Kuşlarda İshal Sorunu ve Tedavisi

Kuşlarda İshal Sorunu ve Tedavisi

Kuşlarda ishal sorunu çok sık rastlanan bir hastalıktır.Bunun belli başlı sebepleri vardır.Tabi ki iyileştirmek için yapapileceğimiz şeyler de var.Bunları elimizden geldiğince size açıklamaya çalışacağız.

İshal Sebepleri

  • Beslenme bozukluğu,
  • Bozuk yiyecekler,
  • Suyun uzun süre yuvada kalması ve değiştirilmemesi,
  • Sulukların pis olması ( bakteri üremesi ),
  • Böbrek hastalıkları-Kuşların sıcak-soğuk hava akımına kapılması,
  • Bakteri,mantar ve parazitler,
  • Stres altında kalınca bağışıklık sisteminin zayıflaması,
  • Yeni sahiplenilen kuşlardaki alışma süreci.

İshal Belirtileri

Kuşunuzun ishal olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bakacağınız şey dışkısı ve anüsüdür.

Genel olarak kuşlar çok cıvık ve ya katı dışkılamazlar.Dışkıları muhallebi kıvamındadır.Eğer ki çok cıvık dışkı var ise şimdi ishalden şüphelenebilirsiniz.Arada sırada cıvık ve katı olarak dışkılayabilirler bu onların hemen hastalandığı anlamına gelmez.Geçici 1-2 seferlik dışkı değişimleri olabilir.Fakat fazlaca cıvık dışkı var ise kuşunuz ishal olmuş demektir.Bunu doğrulamak için kuşunuzun anüsüne bakın ve orada dışkı kalıntısı olup olmadığına dikkat edin.Eğer dışkı kalıntısı var ise kuşunuz ishal olmuştur.

Her ishal korkulacak derece değildir.Bazen çözümü basit bazen ise hayli zor olabiliyor.Genelde yeni sahiplenilen kuşlarda hava,yem su değişimi gibi sebeplerle kısa süreli ishal vakaları gerçekleşebilir.Kuşlardaki ishalin bir başka sebebi ise psikolojik olarak yer değişimi ve ya korku olabilir.Bunların dışında kuşunuz normal hayatına devam ederken aniden ishale yakalanıyorsa ve halsizlik,yorgun ve gaga göz çevrelerinde kızarıklık,nemlenme oluyorsa kuşunuz ciddi bir sorunla karşı karşıya demektir.Bu sizin çözebileceğiniz bir sorun olmamakla beraber hemen bir veterinere danışmak gerektirir.

İshal Tedavisi

Kuşlarda ishal döneminde vucut sıcaklığında düşme gerçekleşir.Bu sebepten kuşunuzu sıcak ( 25-26 derece ) tutmanız,onun üşümemesini sağlamanız gerekiyor.

Kuşlarda ishal döneminde gerçekleşen bir diğer şey ise su kaybıdır.Aynı insanlar gibi kuşlar da ishal döneminde sıvı kaybı yaşarlar.Bunu da kafeste sürekli taze ve temiz su bulundurmanız gerekiyor.

Ayrıca basit bir ishal ise onun için de sıvı damla ilaçlar var.Bunu veterinerinizden ve ya petshoplardan temin edebilirsiniz.Üzerinde yazacağı şekilde kuşunuzun suyuna 10-15 damla gibi damlatarak iyileşmesini hızlandırabilirsiniz.Burada dikkat edeceğiniz nokta bu ilaçları vereceğiniz su normalden daha temiz olarak günde 2-3 defa tazelenmek zorundadır.

İshal Kuşlarda Beslenme

İshal olan kuşların bağırsaklarını rahatlatmak için yiyecek çeşitliliğini azaltmak gerek.

Dal darı ve ya içerisinde fazla karışık yiyecek olmayan yemler tercih edilmelidir.Ayrıca kuş kumu bulundurmanız da kesinlikle yarar sağlayacaktır.Bu dönemde ek gıdalar kesilmeli ve kuşunuzun sindirim sistemini yormayacak,yararlı bir şekilde beslenme sağlanmalıdır.

Sıvı tüketiminde de ilaçlı sularını 6-7 saate bir tazelemeniz yani günde en az 3 defa değiştirmeniz gerekir.Unutmayın ki sıvı kaybı çok ciddi seviyelerde olacağı için taze ve temiz su kuşunuzu çok rahatlatır.

İleri Derecede İshal

Şimdiye kadar anlattıklarımız basit ishal yani sadece dışkıda cıvıma ve anüste dışkı kalıntısı kalma gibi bizlerin gözlemleyip tedavi uygulayacağınız ishal içindi.

Kuşunuzda ishal dışında yorgunluk,sürekli uyumaya çalışma,göz ve gaga çevresinde kızarıklık,kusma,yemden kesilme gibi durumlar da gözlemliyorsanız ishal dışında enfeksiyon ve ya değişik parazitlerin etkisi altındadır.Bu durumda direk veterinerinize danışmanız gerekmektedir.

Yorum Yap