Kuş Kafesini Örtmek Doğru Mu?

kuş kafesi örtmek

Kuş kafesini örtmek konusunda çekimser kalan sevgili okurlarımız için bugün bu konuyu ele alacağız. Halk arasında konuşulan bazı şeyleri uyguladıktan sonra hata olduğunu bilmek bizi üzebilir. Bu nedenle öncelikle araştırır ardından da harekete geçeriz. Biz sizler için kuş kafesini örtmek konusunu araştırdık. Kafesin örtmenin hata olup olmadığını anlamak için, yapmanız gereken tek şey makalenin derinliklerine inmek.

Kuş kafesini örtmek neden doğru?

Özellikle geceleri hem üşümesin hem de rahat uyusun diye kafesin üzerini örteriz. Peki bu yaptığımız hareket doğru mu? Kuşlar narin canlılar olduğu için onların zarar görmesini istemeyiz. Yanımızda uzun yıllar yaşaması ve yaşarken de huzurlu olması bizim için önemlidir. İnsanlar gibi onlarda uyurken rahatlık ister. Gündüz uyumaya çalışan kuşun yanında ses yaptığınızda uyandığını görürsünüz. Çünkü uykuları çok hafiftir ve kuşlar günlük ortalama on iki saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Uyurken de gürültü ve parlak ışık onları rahatsız eder. Bunu bilen sahipleri de kafesin üzerini örterler. Bazıları ise soğuktan üşümesin diye yapar bunu.

Kuş kafesinin üzerini örtmek doğru da olabilir yanlış da olabilir! Bu kuşlar arasında değişir. Bazıları çok severken bazıları da bu durumdan rahatsız olur. Oysaki yabani hayatta kuşlar ağaçlardaki deliklere tüner ve orada uyurlar. Bu tüneklere de yuva boşluğu denir. Yuva boşlukları karanlık, sessiz ve güvenlidir. Gece başına gelebilecek kötülüklerden yuva boşluğuna girerek korunur ve yumurtalarını da aynı şekilde korumuş olur. Bu nedenle de gece kafes üzerini örtmek bazı kuşlar için yuva boşluğu görevi görür. Kimileri de bu durumdan hoşlanmaz. Bununla birlikte gece yarısında tuhaf şekilde öttüğünü duyup korkarsınız. Neden yaptığını da bazen anlamaz kuşun hasta olduğunu düşünebilirsiniz. Peki bu durumda ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız hemen yanıtlayalım.

  • Kafesi bir gün örtün ve deneme yapın. Akşam saatlerinde ışığı kapatıp sessiz bir odada kuşu dinlenmesi için bırakın. Eğer ses gelmiyor ve huzurlu bir şekilde uyuyorsa bu demek oluyor ki kafes örtmek sizin için ideal.
  • Deneme sonrası kuş daha canlı ve mutlu ise (ötüşlerinden bunu anlamak çok kolay) bu işlemi her gün yapmalısınız.
  • Eğer örtü örtüldükten sonra kafes içinde tuhaf şekilde çırpınıyorsa örtüden hoşlanmıyor demektir.

Deneme yanılma dediğimiz yöntem ile kuşun hareketlerini dikkate alarak aklınızdaki şüphelerden kurtulabilirsiniz. Daha önce örtü örtüp şüpheleriniz nedeniyle bir daha yapmadıysanız kuşun hareketlerine bakmalısınız.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap