Kuşlar Chia Tohumu Yer Mi?

kuşlar chia tohumu yer mi

Kuşlar Chia tohumu yer mi? Son zamanlarda dünya genelinde adı duyulmaya başlayan ve diyet menülerinin vazgeçilmezi haline gelen Chia tohumu evcil kuşlar için yararlı mıdır? Sevgili kuş sever okurlarımız için bugün evcil kuşlara chia tohumu verme konusunu ele alıyoruz. Yanıtlara ulaşmak için makalenin derinliklerine doğru ilerleyebilirsiniz.

Tüylü dostlarımızın sağlığı ve mutluğu bizim için önemli. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeye elimizden geldiğince özen göstermeye çalışıyoruz. Onların kaliteli ve dengeli beslenmesine önem veriyoruz. Vahşi hayatta sahip oldukları çeşitli beslenmeyi evcil olarak bakıldıklarında da gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Çünkü sadece yem ile beslemek sağlıklı beslenme için yeterli değildir.

Chia Tohumu Hakkında

Adını son yıllarda çeşitli diyet programları içinde duysak da Chia tohumu, yüzyıllar öncesinden bu yana bazı kültürlerde kullanılagelmiş önemli besinlerden biridir. “Salvia Hispanica” bitkisinden elde edilen bu tohumu özellikle Aztekler, yemeklerinde bolca kullanmayı tercih etmiştir. Bu tohumun birçok mucizesi olduğunu görsek de, öne çıkan bazı temel özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  •  Omega 3 içeriği bakımından zengindir. Omega 3 temel yaşam fonksiyonlarına yardımcı olmanın yanında, vücutta enfeksiyonu azaltan bir yağ asidi olma özelliğine sahiptir.
  • Kalsiyum bakımından zengin olduğu için iskele ve kas sisteminin gelişimine ve korunmasına katkı sağlar· Yapılan hayvan deneylerinde içerdiği lif oranının kilo vermeye yardımcı olabileceği görüşü öne çıkmaktadır. Ayrıca İnsanlar açısından zayıflatıcı etkisinin olup olmadığına dair farklı görüşler söz konusudur.
  • Chia tohumu, eski kültürlerde besleyici ve enerji verici özelliği ile tanınmaktadır.
  • Bu besin içeriğinde antioksidan etki gösteren bazı bileşenler yer almaktadır.

Chia tohumu başlangıçta besi hayvanlarına verilen bir yem olarak dünyaya yayılmıştır. Ayrıca yüksek proteine sahip olması nedeniyle özellikle atlar için önemli bir besin kaynağı olmuştur. İçeriğinde yer alan protein ve yağlar birçok doğal besine göre çok daha kolay sindirilerek vücuda katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte günümüzde bu tohumdan yoğun egzersiz yapan kişiler de yararlanmaktadır. Artık Chia tohumu birçok markette kolayca bulunabilmektedir.

Kuşlar İçin Chia Tohumu Yararlı Mıdır?

Bilindiği üzere kuşların kalsiyum ihtiyacını karşılamaları için süt ürünleri alma ihtimali çok yüksek değildir. Kalsiyum yeşil bazı sebzelerde yer almaktadır. Ancak evcil kuşlarımızın her biri yeşil sebzelerle beslenmekten hoşlanmaya bilir veya türü gereği tercih edilmeyebilir. Chia tohumu kalsiyum açısından zengindir ve bu nedenle kuşlar için önemli bir destek kaynağı olabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Chia, yüksek lif, yoğun Omega 3, fosfor, manganez ve antioksidan içeren bir tohumdur. Bu yönüyle bağışıklığı arttırmada, sindirim sistemini hızlandırmada ve kasları güçlendirmede küçük dostlarımıza yardımcı olabilmektedir. Chia içerisinde C ve B vitamin çeşitleri bulunmaktadır. Doğal olan chia üretimlerinde glüten yer almaz. Bu nedenle daha az yan etkiye sahip bir şekilde tüketilebilirler.

Kuşlar Chia tohumu yer mi sorusuna kendiniz yanıt vermek için kendi yöntemlerinizi kullanabilirsiniz. Bunun için deneyerek yeni lezzetler keşfedebilirsiniz. Suda bekleyince şişen ve jelimsi bir hal alan Chia, sütlü bir tatlı kıvamına gelebilir. Ayrıca içerisine konan farklı kuruyemiş ve tatlı kuru meyvelerle güzel bir tarifle kuşlara verilebilir. Böylece kuş beslenmesinde şeker oranına dikkat ederek kendi özel tarifler deneyerek ve aşırıya kaçmadan Chia tohumunun yararlarından istifade edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap