Kuşlar ve İnsanlar İçin Ortak Besinler Nelerdir?

Kuşlar ve İnsanlar İçin Ortak Besinler

Kuşlar ve insanlar için ortak besinler, evcil kuşlarıyla birlikte yemekten hoşlanan bakıcılar tarafından oldukça merak ediliyor. Bazı insanlar evcil kuşlarıyla sofraya oturmaktan ve onlarla yemek yemekten keyif alırlar. Hatta bu durum kuşları oldukça mutlu ettiği için onların sağlıklı bir şekilde yaşamasına da destek olur.

Evcil kuşlar, insanların tüketebildiği birçok besini sorunsuz olarak tüketebilmektedir. Fakat evcil kuş sahibi olarak kuşlarınıza verdiğiniz besinlerin ne olduğuna ve nasıl verdiğinize dikkat etmelisiniz. Bazı besinler kuşların için zararlı olabileceği gibi aynı zamanda pişmeden verilen besinler de onların sağlıklarını önemli oranda etkilemektedir. İşte, Kuşlar ve İnsanlar İçin Ortak Besinler …

Kuşlar ve İnsanlar İçin Ortak Yiyecekler

Mutfakta pişirip kendi yaptıklarınızla kuşları beslemek ne harika, değil mi? Üstelik her zamanki kuş yemi seçiminize mükemmel bir katkı sağlar. Doğru besinleri seçerek, kafanızdaki yem probleminin azaltılmasına yardımcı oluyorsunuz ve ayrıca kuşlara özellikle kış aylarında ve yuvalama mevsimi boyunca önemli olan ek temel yağlar ve karbonhidratlar sağlamış oluyorsunuz.

Yaptığınız besinleri bir kuş yuvasına veya yer yemliğine kolayca yerleştirebilir veya küçük doğrayabilir ve yemlikteki tohum karışımına ekleyebilirsiniz.

Otlar ve Baharatlar

Evcil kuşlar taze yeşillik yemeye bayılırlar. Vahşi doğada da özgür bir şekilde yeşillik tüketen kuşlar, kafes altında tutulduğunda da güvenle yiyebiliyor. Bunların yanı sıra kuşlar, baharatlardan da oldukça hoşlanır. Fakat tuz gibi bazı baharat türleri kuşlar için oldukça tehlikeli olacağından dolayı verilmemesi gerekir. Evcil kuşunuza fesleğen, kişniş, maydanoz gibi Kuşlar ve İnsanlar İçin Ortak Besinler olan  ot veya baharatlardan verebilirsiniz.

Zararlı besinlere dikkat edin

Bazı besinler kuşlar için oldukça zehirli olabilir. Evcil kuşların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmesi için taze yeşillikler yemesi gerekir. Güvenli bir şekilde yaşayabilmesi için onlara düzenli olarak taze yeşillik sunmanız gerekir. İnsanlar için sağlıklı olan besinler kuşlar için zehirli ve tehlikeli olabileceği için nadiren de olsa vermemeniz gerekir.

Evcil kuşlarınıza servis etmemeniz gereken bazı besinler şu şekildedir:

  • Avokado,
  • İşlenmiş gıdalar (sucuk, salam, sosis gibi)
  • Çikolata,
  • Sarım ve soğan türleri,
  • Tuzlu ve şekerli yiyecekler,
  • Çoğu meyvenin tohumu veya çekirdekleri,
  • Hint fasulyesi veya yağı

Çiğ ve Pişmiş Gıda Ayrımı

Evcil kuşların sağlıklı bir şekilde yaşamanı sürdürebilmesi gerekir. Bunun için bazı besinleri çiğ bazı besinleri ise pişmiş olarak vermeniz gerekir. Örneğin kuşlarınıza vereceğiniz her taze meyve ve sebze

mutlaka çiğ olmalıdır. Kuşların sindirim sistemlerinin iyi bir şekilde çalışabilmesi için besinlerin çiğ halde verilmesi de daha doğru olacaktır.

Her ne kadar çoğu besinin çiğ olarak verilmesi kuşlar için daha yararlı olsa da bazı besinleri pişmiş olarak servis etmeniz öneriliyor. Örneğin, kuşlarınıza vereceğiniz tatlı patatesi haşlayıp kuşlara vermek daha doğru olacaktır. Çünkü besinlerin pişirilmesi, besinde bulunan vitamin ve minerallerin vücut tarafından daha kolay bir şekilde alınmasını sağladığı için pişirilerek servis edilmesi daha yararlı olacaktır.

Evcil kuşlarınıza yumurta ve makarnayı pişmiş olarak servis etmeniz önerilmiyor. Ayrıca bu iki besinin de pişmiş hali kuşlar için zehirli olabiliyor. Bunların yanı sıra kuru fasulye gibi bakliyatları da çiğ olarak servis etmemeniz öneriliyor.

Yeni tatlara geçiş için ön hazırlık yapın

Evcil kuşlar, bazı tohum gibi yiyeceklere çoğu zaman hevesli olmayabiliyor. Bu tarz yiyecekleri kuşlarınıza alıştırmak için yavaş yavaş tanıtımlar yapmanız gerekebiliyor. Kuşlarınıza bazı besinleri sevdirebilmek için sabırlı olmanız gerekiyor.

Bir ısırık aldıktan sonra onların tepkilerini gözlemlemeniz de sizin için oldukça yararlı olacaktır. Onlara yeni yiyecekler sunarken sevdikleri lezzetlerle sunmaya özen gösterebilirsiniz. Böylelikle yeni lezzetleri daha kolay bir şekilde alıştırabilirsiniz. Kuşlarınızı sağlıklı bir şekilde yaşatabilmek için düzenli bir şekilde beslediğinize emin olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap