Kuşlarda İshal Sorunu ve Tedavisi

Kuşlarda İshal Sorunu ve Tedavisi

Kuşlarda ishal sorunu çok sık rastlanan bir hastalıktır.Bunun belli başlı sebepleri vardır.Tabi ki iyileştirmek için yapapileceğimiz şeyler de var.Bunları elimizden geldiğince size açıklamaya çalışacağız.

İshal Sebepleri

 • Beslenme bozukluğu,
 • Bozuk yiyecekler,
 • Suyun uzun süre yuvada kalması ve değiştirilmemesi,
 • Sulukların pis olması ( bakteri üremesi ),
 • Böbrek hastalıkları-Kuşların sıcak-soğuk hava akımına kapılması,
 • Bakteri,mantar ve parazitler,
 • Stres altında kalınca bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • Yeni sahiplenilen kuşlardaki alışma süreci.

İshal Belirtileri

Kuşunuzun ishal olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bakacağınız şey dışkısı ve anüsüdür.

Genel olarak kuşlar çok cıvık ve ya katı dışkılamazlar.Dışkıları muhallebi kıvamındadır.Eğer ki çok cıvık dışkı var ise şimdi ishalden şüphelenebilirsiniz.Arada sırada cıvık ve katı olarak dışkılayabilirler bu onların hemen hastalandığı anlamına gelmez.Geçici 1-2 seferlik dışkı değişimleri olabilir.Fakat fazlaca cıvık dışkı var ise kuşunuz ishal olmuş demektir.Bunu doğrulamak için kuşunuzun anüsüne bakın ve orada dışkı kalıntısı olup olmadığına dikkat edin.Eğer dışkı kalıntısı var ise kuşunuz ishal olmuştur.

Her ishal korkulacak derece değildir.Bazen çözümü basit bazen ise hayli zor olabiliyor.Genelde yeni sahiplenilen kuşlarda hava,yem su değişimi gibi sebeplerle kısa süreli ishal vakaları gerçekleşebilir.Kuşlardaki ishalin bir başka sebebi ise psikolojik olarak yer değişimi ve ya korku olabilir.Bunların dışında kuşunuz normal hayatına devam ederken aniden ishale yakalanıyorsa ve halsizlik,yorgun ve gaga göz çevrelerinde kızarıklık,nemlenme oluyorsa kuşunuz ciddi bir sorunla karşı karşıya demektir.Bu sizin çözebileceğiniz bir sorun olmamakla beraber hemen bir veterinere danışmak gerektirir.

İshal Tedavisi

Kuşlarda ishal döneminde vucut sıcaklığında düşme gerçekleşir.Bu sebepten kuşunuzu sıcak ( 25-26 derece ) tutmanız,onun üşümemesini sağlamanız gerekiyor.

Kuşlarda ishal döneminde gerçekleşen bir diğer şey ise su kaybıdır.Aynı insanlar gibi kuşlar da ishal döneminde sıvı kaybı yaşarlar.Bunu da kafeste sürekli taze ve temiz su bulundurmanız gerekiyor.

Ayrıca basit bir ishal ise onun için de sıvı damla ilaçlar var.Bunu veterinerinizden ve ya petshoplardan temin edebilirsiniz.Üzerinde yazacağı şekilde kuşunuzun suyuna 10-15 damla gibi damlatarak iyileşmesini hızlandırabilirsiniz.Burada dikkat edeceğiniz nokta bu ilaçları vereceğiniz su normalden daha temiz olarak günde 2-3 defa tazelenmek zorundadır.

İshal Kuşlarda Beslenme

İshal olan kuşların bağırsaklarını rahatlatmak için yiyecek çeşitliliğini azaltmak gerek.

Dal darı ve ya içerisinde fazla karışık yiyecek olmayan yemler tercih edilmelidir.Ayrıca kuş kumu bulundurmanız da kesinlikle yarar sağlayacaktır.Bu dönemde ek gıdalar kesilmeli ve kuşunuzun sindirim sistemini yormayacak,yararlı bir şekilde beslenme sağlanmalıdır.

Sıvı tüketiminde de ilaçlı sularını 6-7 saate bir tazelemeniz yani günde en az 3 defa değiştirmeniz gerekir.Unutmayın ki sıvı kaybı çok ciddi seviyelerde olacağı için taze ve temiz su kuşunuzu çok rahatlatır.

İleri Derecede İshal

Şimdiye kadar anlattıklarımız basit ishal yani sadece dışkıda cıvıma ve anüste dışkı kalıntısı kalma gibi bizlerin gözlemleyip tedavi uygulayacağınız ishal içindi.

Kuşunuzda ishal dışında yorgunluk,sürekli uyumaya çalışma,göz ve gaga çevresinde kızarıklık,kusma,yemden kesilme gibi durumlar da gözlemliyorsanız ishal dışında enfeksiyon ve ya değişik parazitlerin etkisi altındadır.Bu durumda direk veterinerinize danışmanız gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Mert

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

31 Yorum

  • Merhaba Cansu

   Yardımcı olalım olmasına da tam olarak kuşunuzun durumunu bilmeden bir yorum yapamam ki 🙁

   Biraz daha detay vermen gerekiyor.Birçok kuş hastalığı var.Bunlar arasından elemen gerekenler olacak ve ona göre yorum yapabilirim anca.Kuşunuz kaç gündür bu halde halsiz?

   İshal var mı ? ishal belirtileri gösteriyor mu ?
   Soğuk algınlığı var mı,cereyanda kaldı mı kuşunuz ?
   Fazla soğuk ya da sıcağa mağruz kaldı mı ?
   Yemesinde,içmesinde herhangi bir sıkıntı var mı?

   Aşağıdaki yazılarımız kuşunun rahatsızlığı ve halsizliğiyle ilgili bunlara göz atmanı öneririm.Bakalım bunlardan hangisinin belirtilerini gösteriyor kuşunuz.

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-hastaliklari/
   https://kusyuvam.com/kuslarda-soguk-alginligi-ve-tedavisi/
   https://kusyuvam.com/kuslarda-kuruma-mantar-hastaligi-ve-belirtileri/
   https://kusyuvam.com/kursak-mantari-nedir-belirtileri-nelerdir-tedavi-yontemleri/

   • Kuşumu dün aldım 1 buçuk aylık dünden beri kafesin içinde hiç kıpırdamıyor yem yemeyi bilmiyor yemi ben yedirdim suyu ağzına tutuyorum ama içmiyor ishal olmuş evde nasıl tedavi edebilirim

    • Merhaba Nimet

     Kuşu daha dün almışsın kıpırdamayıp sana ve ortama alışmaya çalışması çok normal o konuda endişe etme.Gerekirse yemi yere serpiştir ki kolayca yiyebilsin suyu da görebileceği bir şekilde kolay yere koy.

     İshal olmuş diyorsun.Bu da ortamını değiştirdiğin için normal bir şey.Odayı sıcak tut çok soğuk ortamda bulundurma onu.Ceryanda kalmasına izin verme sakın.Suyunu sürekli taze tut günde 3-4 defa değiştir.Ne derece ishal olduğunu bilmiyorum ama sen bunları yaptıktan sonra 1-2 gün bekle ve petshoptan bir adet ishal için satılan sıvı ilaçlardan al.Üzerinde yazan talimatlara göre suyuna bir kaç damla damlatarak içmesini sağla.

     Umarım en kısa sürede kuşun iyileşir.Kuşun sana ve yeni ortamına alışma sürecinde şu anda.Sitemizdeki yazıları okuyarak ona nasıl davranacağın konusunda fikir edinebilirsin.Bir sorun olursa yazmaktan çekinme kendine ve kuşuna çok iyi bak 🙂

  • muhabbet kusum var 3 günden beri ağır ishal koyu renkli kanlı gibi uçmuyor konuşmuyor .bir hafta antibiyotik kullandı tırnağı 2 tane düştü egzama vardı dötürü verdi ne yapmam lazim

   • Merhaba Ayşe

    Burada yazılanları uygulamanı öneriyorum.Suyunu günde 4-5 defa tazele sürekli.İshal için aşağıdaki vereceğim ilacı kullanabilirsin.Üç gün çok geç sayılmaz bu ilaci kullanırsan ve bu yazımızı okuyup buradakileri yaparsan kuşunun iyileşeceğine inanıyorum.Yem yiyor ve su içiyorsa bu ilacı kullan ve yazıdaki denilenleri yapmaya çalış.Durum daha da kötüye gitmeye başlarsa ki umarım olmaz bir veterinere götürmekten başka çaren kalmaz.Çünkü ishalin ilerlemesi demek değişik parazitlere ve enfeksiyonlara yol açabilir.Aşağıdaki ilacı direkt olarak suyune ekleyeceksin ve genelde petshoplarda 8-10 TL arasına satılır.Gecikmeden tedaviye başlaman gerekiyor.Umarım kısa süre içerisinde eski sağlığına kavuşur.Kendine ve kuşuna çok iyi bak Ayşe.Aklına takılan bir şey olursa yazmaktan çekinme.

    https://urun.n11.com/diger-kus-saglik-bakim/alpha-fox-diare-park-kuslar-icin-ishal-giderici-30-ml-P397176784

 • benimde guvercinim de ishal var daha once suda üşumustu kurutmayla kuruttuk.suan yuzü cok halsiz ve yemek yemiyor.ishalde var.su iciriyorum zorla bide sicakta tutuyorum.napsam iyi gelir

  • Merhaba Ceyda

   Öncelikle kurutma meselesine bir açıklık getireyim; kuşları kurutma makinesiyle kurutmak iyi bir şey değil.Islandıysa veya banyo yaptırdıysan onu bir havlu yardımıyla yavaşça kurulayabilirsin.

   Basit bir ishalde suyunu temiz ve taze tutarak günde 3-4 defa değiştirmen gerekir.Ayrıca veterinerden veya petshoptan alacağın ishal damlaları var bu damlalardan alarak suyuna katmalısın.Aynı zamanda onu sıcak tutman da gerekiyor.Fakat senin dediklerine göre yorum yapacak olursam basit bir ishal değil senin kuşunun rahatsızlığı.Lütfen onu en kısa sürede bir veterinere götür.İhmal etme ! Çünkü kuşum yemden kesilmiş ve yorgun diyorsun.Aşağıdaki şekilde ishal dışında bu rahatsızlıklar varsa ishal ilerlemiş ve başka rahatsızlıkları da var demektir.

   “Kuşunuzda ishal dışında yorgunluk,sürekli uyumaya çalışma,göz ve gaga çevresinde kızarıklık,kusma,yemden kesilme gibi durumlar da gözlemliyorsanız ishal dışında enfeksiyon ve ya değişik parazitlerin etkisi altındadır.Bu durumda direk veterinerinize danışmanız gerekmektedir.”

 • Benim kuşum 2.5 yaşında 1 aylıkken bize geldi. Geldiğinden beri hep ishal. Ancak bunun dışında bir problemi yok gayet hareketli ve ötüyor. Zaman zaman poposunda kaka kalıyor ve yıkamak zorunda kalıyoruz. Son birkaç gündür kuşumda bir koku var poposunda kaka kaldığı için olduğunu düşündük ve dün yıkadık ancak bugün hala koku var ama daha hafif. Kafesini her gün temizliyoruz(temizlemezsek altı göl oluyor çok çiş yapıyor). Onun için endişeleniyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba Aslı

   Kuşun sürekli ishal ise bunun bir çözümü var bence bunu çözmen gerekiyor öncelikle.Aşağıdaki bırakacağım linkteki makalemizi okursan ishal için bir çözüm üretebilirsin.

   https://kusyuvam.com/kuslarda-ishal-sorunu-ve-tedavisi/

   Dışkısından dolayı herhangi bir kokusu olmaz.Kafes temizliğini sık yaptığın sürece kafesten de bir koku olmaz.Kuşumda hareketli ve canlı diyorsun onda da sorun yok.Sadece bir öneride bulunarak petshoplarda satılan koku gidericiler var kafana çok takıyorsan onlardan bir tane alabilirsin.

   Kısacası kokusu için endişelenecek bir durumun yok merak etme.Ama ishal için tedavi uygulamalısın ona.İshal çok kötü duruma getirebilir kuşunu.

 • Kuşumuz peri erkek yaklaşık 1,5 ay önce hastalandı vitaminler verdik biraz düzeldi yaklaşık on gündür yine aynı şekilde kusuyor ishal ve ayağını sürekli sürüklüyor ve uçamıyor yapmamız gereken herhangi birşey var mı ?

  • Merhaba Sevim

   Kuşunun suyunu sürekli tazelemelisin.İshal için damla ilaçlar var onlardan bir tane alıp suyuna belirtilen miktarda katmalısın.Onu sıcak tutmalısın.

   Aslında bu yazıda yapman gereken her şey yazıyor.Bunların hangilerini yaptın veya kuşun ne derece hasta yemek yiyebiliyor mu şu anda? kafeste kuş kumunu bulundurmayı sakın ihmal etme.Ayrıca fazla karışık yemler de verme bu süreçte.Sadece saf yani normal yem ver.

   ÖNEMLİ :

   Kuşunuzda ishal dışında yorgunluk,sürekli uyumaya çalışma,göz ve gaga çevresinde kızarıklık,kusma,yemden kesilme gibi durumlar da gözlemliyorsanız ishal dışında enfeksiyon veya değişik parazitlerin etkisi altındadır.Bu durumda direk veterinerinize danışmanız gerekmektedir.

 • Merhabalar kusumu dört gün oldu aldım. 1 yaşında konuşan bir muhabbet kusuydu geldiği gün yıkadım ama.oda ısıtıcı da calistirim o gün ishal başlar gibi oldu sonra kesti iki gün sorna ciddi ishal başladı şuan çok sıvı şekilde yapiuor. Pirinç lapasi yaptım verdim. Ve avidiare aldım. Lapadanda avidiare karışımı sudan da içti yemek yemesi de var ama sürekli uyuyor musun iyileşirmi. Yoksa gevmi.kaldim dünden beride konuşmuyor hic.

  • Merhaba Gamze

   Öncelikle yaşadığın kötü tecrübe için üzgünüm.Bir daha kuşunu yıkamak istersen küçük bir kabın içerisine birazcık su koy o isterse kendisi yıkansın.Tekrar sen yıkamaya çalışma.Bundan hoşlanmazlar ve hasta olabilirler.

   Kuşu alalı daha 4 gün olmuş.Kuş yeni ortamına ve sahibine alışma sürecinde şu anda.Yaptığın şeyler doğru ishal tedavisi için.Bunlara ek olarak suyunu günde 3-4 defa tazele.Sürekli taze sudan içmesi daha çabuk iyileşmesini sağlar.Yemek yiyebiliyorsa ve suyunu içebiliyorsa sorun yok.Uyuması ve sessiz olması onun hasta olmasından kaynaklanıyor.Onu fazla yormadan takip et ve yem yiyor mu su içiyor mu bunlara dikkat et.

   Çok geç kalmamışsın 4 gün oldu diyorsun alalı.İlk gün de yıkamışsın ve hemen tedaviye başlamışsın.Muhabbet kuşları çok hassas ve nazik canlılardır ama kuşunun iyileşeceğine inanıyorum.Erken teşhis ederek tedavi uygulaman onun hayatını kurtaracaktır.

   Kuşunun durumu daha kötüye giderse bana lütfen bildir ya da aklına takılan başka bir soru olursa yaz.Kendine ve kuşuna çok iyi bak umarım kısa zaman içerisinde iyileşir.Haber vermeyi unutma 🙂

 • Kuşum birkaç gündür ishal yorgun hep yatıyor az yemek yiyor evde nasıl bir tedavi yapmalıyım kuşum 1,5-2 aylık erkek nasıl iyileşir lütfen yardım edin

  • Merhaba Ahmet

   İshal dışında sürekli uyuma,yorgunluk ve yemden kesilme varsa durum ciddi olabilir.Kuşunda enfeksiyon ve parazitlerin etkisinin olma ihtimali yüksek.Kuşunun bu durumu yeni başladıysa bu yazımızda neler yapman gerektiğini anlattık.Detaylıca oku.

   Özet geçmem gerekirse suyunu günde 3-4 defa değiştir.Suyunu taze tut odasını ılık tutmaya çalış.Soğuktan koru onu.Petshoplarda satılan sıvı ishal ilaçları var onlarda al ve suyuna ilacın reçetesinde yazdığı kadar damlat.Bu durum ishal başlangıcı için geçerli.Yani kuşun uzun süredir böyleyse durum ciddileşmiş demektir.Bu dediklerimi uygulamaya çalış ve lütfen beni haberdar et durumuyla ilgili.Daha ciddi olursa bir veteriner veya petshopa götürmen gerekebilir.

 • Merhabalar 1 hafta once 1 tane muhabbet kusu aldık sabah kafesten cıkmaya calıştı çıkardım uctu 3 dk sonra yere konup kusmaya başladı kustuktan sonra sıvı isal oldu suan uyuyor GOZLERİ kapalı hareketsiz vallahi korkuyorum inşallah birsey olmaz cok sevdik

  • Merhaba Gulşah

   Kuşun için üzgünüm.Burada yazılan tedavileri uygulamanı öneriyorum.Erken teşhis ve tedavi her zaman için işe yarar.Hastalığı ilerlemeden buradaki yazılanları uygulamanı öneriyorum.Kuşun hakkında lütfen bizi bilgilendirmeyi unutma.Hastalığını ilerletme.Umarım kısa sürede iyileşir.

 • Merhaba. 2-3 yaşlarında dişi bir muhabbet kuşum var. 2 gündür ishal, doğru düzgün uçamiyor ve tunekte kanatlarını sürekli açıp kapatarak ağzından nefes alıp veriyor, ateşi de var gibi, yem de yemiyor, ayrıca yalnız yaşadığı ve çiftleşmediği halde bugün yumurtladığını farkettim, bunun sebebi nedir, bu kuşun nesi var acaba bi bilgisi olan var mı.?

  • Merhaba Sevgi

   Yumurtlama olayı normal bir olay.Kızgınlık yumurtası deniyor buna.Eş gerektirmeden bir dişi kuş bunu yapabilir.Yumurta döllenmediği için boş çıkacaktır tabi ki.

   Öncelikle kuşunun bulunduğu ortam fazla sıcak olabilir onu biraz serinletmeyi dene.Sağdan soldan bir kapı pencere açarak bunu yapabilirsin.Bunu yaparken onu hava akımından uzak tut yani ceryanda kalmasın buna dikkat et.Ateşinin olması,yem yememesi ve ishal olması ciddi bir hastalık olabilir ama daha 2 gün olduğu için erken teşhis etmenden dolayı fazla bir zarar görmeyecektir.Buradaki yazılan yazıyı oku ve yapman gerekenleri yap.Ayrıca aşağıdaki vereceğim ilacı alarak bunu kullan.Bu ilaç kuşunun ishal tedavisi için kullanacağın ilaç.Kuşuna bu sürede iyi davran.Suyunu sürekli tazele.Bu vereceğim ilaci 8-10 TL arasında herhangi bir petshoptan alabilirsin.

   Kuşuna ve kendine iyi bak Sevgi gelişmelerden beni haberdar et lütfen.Umarım kısa zamanda eski neşesine ve sağlığına kavuşur kuşun.

   https://urun.n11.com/diger-kus-saglik-bakim/alpha-fox-diare-park-kuslar-icin-ishal-giderici-30-ml-P397176784

   • Tavsiyeleriniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim.. Dediğiniz gibi suyunu sürekli tazeledim, kafesini sürekli temizledim, sürekli ilgilendim, ilacını aldım vs.. Ama bugün işten geldiğimde bir yumurta daha yaptığını ve daha da halsizleştiğini gördüm, midesi ise bomboş, tüyleri kabarık, sürekli uyuyor, korkmaya ve daha da endişelenmeye başladım, inşallah düzelir..

    • Merhaba Sevgi

     Kuşunun yumurtası boş olacağı için yumurtayı altından alabilirsin.Üzerine yatarak enerji sarfetmesin.Buna hiç gerek yok.Yazık yorulur boşuna.Tüylerinin kabarık olması iyi bir şey değil.Halsiz olması da aynı şekilde iyi değil.Yemden ve sudan kesilmediği sürece sorun yok aslında.İshal tedavisi kuşa göre 1 hafta 10 gün falan sürebilir.Senin yapacakların bu kadar aslında kuşunun ilacını da almışsın.Onu düzenli olarak kullan.Gerisi malesef ki kuşunun direncine kalıyor.Umarım kısa sürede iyileştiği haberini verirsin.Kuşun için gerçekten üzgünüm.Malesef ki kanatlı hayvanlar için alanında uzman veteriner bulmak çok zor.Kuşun için gereken şeyleri yapıyorsun bu durumda kendini üzme.Gerisi dediğim gibi tamamen kuşunun direncine kalıyor 🙁

 • Abi benim kuşum 3.5 yaşında ve ishal gailba tam anlayamadım sana sormak istedim
  Kuşumun kakası cıvık ve bazen sulu kaka yapıyor ama poposunda dışkı yapışması falan yok. Gündüzleri salıncağına çıkıp gözlerini kapatıyor 1-2 dakika sonra açıyor.eskisi kadar da artık ötmüyo ve çoğunlukla kaparık duruyo eğer önereceğin ilaç varsa söyler’misin? Lütfen cevap yaz

  • Merhaba Betül

   Arada sırada cıvık dışı varsa ishal demek değildir.Sürekli bunu yapıyorsa ve halsiz davranıyorsa ki dediklerine göre halsiz ve neşesi yerinde olmadığını anlıyorum o zaman ishal olma ihtimali vardır.İshal için sana ilaç önerebilirim.Aşağıdaki vereceğim ilacı kullanabilirsin.Bunu birçok petshoptan satın alabilirsin.En fazla 10 TL dir bu ilacın değeri.Ayrıca ishalse kuşun buradaki yazılanları oku ve onları da uygulamaya çalış.Umarım kuşun ileri derecede ishal değildir ve kısa süre içerisinde iyileşir.Kuşuna ve kendine iyi bak betül 🙂

   https://urun.n11.com/diger-kus-saglik-bakim/alpha-fox-diare-park-kuslar-icin-ishal-giderici-30-ml-P397176784

   • Abi çok teşekkür ederim yasak kalksın ilacı hemen gidip petshoptan alacağım sizde kendinize iyi bakın

 • Merhabalar benim kustada ishal halsizlik durgunluk yem yemiyor sonra gidip ishal ilaci aldım sabah aksam sularini tazeleyip ekledim 4 gündür kullanıyorum hareketlendi ötmeyede basladi fakat sıvi dıskısı devam ediyor ne yapabilirim..

  • Merhaba Faruk

   İshal ilacını kullanmaya başlamışsın.Yem yemesi ve su içmesi geldiyse,neşesi de yerine geldiyse düzeliyor demektir.Burada yazılanları uygula.İshal tedavisi genelde 8-10 gün sürer hemen eski haline dönmez kuşun.Dışkısının düzelmesi dediğim gibi en az bir hafta sürer bu normal bir şey.Yem ve sudan kesilmediyse korkmana gerek yok yani.Kendine ve kuşuna çok iyi bak herhangi bir değişiklik olursa lütfen sormaktan çekinme Faruk.

 • Merhabalar benim kuşum ishal ama poposuna dışkısı yapışmıyor. Gündüzleri ara sira kabarip gözlerini kapatiyor. Yaklasik 1 aydan beri böyle yasak olduğu için de ilaç almaya gidemiyorum annem patates haşla ver dedi. Patates ishali geçirir mi?

  • Merhaba Amozonkizimsirik

   Evet anneniz doğru söylemiş.Patates haşlayıp vermeniz ishale iyi gelir.Bunun dışında çok soğuk ve çok sıcakta tutmayın kuşunuzu.Ayrıca suyunu da sürekli taze tutmaya çalışın.Evden bunları yapabilirsiniz dışarı çıkamıyorsanız.

 • Merhaba 1.5 aylik carsamba gunu aldik sulu yesil popsuna bulasmisti ilkgun ilik su ile temizledim avidiar verdir petshop onu kullaniyorum patates pirinc hasladim (midesine dokunur diyen oldu ?) Suyuna elmas sirkesi damlat diyen var ? Kuru maya suyuna kat diyen ? Gunduz hareketli yem yiyor aksam durgunlasiyor tunekde uyumuyor zeminde uyuyor ara ara halsizlesiyor dari aspur kum var sadece kafeste hangisi dogru neye gore devam edeyim bu arada aksam diskisi koyulasti yesil uzeri beyaz goruntu var

  • Merhaba Mehtup

   Muhabbet kuşları zaten genel olarak gündüzleri hareketli geceleri ise durgundurlar.İshal olduğuna eminsen verilen ilacı kullanmaya devam et ve aksatma.1 hafta 10 gün gibi bir sürede etkisini gösterecektir.Bunun dışında haşlanmış patateste verebilirsin.Fazla fazla şeyler vermene gerek yok kuşun çok küçük daha.Bu kadarı yeterli olur.Ayrıca her kuş tünekte uyuyacak diye bir kaide yok.Bırak istediği yerde uyusun.Senin dikkat etmen gereken şey yemden ve sudan kesiliyor mu bunu izlemen gerekiyor.Ayrıca tedavisini de aksatmaman.Gerisini onun paşa keyfi bilir bırak istediği yere uzansın,yatsın 🙂

Yorum Yap