Kuşlar İçin Doğal Besinler

kuşlar için doğal besinler

Kuş sahibi olduğumuzda her şeyin sınırı ve kalıbı olduğunu zannederiz. Kafes alırız, yemlik ve suluk alırız kısacası demirbaş dediğimiz temel olarak gerek gördüğümüz materyalleri alırız. Oysaki farklı şeyler deneyebilir ve kuşu yem dışında yiyecekler vererek de besleyebiliriz. Ne de olsa onlar vahşi doğada yem yemiyorlar. Bu yazımızda kuşlar için doğal besinler hakkında örnekler sunacağız. Kuşlar sadece kuş yemi yemez onlara eğitim verirken ödül olarak sunabileceğiniz birçok şey var. Bunun yanı sıra kuşu yem dışında doğal olan besinlerle beslemek isteyebilirsiniz. Makalenin derinliklerine giderek kuşlar için doğal besinler konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kuşlar için Kaliteli ve Doğal Besinler Hangileridir?

Taze yapraklı yeşillikler kuşların hem çok sevdiği hem de doğan olan besinlerdir. Kuşları sağlıklı beslemek için kaliteli gıdalar vermek gerekir. Bunlar kök sebzeler, organik meyveler ve taze yeşilliklerdir. Ancak hangi gıdayı vereceğiniz konusunu dikkatlice araştırmalı ve birkaç yönergeyi hatırlamalısınız.  Bazı insan yiyeceklerini kuşlarınıza vermemelisiniz. Bunlar arasında yer alanlardan bazıları şunlardır.

  • Avokado

Avokado genel olarak evcil hayvanlar için önerilmez. Bu hayvan türleri arasında kuşlar da yer alır. Avokado yiyen kuş zehirlenir. Bu nedenle kuşa avokadonun yaprak, çekirdek ya da meyvesini vermemelisiniz.

  • Çikolata

Kuşlar, köpek ve kediler çikolata yememeli. Şekerli maddeler evcil hayvanlara zarar verir. Onlar çok kolay hasta olup ölebilirler. Bu nedenle kuşa asla çikolata vermeyim.

  • Sarımsak, soğan

Evcil hayvanlar sarımsak  ya da soğan yemeyi sevmezler.. Fakat biz kuşlar için zehirli olduklarını belirtmek istedik.

  • hint fasülyesi ya da hint yağı

Ülkemizde çok fazla kullanılmasalar da kullanan belki vardır diye uyarmak istiyoruz ki kuşlar hint fasülyesi ya da hint yağı yiyemezler.

  • elma tohumları, meyvelerin çekirdekleri

Elma çekirdekleri sadece kuşlar için değil herkes için zararlıdır. İçinde bulunan zehirli madde nedeniyle hiç kimse elma çekirdeği yememeli. Kuşların yiyebileceği doğal meyve ve sebzeleri araştırıp ödül olarak verebilirsiniz. Özellikle de eğitim verirken kuşlara sevdikleri besinlerden vermek gerekir.

  • tuzlu ya da şekerli yiyecekler

Kuşlara yediğimiz yemeklerden verememe nedenimiz şekerli ya da tuzlu olmasından kaynaklanır. Kuşlar obur canlılardır ve sizi yemek yerken görürse yanınıza gelip o da yemeye çalışır. Bu nedenle yemek zamanlarınızda kuşu kafesine koymalısınız. Bu onun sağlığı için en iyisidir.

  • işlenmiş gıdalar

İşlenmiş gıdalar hem bizim hem de kuşlar için zararlıdır. Zararlı olan bir şeyi onlara vermek istemezsiniz. Bu nedenle onlara doğal olarak yetiştirilmiş olan besinlerden vermelisiniz.

Kuşlar İçin Çiğ Ve Pişmiş Doğal Besinler

Bir kuşa meyve ya da sebze verirken kesinlikle çiğ olduğundan emin olmalısınız. Kuşun sindirim sistemi pişmiş yemeklere uygun değildir. Vahşi hayatta olduğu gibi ev ortamında da aynı şekilde beslenmeliler. Nadir olarak bazı yiyecekler taze olmasından pişmiş olması onlar için daha iyidir. Buna örnek olarak da taze patatesi söyleyebiliriz. Tatlı patatesi haşlayarak onun daha lezzetli ve besleyici olmasını sağlayabiliriz.

Eğer kuşa besinleri pişirerek verecekseniz (bazı yiyeceklerin pişirilerek yenmesi gerekli ve bunlar arasında kuru fasulye gibi gaz yapan yiyecekler yer alır) hangi kaplarda pişireceğinize dikkat etmelisiniz. Kimyasal ile yıkanmamış kaliteli bir kap ideal olacaktır.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap