Kuş Bakmak Neden Zor Olabilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

kuş bakmak

Kuş bakımı kedi ya da köpek kadar zor olmasa da hayatı yoğun geçen kişilerin; kuş satın almayı bir kez daha düşünmesi gerekir. Evde yeni doğmuş bir bebek gibi bakıma ihtiyaç duyan biri varsa ya da çalışma şartları ağır olan kişilerseniz kuş bakmak size zor gelebilir. Bu yüzden potansiyel olarak kuş sahibi olmak isteyen herkesin kuş satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler listesine göz atması gerekir. Sonuç itibari ile eve bir canlı varlık getireceksiniz. Bu yüzden boş vakte ve bol sabra sahip olmanız gerekli. Sabır, kuşa eğitim verirken ve size yaklaşmasını sağlamak için uğraşırken ihtiyaç duyacağınız bir durumdur. Öyleyse hemen işe koyulup kuş bakmak için nelere dikkat etmemiz gerektiği konusuna değinelim.

Kuş Bakmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evcil bir kuş satın almadan önce aşağıdaki başlıklara göz atmanızı tavsiye ederiz. Çünkü kuşlar gürültücü canlılardır. Bununla birlikte beslenmeleri ve bakımları için zaman gerekir. Sizden ilgi bekler ve bazen de yaramazlık yapabilirler. Bu konuları daha detaylı ele alalım ve kuş bakmak için kafanızda soru işareti kalmamasına yardımcı olmaya çalışalım.

Gürültüye Hazırlıklı Olmalısınız

Kuşlar bazen gürültülü olabilir. Bunu canları sıkıldığında ya da çok mutlu olduklarında yaparlar. Bu nedenle gürültünün nedenine ulaşmak  gerekir. Eğer ilgisizlik ve sevgisizlik nedeniyle gürültü yapıyorsa ona zaman ayırmalısınız. Neşe içerisinde ötüyorsa da çevredeki sesleri kapatmalısınız. Çünkü kuşlar TV gibi dikkatlerini çeken şeyler açılınca birden ötmeye başlar. Bu da TV izlemenizi engelleyebilir. Bu durum sizi rahatsız etmeyecekse bir kuş sahibi olabilirsiniz. Her kuş az ya da çok gürültülü şekilde öter. Bu nedenle gürültü sizi rahatsız etmemeli ya da bu konu için önceden önlem almalısınız. Örnek olarak kuşlar yemek yemeyi sevdikleri için gürültü şekilde öttüğü sırada ona bir marul yaprağı uzatın. Gürültü birden kesilecek ve tüm ilgisini marulu yemek için kullanacaktır.

Dağınıklık Sizi Etkilememeli

Ne kadar kafesin içerisinde olduğunu bilsek de kuşlar etrafı dağıtırlar. Tüyleri kafesin bulunduğu odanın her yerinde görmek mümkün. Bu yüzden birçok kişinin kuş almaktan vazgeçtiğini biliyoruz. Oysaki tüy dökme mevsimleri geçtiğinde bu dağınıklık azalacaktır. Papağan gibi çılgın bir kuş türüne sahipseniz dağınıklık daha fazla olabilir. Onlar bir kedi kadar etrafı dağıtabilirler. Satın alacağınız kuş türünün bu konuda büyük etkisi var.

Günlük olarak ona zaman ayırmayı unutmamalısınız

Evcil hayvan sahipleri her gün en az bir saat dostlarının bakımı için vakte sahip olmalı. Kuşlar tüm gün kafes içerisinde durmaz. Onları biraz kafes dışına alıp eğitmek ve uçmasını sağlamak gerekir. Aksi halde kanatları yağlanır ve sağlıksız bir kuş olurlar. Sağlıksız kuşlar da uzun yaşamazlar.

Beslenmesine dikkat etmelisiniz

Kuşlar minik ve hassas canlılardır. Bu yüzden beslenme yani diyetleri oldukça önemlidir. Kafes içerisine yemlik ve içerisine de yem koyup bu işten kurtulduğunuzu düşünmeyin. Veterinere danışıp ve de araştırmalar yapıp sağlıklı ve doğal besinler sunmayı unutmayın. Kuşlar beslenmeyi çok sevdikleri için onları eğitirken ödül besini verebilirsiniz. Bunlar arasında mürekkep balığı kemiği gaga taşı da yer alır. Hem kalsiyum alır hem de gagasını törpüler.

Bazı yaramazlıklara göz yummalısınız

Özellikle papağanlar çok yaramazdırlar. Arkanızı dönmenizle birlikte klavyenin tuş takımının söküldüğüne şahit olabilirsiniz. Bunun yanı sıra kuşlar çene kaslarını çalıştırmak için çiğneme isteği duyarlar. Bu nedenle de mobilyaları ve değerli eşyalarınızı gagalayıp çiğneyebilirler. Kuşlar kafes dışında iken gözlerinizi üzerinden ayırmamalısınız. Aksi halde yaramazlıklarına katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Yırtık minder, delinmiş sineklik, çiğnenmiş kumanda tuşları ve daha birçok yaramazlık yazabiliriz.

Yukarıda başlıklar halinde belirtmiş olduğumuz önerileri dikkate alırsanız hem önlem alabilir hem de olacaklardan haberdar olduğunuz için çok fazla üzülmezsiniz. Bunlar olumsuz olarak olabileceklerdir. Ayrıca olumlu olanlarını düşünüp daha fazla nedene sahip olacağınızı görecek ve kuş sahiplenme işini hızlandıracaksınız. Biz eminiz. Kuş bakmak için ne kadar sabır gerekse de onların sevimliliği ile her şeye tamam diyeceksiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap