Kuş Yumurtlarsa Ne Yapmalıyız?

Kuş Yumurtlarsa Ne Yapmalıyız

Eve alıp bakmaya karar verdiğiniz dişi kuş yumurtlayabilir. Bu durum sizi hem şaşırtıp hem de korkutabilir. Aslında dişi kuşların erkek kuş olmadan yumurta vermesi sık rastlanan bir olaydır. Önemli olan yumurtayı ne yapıp yapmayacağınıza karar vermektir. Bu yazımızda kuş yumurtlarsa ne yapmalıyız sorusunu yanıtlayacağız.

Doğaları gereği dişi kuşlar yumurta verirler. Fakat bazen bu yumurtadan yavru çıkmaz. Bunun nedeni erkek kuş olmadan dişi kuşun yumurtlamasıdır. Bu durum nedeni ile de kuş sahipleri yumurtayı çöpe atar. Genellikle kuşlar da eski hayatlarına geri döner. Bazen de yumurtaya bağlanırlar. İşte bu kötüdür. Boş bir yumurtayı beklemek kuş için iyi değildir. Üreme çağına gelen kuşlar bunu yapamadığı zaman boş yumurta yapıp ona bağlanırlar. Peki bu durumun ne gibi tehlikeleri vardır? Hadi gelin beraber öğrenelim.

Kuş yumurtlarsa önlem olarak ne yapmalıyız?

Kuş yumurtlarsa önlem olarak kuşun yumurtasının dolu olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Tabi bunu yapmadan önce yumurtlamasını beklemeliyiz. Eğer yumurta boş ise kuşun ona bağlanması mümkün. Bu nedenle yumurtanın çıkmasını sağlamalıyız.

Boş yumurtaya bağlanmanın tehlikeleri

Dişi kuşlar erkek kuş olmadan üreyip yumurta yapar ve yumurtaya da bağlanırlar. Bu tıbbi bir durumdur. Bu önemsenmesi gereken bir durumdur ve hiç bir şey yapmazsınız kuş enfeksiyon kapar ya da iç organları zarar görür.

Öncelikle yumurtanın kuşun neresinde olduğunu öğrenmelisiniz. Bazen kuş içindeyken yumurta kırılır. Yumurtanın güvenli bir şekilde çıkması için veterinere gitmek en iyisi ve bunun için başka bir yöntem daha var. Kuşun karın bölgesine hafif hafif masaj yapmak da yumurtanın çıkmasını sağlayabilir. Masajı yaparken dikkatli olmak gerek. Bu nedenle en iyisi veterinere gidilmeli. Yumurta içeride kırıldıysa içeride parça kalmamalı. Bu kuşun ölümüne neden olur.

Yumurtanın boş olup olmadığını nasıl anlarız?

Yumurtanın boş ya da dolu olduğunu anlamak için mumlama yöntemini kullanmalısınız. Mumlama yöntemi ile yumurta kırılmadan içi boş mu dolu mu anlamak mümkün. Kuş sahipleri, yumurtanın şekline, rengine ve opaklığına göre içi boş mu yoksa dolu mu anlayabilir.

Yumurtanın dolu ise bir tehlike daha sizi bekliyor. Anne yumurta üzerine oturmak istemez. Bu nedenle de kuluçka makinesi almalısınız. Yavru doğduktan sonra da bakımını siz yaparsınız. Çünkü anne onu kabul etmez.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap