Kuşlar İçin Veteriner Kontrolü Gerekli Mi?

kuşlar için veteriner kontrolü

Kedi ya da köpek sahibi olanlar düzenli olarak veteriner ziyaretlerine gidiyorlar. Söz konusu kuş olunca aklımızda sorular yer edinebiliyor. Bu sorulardan biri de kuşlar için yıllık veteriner kontrolü gerekli mi, oluyor. Bakımı iyi yapıldığında ve hastalık gibi problemlere sahip olmadığında veterinere ihtiyaç olmadığını düşünebiliriz. Bu yazımızda kuşlar için veteriner kontrolü gerekli mi ve gerekliyse nedenleri hakkında bilgi sunacağız.

Kuşlar İçin Veteriner Kontrolü Gereklidir!

Tüm evcil hayvanlar yıllık kontrollerine gitmelidir. Bu kuşlar içinde geçerli bir durum. Sahip oldukları hastalıkların en erken teşhisini ancak veterinerler koyabilirler. Bizler sağlıklı zannettiğimiz kuşun hastalığı çok ilerlediği zaman bunu fark eder ve onu iyileştirmeye çalışırız. Bazen bu mümkün olmayabilir ve kuşu kaybederiz. Onlar çok hassas bir yapıya sahip oldukları için küçük bir soğuk algınlığı ile ölebilirler.

Kuşlar için veteriner kontrolü kesinlikle gereklidir ve bunun için bir veteriner bulmalısınız. Evinize yakın olan, mesai sonrası çalışabilen ve eve ziyarete gelebilen gibi özellik tanıyanlar sizin için en iyisidir. Veteriner seçimi konusunda daha detaylı bilgi istiyorsanız buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kuşlar Hastalıklarını Belli Etmez!

Veteriner kontrolünün gerekli olduğunu belirttik. Şimdi neden gerekli olduğu hakkında biraz daha bilgi ekleyerek aklınızdaki şüpheleri tamamen silelim.

  • Kuşlar vahşi doğada kendilerini korumak için hastalıklarını belli etmezler. Bunu ev içerisinde de yaparlar. Bu nedenle size hasta olduğunu bildirmesi için ileri dereceye ulaşması gerekir.
  • Hastalık dışında eğitim konusunda bilgi almak için de yıllık kontrole gitmelisiniz. Ne de olsa veterinerler evcil hayvan konusunda bilgililer. onlardan ne öğrenirsek bizim için o kadar iyi.
  • Beslenmesi konusunda öneri almak için kontrol gerekli. Devamlı aynı yemi vermek ne kadar doğru ve yem dışında neler vermeliyiz gibi soruların yanıtları alabiliriz.
  • Sağlıklı ve aktif bir kuş demek uzun bir ömür demektir. Yanınızda yaşayacak olan tüylü bir arkadaş içi yılda bir kez küçük bir bütçe ayırmak yeterli olacaktır.

Kuşların bakımı içinde veterinere gitmeniz gerekebilir. Tırnaklarının kesimi, gagasının bakımı ve tüy dökme zamanında gerekli olan ek vitaminler için veteriner en iyisidir. Bu yazdıklarımızı kendiniz yaparak çözemeyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Zeynep KAHYA

Yorum Yap