu alalı yaklaşık 15gün olcak çok iyiydi ama evin içinde Baya açık kaldı tüyleri kabarık şekilde duruyordu aldım kafese koydum ondan sonra ishal ve kusma oldu kusması o kadar sık değil ama ishali çok sıvı geçmek bilmiyor isadur kullandım üç damla suyu yarısına kadar doldurdum işe yaramadı kuşumun tüyleri kabarık gözleri kapalı su içiyor yem fazla yemiyor elime aldığımda üstünü örtüyorum baya bi öyle kalıyor3gündür böyle çok üzülüyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Kuşunuzu bu süreçte sürekli ılık tutmalısınız. Asla ceryan ve hava almamalı. Kuşunuzun kaç aylık olduğunu bilmiyorum. Ama sürekli olarak kafesindeki suyu taze tutup kafesinin temiz olmasına özen gösterin. Ayrıca kuşunuzun suyuna ishal ilaçlarından diare-park kullanabilirsin. Yediğine içtiğine dikkat etmelisin. Kuşun kötü durumda ve yem yiyemez duruma gelirse, ona en yakın eczaneden damlalık alarak güzel bir mama hazırlayıp kendin yedirmelisin. Kuşuna ve kendine iyi bak, bizi haberdar etmeyi unutma.

 • İyi günler muhabbet kuşu mu 2 gün oldu alalı daha Yavru ishali var ama fazla değil ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

  • Yavru yeni ortamına ve size alismadigi için büyük ihtimal strese girdi ve ishal oldu. Yeni alınan kuşlarda bu gayet normal bir durum. Korkulacak bir şey yok. Bu süreçte suyuna azda olsa ishal ilacı damlatabilirsin bu tamamen sana kalmış.

 • Kuşum ishal oldu ondan dolayı ayağı ve kuyruğu dışkı ama daha fazla üşümemesi için banyo yaptıramıyorum bir sorun olurmu

  • Bu süreçte kesinlikle banyo yaptirmamalisin zaten. Bebekler için olan ıslak mendil ile temizleyebilirsin. Kuşuna hiç bir zarar vermeyecektir. Kuşunu sürekli ılık ve sıcak ortamda tutmalısın. Banyoyu ise yaz aylarında sıcak zamanda yaptırırsın.

 • Kuşum 6-7 aylık bu gece kafesten çıkardığımda uçmakta zorlandığını fark ettim hiç ötmüyordu sonra dışkısınin birazını sıvı yaptığını fark ettim kafese almak için elime aldığımda tüy kadar hafif kaldığını anladım kafese koydum ve normalde hiç uyurken görmediğim kuşum hep uyumak için direniyordu halsizdi ve başındaki tüylerin bir kaçı dik dik

  • Şuanki durumu nedir? Yemesinde içmesinde bir problem var mı? Halsiz demişsiniz ve uyuklar halde olması biraz can sıkıcı. Bana daha detaylı bilgiler vererek bu süreçte size yardımcı olmak isterim. İletişim bölümünden veya buradan hızlıca dönüş yaparsanız sevinirim.

 • İyi günler. Bir hafta 2 tane önce muhabbet kuşu aldım. 3 gün önce havuç ve ıspanak verdim. Bir tanesi (evcil olan) iyi lakin diğeri (ilk defa bir eve gelen) sulu dışkı yapıyor. Bugün avidar aldım. Ne yapmam gerekiyor. Arkadaş patates ver diyor ama korktum daha kötü olursa diye. Yardımcı olursanız sevinirim. Ne yapmalıyım

  • Merhaba Pınar

   İlaca devam et. Arkadaşın doğru bir öneride bulunmuş patates verebilirsin ishali engeller. Ayrıca meyve ve sebze verebilirsin bir zararı olmaz. Ortamlarını da soğuk tutma biraz ılık bir ortamda tut bu kadar umarım kısa sürede iyileşir.

 • Muhabbet kuşum uzun zamandır ishal yani idrarı sarı renkte dışkı normal çok şükür haraketli yemesi içmesi iyi probiyotik kullanmalıyım

  • Merhaba Bekir Berkay Coşkuner

   Bol taze sebze ve meyve vermelisin, suyunu taze tutmalısın sürekli değiştirmelisin. Ayrıca ortamını ılık tut ve evet ek takviye ilaç verebilirsin hastalık sürecinde bir zararı olmaz.

 • Merhaba,kuşum kendi kendine yıkandı ve sıcak suyla ama onu havluyla kurutamadım kaçtı ben de üşümesin diye çok az bir ısıda ona zarar vermiyecek şekilde kuruttum makineyle zaten fazla Islanmamıştı ama sonradan biraz sulu dışkı yaptı ben de kafesindeki ek gidaları aldım. Hiç bir şekilde halsizlik yemden kesilme yok ötuyo konuşuyo şükürler olsun. Yani veterinere götürmem gerekir mi? Lütfen cevap verin

  • Merhaba Hazal

   Kuşunun durumunu senden iyi hiç kimse bilemez. Eğer ki gözlemlerin bu yöndeyse ve dediklerin gibiyse herhangi bir sıkıntısı yok demektir. Yine de odayı ılık tutmaya çalış ve gözlemlemeye devam et zaten kendini belli eder hastalanırsa halsizleşir yemden sudan kesilir. Dışkısını böyle yapmaya devam ederse bir ishal ilacı alabilir ve bunu kullanabilirsin. Hatta benim sana önerim ilacı şimdiden al ve kullanmaya başla emin ol bir zararı olmaz aksine ishali daha erken teşhis ettiğin için onun canı yanmadan geçmesini sağlar bu hastalığın.

 • Kuşum gövdesinin ortasında çizgi var zayıf göğüs kafesinin orası şiş yukarı kısmı dilinin ucu beyazlaşmış ama çok şükür haraketli yemesi içmesi iyi kuruma hastalığı olmuş olabilirmi (birde sarı idrar var yani ishal uzun zamandır var)

  • Merhaba Şerafettin;

   Görünüşe göre kuşun kuruma hastalığı gibi gözükmüyor. Kuruma hastalığında kuşlar malesef çok halsiz ve bitkin olurlar. İshal için suyuna diare damlatabilirsin. Yemesi içmesi iyi durumda ve hareketli kuştan şüphen olmasın. Yemini ve suyunu sürekli taze tutmayada özen göstermelisin.

 • Bir dişi bir erkek muhabbet kusum var bir hafta once yuva aldım girmeye basladılar ama yuvaya girmeye basladıktan sonra isal oldular ayrıca bıde tuylerını cok labartıyolar acaba neden bana acıklama yapabılırmısonız abı

 • Merhabalar benim kuşum 2.5 aylık dün ılık suyla banyo yaptırdıktan sonra kafesini kaloriferin yanına koydum üzerini de örttüm hatta kafesinin arkasına sıcak su torbası bile koydum ama bugün dışkısı biraz sulu ishal olmuş. Yemini yiyor su içiyor ama sokağa çıkma yasağı olduğundan gidipte ilaç alamıyorum. Bir de sün akşam elime biraz kustu ara ara öğürüyordu zaten sizce ne yapmam gerekiyor.

  • Merhabalar Eda

   Kuşun küçük ve hava soğuk böyle durumlarda banyo yaptırmak sakıncalı olabilir. Daha çok yaz aylarında ve sıcak ortamda yapmalısınız. Yem yeme içmesi yerindeyse sıkıntı yok. İshal için “diare” alabilirsin. Dışarı çıkamıyor isen kuşuna patates haşlayarak verebilirsin. Kendine gelene kadar ortamı sürekli ılık ve sıcak tutmaya özen göstermelisin.

 • Merhaba benim kuşum kuyruk titremesi var birde akşam ışıkları kapatınca televizyon açık oluyor kuşumdan ıslık sesi tarzı ses geliyor ama tam karanlık olunca gelmiyor bide çok uçunca nefes nefese kalıyor solunum yolu rahatsızlığı olabilirmi? Teşekkürler

  • Özellikle kafesteki muhabbet kuşları, dışarıda uçtuğu zaman ve sizdende korkuyorsa soluk soluğa kalma ihtimali ve nefes nefese kalması gayet normaldir. Solunum yolu rahatsızlığı için daha ciddi sorunlar olması gerekir. Işıklar kapanık ve televizyon açıkken o sese tepki veriyor ancak ışıklar tamamen kapanınca kuşlar bu durumu uykuya geçme pozisyonu olarak algılar. Endişelenmenize gerek yok.

 • Dostum selam. Bende 4 aylık erkek sultan var ve 3 gündür hasta çok halsiz uyuyor hep hiçbirsey yemiyor yeşil ishal ile başladı yosun gibi dışkısı var ve kusmayada başladı veterinere goturdum antibiyotik ve B vitamini takviyesi verdi sabah akşam kullaniyorum yemek olarak ne vermeliyim çok endise ediyorum eksik yaptiğim bişi varmi yardım..

  • Siz üstünüze düşeni yaparak veterinere götürüp ilaçlarını ve takviyesini almışsınız. Bu durumda uzman hekimin verdiği reçeteyi birebir uygulamalısınız. Ayrıca yem olarak taze karışık her zamanki yeminden verebilirsiniz. Meyvesini, Sebzesini eksik etmeyiniz. Haşlanmış patates, haşlanmış yumurtanın beyazı vb. vitamin değeri yüksek ve ishalini azaltacak besinler ile kuşunuzu besleyebilirsiniz. Bu durumda kuşunuz hiç bir şey yemiyor ise ona eczaneden damlalık alarak ılık bir şekilde sıvı mama hazırlamalısınız. Kendiniz yedirip içirmelisiniz. Bir bebeğe bakar gibi bu süreçte dikkatli olup onun direncini korumalısınız.

 • Merhaba, benim kuşum 3 buçuk aylık üşüttü ve 2 gündür ishal. Dışkısında şeki bozukluğu yok ancak yeşil kısmı çok açık renkte. Kuyruğu titriyor, ağzında geviş getirir gibi bir ses var. Sabahları konuşuyor, uçuyor gayet normal. Akşamları ise sürekli uyuyor. Yem yiyor ancak su içmiyor. Şırıngayla ağzına su veriyoruz. Veterinere gittim enteroks diye bir ilaç verdi. Ağır geleceğini düşündüğüm için kullanmadım. Caremycin ve probiyotik siparişi verdim. Suyunu değişiyorum ancak dediğim gibi su içmiyor. Ne yapmam lazım?

 • Merhaba benim muhabbet kuşumu aldığımda yavruydu onu alalı yaklaşık olarak 1 yıl oldu.
  Son 2 gündür sürekli uyumaya başladı daha önceden böyle bir şey ile karşılaşmadım. Uyumaya başlıyor ama hemen ardından uçuyor ve yaramazlık yapıyor 😀 (kuş bize alışık elimize geliyor ve konuşuyor) ishal olmasından şüpheleniyorum fakat dışkısı anüsünün etrafına bulaşmıyor ve cıvıkta değil ne yapmam gerekiyor ona bir şey olsun istemiyorum umarım yardımcı olabilirsiniz.
  (Suyuna vitamin koyuyorum.)

 • Merhabalar benim yaklaşık 4-5 aylık bir dişi sultan papağanım var. Çok güzel öter kapının üstünde durmaya bayılır. Çekirdek yerken yanımıza gelir bizimle yer. İsmini söyleyince bazen elime uçar gelir. Yemeğini düzgün yer. Suyunu içer. 2-3 günde bir fısfıs şişeyle yıkanır. Çok hoşuna gider. Maşallah deyin. Ama dışkısında anlayamadığım bir şekilde bir büyüme, sümüksüleşme ve sıklaşma gördüm. Hatta araştırdım bi kaç siteden bunları. Halsiz falan değil. Ama dediğim gibi sadece dışkısında bir gariplik var. Dışkısında kırmızılık falan yok. Kuşun anüsünde tüylerinde de dışkı yok. Kızgınlık yumurtası olayını da araştırdım. Ama veriere göre daha çok genç. Kuşumu çok seviyorum ve onun için endişeleniyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 • Merhaba muhabbet kuşum iki gündur aşırı şekilde yemek yiyor ve kanatları kabarık durumda ve cok hareketli ne yapmalıyım yardimci olur musunuz

 • Merhaba benim kuşum dişi 1 yaşında ve son bir aydır sürekli yerde uyuyor ve kuytu yerlerimize, boynumuza tünüyor. Tüneğinde de durmuyor ve hareketsiz, hemen yoruluyor. Zaten eskiden de pek hareketli değildi ama su son zamanlarda iyice arttı. Üşüyodur diyorlar ama odası sıcacık ve yerinide değiştirmiyoruz. Vitamin takviyesi yapiyoruz bir aydır ama düzelmiyor. Ayrıca ishal. Çok yiyor ama galiba sindiremiyor, dışkısından belli. Yardımcı olur musunuz?

 • Merhaba benim iki tane erkek muhabbet kuşum var bir tanesi 7 yıldır, diğeriyse daha 1 haftadır bizimle… Eski kuşumuz ishal oldu poposundan kaka değil çiş yapıyor sanki o derece Bugün bir kuş üreticisiyle konuştum Flagly şurup alıp agzina damlatmaya başladım, kanarya yemi aldım, lapa haline getirilmiş pirincin suyunu suluğuna doldurdum… Takriben ne kadar sürer bu durum ve uygulamalar hakkında ne düşünüyorsunuz??? Şimdiden teşekkür ederim

 • Merhaba 2 yıldır bizde olan bir kız birde erkek muhabbet kuşumuz vardı fakat kız olan kuşumuz 3 gün önce öldü erkek olan kuşumuz da şimdi isal olmuş ve eskisi kadar çok ötmüyor suyunu değiştiriyoruz sürekli olarak içine ilaç damlatıyoruz ama ölmesinden korkuyoruz sizce neden böyledir yardımcı olur musunuz ?

 • Merhaba kuşum sürekli bir köşeye girip uyumaya çalışıyor dışkısı sıvı akıyor ve çok hareketsiz sizce veterinere götürmelimiyim yardımcı olursanız sevinirim

 • Merhaba kuşum bir haftadır ishal 3 ay önce aldım ben aldığımda yavru şeklinde aldım ama alırken kaç aylık olduğunu biliyorum veterinerden ilaç aldım sabah bir ilaç akşam da divitsol koyuyorum suyuna ama kuşum hala çok kötü çok bitkin sürekli uyuyor kabarıyor ve hiç sesi çıkmıyor öncesinde sürekli öterdi ve artık endişelenmeye başladım ölür mü acaba ne yapmalıyım ben aldığımdan beri yemden başka hiçbirşey vermedim kuşa bu arada

 • Merhaba kuşum muhabbet kuşu konuşuyordu enerjiydi birnkacgundur hasta gibi az konuşuyor uyuyor kafesinden fazla çıkmıyor ne yapabilirim acaba teşekkürler

 • Meraba benim kuşum ishal olmuş iki gündür ve yem falan da yemiyor ne yapmam lazım yemi dışında bişey de yemiyor bı buçuk aydır almışım fakat yem dışında meyve sebze bişey yediremedim ne yapmam lazım iyileşmesi için ishali geçmesi ve yem yemesi için

 • Merhaba kuşum ishal oldu sanırım. Halsizlik çok fazla. Neredeyse gün boyu uyuyor. Aşırı bi kabarma söz konusu. Hapşırma da var. Ne yapabilirim iyileşmesi için lütfen yardımcı olur musunuz??

 • merhabalar mert bey. benim kuşumda da son zamanalrda nefes alamıyor gibi ağzını sürekli açıp kapatıyordu pek ciddiye almadım. Şu sıralar çok bitkin yeni yavru gibi uçamıyor bazen debeleniyor yerde. sürekli kafesin altında tüyleri kabarık duruyor. yemleri salyalı şeklinde kusuyor. dün kafasını yıkarken gögsünde tüylerin olmadığını gördüm. elimden hiç bırakmıyordum bugün veterinere götüreğim. elimdeyken ısıttım öptüm acaba bana da bulaşır mı ?

 • Merhaba Mert Bey
  Isadur ilacını kullanıyorum 4 gün oluyor koyulaşma var anca arada gene cıvık yapıyor benim merak ettiğim bir durum var ishal için olan bu damlayı kullanırken vitamin damlasıda kullanmak sıkıntı yaratır mı

  • Doğal Tedavilerin dışında bir müdahalede bulunuyorsanız, lütfen veteriner hekimden destek alarak uygulama yapın. Aksi halde kuşa zarar verebilirsiniz.

 • Merhabalar 4 gün önce kuşumun ayağı kapıya sıkıştı veterinere götürdüm ve tırnağını kökten kesti bantladı bantı 3 gün sonra çıkar hava alsın dedi bu gün çıkardım biraz kanadı kanı durdu ama kuşum ayağını içeri çekiyor sürekli bişey olur mu ? Ayrıca korktugu icin konuşmadı bu gün hiç alışır mı tekrar bantlayım mı ayağını ?

 • Mrb kuşum yaklaşık 2 yaşında bebekken almıştık ve çok güzel konuşuyordu yaklaşık 15 20 kelime söylüyordu ve çok hareketliydi sabah gün aydınlandıginda konuşmaya başlardı hic susmadan konuşurdu.. bayramda memlekete giderken üst komşuma bıraktım o günden beri hiç konuşmamış.. uzun süreli gittiğimiz için yanıma da alamadım..geri aldığımda hasta gibi öylece oturuyordu hiç konuşmuyordu.. şimdi yavaş yavaş cici kus diyor ama biseyi mi var yoksa bana mi küstü..en çok ben ilgileniyordum eski haline nasıl döner cok uzuluyorum

 • Merhaba. Benim kuşumun yaklaşık 5 yaşı var. Kuşum suyunun içine kusuyor. Başka hiç bir yere kusmuyor. Suyunu günde bir kaç kez deyişmek gerekiyor. Yapmazsak suyu kalıb etrafa pis koku yayıyor. Bence o sudan içince ishal oluyor. Kuşumun niye böyle yapdığını bilmek istiyorum.Bana nasıl yardımçı olabilirsiniz?

 • Merhaba, muhabbet kuşum iki gündür kayıptı. Bugun bulduk bir eve sığınmış kaybolduğu gün. Şuan kabarık şekilde uyuyor. Yem yiyor ama çoğunlukla uyuyor. Ne yapmalıyım? Biraz ishal. Bir ishal ilacı geçiyor yorumlarda ama adını bulamadım.

  • Merhaba Hande hanım. Kuşlar için ishal hastalığı oldukça önemlidir. Bu nedenle veterinere götürmelisiniz. Aksi takdirde daha fazla hastalanıp kuşunuz ölebilir. Umarız, şu an sağlıklıdır.

 • kuşum 3 gündür ishal gibi yapıyor yalnız gündüzleri normal ama geceleri sulu dışkı yapıyor ama yemesinde falan bir sıkıntı yok ve halide yerinde ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba Enes Bey. İshale iyi gelen besinleri araştırmalı ve yedirmelisiniz. Ancak veteriner kontrolü ihmal edilmemelidir.

 • Merhaba, kuşum birkaç gündür durgun ve halsiz. Aynı zamanda diskisinin kenarlarında yeşil sıvı gözlemliyorum. Bu gün kafesin içinde bir sürü tüy gördüm. Kendi mi kopardi bilemiyorum. Ne yapmalıyım?

  • Merhaba, muhabbet kuşları hastalık konusunda çok hassastır. Ayrıca hasta olduklarını bizlere belli etmezler. Bu nedenle veterinere danışmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap