Kuşlar Neden İyi Bir Evcil Hayvandır?

Kuşlar Neden Kedi ve Köpeklerden Daha İyi Bir Evcil Hayvan

Kuşlar neden iyi bir evcil hayvandır, sorusu evcil hayvan sahiplenmek isteyen fakat hangi hayvanı sahipleneceğine karar veremeyen kişiler tarafından sıklıkla merak edilir. Birçok önemli bakımdan kuşlar, kedi ve köpeklerden daha iyi bir evcil havyandır. Bakım ve beslenmeleri başta olmak üzere önemli konularda kuşlara bakmak diğer hayvanlara bakmaktan daha kolaydır.

Evcil kuşlar, çoğu kişi için doğru evcil hayvan olmayabilir. Fakat bazı kişiler için bakım ve beslenmeleri kolay olduğu için ideal tüylü dostlar olarak düşünebilir. Bugünkü yazımızda kuş severler için kuşların neden iyi bir evcil hayvan olduğunu araştırdık. Yazımızın derinliklerine doğru ilerleyerek diğer canlılardan daha fazla tercih edilme nedenlerine ulaşabilirsiniz.

Kuşlar neden kedi ve köpeklerden daha iyi bir evcil hayvandır?

İnsanlar kendilerine bir dost edinmek için evcil hayvan alırlar. Bu hayvanlardan biri de kuşlardır. Aslında, kuşlar diğer evcil hayvanlardan daha fazla satın alınır. Çünkü, kuşlar zekidir ve bakımları diğer hayvanlar kadar zor değildir. Üstelik bazı kuşların zekası sahiplerini oldukça şaşırtır. Bu nedenle onlara eğitim vermek ve numaralar öğretmek gibi keyifli aktiviteler yapmak mümkün.

Kedi ve köpeklerden daha iyi bir evcil hayvan olarak görülme nedenleri arasında uysal, zararsız ve bakımlarının kolay olması ilk sırada yer alırken diğer nedenleri için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kuşların Yürümeye İhtiyacı Yok

Kedi ve köpeklerin sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için düzenli olarak yürüyüşlere çıkması gerekir. Fakat bazı hayvan sahipleri, kedilerini veya köpeklerini yürüyüşe çıkarmaya vakit bulamaz. Evcil kuşların yürümeye ihtiyacı olmadığı için diğer hayvan türlerine göre sahiplenmesi daha kolay olacaktır.

Evcil kuşlarınızı gün içerisinde omzunuza alabilir veya elinize alarak kısa süreliğine ilgilenebilirsiniz. Kedi ve köpek gibi bakım işlemleri zor olmadığı için ekstra zaman ayırmanıza da gerek kalmaz. Özellikler kedi ve köpeklerin tuvalet ihtiyaçları için dışarıya götürmeniz gerekir. Fakat kuşlarınız kafeslerine dışkılarını yaptığı için sadece gün içerisinde bir bez yardımıyla temizlemeniz yeterli olacaktır.

Kuşlar Konuşmayı Öğrenebilir

Genel olarak tüm evcil hayvanlar, bakıcılarıyla aralarında özel bir ilişki kursa da kuşların konuşmayı öğrenebiliyor olmasından dolayı oldukça farklıdır. Evcil kuşlar neden kedi ve köpekten daha iyi bir evcil hayvan sorusunun en önemli yanıtlarından biri de evcil kuşların konuşma yetenekleridir. Kuşlar konuşmayı, sesleri ve farklı melodileri taklit etmeyi öğrenebilen tek yaratıklardır. Bu sebeple de evcil hayvan olarak oldukça özeldirler.

Konuşmayı öğrenen evcil kuşunuzla aranızda farklı bir bağ kurmak çok keyiflidir. Onlara yeni kelimeler, şarkılar veya melodiler öğreterek aranızdaki dostluk bağı zaman içerisinde gelişmeye başlar. Kedi ve köpeklerle de her ne kadar duygusal bağ kursanız da kuşlar konuşmayı öğrenebildikleri için aranızdaki dostluk bağı oldukça farklı olacaktır.

Birçok Kuş Sever Onları Evcil Hayvan Olarak Görmez

Herkes kendi evine sahip olmadığı için evcil hayvanlarına izin verecek bir ev sahibi bulmak konusunda sıkıntı yaşıyor. Fakat birçok ev sahibi evcil kuşları, evcil hayvan olarak görmezler. Bu sebeple evcil kuşunuz sayesinde daha kolay ev bulabilirsiniz.

Kedi ve köpeklere sahip olan kişilerin ev bulması, evcil kuşu olan insanlara göre daha zordur. Çoğu ev sahibi, evinde köpek veya kedi beslenmemesine karşı oldukça katı kurallara sahiptir. Bundan dolayı ev sahipleri, evcil kuşların kendi dairelerinde kalmalarına karşı herhangi bir olumsuz bir düşünce beslememektedir. Fakat komşularınızı rahatsız etmemek için sessiz ve uysal bir evcil kuş türüne sahip olduğunuza emin olmanız gerekir.

Evcil Kuşlar Daha Az Yer Kaplar

Küçük bir eve sahipseniz daha az yer kapladığı için evcil kuşları sahiplenebilirsiniz. Evcil kuşlar kafeste yaşadıkları için evinizin birçok yerini işgal etmezler. Bunun yanı sıra yaramazlık yaptıklarında da kolaylıkla kontrol altına alınabilirler.

Kuşların kafeslerine oyuncak veya farklı araçlar koyduğunuzda küçük alanlarında kendi başlarına mutlu olabilirler. Fakat kedi ve köpekler genel olarak koşup oynamak isterler ve bu yüzden daha geniş alana ihtiyaç duyarlar. Kedi ve köpeklerin rahat bir şekilde yaşayabilmesi için geniş alanlara ihtiyaçları vardır. Özellikle çoğu kedi ve köpeğin kendi özel alanları olması gerekir. Bu sebeple kuşlar daha az yer kapladığı için kedi ve köpeklerden daha iyi bir evcil hayvandır.

Kısırlaştırmanıza Gerek Yok

Kediler ve köpekler, yıl içerisinde sıklıkla üreyebilirler. Evcil hayvanlarınızın üremesini istemiyorsanız veterineriniz aracılığıyla onları kısırlaştırmanız gerekir. Fakat evcil kuşların kısırlaştırmaya ihtiyacı yoktur. Kuşlar yumurtayla ürediği için herhangi bir kısırlaştırma işlemine ihtiyaç duymazlar.

Evcil kuşlar neden kedi ve köpekten daha iyi bir evcil hayvan olduğunun başka yanıtları da var. Örneğin; kuşları kısırlaştırmaya ihtiyaç duymamasıdır. Evcil kuşlarınızın üremesini istemiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onları yavrularla dolu bir yuvadan kaçırmaktır. Ayrıca yumurtaların çatlamasına izin vermemek olacaktır. Herhangi bir ameliyat işlemi olmadan kolaylıkla üremesinden kaçınabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap