Kuşlar İçin Mürekkep Balığı Kemiğinin Faydaları

Kuşlar İçin Mürekkep Balığının Faydaları

Kuşlar için mürekkep balığı kemiğinin faydaları saymakla bitmez. Özellikle mürekkep balığı hem kuşlar için kalsiyum sağlarken aynı zamanda kuşların gagasını da tımar etmek için yardımcı oluyor.

Genellikle evcil kuşların hepsinin kafeslerinde kano şeklinde ve beyaz dikdörtgen bir kuş gagası malzemesi görürsünüz. Bu aslında bir mürekkep balığının kemiğidir. Kuşlar için mürekkep balığı kemiğinin faydaları olarak balık kemiği sadece evcil kuşların değil hemen her türlü kuş türünün ihtiyacı olan bir şeydir.

Kuş malzemeleri satılan hemen her yerde mürekkep balığı kemiğini bulabilirsiniz. Aslında kuşların gagalarını tımar etmek için kullandıkları mürekkep balığı kemiği aslında bir kemik değildir. Kullanılan bu ürün deniz canlılarından biri olan mürekkep balığının iç kabuğudur. Yüksek oranda bir protein içeren mürekkep balığı kabuğu kuşlar için ilaç niteliğinde bir şeydir.

Mürekkep Balığı Kemiği Nerelerde Kullanılır?

Mürekkep balığının iç kabukları sadece kuşlar için tımar ürünü olarak kullanılmamaktadır. Bunun dışında mürekkep balığının kabuğunun kullanıldığı pek çok farklı alan vardır.

 • Kuşlar için mürekkep balığı kemiğinin faydaları olarak balık kabuğu oldukça ince toz haline getirilerek kuyumcular tarafından parlatma malzemesi olarak kullanılmaktadır.
 • Kuyumcular ayrıca mürekkep balığı kabuğunu ince ve küçük ürünleri dekoratif olarak yerleştirmek için şekillendirme malzemesi olarak da kullanılmaktadır.
 • Kuyumcular kalıp yapmak için de mürekkep balığı kabuğunu ince toz haline getirerek de kullanmaktadır.
 • Mürekkep balığı kabuğu ısıya dayanıklı olduğu için kuyumcular tarafından kullanılan şekil vermek ve kalıp ve döküm yapmak için mükemmel bir malzemedir.
 • Mürekkep balığı kabuğu ayrıca diş macunu içerisinde de kullanılmaktadır. Dişleri parlatmak için kullanılan bu kabuk oldukça ince bir toz haline getirilerek işlenmektedir.
 • Mürekkep balığı kabuğu yüksek bir protein kaynağıdır. Bunun için ek olarak mürekkep balığı kabuğu ek bir besin takviyesi olarak da kullanılabilmektedir.

 mürekkep balığı kemiği

Mürekkep Balığı Kemiği Evcil Hayvanlar İçin Nasıl Kullanılır?

Evcil hayvanlar için mürekkep balığı kemiği birçok şekilde kullanılıyor. Faydaları oldukça fazla olduğu için her birini sizler için aşağıda sıraladık. Evcil hayvan sahibi olan bazı kişiler kullandıkları aksesuar, oyuncak ve besinler hakkında bilgi sahibi olmayabiliyor. Bu nedenle aşağıdaki faydalara göz atarak detaylı bilgiye ulaşabilirler.

 1. Evcil hayvanınız için hem yüksek protein içeren hem de ek bir kalsiyum kaynağı olarak besin arıyorsanız mürekkep balığı kabuğunu tercih edebilirsiniz.
 2. Özellikle sürüngenler ve kaplumbağalar için sıklıkla tercih edilen ek bir besindir. Bununla birlikte fazladan kalsiyum barındırdığı için de yumurtlayarak üreyen hayvanlar için de yumurta yoğunluğunu artırmada yardımcı olur.
 3. Çünkü mürekkep balığı kabuğu içerik olarak yumurta kabuğu ile aynı içeriklere sahiptir.
 4. Mürekkep balığı kabuğunu evcil hayvanlarınıza sunmadan önce iyice haşlamanız ve dezenfekte etmeniz gerekmektedir.
 5. Kuşlar için de hem gagaları hem de beslenmeleri açısından mürekkep balığı kabuğu oldukça önemli bir konudur. Eğer gagalarını tımar ederken bir kısmını da yutarsa kuşlarınız bu sayede kabuğun içindeki proteinden yararlanabilecektir. Bunun dışında gagalarını parlatmak için de yine mürekkep balığı kabuğunu tercih edebilirsiniz.
 6. Mürekkep balığı kabuğunu yuvalarına astığınızda onunla oyun oynayabilirler ve bu sayede egzersiz yapabilirler.
 7. Kuş için kafesine uygun bir büyüklükte mürekkep balığı kabuğunu alarak asın. Bu sayede kuşunuz gerekli gördüğü zamanlarda gagasını tımar edebilir. Bununla birlikte küçük tozları da yutacağı için ek olarak protein de alacaktır.
 8. Eğer hiçbir şekilde kuşunuz mürekkep balığı kabuğu ile oynamıyor veya onu benimsemediyse mürekkep balığı kabuğunu toz haline getirebilirsiniz. Toz haline getirdiğiniz kabuğu kuşunuzun yemeğinin üzerine serpebilirsiniz. Bu sayede fazladan kalsiyum ve protein almasını sağlayabilirsiniz

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap