Kuşlar Neden Isırır? Gagalama Mı Isırık Mı?

kuşlar neden ısırır

Kuşlar gagaya sahiptir ve bunu birçok şey için kullanır. Bazen de kendilerini korumak, ifade etmek ya da saldırmak olabilir! Evcil grubunda yer alan kuşlar narin ve hassas yapıya sahipler. Bu yüzden sizi ısırmak istemesine şaşırabilirsiniz. Bu yazımızda kuşlar neden ısırır sorusunu yanıtlayacağız. Sahipleri bazen kuşların gagalama dediğimiz hareketlerini ısırma olarak algılıyor. Ellere sahip olmadıkları için gagalarını kullanıyorlar. Dala tutunmak, tırmanmak, beslenmek, kaşınmak ve daha birçok şey yazabiliriz. İlk olarak kuş ısırıyor mu yoksa gagalıyor mu ikilemindeki gizemi çözelim. Ardından nedenlerine bir göz atalım.

Kuşlar Neden Gagalar?

İlk defa kuş sahibi olduysanız sizi ısırdığını zannetmeniz çok normal. Gagalarını çok iyi kullandıkları için size ısırıyormuş gibi gelir. Kuşların gagalama nedenleri çok fazladır. Biz aklımıza gelenleri belirtelim.

  • Sahiplerine yaklaşıp yakınında olmak için. Elinize, kafanıza ya da omzunuza doğru gagası ile tırmanmaya başlar ve bunu zafere ulaşana kadar devam eder. Bu aslında çok sevecen bir davranıştır. Gagası kıyafetinize takıldığı için siz onu ısırıyor sanırsınız.
  • Kuşların dilleri çok fazla sayıda sinir içerir. Elinizi, kıyafetinizi ve daha birçok şeyi dili ile tadarak keşfetmeye bayılırlar. Bu yüzden de gagalarlar.
  • Sizinle oynamak istediği için gagasını kullandığında ısırmaya çalıştığını zannedersiniz.
  • Ani hareket yaptığınızda yerinde durmak için gagası ile sizi tutmaya çalışır. Bu da bir çeşit gagalamaktır.

Kuşlar gagalarken dillerini kullanırlar bu nedenle ne yaptıklarını daha iyi anlarsınız. Isırmak istese bunu çok daha farklı şekilde yapar.

Gerçek Isırık Nasıl Anlaşılır?

Bir evcil kuşun ısırması için birçok neden vardır. Yavru olarak aldıysanız alışma sürecinde kendini korumaya çalıştıkları için ısırırlar. Eğer daha büyük bir kuş ise eski evindeki huzursuzluğu nedeniyle psikolojisi bozulmuştur. Sebep ne olursa olsun ısırığı hızı oldukça yüksektir. Gagalarken oldukça yavaş olan kuşlar ısırmak istediklerinde siz anlamadan yaparlar. Yıldırım hızında ve sert bir şekilde gaga darbesi aldıysanız bu gerçek bir ısırıktır.

Kuşlar Tırnaklarını Neden Isırır?

Kuşlar sadece sizi ısırmaz. Kendi familyasını ve hatta kendisini de ısırabilirler. Özellikle de uzamış tırnaklar onlar için zor hayata neden olur. Tırnakları törpülemek için çevrelerinde ağaç olmadığı için ısırmaya çalışırlar. Kuşun tırnaklarının uzunluğuna dikkat etmelisiniz. Tırnak kırılmış ya da üzerine bir şey takılmış olabilir. Bunların dışında kendini temizlemek için gagaları ile yaptığı hareketler tırnaklarını ısırdığını zannetmenize neden olur. Bir dahaki hareketini bekleyip ne yaptığını anlamaya çalışmalısınız.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap