Kuş Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Kuş Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Kuş Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler nelerdir? Yaşamınıza renk katacak ve size arkadaşlık edecek evcil kuşları almadan önce nasıl bir hazırlık yapmalısınız.

Papağan ve muhabbet kuşu gibi onlarca çeşide sahip evcil kuşları seçerken ve sonrasında Kuş Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler  ve dikkat etmeniz gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Kuş Bakmak İsteyenlerin Öğrenmesi Gerekenler

Daha önce hiç kuş beslemediyseniz, birçok konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. Çünkü tüylü dostunuz için her şeyi en doğru şekilde yapmak istediğinizin farkındayız. Onların sağlıklı ve mutlu olmaları demek, sabah neşeli cıvıltılarla uyanmak, demektir. Ayrıc

Kuş bakımı nasıl olmalı?

Daha önce hiç kuş bakmadıysanız bu fikir başta sizi endişelendirebilir. Fakat kuş beslemek çoğu insanın mutluluk seviyesini arttıran, keyifli bir iştir. Sevimli tüylü dostlarımız genellikle bize bağlanır ve iyi birer arkadaşa dönüşebilirler. Evcil olarak bakılacak tüm canlıların yapılarına uygun bir beslenme programına ve içebilecekleri temiz suya ihtiyaçları vardır.

Ayrıca kuşlar besinleri öğütmek için minik taşlara ihtiyaç duyabilirler. Böyle konularda önce veterineriniz veya satıcınızla görüşmeniz yararlı olacaktır. Seçeceğiniz kuşun ne kadar ilgiye ihtiyacı olduğu, sosyalleşmekten mi yoksa yalnız kalmaktan mı hoşlanacağı önceden bilinmelidir.

Doğru kafesi Seçmek

Kuş kafesi seçeceğiniz kuşun ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir. İçerisinde rahat hareket etmeli, ayaklarını veya kanatlarını rahatça açabilmelidir. Kafeste özgür hareket etmek ve egzersiz yapmak onlar içi önemlidir. Çoğu kuş insan ve diğer canlılarla sosyal bir bağ kurmayı sever. Onlar sessiz odalar yerine daha çok hareket ve sesin olduğu odalara koymak yararlı olacaktır.

Kuş kafesleri çok karanlık ve sessiz yerlerde olmamalıdır. Gündüz vaktinin yaşandığın bilmeli ve hatta biraz güneşten faydalanmalıdır. Ancak bu konuda aşırıya gidilmemelidir.

Bildiğiniz gibi kuşlar gündüzleri ağaç dalları arasında gölgede kalmaktan keyif duyarlar. Onların ihtiyaçlarını doğadaki davranışlarına bakarak anlamak mümkündür. Havanın kararmasıyla kuşlar dallarda uykuya geçmeye başlar. Bu nedenle uyku vakitlerinde odaları karanlık ve sessiz olmalıdır.

Kimi evcil kuşları arada kafeslerinden çıkarmak onlara iyi gelecektir. Bunu yapmadan önce gerekli tüm önlemleri almanız gerekir. Pencere ve kapıları kapayıp kaçmalarına engel olmalısınız. Kuşlar bir şeyler bulup kemirmeyi severler. Açıkta bulunan elektrik kabloları saklanmalı, gidebilecekleri bazı eşyaların mümkünse üstü kapatılmalıdır.

Yalnızlık onlara göre değildir

Evcil kuş türleri akıllı ve sosyal varlıklardır. Kanarya veya muhabbet kuşu gibi canlılar sürülerine bağlıdır. Evde tek başına beslene böyle türler bir süre sonra yalnız olduklarını hisseder ve depresif davranışlar sergilerler. Tek bir kuştan fazlasına bakamayacaksanız her gün düzenli olarak onlara vakit ayırmanız gerekecektir. Sosyal yönü gelişmiş bir kuş alacaksanız onlarla oyunlar oynamanız ve kafes dışında vakit geçirmeniz oldukça önemlidir.

Ön Araştırma Yapmak

Alacağınız kuşun türü hakkında bilgi sahibi olun. Ne kadar öttüklerini ve çevrenin bundan rahatsız olup olmayacağını önceden bilin. Hangi besinlere ilgi duyduğunu öğrenin. Ne kadar vakit geçirmeniz gerektiğini bilin ve huysuzlaşmaması için yeterli vakti ayırın. Bazı evcil kuşlar ve papağanlar oldukça zeki varlıklardır.

Onların zekalarını kullanacak meşguliyetler ve oyuncaklar vermeyi ihmal etmeyin. Maddi olarak size getireceği masrafı belirleyin ve bütçenize göre bir seçim yapın.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap