Kuş Ceresi Nedir? Cere Rengi Değişir Mi?

kuş ceresi nedir

Kuş ceresi nedir diye soruyorsanız muhabbet kuşu sahibisiniz demektir. Muhabbet kuşu sahipleri kuş ceresine bakarak cinsiyetini öğrenebilirler. Bununla birlikte veteriner hekimler muhabbet kuşu sağlığının kontrolü için ilk olarak ceresine bakar. Peki bu cere kuşun neresinde yer alır ve nedir? Kuş ceresi, gaganın hemen üzerinde bulunan renkli kısımdır. Her kuş farklı cere rengine sahiptir. Burun deliklerinin etrafına ve cere rengine bakarak muhabet kuşunun cinsiyeti anlamak mümkün. Fakat cere rengi değişir. Aklınızda yer edinmiş olan soruların yanıtını bulmak için okumaya devam etmelisiniz.

Kuş Ceresi Değişimi Nedir? Ne Zaman Olur?

Kuşu ceresi değişimi yavru bir kuşun büyümesi anlamına gelir. Eve yavru olarak gelen kuş zaman geçtikçe büyür ve olgunlaşır. Bazen de çiftleşme isteği ile bu renk değişir. Dişi kuşlarınki kahverengi erkek kuşlarınki de koyu renk alır. Dişinin üreme zamanı geldiğini de bu şekilde anlarız. Tabi bazen istisna durumlar olup sadece üreme nedeniyle değişim yaşamazlar. Üreme ya da çiftleşme isteklerini sinirli hareketleri ile de belli etmeye çalışırlar.

Uzman kişiler kuşların olgunlaşma çağı gelmeden de cinsiyetlerinin ne olduğunu bilirler. Bizler bu konuda uzman olmadığımız için cere değişimini bekleriz. Yavru kuşların cere rengi yaşlandıkça değiştiği için cinsiyetinin ne olduğunu satın aldığımız kişiye sorarız.

Kuş Ceresine Bakarak Cinsiyeti Nasıl Öğrenilir?

Cere kuşun cinsiyetin ne olduğunu belirten göstergedir. Erkek muhabbet kuşları dişilere göre daha koyu renklerde cereye sahiptirler. Dişi muhabbet kuşlarının renkleri genellikle karışıktır. Bu durumda koyu mavi ve mor renklerde cereye sahip olanlar erkek. Açık mavi ve karışık renklerden oluşmuş cereye sahip olanlarda dişidir.

Kuş cinsiyetine verilen önemin büyük olmasının nedeni erkek kuşların eğitiminin daha verimli olmasından kaynaklanır. Bu nedenle dişi kuş sahibi olmak istemeyenler de var. Oysaki ilgi ve sevgi ile dişi kuşlar da konuşurlar. Yeter ki onlara zaman tanıyın. Elbette erkek kuşların konuşma olasılığı çok daha yüksek. Fakat konuşacak diye kuş almak da doğru olmaz. Her canlının kendine özgü yetenekleri vardır. Bu nedenle her birinden aynı performansı beklemek doğru olmaz.

Kuş Ceresine Bakarak Hastalık Nasıl Öğrenilir?

Cere ile ilgili olan bir ilginç özellik olan veterinerlerin hastalık öğrenmek için ceresine baktığını belirtmiştik. İlk incelemeyi yaparken ceresine bakar, şişme, tahriş ya da enfeksiyon belirtisi var mı diye bakarlar. Solunum sorunları bu şekilde belli olur. Hastalıkların diğer belirtileri ise çatlamış cere ya da burun akıntısıdır. Kronik solunum yolu hastalıkları ve enfeksiyonları anlamak için en etkili yöntem budur. Eğer sahip olduğunuz kuşun ceresinde tuhaflık fark ettiyseniz veteriner hekime götürmelisiniz. Son olarak kuşların türlerini anlamak için de cereye bakılır. Araştırmacılar kuş türlerini ve özelliklerini ceresine bakarak ayırt ederler.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap