Kuşa İsmi Nasıl Öğretilir?Adını Öğretmek İçin Ne Yapmalıyız?

kuşa adını öğretmek

Kuşa adını öğretmek isteyen sevgili okurlarımız için sahip olduğumuz deneyim ve araştırmalarımız sonucunda topladığımız tüm bilgiyi bu yazımıza döktük. Yeni bir kuş sahibi olduysanız ona adını öğreterek eğitim verebilir ve bu eğitim ile birlikte birbirinize daha fazla yakınlaşabilirsiniz. Eve yeni katılan kuş için bir iki hafta beklemek gerekir. Bu nedenle eğitimi bir iki hafta sonra yapmalısınız. Bu süreç içerisinde de yapacaklarınız konusunda önceden bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece hata yapmadan ilerler ve eğitimi kısa süre içerisinde tamamlamış olursunuz.

Kuşa Adını Öğretmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşağıda maddeler hâlinde yazdığımız detaylara dikkat ederek eğitiminiz öncesi hazırlık yapabilir ve kısa sürede eğitimi tamamlayabilirsiniz. Öyleyse hadi başlayalım!

  • Kuşa uygun ortam hazırlayın ve onunla sosyalleşin.

Kuşa adını öğretmek için eğitime başlamadan önce onun ilgisini ve dikkatini çekmek için onunla oyunlar oynamalısınız. Elinize alıp sevebilirsiniz. Elinize henüz alışmadıysa bu onu korkutabilir bu nedenle sadece uygun ortamı hazırlamakla meşgul olun. Dilerseniz de ele alıştırma eğitimini ilk olarak yapabilirsiniz. Uygun ortam için iyi bir bakım, beslenme ve banyo gibi ihtiyaçların tamamlanmış olması gerekir. Böylece hiçbir soruna sahip olmayacak ve eğitim için hazır olacaktır.

  • Kafesten çıkarıp uçmasına izin verin.

Kuşlar her gün havalandırılmalı. Hatta buna özel saatte ayarlayabilirsiniz. Havalandırma dememiz kuşun günlük olarak uçması anlamına gelir. Her gün yarım saat kafes dışında kalması ona iyi gelecektir.

Konuşma eğitimi vermeden önce ele alıştırma eğitimi verin

Daha önce belirtmiş olduğumuz gibi kuşa adını öğretme eğitiminden önce ele alıştırma eğitimini verebilirsiniz. Ele alışan kuş size daha yakın olduğu için daha aktif bir şekilde dinlemek isteyecektir. Bazı kuşlar doğuştan cana yakın ve eğitime meraklıdır. Eğer bu karakterde bir kuşa sahip şanslı kişilerdenseniz işiniz hem kolay hem de eğlenceli olacak.

  • Kuşa eğer isim vermediyseniz daha kolay ve çabuk söyleyebilmesi için basit isimler seçin.

İsim vermek için söylenmesi kolay olanları tercih edin. Bu şekilde adını daha çabuk söyleyecektir. Kısa ve kolay olan güzel muhabbet kuşu ya da papağan isimleri çok fazla var. Aralarından birini seçebilir sonra da eğitime geçebilirsiniz.

  • Sessiz bir ortamda eğitime başlayın (TV ya da radyo gibi dikkat dağıtıcı araçlar açık olmamalı)

Televizyon kuşlar için önemli. Çünkü televizyonun açılması ile birlikte sessiz duran kuş birden ötmeye başlar. Gürültülü ortam onları asla rahatsız etmez. Aksine daha mutlu olur. Onlar yalnızlığı sevmeyen canlılardır. Bu nedenle onları yalnız bırakmamalıyız. Eğitime başlamadan önceki son dikkat edilmesi gereken nokta radyo ya da televizyonu kapalı olması. Çünkü TV açıkken size dikkatini vermez.

  • Sevdiği besinleri sunarak adını tekrar edin.

Kuşlar yemek yemeyi çok severler. Bu nedenle sizi dinlemeye başlayıp on dakika kadar eğitime katılırsa ona ödül vermelisiniz. Ödül de elbette sevdiği yiyeceklerden biri olmalı. Sevdiği yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmak için kuş beslenme kategorisindeki yazılara göz atabilirsiniz. Eğitimin on dakikası dolunca ödül işlemine devam edin.

  • Günde üç dört defa tekrar yapın.

Tekrar yapmak oldukça önemli. Bu yüzden onu sıkmadan günde üç dört defa yanına gidin, sessiz bir ortam sağlayın ve her on dakika sonra ödülünü verin. Eğitim en fazla on beş dakika olmalı. Aksi halde sizi dinlemeyecektir. Ne de olsa onunda ihtiyaçları var. Adını söylediğini duyduğunuz an itibari ile konuşma eğitimini ilerletebilirsiniz. Kuşlar taklit yeteneğine sahip canlılardır. Özellikle ıslık gibi sesler ilgilerini çeker.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap