Kuş türleri

kuş türleri

Kuş Türleri Ve Hakkında Detaylı Bilgiler

Rengârenk tüy yapıları ve sevimli görüntüleri ile ne kadar vahşi ya da yabani de olsalar da kuşlar daima sevdiğimiz hayvan türleridir. Kuş türleri konusu oldukça geniş çaplıdır ve bunlar arasında uçamayan kuş türleri, nesli tükenen kuş türleri, etçil ve otçu kuş türleri gibi başlıklar yer alır. Bu konuda araştırma yaptıkça bazen şaşırdık bazen de üzüldük ve sonuç olarak da birçok konuda bilgi sahibi olduk. Örneğin; kuş denilince akla uçmak gelirken yaklaşık altmış kuş türünün uçamadığını ya da nesli tükenen kuşların yüz yetmiş gibi büyük sayılara ulaştığını biliyor muydunuz? Kuş türlerinin tükenmesi ve bu tükenişin devam ediyor olması gerçekten çok üzücü.

kuş türleri

kuş türleri

Dünyada kuş türleri sayısı oldukça fazla olduğu için her birini tek tek sıralamak elbette kolay değil bu nedenle yazımızın alanını biraz daraltıp muhabbet kuşu türleri ve evcil kuş türleri gibi başlıklar altında devam edeceğiz. Evde beslenebilecek kuşlar arayışında olanlar ve kuş türleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler yazımızın derinliklerine inerek detaylı bilgiye ulaşabilirler.

Evde Beslenebilecek Kuş Türleri

Evde kuş beslemek hem eğlenceli hem de eğitici olduğu için özellikle çocuk sahibi olanlar evcil kuş türlerinden birini tercih ediyorlar. Siz de herhangi bir nedenle evde ya da iş ortamında kuş beslemek istiyorsanız aşağıda bulunan türlerini detaylarına göz atabilir kendinize uygun olanını tercih edebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Türleri

Evde beslenebilecek kuş arayışında olanlar genel olarak muhabbet kuş türlerinden birini tercih ediyorlar. Ücret olarak uygun fiyatlı olmaları, bakımlarının kolay olması ve eğitilebilir olmaları nedeni ile ilk sırada yer alıyorlar. Toplam olarak sekiz adet çeşidi bulunuyor ve bunlar albino, gök mavi, Pakistan, açık yeşil, gri kanat, çekoslovak, Show Jumbo, lutino’dur.

 1. Muhabbet kuşlarının özelliği sesleri taklit etmektir. En çok ses taklit eden yani en çok konuşan muhabbet kuşu açık yeşil olanlardır. Ülkemizde en fazla bulunan muhabbet kuşu türü de açık yeşildir ve bunun yanı sıra iyi bakıldıklarında yaklaşık olarak on beş yıl kadar yaşayabilirler. Bağışıklık sistemleri oldukça kuvvetli olduğu için kolayca hasta olmazlar.
 2. Albino muhabbet kuşları oldukça hassastırlar. İyi bakım ihtiyacı duydukları için herkes bu tür kuşları satın alırken çekingen davranabilirler. Gözleri kırmızı ve gövdesi bembeyazdır. Albino kuşlar genellikle dişidir bu nedenle erkek kuş arıyorsanız bu konuya dikkat etmelisiniz. İyi ilgilenildiğinde konuşabilir yani ses taklidi yapabilirler.
 3. Gri kanat muhabbet kuşları kendileri aralarında en asabi olanlarıdır. Agresif olmaları nedeni ile de cana yakın olmalarını beklemek onlar için fazla olabilir. Eğitim konusunda da sizi zorlayabilirler. Bu muhabbet kuşları yaklaşık olarak yedi yıl yaşarlar.
 4. Genel olarak en çok tanık olduğumuz çeşit ise gök mavi dediğimiz mavi renkte olanlardır. Konuşma konusunda yetenekli oldukları için evcil hayvan dükkanlarında bu türü bulmak hiç de zor olmaz.
 5. Kuluçka dönemleri on sekiz gün süren lutino muhabbet kuşları sarı tüy rengine sahiptirler. Diğerleri gibi aynı yemlerden yiyebilir ve bunun dışında ödül olarak marul gibi kuşların yiyebileceği besinlerden de ek olarak alabilirler.
 6. Etkileyici görünümleri ile Show Jumbo türü renk olarak farklı çeşitliklere sahiptirler. İngiltere anavatanları olsa da Türkiye’de de bu tür çok fazla bulunur. İlgiyi çok sevdikleri ve cana yakın oldukları için ilgisiz kaldıklarında depresyona girip hastalanırlar bazen de ölebilirler. Bu nedenle vakti bol olan kişilerin bu kuş türlerini sahiplenmelerini tavsiye ederiz.
 7. Narinliği ve hassaslığı nedeniyle çok fazla tercih edilmeyen Pakistan muhabbet kuşları ortalama yedi yıl ömre sahiptirler. Bakımları iyi yapıldığında ömürleri uzayabilir bununla birlikte hastalanma riskleri de azalır. Yapıları küçüktür ve fiyat olarak da uygundurlar.
 8. Son olarak Çekoslovak muhabbet kuşu türünü belirtelim. Eğer kuşları çiftleştirip daha fazla üretmek istiyorsanız bu türü tercih edebilirsiniz. Yavrularına çok iyi bakan Çekoslovak muhabbet kuşları Çek Cumhuriyeti anavatanı olduğu için bu adla çağrılırlar. Eğitim verildiğinde konuşabilir ve eğitim almayı çok severler.

Evde beslenebilecek olan kuş türleri içerisinden muhabbet kuşlarını ve çeşitlerini belirtmiş olduk ve diğer türlere geçip onlar hakkında da kısaca bilgiler sunalım.

Evcil Kuş Türleri

 1. Kanarya

Bu minik sarı ve sevimli görüntünün altında yaramaz ve asi bir karakter var olduğunu öğrenince çok şaşıracağınıza eminiz. Kanarya sesi ile bulunduğu ortama huzur verirken bir yandan eğitim vermek ya da onunla oynamak isteyenlere pek pas vermez. Bu nedenle Kanarya bakımını yapmak ve onu kafesinde bırakmak en iyisi olacaktır. Evinde huzur verici ses ve minik sevimli bir arkadaş isteyenler kanarya tercih edebilirler. Bakımları oldukça kolay ve yapıları sinirli ve asidir.

 1. Hint Bülbülü

Kanarya sesi yüksek olduğu için tercih etmeyenler İspinoz türü olan Hint bülbülünü seçebilirler. Ötüşleri rahatsız edici derecede yüksek değildir ve uçmayı çok severler. Kafesten çıktıktan sonra onları tekrar kafese koymak biraz zor olduğu için acıkmalarını beklemek ve kafeslerinin yerini değiştirmemek gerekir. Evcilleşmesi ve eğitilmesi mümkün olmayan Hint bülbülü sesi ile herkesi büyüleyebilir.

 1. Bengal İspinozu

Ortalama yedi yıl ömre sahip olan Bengal ispinozu bakımı oldukça kolaydır ve onları tek olarak satın almamalısınız. Yalnızlıktan hoşlanmayan Bengal ispinozları cana yakın ve boyut olarak da çok miniktirler.

 1. Papağan türleri (Sultan, Gri, Kakadu, Amerika, Senegal, Amazon)

Kuşların sevimli görüntüye sahip olduklarını zaten çok iyi biliyoruz ki Sultan papağanı bu konuda en başlarda gelir. Kafasındaki sarı dik tüyler, göz yapıları ve eğitim verildikçe artan ilgi ve cana yakınlığı sizi kendine doğru daha da çekip bağlamaya neden olur. Öyle bir hal alır ki evden çıkıp onu yalnız bırakmak istemeyebilirsiniz. Konuşmayı çok severler ve sesleri oldukça yüksektir.

Gri papağanlar boyut olarak da maddi olarak biraz büyük yapıya sahip oldukları için onları satın almadan önce bir kez daha düşünmelisiniz. Büyük kafes ve bakım olarak da özel masraflar gerektiği için gri papağanı herkes almak istemeyebilir. Papağanlar genel olarak çılgın ve gürültülü olsa da gri papağanlar gayet sakindir.

Pahalı ve görkemli kuş isteyenler Kakadu papağanı satın alabilirler. Eğitimi diğerlerine göre biraz daha zor olsa da iyi bakıldıklarında her şeyi öğrenebiliyorlar. Kızdıklarında ise kanatlarını açıp kabarıyor ve asi olabiliyorlar.

Konur papağanları diğer papağanlar dadar yaramaz olmadıkları için etrafı dağıtmaz ve karıştırmazlar. Papağan bakmanın zorluklarından biri etrafta yaptıkları yaramazlıklara katlanmak olacaktır. Açık unutulan diz üstü bilgisayarının klavyesinde bir tuhaflık görüp tuşlarının söküldüğünü görmek bir örnek olabilir. Bu nedenle Konur papağanı tercih edebilirsiniz. Boyut olarak diğer papağanlardan küçük ve sakin kuşlardır. Renkli tüyleri ile ilgiyi üzerine çekme konusunda bir şeye ihtiyaç duymazlar.

Özellikle fotoğrafçıların ilgi odağı olan Amerika papağanı ülkemizde fazla yok ve maliyet olarak da maalesef yüksekler. Çok akıllı ve eğitimi çok kolay olduğu için herkes bu kuş türüne sahip olmak isteyebilir.

Küçük papağan türlerinden biri olan Senegal papağanı her yerde bakılabilen ve eğitim almayı seven türlerdendir. Papağanların genel olarak yüksek sesli olması onlar için geçerli değildir.  Bu nedenle apartman gibi kişi sayısı fazla olan yerlerde de bakılabilirler.

Renk olarak yeşil tüy yapısına sahip olan Amazon papağanı evde beslenebilecek kuş türleri arasında olsa da ülkemizde pek fazla yok. Bu nedenle yurt dışında yaşayan sevgili okurlarımız bu kuş türünü tercih edebilirler. Oyun oynamayı çok severler ve eğitilmeleri de kolaydır.

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap