Kursak Mantarı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

Kursak Mantarı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

Kursak Mantarı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

Kursak mantarı, yüzyıllardır bilinen bir hastalık olmakla birlikte tüm kuş türlerinde ve memeli canlılarda görülebilir. Kursak mantarının orijinal ismi Candida Albicans’tır. Normalde bu mantar türü vücut için son derece faydalıdır. Ancak bazı nedenlerden dolayı çok fazla artması, canlı için oldukça büyük rahatsızlıklara sebep verebilmektedir.

Kursak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki canlının kursak mantarı olup olmadığını anlayabilmeniz için çok iyi bir gözlem yapmanız gerekir. Mesela tavuklar için örnek verecek olursak; sabah uyanır uyanmaz kursaklarında herhangi bir şişlik olup olmadığına bakmanız gerekir. Bunun için kursağına hafif bir şekilde bastırmalısınız. Eğer tavukta kursak mantarı var ise bastırdığınız yerden tabiri caizse gaz ya da lıkırdayan su sesi duyarsınız.

Kursak mantarının diğer belirtileri ise aşağıdaki gibidir;

 • Halsizlik
 • İştah kaybı ve buna bağlı olarak kilo kaybı
 • Yaygın olmamakla birlikte ishal
 • Canlının ağzından ekşi maya benzeri bir koku gelmesi
 • Bulunduğu ortaya köşeye çekilmesi
 • Sessiz olması

Kursak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Kursak Mantarı Neden Olur?

Hayvan sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri de kursak mantarının neden olduğudur. Bu hastalığın görülmesinde birçok etken vardır. Bunlardan bazılarını siz değerli Kuş Yuvam okuyucuları için paylaşıyoruz.

Gereksiz Kullanılan Antibiyotikler

Birçok hastalık tedavisinde ya da koruma amaçlı olarak antibiyotikler bizler için bir nimettir. Ancak doğru kullanılmadığı zaman da sonuçlar tam bir felakete dönüşebilir. Bu yüzden veteriner kontrolü ile antibiyotik kullanmak gerekir. Asla ve asla kulaktan duyma tedavi yöntemlerine başvurulmamalıdır. Çünkü yanlış kullanılan antibiyotikler, canlının sindirim sistemi içerisinde yer alan mikroorganizmaların dengesini bozacaktır. Buna bağlı olarak da bakteri ve maya miktarının artmasına bu da haliyle kursak mantarı hastalığına yakalanmasına sebep olur.

Enfeksiyon Kapması ya da Diğer Hastalıkların Sebep Olması

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bir hastalık farklı diğer bir hastalığa neden olabilir. Kursak mantarı hastalığı, direkt olarak sindirim sistemini felç eden bir hastalık türüdür. Buna bağlı olarak da E. Coli enfeksiyonu ile Marek hastalığına da neden olabilir. Bu yüzden en ufak belirtileri bile atlamamak, canlılarımızın daha uzun ve sağlıklı yaşaması için çok önemlidir.

İç Parazitler

Parazitler, bilindiği üzere kuş türlerinde direkt olarak sindirim sistemini etkileyen ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık türüdür. Ancak sadece sindirim sistemi ile göz, üreme organları, solunum sistemi ve trakea gibi kuş türlerinin diğer uzuvlarında da görülebilir. Bu hastalık türü de devamında kursak mantarı rahatsızlığına neden olabilir.

Sakatlık

Hayvan dostlarımızın büyük bir kısmına başına ne geliyorsa meraktan gelmektedir. Hayvanlarımızın bu kadar meraklı olması, maalesef sakatlanmalar başta olmak üzere birçok rahatsızlığa neden olmaktadır. Buna bağlı iştah kesilmesi, yem yiyememesi vb. sonuçlar nedeniyle de kursak mantarı hastalığına yakalanabiliyorlar.

Koksidiyoz/Klamidiyozis

Bu hastalığa yakalananlar hayvanlarda da daha sonrasında kursak mantarı oldukları görülmüştür.

Koksidiyoz/Klamidiyozis Hastalığı

Kursak Mantarı Korunma Yöntemleri

Yukarıda da birçok yerde bahsettiğimiz üzere kursak mantarı oldukça ciddiye alınması gereken bir hastalık türüdür. Bu bakımdan aşağıda belirttiğimiz korunma yöntemlerine önem vermelisiniz.

 • Sulukların temizliğine önem verilmeli.
 • Hayvanlarınızın toprak ya da kum gibi alanlarda yem yemesine müsaade etmelisiniz. Böylece yemlerini kursaklarda daha rahat sindireceklerdir.
 • Yazımızın en başında da dediğimiz üzere sık sık gözlem altında tutmalısınız.
 • Hayvanlarınızın yemlerine ilave olarak vücut sistemlerine katkı sağlayacak şifalı bitkiler katabilirsiniz. Zencefil, karakafes otu, acı pul biber, yonca ve sarı papatya gibi…
 • İç paraziti engellemek için yine ilave yemler vermenizi öneririz. Latin çiçeği, nane, sarımsak, kabak çekirdeği vs.
 • Hayvanların kaldıkları ve gezindikleri ortamda poşet, ip, tel vb. boğazlarına takılacak materyaller olmamalıdır.
 • Uzun ve sert lifli olarak tabir edilen ot türlerini devamlı tüketmemeleri gerekir.
 • Makarna ve ekmek gibi yiyecekler vermeyin. Bu tarz gıdalarda nişasta miktarı çok fazla olduğundan zarar verebilir.
 • Hayvanlarımızın içme sularının içerisine belli zaman aralıklarında hakiki elma sirkesi katmanızı öneririz. Elma sirkesi, hayvanlarımızın sindirim sistemlerini düzene sokar.
 • Yem verirken belli bir düzene sadık kalın. Rastgele yem vermeyin. Ayrıca sulukların içerisine yine belli oranlarda probiyotik katmalısınız.

Kursak Mantarı İlacı ve tedavisi - Triflucan şurup

Kursak Mantarı Tedavisi

Kursak mantarına yakalanan hayvanlarınızın için ilk olarak sizlere Triflucan isimli şurubu öneririz. Eczanelerden çok rahat bir şekilde temin edebileceğiniz bu şurubu 3 gün kullanmanız yeterlidir.

Muhabbet kuşu, kanarya, papağan, güvercin gibi küçük boyuttaki kuş türleri için günlük 1 veya 2 damla yeterli olacaktır. Tavuk vb. kümes hayvanları için de 3 veya 4 damla yeterlidir.

Eğer kursak mantarı epey bir yayılmış yani ileri seviyeye gelmiş ise kursağın temizlenmesi gerekir. Bunun için kesinlikle veterinerden yardım almalısınız. Asla ve asla kendiniz temizlemeye çalışmayın.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

32 Yorum

 • Merhaba kusumda kafasi sallayarak kusmuk cikarmaya başladı ishali var halsizlik var yem yemiyor bugun truflican surubu başladım günde 1 damla veriyorum takribi ne zaman surede iyilesme saglar cok üzülüyorum

  • Kuşlarda bünye zayıf olduğu için iyileşme ve hasta olma süreleri kısadır ve hassastır. İlaç kullanımında 2-3 güne etkisini gösterip iyi olacaktır. Kuşunuzun şuanki durumunu merak ettim açıkçası geri dönüş sağlarsanız çok memnun olurum.

  • Bunu söylemem için bu konu hakkında uzman olup kesin tanı koymam gerekiyor. Kuşunuzun durumunu bilmediğim için kullan veya kullanma diyemiyorum. Kuşun strese bağlı mı bu durumu yaşıyor yoksa hastalandı mı bunlara detaylı cevaplar gerekiyor ayrıca kuşu aldığın petshop yada veterinere götürmen en doğru karar olacaktır. Yanlış ilaç kullanımı kuşuna daha çok zarar verecektir bunu unutmayarak hareket etmelisin.

 • iyi günler muhabbet kuşumda hiç birşey yoktu dün akşam kusmaya başladı yemleri hep geri çıkardı ve sarı köpüklü su geldi acaba neden yapar bunu bana acil bilgi verirseniz sevinirim

  • Suanki durumu nedir? Sadece sıkıntı buysa yediği bir şey dokunmuş olabilir, üşütmüş olabilir veya mide, bağırsakta bir sıkıntı olabilir. Kusma dışında bir sıkıntı, problemi var mı? Halsizlik, yemden kesilme vb. Durumlar

 • yemden kesildi iştahsızlık başladı ve sesi çıkmıyor halsiz bir şekilde duruyordu mikostatin verdim şimdi durumu biraz daha iyi kendini toparlamaya başladı kursak mantarı olmuş dediler tedaviye başladık dün akşam yem yemeye başladı biraz daha iyi uçmaya başladı

   • Merhaba bizim sultan papağanımız var 1 hafta oldu alalı 2 aylık daha 2 gündür halsiz ve uyuklar halde,uçmuyo,sesi çıkmıyo,poposunda kakası birikmişti temizledim hafif sirkeli pamukla ve akşam kursak kısmında küçük bir top şişlik farkettim sanırım kursak mantarı.Triflucan aldık suyu bile içemiyo zorla şırıngayla verdim.Yemek hiç yemiyor ,dün gece artık kanatlarını yere bırakıp ağzı açık şekilde nefes aldı ,sabah uyandık yine uyuklar vaziyette.Lütfen yardımcı olun,ölmesini istemiyorum:(

 • Merhaba iki kuşumuza koksidiyoz tedavisi için net cox kullanıyoruz eylül ayından beri tam düzelme sağlayamadılar ara ara kusuyorlar ama kusmaları kokolu değil yemelerindede bir sorun yok sonrasında iç parazit tedavisi yapicaz ama kusmalarinin nedeni nedir sizce

  • Merhaba Tuğba Erol

   Kuşlar bu hareketleri nesnelere veya eşlerine karşı yapabilirler bu normal bir davranıştır. Kızgınlık dönemlerinde bunu eşlerine karşı yapabiliyorlar. Fakat buna bir hastalıkta sebep olabilir. Genelde bakterilerden bu hastalıklar bulaşabilir. Bunların sebeplerini yazayım istersen sana ve tüm okuyuculara ki hata yapıyorsanız bu hatalarınızı düzeltin. Sana önerim kuş kumu katabilirsin kafesine. Birbirlerine kusuyorlarsa bu kur yapmak anlamına gelir ki senin durumun sanırım böyle değil. Psikolojik olarak da bazen durgunluk yaşayan kuşlar bunu yapabilirler.

   Kusma davranışları kızgınlık dönemi haricinde şu durumlarda oluşur ;

   Sulukların pis ve sularının taze olmaması,
   Yemlerin bayat olması,
   Organlarındaki rahatsızlık, ( Bunu veteriner hekim anlayabilir )
   Kursak mantarı hastalığı ve fazlaca kimyasal vitamin verilmesi,
   Kuş kumu olmaması, ( Kuşların bağırsaklarını düzeltmesi için kuş kumu gerekli )
   Yedikleri ve kemirdikleri bazı plastik maddeler,

 • Merhabalar kuşum çok rahatsız bir aydır halsiz hiç bir şekilde ötmüyor arasıra kusuyor şuanda artık bir yere tutunamıyor kursak mantarı olmuş sanırım göğsü çok şişmiş veteriner önerisiyle 15-20 gündür tetradox veriyorum kuşuma ama gittikçe kötü oluyor ne yapabilirim lütfen Yardımcı olun

  • Şu durumda veterinerin önerilerini dikkate alarak eksiksiz yerine getirmelisiniz. Veteriner bu konuda bilgili hekimdir. Tanı ve ilacı size vermiş, geriye sizin kuşunuza bunları uygulamak ve iyi bakmak düşüyor. Gerisi kuşunun bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğuna bağlı.

 • Merhabalar kuşumuz 1 senelik erkek kuş 2 günde bir ağızdan yemleri çıkartmak suretiyle kusuyor ve ardından çok beyaz bir sıvı geliyor. Enerjisinde hiç birşey yok gayet hareketli ve yemini yiyor. Sarece gagasını arkasına gömüp gün içinde sıklıkla uyuyor ve eskiden çok güzel cümleler kurup bizimle konuşurken şu anda hiç konuşmuyor. Herhangi bir ishal durumu söz konusu değil.

  Bir çok yere danıştık. Kimi kızgınlık dönemi geldiği için kustuğunu söyledi kimi ise sindirim sisteminden dolayı. Kuş kumu aldık problem hala devam ediyor.

  Sizin öneriniz üzerine triflucan şurubu aldık ve kuşumuz çok ürkek ve hassas bir hayvan olduğu için ağızdan vermek yerine suyuna 4 damla damlattık şu an gözlemlerimiz devam ediyor.
  Sizce bunun sebebi kızgınlık dönemimi yoksa kursak mantarı mı olabilir? Fikirleriniz bizim için önemli ve ilacı suyuna damlatma yoluyla verirsek etkisini yitirmez değil mi?
  Teşekkürler

  • Merhaba Özkan Kara

   Şahsi fikrim yemini yediği ve hareketli olduğu için şu anda kursak mantarından söz edemeyiz. Çünkü kursak mantarı içten içe hayvanı bitirir genelde ishal eder yüksek derecede kilo kaybı yaşatır ve en son öldürür. İlacı kullanabilirsin bir zararı olmaz, suyuna katmanda da herhangi bir sakınca yok öyle de kullansan bir şey olmaz. Benim fikrim dediğim gibi kursan mantarı olmadığından ve kızgınlık için bunu yaptığından yanadır. Bence kuşuna bir eş almalısın bunu genelde kızgınlık dönemlerinde herhangi bir nesneye kur olarak yaparlar. Bunu eşlerine de yaparlar tabi ki. Bir eşinin olması hem daha mutlu olmasını hem de doğanın kanunlarını hiçe saymaman açısından iyidir 🙂 Kuşuna ve kendine iyi bak Özkan meraklanma yemden kesilmedik sürece ve kilo kaybı olmadığı sürece bu hastalıktan söz edemeyiz.

   • Değerli vaktinizi bana ayırdığınız ve sorumu cevapladığınız için teşekkürler mert bey. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Ve son olarak bir soru daha soracağım. Kuşumuz yuvanın telleri oyuncaklarının metal yerlerini ve plazma tv nin üst metal çerçevesini sürekli yalıyor? Acaba bunun bir nedeni olabilir mi? İleride bir hastalık kapmasından korkuyorum.

    • Merhaba Özkan Kara

     Rica ederim. Kuşlar genelde o şeyleri kemirmeyi pek severler aslında zararı olmaz değil illaki zararı olur da engellemek mümkün olmadığı için elimizden gelen bir şey yok. Yani direk onları kemiriyor diye şu hastalığa yakalanır diye bir durum yok merak etme kuşların sevdikleri şeyler direkt olarak bu onları hasta etmez.

 • Merhaba benim kuşum kafasını ileri geri sallayıp duruyor ilk başta keyfi yerinde oynuyor zannettim fakat internetten nedenine bakınca kursak mantarı olabilirmiş fakat kusma ishal yemden kesilme durumu yok sadece çok içine kapanık

  • Şahsi fikrim kuşunuz kursak mantarı değil bence. Kursak mantarı olan kuşlar çok halsiz, ishal ve yemeden içmeden kesilir. Bu hastalık kuşları içten içe kemirir. Bu durumda kuşunuzu iyi gözlemlemelisiniz. Bu davranış (kafa sallaması) için endişelenmene gerek yok.

 • Merhaba 1ay önce muhabbet kuşu aldım 2-3gün iyiydi Sonra yemleri kabuğundan soyup yemediğini farkettim yediklerini de tane tane çıkarıyor Haftada bir kere de salyalı bir şekilde kusuyor sürekli tüyleri kabarık halde duruyor ötmüyor birkaç gündür kafesin altında durmaya başladı iştahı yerinde sürekli yiyor ishali yok dışarı saldığımda uçuyor bize de alıştı elimize geliyor üzerimize konuyor ama sesi çıkmıyor ötsede sesi çok az ne yapabilirim Aldığımdan beri 5kere kustu

 • Merhaba kuşum 1 aylık yeni aldık çok sağlıklıydı bi anda yemlerini kusmaya başladı ve hafif halsiz acaba depresyon gibi şeylerde bu problem oluyor mu yoksa organları vs mi rahatsız nasıl anlarım

 • Merhabalar kuşumu alalı bir hafta oldu ilk geldiği gün ishali var ama diğer gün geçti ve şimdi kafasını aşağı yukarı sallıyor sanki kusuyormuş gibi ama kusmuyor herhangi bir sıvı gelmiyor. Yemini yiyor suyunu içiyor meyve yiyor ama kendisini çok kaşıyor. Çok endişeliyim yardımcı olabilir misiniz acil?

 • Merhaba. Kuşum kursak mantarı oldu. Veterinere götürdüm. Mikostatin verdi. Düzenli olarak on gün kullan dedi. Bugün daha ilk günümüz kuşum çok halsiz ve ara ara beyaz renkte kusuyor. İlaç ne zaman etkisi gösterir

 • Merhaba muhabbet kusum hiç iyi değil. Doktora da götürdüm hiç kimse anlamamisti 7 tane veteriner gezdik en sonunda kursak mantarı olduğunu ben anladım ve hemen doktora götürdüm tekrardan ve olanları anlattım. Yoğun bakıma aldığını söyledi ve bir kaç gün onda kaldı sonra bana bir sürü ilaç verdi ve yoğun bakım ışığı aldım. Bir gün evdeydik çok zayıflamısti halsizdi ama ilk doktora getirdiğimden daha iyiydi. Sonra tekrardan bacaklarının gücü gitti ve düştü hemen doktora tekrar götürdüm yeniden yoğun bakıma aldı hatta 3 kere kursagini yıkadığıni da söyledi nolursunuz bir bilgisi olan varsa yardımcı olabilecek var mı çok zor durumdayım çok üzülüyorum yardımcı olun

 • Benim kuşum 2 gündür hareketliydi. 2 gündür kendini kabartıp duruyordu. Poposunda yeşil diski birikmişti. Ayrıca yeşil ve çok sıvı dışkısı var. Ayrıca su gibi işiyor. Bugün ağzından köpükler gelmeye başladı. Ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun

 • İyi günler. İki tane muhabbet kuşum var yavruladı. 7 yumurtadan 4 tanesi çıktı fakat anne kuşta kursak mantarı belirtileri var aşırı zayıfladı iki gündür baba kuşta da aynı belirtiler olmaya başladı. Yarın triflucan alacağım eczaneden. Benim asıl sorum yavrulara da bu hastalık bulaşmış mıdır? Onlara da bu ilaçtan vermeli miyim? Eğer verin derseniz ne kadar vermeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 • Merhabalar. 3 ay önce muhabbet kusumda halsizlik, kusma ve soluk almada zorluk başladı. Veteriner bir şeyi yok diyip antibiyotik verdi ama hiçbir düzelme olmadi. Kursağına masaj yaptık ve kötü kokan beyaz bir sıvı aktı ve kursak mantarı olduğunu düşünüp 2 hafta triflucan kullandık. 1 hafta kadar iyi oldu ama sonra yine eski haline döndü. Başka bir çaresi var mı acaba yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 • Merhaba. Muhabbet kuşum 1 yaşında dişi. Bu sabah Muhabbet kuşumun sesiyle uyandım. Kusuyor gibi hateketler yapıp ince bir ses çıkarıyordu. Yem kusmaya başladı ağzından beyaz sıvı geldi. Şuan çok halsiz uyuyor ve arada uyanıp kusuyor.Ve tuvaleti çok büyük ishal yapmış. Ne yapabilirim acil

Yorum Yap