Kuş ve Kafes Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Kuş ve Kafes Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Kafes kuşları, renkli görünümleri ve hareketli yaşamlarıyla, kendini sevdirmeyi başaran evcil hayvanlardandır. Kafes kuşları sosyal hayvanlar oldukları için, evlere ve kendisini sahiplenen dostuna çabuk adapte olurlar.

Bu minik ve hassas canlılar kendini kafesinde güvende hissettiği için, zamanının çoğunu kafesinde geçirirler. Hem kuşların hem de onların yaşam alanı olan kafeslerinin rutin bir bakım ve temizliğe tabi tutulması gerekmektedir. Bu bakım ve temizlik onların daha uzun bir hayat sürmesine, kendilerini daha mutlu hissetmesine neden olacaktır.

Minik dostlarımızın ve kafeslerinin nasıl bir temizliği tabii tutulması gerektiğini yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Kafes Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evinde kuş besleyenlerin en çok dikkat etmesi gereken nokta, kuşun kafesinin temiz tutulmasıdır. Bu kafeslerin temizliğinin aksatılması halinde, kuşta parazit ve çeşitli hastalıklar meydana gelmekte ve genel sağlıkları bozulmaktadır. Kuşlar temiz olmayan ortamlarda mutsuz olur ve huzursuzluk gösterirler.

Ayrıca kuş kafesten çıkmaya çalışıyor ve çok sık kanat çırparak hırçın davranışlar sergiliyorsa, bunun neden kafesinin kirli olması olabilir.

Kuş kafesi evin bir parçasıdır. Kafesi temiz tutmak evinizin temizliği ve ferahı içinde önemlidir. Kuşun hastalanmaması ve evinizin ferahlığı için kafes temizliğini günlük ve haftalık olarak planlamanız gerekmektedir.

Günlük Kafes Temizliği

Kafes temizliği için en ideal saat sabah saatleridir. Kendi hijyeniniz için bu temize başlarken eldiven kullanmanız gerekmektedir.

Bu iki noktaya dikkat ettikten sonra temizlikte yapılması gerekenler;

 • Yiyecek ve diğer atıklar kafesin zemininde kirli bir ortama yol açar. Ondan dolayı günlük temizlikte ilk yapılması gereken, kafesin altında yer alan kağıdı değiştirmektir. Bu kağıdı her gün değiştirmek, oluşabilecek koku problemini de önler.
 • Kuş kafeslerinde potansiyel olarak en fazla bakteri üreten yerler; yiyecek ve su kaplarıdır. Bu kapları günlük olarak çıkarıp, deterjan ile yıkamak gerekmektedir.
 • Çubukları, oyuncaklar ve tünekleri nemli bir bez veya kağıt havlu ile temizleyin. Kurumuş ve çıkmayan kirler için kafes temizleyici ürünler kullanın.

Günlük kafes temizliğinin ardından, temizlediğiniz aksesuarları kurumadan geri yerleştirmeyiniz. Kuşlar ani ısı değişimlerine karşı hassas hayvanlar olduğu için hastalanmasına neden olabilecektir. Aksesuarların yanı sıra, tüm zemin ve yüzeyin kuruduğundan emin olunuz.

Haftalık Kafes Temizliği

Günlük rutin temizliğin dışında, biraz daha detaylı haftalık temizlik yapılması gerekmektedir.

Haftalık temizlik yaparken uygulanması gerekenler şunlardır;

 • ”Tepsi” diye tabir edilen ve kafeslerin altında yer alan parçayı haftada bir nemli bir bez ile temizlemeye özen gösterin.
 • Kimi kuş kafeslerinde tepsinin üzerinde ızgara bulunmaktadır. Bu ızgara üzerinde kurumuş kirler varsa temizleyin.
 • Kuşların kafeste en çok zaman geçirdiği yer olan tüneklerde kimi atıklar ve kirler birikmektedir. Bu kirler bakteri üretip kuşun sağlığını bozduğu için haftalık olarak değiştirilmeli ya da temizlenmelidir.
 • Kuşlar ağızları ile oyuncaklarla oynadıkları için, oyuncaklarda biriken bakterilerden kolayca etkilenebilmektedirler. Bu oyuncakları haftalık olarak temizlemeniz kuşunuzun genel sağlığını korumanızı sağlar.

Kafesin günlük ve haftalık temizliğini yaparken, kuşu temizlik yapılan ortamdan uzak tutunuz. Dezenfektan kullanacağınız alanın iyi havalanmasını sağlayın çünkü kuşlar bu temizlik ürünlerine ve parfüme karşı hassas tepki verebilmektedirler.

Kuş Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bütün canlılarda olduğunu gibi kuşlarda temizliğe ihtiyaç duyan hayvanlardır. Kuşlar genelde temizlik ihtiyacını kendisi karşılasa da, ev ortamın yaşayan kuşlar daha fazla kire maruz kaldığı için bazen sizin yardımınıza ihtiyaç duyarlar. Size ihtiyaç duyan kuşunuzun düzenli olarak banyo yapmasını sağlayarak, daha bakımlı ve temiz kalmasına vesile olabilirsiniz. Minik dostunuzu yıkayabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler şunlardır;

 • Banyolukta Yıkama Yöntemi: Kuş yıkamanın yöntemlerinden biri, kafese yerleştireceğiniz kuş banyoluğudur. Bu banyoluk ile kuşun kendi kendine duş almasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun için banyoluğun içine bir miktar yem ya da sevdiği oyuncağı koyarak suya girmesini kolaylaştırabilirsiniz. Kuşu bu şekilde suya alıştırdığınızda, kendi kendine temizlenmeye başlarlar. Bunu bir kaç kez tekrar etmeniz halinde, kuşunuz banyo yapma alışkanlığı kazanacaktır.
 • Musluk Altında Yıkama Yöntemi: Bir diğer yöntem ise musluktan ılık su ile yıkamaktır. Bu yıkama yönteminde, kontrol sizde olduğu için son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Muslukta yıkarken suyun tazyikli olmadığından ve suyun gözlerine gelmediğine emin olmanız gerekmektedir. Elinizle hafif hareketlerle ovalayarak yıkayın ve yıkama işlemi boyunca da kuşu uzun süre suyun altında tutmamaya özen gösterin.
 • Sprey İle Yıkama Yöntemi: Sprey ile yıkama, genelde kuş ile dostluk bağı kurulamadığında kullanılan bir yöntemdir. Çiçek yapraklarını ıslatmak için kullanılan su spreyini bu yöntem için kullanabilirsiniz. Bu yöntem kuşu korkutabileceği için yakın mesafeden değil, uzak mesafeden su sıkarak gerçekleştirmelidir.
 • Yağmurlama Yöntemi İle Banyo: Kuşun size alışmadığı sürede kullanılan diğer bir yöntemdir. Bu yöntem de, kuşunuzu banyoya götürün ve duş başlığını kafesin bir kısımını etkileyecek şekilde tutun. Duş başlığında akan suyun çiseleyen bir yağmur gibi akmayasına özen gösterin. Bir süre sonra kuşunuz kendiliğinden suyun altına girecektir.

Kuş Yıkama Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Kuşlar için ideal banyo aralığı 2 haftada birdir. Ama mevsim ve hava şartlarına göre bu süre ayda 1’de olabilir. Kuşun temizlenmeye ihtiyaç duyduğu zamanları kendiniz de gözlemleyebilirsiniz. Kuş gagası ile devamlı kendini temizlemeye çalışıyorsa, bu onun yıkanma zamanı geldiğini göstermektedir.

Yukardaki yöntemlerle kuşunu temizlerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yıkama aşamalarında dikkat edilmesi gerekenler;

 1. Kuş, çok sık aralıklarla yıkanmamalıdır.
 2. Suyun gagasına ve gözüne gelmediğine dikkat edilmelidir.
 3. Banyo için ılık su kullanılmalıdır.
 4. Banyo sonradan kuş soğuk ortamda bırakılmamalıdır.

Kuşunuzu yukardaki yöntemlerle yıkadıktan sonra kurulama aşamasında kesinlikle havlu, peçete vb kullanmamalısınız. Soğuk yada esintinin olmadığı bir ortamda kurumasını beklemelisiniz. Beklettiğiniz ortamın sıcak olması gerekmektedir. Kuşların bünyesi çok hassastır. Banyo sırasında veya sonrasında hastalanmalarına yol açmamak için bu detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

2 Yorum

  • Merhaba Betül

   Korona virüs henüz daha çok yeni ve değişim göstermeye devam eden bir hastalık.Bunu tabi ki doktorlar ve tecrübeli bilim adamları daha iyi bilir fakat şimdiye kadar kuşlara korona virüs bulaştığı görülmedi.Yani kısacası şimdiye kadar böyle bir vaka olmadığı için hayır bulaşmaz diyebiliriz.Sen yine de çevrendeki insanları da düşün eğer ki hastalığa yakalandıysan en kısa sürede bir hastahaneye giderek bunu bildir.

Yorum Yap