Kuşlar için tohum çimlendirme nasıl yapılır?

Kuşlar için tohum çimlendirme zamanı geldi. Sevimli dostunuz için evde canlı bir yemek yetiştirin. Kuşlar İçin Tohum FilizlendirmeFilizlenmiş tohumlar he

Kuşlar için tohum çimlendirme zamanı geldi. Sevimli dostunuz için evde sağlıklı besinler üretmek oldukça kolay! Üstelik bu şekilde beslenme maliyetini de düşürmüş olursunuz ve bütçeye katkı sağlarsınız. Filizlenmiş tohumlar her kuş için gerekli olan en önemli besinlerden biridir. Sürekli olarak hazır besinler ile kuşunuzu beslemeniz sağlıklı bir sonuç doğurmayacaktır. Ancak kuşunuz için gerekli olan vitaminleri içeren tohumları evde filizlendirerek onun için doğal ve sağlıklı bir yemek hazırlayabilirsiniz.

Kuşlar İçin Tohum Filizlendirme düşündüğünüz kadar zor değil. Üstelik filizlenmiş tohumlar kuşunuz için besleyici ve bol vitaminli bir yemek hazırlamak için harika bir seçimdir. Kendi mutfağınızda tohumları çimlendirme yaparak kuşunuzu bebekliğinden itibaren sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz.

Kuşlar için tohum çimlendirme, özellikle kuş yetiştiriciliği alanında en çok tercih edilen beslenme yöntemlerinden biridir. Özellikle kuş cinsleri üzerinde yapılan araştırmalara bakıldığında kuşların tohumları daha çok tercih edildiği bilinmektedir. Doğada yer alan taze hasat edilen baklalar, kabuklu yemişler, meyveler, baklagiller, çiçekler ve tüm tohumlar tüm kuşların afiyetle tükettiği besinlerdendir. Çimlenen tohumlar oldukça çabuk bir şekilde büyüyeceği için bolluk sunan bir yemek hazırlayacağınızı da şimdiden söyleyebiliriz. Filizlenmiş tohumlar özellikle muhabbet kuşları ve papağan türleri için en değerli besin kaynaklarından biridir.

Kuşlar için Tohum Çimlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Tohumları filizlendirmek kesinlikle zor bir iş değildir. Evinizde filizlendirme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Aslında bu işi profesyonel olarak yapan ve kuş yetiştiriciliğinde kullanılan profesyonel ekipmanlar da bulunmaktadır. Ancak evinizde de organik olarak tohumları filizlendirebilirsiniz.

Gerekli Olan Malzemeler

 • Organik tohum karışımları
 • Cam kavanozlar
 • Filizlenme kit
 • Greyfurt çekirdeği özü
 • Su

Kuşlar İçin Tohum Çimlendirme İşleminin Yapım Aşamaları

 1. Tohumu filizlendirmek için ilk olarak temiz ve cam bir kavanozu alın. İçerisine gerekli miktarda çimlenme karışımını dökün.
 2. Üzerini kavanozun ağzına kadar dolacak şekilde su ile doldurun.
 3. Son olarak üzerine üç veya dört damla greyfurt çekirdeği ekstresi ekleyin.
 4. Filizlenme kitini içinde bulunan fileyi kavanozun ağzını kapatmadan ağız bölümünde kullanın. Lastik veya bant ile fileyi kavanozun ağız kısmına sabitleyin.
 5. Kavanozun içindeki suyu süzün ve filenin üzerinden tekrar su doldurun. Birkaç kez suyu boşaltarak tekrar doldurun.
 6. Duru bir renk su elde edene kadar bu işlemi tekrar edebilirsiniz.
 7. Son olarak kavanozun içerisine ılık bir su doldurun.
 8. Ağzını sıkıca kapatarak bir gece boyunca güneş görmeyen bir yere koyarak kaldırın.
 9. Ertesi gün tekrar içindeki suyu boşaltın.
 10. Tekrar temiz ve berrak bir su elde edene kadar birkaç kez daha durulama işlemi yapın.
 11. Kavanozu ters çevirerek bir kasenin içine koyun. İçindeki tohumların nefes alması gerekmektedir.
 12. Nefes almasını sağladığınız filizleri günde bir veya iki kez temiz su ile durulayarak tekrar suların süzülmesi için bir kaseye ters çevirme işlemini devam ettirin
 13. Kavanozu kesinlikle güneş ışığından uzak bir yerde muhafaza etmelisiniz.
 14. İki veya üç gün içinde tohumlarınızda hızlı bir şekilde filizlenme olduğunu göreceksiniz.
 15. Tohumların çatladığını gördüğünüz işlemleri doğru yaptığınızı anlayabilirsiniz. Tohum kabuğundan çıkan filizlerin canlı bir bitki olduğunu unutmayın. Filizler çok hızlı bir şekilde büyüyecektir.
 16. Birkaç santim uzadıktan sonra kuşunuz için sağlıklı bir yemek hazırlamış olacaksınız.

Filizlenen Tohumları Nasıl Saklayabilirsiniz?

 • Hazırlamış olduğunuz filizlerin hepsini kuşunuz bir günde yiyemeyecektir. Bunun için filizlenen tohumları belirli porsiyonlara ayırarak sağlıklı bir şekilde muhafaza etmelisiniz.
 • Filizlerin canlı bir organizma olduğunu unutmayın.
 • Uygun şartlar altında muhafaza etmezseniz oldukça hızlı bir şekilde büyümeye devam edecektir. Ya da nemli bırakırsanız hızlı bir şekilde çürüyecektir
 • .Yeterli oranda filizlenme sağladıktan sonra muhafaza edeceğiniz kavanozun içinde kesinlikle nem kalmaması gerekmektedir. Bunun için kavanozun filesini çıkartmadan içindeki suyun tamamen boşaldığından emin olana kadar dinlendirin. Kavanozu ters çevirdiğiniz kase ile birlikte buzdolabına kaldırabilirsiniz.
 • Ardından yeterli oranda büyümeleri sağlandıktan sonra kilitli ürün saklama torbalarına filizlenen tohumları istediğiniz porsiyonlara bölebilirsiniz.
 • Ürün poşetine almadan önce tüm tohumların nemsiz olduklarından ve tamamen kuru olduklarına emin olmalısınız.
 • Bozulan filizleri kokusunda anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sünen bir kıvam alan filizlerin bozuluş olduklarını da anlayabilirsiniz. Hem koku hem de sünen bir sıvı var ise tohumları atmanız gerekmektedir.

Çimlendirme İşlemini Tekrarlamak

Eğer hazırladığınız filizlenen tohumların birkaç gün içinde biteceğini düşünüyorsanız yeniden filizlenen tohumları hazırlamalısınız. Hazırlayacağınız filizlenen tohumların kuşunuz için yetişmesi için en az 3 gün önceden tohumları hazırlamaya başlayabilirsiniz. En az iki gün önceden tarif ettiğimiz şekilde tohumları hazır ederseniz hızlı bir şekilde tohumları filizlendirebilirsiniz.

İşlemleri aynı şekilde tekrarlarsanız iki veya üç gün içinde taze filizlenen tohumları hazır etmiş olacaksınız. Sadece filizlenen tohumları hazırlarken her zaman temiz cam kavanoz kullanmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca tohumları sürekli olarak yıkayarak ve suyunu süzerek duru su elde edene kadar bu işlemi yapmanız da oldukça önemlidir. Kuşunuz için hangi tür tohumları filizlendirdiğiniz çok önemli değildir. Her kuş cinsi özellikle bakla ve sebze tohumlarını severek tüketmektedir.

Filizlenen tohumları kuşunuz ilk başta yemese bile siz alıştırdıkça bu besleyici ve doğal yemeği severek tüketecektir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap