Kursak Mantarı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

Kursak Mantarı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

Kursak Mantarı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

Kursak mantarı, yüzyıllardır bilinen bir hastalık olmakla birlikte tüm kuş türlerinde ve memeli canlılarda görülebilir. Kursak mantarının orijinal ismi Candida Albicans’tır. Normalde bu mantar türü vücut için son derece faydalıdır. Ancak bazı nedenlerden dolayı çok fazla artması, canlı için oldukça büyük rahatsızlıklara sebep verebilmektedir.

Kursak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki canlının kursak mantarı olup olmadığını anlayabilmeniz için çok iyi bir gözlem yapmanız gerekir. Mesela tavuklar için örnek verecek olursak; sabah uyanır uyanmaz kursaklarında herhangi bir şişlik olup olmadığına bakmanız gerekir. Bunun için kursağına hafif bir şekilde bastırmalısınız. Eğer tavukta kursak mantarı var ise bastırdığınız yerden tabiri caizse gaz ya da lıkırdayan su sesi duyarsınız.

Kursak mantarının diğer belirtileri ise aşağıdaki gibidir;

 • Halsizlik
 • İştah kaybı ve buna bağlı olarak kilo kaybı
 • Yaygın olmamakla birlikte ishal
 • Canlının ağzından ekşi maya benzeri bir koku gelmesi
 • Bulunduğu ortaya köşeye çekilmesi
 • Sessiz olması

Kursak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Kursak Mantarı Neden Olur?

Hayvan sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri de kursak mantarının neden olduğudur. Bu hastalığın görülmesinde birçok etken vardır. Bunlardan bazılarını siz değerli Kuş Yuvam okuyucuları için paylaşıyoruz.

Gereksiz Kullanılan Antibiyotikler

Birçok hastalık tedavisinde ya da koruma amaçlı olarak antibiyotikler bizler için bir nimettir. Ancak doğru kullanılmadığı zaman da sonuçlar tam bir felakete dönüşebilir. Bu yüzden veteriner kontrolü ile antibiyotik kullanmak gerekir. Asla ve asla kulaktan duyma tedavi yöntemlerine başvurulmamalıdır. Çünkü yanlış kullanılan antibiyotikler, canlının sindirim sistemi içerisinde yer alan mikroorganizmaların dengesini bozacaktır. Buna bağlı olarak da bakteri ve maya miktarının artmasına bu da haliyle kursak mantarı hastalığına yakalanmasına sebep olur.

Enfeksiyon Kapması ya da Diğer Hastalıkların Sebep Olması

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bir hastalık farklı diğer bir hastalığa neden olabilir. Kursak mantarı hastalığı, direkt olarak sindirim sistemini felç eden bir hastalık türüdür. Buna bağlı olarak da E. Coli enfeksiyonu ile Marek hastalığına da neden olabilir. Bu yüzden en ufak belirtileri bile atlamamak, canlılarımızın daha uzun ve sağlıklı yaşaması için çok önemlidir.

İç Parazitler

Parazitler, bilindiği üzere kuş türlerinde direkt olarak sindirim sistemini etkileyen ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık türüdür. Ancak sadece sindirim sistemi ile göz, üreme organları, solunum sistemi ve trakea gibi kuş türlerinin diğer uzuvlarında da görülebilir. Bu hastalık türü de devamında kursak mantarı rahatsızlığına neden olabilir.

Sakatlık

Hayvan dostlarımızın büyük bir kısmına başına ne geliyorsa meraktan gelmektedir. Hayvanlarımızın bu kadar meraklı olması, maalesef sakatlanmalar başta olmak üzere birçok rahatsızlığa neden olmaktadır. Buna bağlı iştah kesilmesi, yem yiyememesi vb. sonuçlar nedeniyle de kursak mantarı hastalığına yakalanabiliyorlar.

Koksidiyoz/Klamidiyozis

Bu hastalığa yakalananlar hayvanlarda da daha sonrasında kursak mantarı oldukları görülmüştür.

Koksidiyoz/Klamidiyozis Hastalığı

Kursak Mantarı Korunma Yöntemleri

Yukarıda da birçok yerde bahsettiğimiz üzere kursak mantarı oldukça ciddiye alınması gereken bir hastalık türüdür. Bu bakımdan aşağıda belirttiğimiz korunma yöntemlerine önem vermelisiniz.

 • Sulukların temizliğine önem verilmeli.
 • Hayvanlarınızın toprak ya da kum gibi alanlarda yem yemesine müsaade etmelisiniz. Böylece yemlerini kursaklarda daha rahat sindireceklerdir.
 • Yazımızın en başında da dediğimiz üzere sık sık gözlem altında tutmalısınız.
 • Hayvanlarınızın yemlerine ilave olarak vücut sistemlerine katkı sağlayacak şifalı bitkiler katabilirsiniz. Zencefil, karakafes otu, acı pul biber, yonca ve sarı papatya gibi…
 • İç paraziti engellemek için yine ilave yemler vermenizi öneririz. Latin çiçeği, nane, sarımsak, kabak çekirdeği vs.
 • Hayvanların kaldıkları ve gezindikleri ortamda poşet, ip, tel vb. boğazlarına takılacak materyaller olmamalıdır.
 • Uzun ve sert lifli olarak tabir edilen ot türlerini devamlı tüketmemeleri gerekir.
 • Makarna ve ekmek gibi yiyecekler vermeyin. Bu tarz gıdalarda nişasta miktarı çok fazla olduğundan zarar verebilir.
 • Hayvanlarımızın içme sularının içerisine belli zaman aralıklarında hakiki elma sirkesi katmanızı öneririz. Elma sirkesi, hayvanlarımızın sindirim sistemlerini düzene sokar.
 • Yem verirken belli bir düzene sadık kalın. Rastgele yem vermeyin. Ayrıca sulukların içerisine yine belli oranlarda probiyotik katmalısınız.

Kursak Mantarı İlacı ve tedavisi - Triflucan şurup

Kursak Mantarı Tedavisi

Kursak mantarına yakalanan hayvanlarınızın için ilk olarak sizlere Triflucan isimli şurubu öneririz. Eczanelerden çok rahat bir şekilde temin edebileceğiniz bu şurubu 3 gün kullanmanız yeterlidir.

Muhabbet kuşu, kanarya, papağan, güvercin gibi küçük boyuttaki kuş türleri için günlük 1 veya 2 damla yeterli olacaktır. Tavuk vb. kümes hayvanları için de 3 veya 4 damla yeterlidir.

Eğer kursak mantarı epey bir yayılmış yani ileri seviyeye gelmiş ise kursağın temizlenmesi gerekir. Bunun için kesinlikle veterinerden yardım almalısınız. Asla ve asla kendiniz temizlemeye çalışmayın.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

4 Yorum

 • Merhaba kusumda kafasi sallayarak kusmuk cikarmaya başladı ishali var halsizlik var yem yemiyor bugun truflican surubu başladım günde 1 damla veriyorum takribi ne zaman surede iyilesme saglar cok üzülüyorum

  • Kuşlarda bünye zayıf olduğu için iyileşme ve hasta olma süreleri kısadır ve hassastır. İlaç kullanımında 2-3 güne etkisini gösterip iyi olacaktır. Kuşunuzun şuanki durumunu merak ettim açıkçası geri dönüş sağlarsanız çok memnun olurum.

  • Bunu söylemem için bu konu hakkında uzman olup kesin tanı koymam gerekiyor. Kuşunuzun durumunu bilmediğim için kullan veya kullanma diyemiyorum. Kuşun strese bağlı mı bu durumu yaşıyor yoksa hastalandı mı bunlara detaylı cevaplar gerekiyor ayrıca kuşu aldığın petshop yada veterinere götürmen en doğru karar olacaktır. Yanlış ilaç kullanımı kuşuna daha çok zarar verecektir bunu unutmayarak hareket etmelisin.

Yorum Yap