Kuş Veterineri Seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

kuş veterineri seçini

Evcil hayvan sahibi olanlar düzenli olarak veteriner hekimi ziyaret edecekleri için seçimlerini iyi yapmalılar. Çünkü kuş anatomisi kedi ve köpek gibi canlılardan farklıdır. Bununla birlikte tüylü dostunuza birinci sınıf ilk yardım ve kontrol yapmasını sağlamak için iyi bir araştırma yapmalısınız. Kuş veterineri seçimi ihtiyaçlarınıza, bulunduğunuz bölgeye yakın olmasına, ücretine ve daha birçok detaya bakılarak gerçekleştirilebilir. Bunun için kuş sahibi olan yakınlarınıza danışabilir, internette araştırma yapabilir ya da reklamlara göz atabilirsiniz. Biz bugünkü yazımızda siz araştırma yapmadan önce bakmanız gereken temel adımlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.  Bu adımlar size kuş veterineri seçimi için destek verecektir.

İyi Bir Kuş Veterineri Seçimi İçin Ne Yapmalıyız?

İyi bir kuş veterineri seçimi için elbette araştırma yapmalıyız. Yakınlarda var olanların hakkında bilgi aramak için interneti kullanmak bile yeterli. Çünkü doktorların, mimarların ve birçok konuda çalışan kişilerin reklamlarını bulmak artık çok kolay. Hakkındaki bilgilere göz atabilir bununla birlikte de üzerinizde bıraktığı intiba ile yola çıkabilirsiniz. Çevrenize danışarak, reklamlara bakarak ve arama motorundan en yakında olanları araştırarak kuş veterinerlerini bulabilirsiniz. Aralarından seçim yaptıktan sonra da hem kontrole hem de ilk ziyarete gidebilirsiniz. İlk izlenim her zaman çok önemlidir bu yüzden boş durmayıp önceden sorular hazırlamalısınız ki biz bunu sizin için yaptık. Hadi bakalım, hangi sorular sormamız gerekiyor.

Veterinere Hangi Soruları Sormalıyız?

Kuşlar konusunda uzman olan bir veteriner bulunca hem kendinizi hem de kuşunuzu tanıtmak içi kontrole gitmelisiniz. Böylece soruların yanıtını yüz yüze almış olursunuz. İşte veteriner ziyareti için sorulması gereken önemli sorular;

1. Kaç yıldır kuş veterinerliği yapıyorsunuz?

Hayatta her konuda deneyime önem verdiğimiz kuş sağlığı da bizim için önemlidir. Uzman bir kişi tarafından destek almak, tedavi görmek ve düzenli kontrol sağlamak için bu soruyu sormalıyız. Bazı veterinerler mesleklerinde yeni olsalar da işlerini aşkla yaptıkları için güvencimizi ilk ziyarette sağlarlar. Bu nedenle seçim yaparken dikkatli olmalısınız.

 2. Kuşumun türü hakkında bilginiz var mı?

Kuş hakkında bilgi verip hangi tedaviyi uygulayacağını iyi bilmeli. Hangi bakım, beslenme ve kafes gibi ihtiyaçlar hakkında öneriler sunmalı. Sadece sağlık değil, eğitim ve banyo gibi konularda da sohbet edebilmeli.

3. Kuş besliyor musunuz?

Veteriner olsun olmasın kuş sahibi olanlar kuş dilinden daha iyi anlarlar. Çocuk sahibi olmayan kişilerin çocuklu kişileri anlaması kadar hassas bir durum olduğu için bu sorunun yanıtı evet olmalı. En azından hayatının bir kesitinde bakmış olması da yeterli. Veterinerler hayvan sever oldukları için birçok tür canlıyı evlerinde ya da iş yerlerinde bakmış olmalı.

4. Mesai dışında acil hizmet veriyor musunuz?

Acil bir durum yaşama ihtimaline karşı veterinerin numarasını almalısınız. Bunun dışında hangi saatlerde arayabileceğinizi ve mesai dışında hizmet verip vermediğini sormalısınız.

5. Hizmetinizin ücret bedeli nedir?

Ücret elbette dikkat ettiğimiz bir konu. Bütçeyi aşmadan kontrolleri aksatmadan kuşun sağlığını incelemek iki taraf içinde en iyisi. Ücret için çizelge varsa isteyip kenarda tutabilirsiniz. Acil durum maliyeti farklı olabilir. Bu nedenle her şeyin fiyatını önceden öğrenmek sizin için iyi olacaktır.

6. Ev ziyareti yapıyor musunuz?

Veteriner kontrolüne giderken bile kuş strese girer. Bu yüzden ev ziyaretine gelen veteriner hekim bulmak isteyebilirsiniz. Birden fazla kuşa sahipseniz veterinere gitmek sizin için zor olabilir. Ücret bedelini sorup eve kontrole gelir misiniz diye belirtin. Böylece hangi tarihlerde kontrol diye düşünmenize gerek kalmaz. Veteriner ayağınıza gelmiş olur.

7. Hangi sıklıkla kontrole gelmemi önerirsiniz?

Veterinerler genel olarak yılda bir kez kontrol önerirler. Eğer kuşun sağlık durumu ile ilgili bir sıkıntısı yoksa bu durum sizin için de geçerli. İyi bir veteriner sorularınızı seve seve yanıtlar. Bu yüzden rahatça sorup yanıtlamasını bekleyin.

Kuş Veteriner Seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk muayene sırasında veterinerin kuşla nasıl ilgilendiğini gözlemleyin. Kuşu rahat bir şekilde mi tutuyor? Kuş muayene sırasında nasıl? Yanında çalışanlar kuşun strese girmemesi için bir şeyler yapıyor mu? Size nasıl davrandılar? Bu sorular veteriner hekim ile bir daha ki kontrolde görüşüp görüşmeyeceğinize karar vermek için.

Karar verdikten sonra zaten her şey çok kolay. Acil hizmet gerekirse diye numarasını telefona kaydedersiniz. Kontrole gel dediği tarihte tekrar yanına gidersiniz. Eve geliyorsa da hiç zahmet etmeyip onun gelmesini beklersiniz. Kuşlar için sağlık uzun bir ömür ve mutluluk demektir. Bu nedenle en küçük problem için de olsa veterinere danışmalıyız.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap