Kuş Tırnağı Kesilir Mi? Tırnak Kesilmesi Neden Gerekli?

kuş tırnağı kesilir mi

Kuş sahibi olmak için tecrübe ve zaman gerekir. Çünkü kuşların çeşitli ihtiyaçları vardır. Maddi olarak sizi zorlamasa da manevi olarak yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer daha önce hiç kuş bakmadıysanız, endişelenmenize hiç gerek yok. Gerek video izleyerek gerekse okuyarak kuş bakımı ve eğitimi gibi takıldığınız her konuda bilgiye birkaç tıklama ile ulaşabilirsiniz. Bu makalede kuş bakımları konusunda önemli bir nokta olan kuş tırnağı kesilir mi sorusunu ele alacağız. Minik kuş ayakları üzerinde duran minik tırnakların kesilmemesi onlar için can yakıcı bir durum. Hatta kesilmeye tırnaklar sonucu kuşlar kafes tülüne takılıp kalabiliyor. Bu da ölüm ya da sakatlanma ile son buluyor. Önemsiz olarak gördüğümüz küçük detaylar büyük problemlere yol açabilir. Bu nedenle her detaya önem verip kuş bakımlarını iyi yapmak gerekir.

Kuşların tırnaklarını düzenli olarak kesmelisiniz. Bunun için de hazırlık yapmalısınız. Çünkü tırnaklarının biraz üzerinden kesim yaptığınızda kanama başlayacaktır. Zaten sahip oldukları kan az olduğu için de bu durum kuş için kötü olacaktır. Tabi, bu durum sizi kokutmamalı. Önemli detaylara dikkat ederek hızlı ve pratik olarak tırnak kesme işlemini tamamlayabilirsiniz. Şimdi gelelim kuş tırnağı nasıl kesilir sorusunun yanıtına.

Kuş Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kuş tırnağını kesmeden önce onunla biraz oynayıp sevebilirsiniz. Biraz sonra korkup stres yaşayacağı için buna ihtiyaç duyacaktır. Ne kadar size alışkın olursa olsun tırnakları kesilirken saldırgan ve asi olacak. Bu yüzden neden bu kadar çok bağırdı ya da çırpındı diye sorgulamaya gerek yok. Kuşların tırnaklarının kesimini ona zarar vermeden yapmak için aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

  1. Yanınızda bebek pudrası olmalı. Bebek pudrası eğer tırnak kesimi sırasında kanama olursa diye yanınızda olmalı. Kanayan tırnağa dökülen bebek pudrası hem acısını azaltacak hem de kanamayı durduracaktır.
  2. Tırnağı kesilirken tırnak makasını göstermemeye çalışın. Bu arada kuşlara özel olarak üretilmiş olan tırnak makaslar var. Bu makaslar ile tırnak kesmek çok kolay. Tırnakları kesilirken gördükleri zaman bir daha ki kesim işleminde daha agresif olurlar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için makası ona göstermemeye çalışın.
  3. Tırnakların en uç kısmını kesmelisiniz. Tırnakları çok uzun zannedip en dipten kesmek gibi büyük bir hataya düşmeyin. Hafif bir fazla kesimde oluşacak kanama onlar için çok kötü bir durum. Bu nedenle çok küçük miktar kesim yapmalısınız. Daha önce belirttiğimiz gibi yanlışlıkla biraz fazla keserseniz de bebek pudrası kullanmalısınız.
  4. Hızlı ve dikkatli olun. İşlemi ne kadar hızlı ve dikkatli şekilde yaparsanız o kadar iyi. Avucunuzun içinde çırpınırken kendine zarar verme ihtimali yüksek. Stresli olan bu işlemi hızlı bir şekilde yapmak en iyisi.

Kuşların tırnaklarını keserken onunla sevgi dolu ve alçak sesle konuşun. Bu onu sakinleştirecektir. Ne kadar korksa da işlem bitince rahatlayacak ve pürüzsüz tırnakları ile hayatına daha huzurlu devam edecektir. Her yere takılan tırnaklar sıkıntılı bir hayat yaşamalarına neden olur.

Kuş Tırnağı Kanaması Nasıl Durdurulur?

Kuş tırnağı kanaması bebek pudrası ile son bulur. Eğer kanama fazla ise bir an önce veterinere gitmelisiniz. Giderken de bebek pudrası kullanmaya da devam etmelisiniz. Umarım böyle bir durum ile karşılaşmazsınız. Belirttiğimiz ipuçlarına önem vererek riski en aza indirebilirsiniz. Kuş tırnağı kesilir mi sorusunu yanıtladık ve neden gerekli olduğunu da belirtelim.

  • Tırnakları ile sizi çizer ve bu da canınızı yakar.
  • Kafes tülü kullanıyorsanız kuşun tüle takılma ihtimali yüksek. (kullanmanızı tavsiye etmiyoruz)
  • Kafes içinde ya da dışında yaşadığı hayat onun için zorlaşır.

Kuş tırnak kesimini bir kez yaptıktan sonra kolay olduğunu anlayacaksınız. Bir daha ki işlem de çok kolay olacaktır.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap