Kuşlar İçin Yem Karışımı Hazırlamanın Püf Noktaları

Kuşlar için yem karışımı

Kuşlar için yem karışımı hazırlamanın püf noktaları nelerdir? Papağan ve evimizde beslediğimiz diğer sevimli dostlarımıza dengeli besinler sunarken nelere dikkat etmemiz gerekir?  Bu ve bunlar gibi birçok sorunun yanıtını sizler için yanıtladık. Kuşlar için besin çeşitleri hazırlayıp, iyi bir karışım oluşturmamız için bilmemiz gerekenleri makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kuşlar İçin Yem Karışımı Önerileri

Tüylü dostlarımızın sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyümelerini isteriz. Ayrıca uzun yıllar sürecek bir dostluk için elimizden geleni yapmaya çalışırız. Onların sağlığı ve mutluluğu için en önemli konulardan biri olan beslenme biz kuş severler için oldukça önemlidir. Bu nedenle tek bir kuş yemi ile zengin bir diyet menüsü olmayacağını da çok iyi biliriz. Karışık ve lezzetli kuş mamaları ile ev arkadaşımızı mutlu etmeyi çok severiz. Bugün bu lezzetli karışımları oluştururken neler yapmamı gerektiği hakkında bilgiler edindik ve sizlere aktarmak istedik. Bu nedenle kuşlar için  yem karışımı nasıl yapılır sorusunun yanıtını almak için tavsiyelere göz atmalısınız.

İyi Bir Yem Karışımını Nasıl Saklamalıyız?

Burada “karışım” derken ne kastettiğimizi açıklamakta yarar görüyoruz. Evcil kuşlar  için yem karışımları, tahılların, yemişlerin, tohum ve çeşitli sebzelerin bir araya gelmesiyle oluşan; çiğ veya pişirilmemiş gıdaların yer aldığı öğünler anlamına gelmektedir.

Farklı seçeneklerin buluşmasıyla daha dengeli bir beslenme sağlamamız mümkündür. Hazırlanan karışımlar, sizi bir dahaki sefere yeni sebze/meyve veya diğer gıdalar için efor sarf etmekten kurtaracaktır. Dilerseniz porsiyonları küçük kapalı kaplara bölebilirsiniz. Bununla birlikte buzdolabında saklayarak bir dahaki sefere hazır bir şekilde çıkararak ikram edebilirsiniz. Eğer kolay bozulacak ürünler içeren bir karışım hazırladıysanız, dondurarak saklamak da mümkün.

Kuşlar İçin Yem Karışımı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuşlar için karışım hazırlarken seçtiğiniz gıdaların birbirini tamamlayıcı özellikler taşımasına dikkat etmeniz gerekir. Tüylü dostlarımızın gün içinde ihtiyaç duyduğu farklı mineral ve vitaminlerin bulunduğu karışımlar, onlar için daha dengeli bir beslenme anlamına gelmektedir. Zengin bir içerik oluşturarak bunu başarabilirsiniz.

Gıdaların kullanma sürelerini dikkate alarak hazırlamanız ve dolapta dondurarak saklamanız israf etmemeniz açısından önemlidir. Hazırladığınız karışımları küçük oranlarda bölerek dondurabilirsiniz. Ayrıca yakın zamanda tüketilecek olanları dolapta saklayabilirsiniz. Peki, karışım menülerinde hangi gıdalar yer almalıdır?

Hazırlayacağınız gıdalar beslediğiniz evcil kuşunuzun türü ve ihtiyaçları ile ilgili olmalıdır. Birçok tür için sebzelerin önemi büyüktür. Yeşil yapraklı gıdalarda vücut fonksiyonlarına yardımcı kalsiyum ve A, K ve B gibi vitaminler vardır. Karışım içerisine haşlanmış kahverengi pirinç, marul, ıspanak, fasulye, chia, kinoa, kabak ve havuç gibi gıdalar eklemek mümkün. Dilerseniz veterinerinizden beslediğiniz türün ihtiyaç duyabileceği günlük vitamin-mineralleri öğrenebilir, buna göre karışımlar oluşturabilirsiniz.

Papağanlar başta olmak üzere pek çok tür için keten tohumu, hindistancevizi, kepekli makarna gibi yiyecekler oldukça lezzetlidir. Karışım içine onun sevdiği gıdalar içeren parçalar doğrayabilirsiniz. Bir miktar biber ekleyebilir, onun bağışıklık kazanmasına destek olabilirsiniz.

Genel olarak karışım menüsünde ıspanak, lahana çeşitleri, brokoli, havuç, pancar, tatlı patates, kereviz, balkabağı, tere, kök zencefil, haşlanmış fasulye, kırmızı biber, turp, şalgam ve pazı gibi sebzeler kullanılabilir.

Bu karışımlara haşlanmış sağlıklı pirinç ve makarnalar, keten tohumu, kişniş ve şekersiz hindistancevizi gibi malzemeler eklenebilir. Dilerseniz kalsiyum açısından yararlı yulaf ezmesi de ekleyebilirsiniz. Ancak içerdiği glütene karşı ölçülü olmanız gerekir. Kuş seviyorsa biraz haşlanmış mısır koymak onun keyif almasını sağlayabilir. Mutfak robotunda pişmiş ve pişmemiş malzemeleri karıştırarak ayrı kap veya sakama poşetlerine koyabilirsiniz. Ayrıca buzlukta bu şekilde saklayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap