Kuşlar Nasıl Evcilleştirilir Ve Neden Saldırganlık Yapar?

kuşlar nasıl evcilleştirilir

Kuşlar nasıl evcilleştirilir sorusu size yabancı gelebilir. Evcil olarak sahiplendiğiniz minik arkadaşınız birçok neden ile size karşı saldırganlık yapabilir. Bu durum için asla üzülmemeli ve korkmamalısınız. Tehditkar şekilde yapılan ısırma hareketleri ya da ötüşler altında yatan sorunları bulup çözerek çok iyi bir arkadaşa sahip olabilirsiniz. Bu konu hakkında tecrübesi olmayan sevgili okurlarımızı için kuşlar nasıl evcilleştirilir ve neden saldırganlık yapar sorularını yanıtlıyoruz. Makalenin derinlerine inerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Evcil grubunda yer alan minik canlılar olan kuşlar yumurtalarından çıktığı andan itibaren hızlıca büyür ve sahip olduğu karakteristik özellikleri ile sahip olduğu familya ya da insanlara karşı hareketler sergilerler. Kimi kuşlar kendi aralarında bile anlaşamazken kimileri de sahibini görüp ona yaklaşması için adeta çırpınır. Genel olarak eve ilk geldiklerinde agresif veya korkak ifadelerini görüp bunun nedenini merak edebilirsiniz. Aslında bu çok normal bir durumdur. Kendilerinden çok daha büyük canlılar ile karşılaşıp bu nedenle karşı tarafı korkutmak için tehditkâr davranışlar yapabilirler. Bazıları ise tam tersi davranıp kafese yaklaştığınızda bile korkarak çığlık atmaya başlar. Bu nedenle sabırlı ve sevgi ile yaklaşım yapıp önerilerimizi uygulayarak evcilleşmesini sağlayabilir bir yandan da kuşa eğitim verebilirsiniz. Öncelik olarak kuşların neden saldırgan davranışlarda bulunduklarını ele alalım.

Kuşlar Neden Saldırganlık Yapar?

Saldırgan hareketler yaptığınız gördüğünüz sevgili arkadaşınız için üzülüyor ve bu hareketleri neden yaptığını bilmek istiyorsunuz. Evcil hayvan grubunda olan üstelik cana yakınlıkları ile tanınan kuşların saldırganlık yapma nedenleri arasında yer alanlar aşağıda yer alıyor.

  • Kıskançlık
  • Eski kötü sahip
  • Ergenlik dönemi
  • Kafes yetersizliği
  • Beslenme yetersizliği
  • İlgisizlik
  • Bakım konusunda ihmaller
  • Korku

Kuşların kıskançlık yapacağı hiç aklınıza gelmeyebilir. Onların genellikle cana yakın, konuşkan ve ürkek olduklarını bildiğimiz için ne kadar kıskanç olabileceklerini düşünemeyiz. Yeni bir kuş sahiplendiğinizde bu kıskançlık birdenbire ortaya çıkabilir. Hatta bazı kuşlar oyuncaklarını öyle sever ki siz sevgili sahiplerinden bile kıskanırlar. Eğer kuş yavru olarak gelemdiyse sizden önceki sahibi tarafından kötü bakılmış olabilir bu nedenle biz onlara” kötü sahip” diyoruz! Zamana sahip olmayanların canlıları sahiplenmemesi konusunda rica ediyoruz. Yaşlı kuş bakımı ve eğitimi diğerlerinden çok daha zordur. Eski evinde nasıl bakıldı ve eğitimi verildiyse (ki belki hiç eğitim verilmedi) bu duruma alışık olduğu için tekrar başa dönüp yeni bir ev ve yeni arkadaşlar onlar için çok zor olur. Bu nedenle saldırganlık yaparlar.

Ergenlik Dönemi Saldırganlık Nedeni Olabilir

Kuşlarında ergenlik dönemine sahip olduklarını biliyor muydunuz? Ergenlik döneminde agresif olmaları ve size saldırganlık yapmaları gayet doğal. Bu durum genel olarak geçicidir ve yapmanız gereken tek şey sabırlı olmaktır. Ergenlik dışında dişi kuşlar yumurtlama ve yavru sahibi olma zamanlarında aynı şekilde strese girebilirler. Bu da saldırganlık nedenlerinden biridir. Kafes yetersizliği kuş sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli bir husus. Çok küçük boyutta ev sahibi olmak onları üzer. Kafes ile birlikte içinde oyuncak, aksesuar, gaga taşı ve suluk gibi aksesuarlar ya da temel ihtiyaçlar da bulunmalı.

Beslenme konusunda yapılan hatalar saldırganlık ile son bulur. Sadece yem ile besleyerek kuşları mutlu edebilmek elbette zor. Haftada bir kez atıştırmalık sunmak ve ödül olarak da en sevdiği kraker tarzı kuş besinlerinden almak gerekir. Ödüller kuşları eğitirken sunabileceğiniz besinlerdir. Altıncı neden olan ilgisizlik kuşların ölmesine bile neden oluyor. Sevgisiz kalmak aç kalmaktan daha zor geliyor onlar için.

Kuşlar için bakım gerekir. Haftalık kafes temizliği, günlük yemlik ve suluk temizliği dışında zaman zaman kuşun da yıkanması gerekir. Bakım yapmaz ve ihmal ederseniz size karşı sevgisiz kalır ya da strese girer. Bu nedenle de saldırganlık yapar. Saldırganlık dışında temizlik ve bakım konusunda yapılan ihmaller hastalık nedeni de olabilir. Son olarak korkuda saldırganlık nedenlerinden biridir. Korku ile yaşadığı hayat sonucu size karşı çok hırçın ya da tam tersi çok ürkek olabilir. İki sonuç da strese yol açar ve bunun sonucu pek iyi olmaz.

Saldırganlık Yapan Kuşlar Nasıl Evcilleştirilir?

Kuşlar saldırganlık yapmaktan hoşlanmazlar. Bu onların da hoşuna gitmese de kendilerini korumak amacıyla size ya da kendi familyasına karşı tehditkar hareketler sergilerler. Hangi neden ile saldırganlık yaptığını belirledikten sonrası çok kolay. Çünkü soruna ulaşıldığında onu çözümlemek için harekete geçme zamanı gelir. Kıskançlık nedeniyle saldırganlık yaptığını düşünüyorsanız ona daha fazla ilgi göstermelisiniz ya da kıskançlık yaptığı nesne ya da canlı ile zaman geçirmesini sağlamalısınız. Zaman her problem için en büyük ilaçtır ve elbette geçecektir. Daha önce belirttiğimiz gibi eski sahibi tarafından kötü bakılan zavallı kuşlar için durum zor. Eski yaraları sarmak gerekir. Öncelikle bakımını iyi yapmalısınız. Ardından size alıştığından emin olduğunuz da eğitim vermeye başlamalısınız. Eğitim verilen kuşlar ilgi gördüğü için daima mutlu olur.

Ergenlik döneminde ne yaparsanız yapın kuşlar saldırganlık yapar. Geçici olan bu durumda sabırlı olmalısınız. Kafes yetersizliği için büyük bir kafes satın almalısınız. Yuvarlak kafesler kuşlar için sıkıntı verici oluyor bu nedenle kare ya da dikdörtgen olanları tercih etmeye çalışın. İçerisine eğlenebileceği oyuncaklar da almalısınız. Salıncak ve zil en çok sevdikleri aksesuarlar. Yemlik, suluk ve gaga taşı ise kuş eve geldiği gibi almanız gereken malzemeler. Beslenme yetersizliği konusunda yapılması gerekenler, haftada bir kez marul gibi sevdikleri ve sağlıklı olan yiyecekler vermek. Bunun dışında veterinere danışıp vitaminli olan besinler almak gerekir.

İlgisizlik konusu kısa süreli ise sorun olmaz. Saldırganlık yapan kuşlar çok fazla ilgisiz kalmış demektir. Bu nedenle onunla ilgilenmeye çalışmalısınız. Yoğun olduğunuz zamanlarda kafesi TV yanına koyup ötüşünü de dinleyebilirsiniz. Kuşlar TV sesini çok sever. Son olarak da neden korktuğunu anlamaya çalışmalısınız. Nedeni anladığınızda da çözüm amaçlı yaklaşım yapmalısınız. Örneğin; kafes içerisine elinizi sokunca bağırıyor ya da tehdit ediyorsa (ısırırım ifadesi) kısa bir süre bu hareketi yapmayın. Saldırgan kuşlar nasıl evcilleştirilir makalemizin son kısmında belirtmek isteriz ki her şey sevgi ile başlar. Bu nedenle sevgi ve ilgi verdiğinizde sonuç daima sizi seven bir arkadaş olacaktır.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap