Konuşan Orta ve Küçük boy kuş cinsleri

Monk papağanı

Konuşacak bir kuş almak istediğinizde aklınıza Amazon papağanı ya da eklektuslar gelebilir. Ancak bu kuşların bakımı hem maliyetli hem de zordur. Büyük bir bedene sahip oldukları için her yerde bakıma uyumlu değiller. Ancak küçük ve orta boy kuş cinsleri tercih edip konuşma özelliğini daha küçük bir beden içerisinde bulabilirsiniz. Bugünkü yazımızda konuşan küçük ve orta boy kuş cinsleri için sekiz tür örneği vereceğiz.

Bazı kuş türleri konuşma konusunda uzman iken bazıları konuşabilseler de daha az kelime öğrenebiliyor. Bununla birlikte bazılarının ses netliği insan sesine çok yakın olduğu için herkesi şaşırtabiliyor. Bu yüzden konuşmasını istediğiniz tüylü dostunuzu sahiplenmeden önce birçok konuda bilgi sahibi olmalısınız. Konuşan küçük ve orta boy kuş cinsleri makalemizin derinliklerine doğru ilerleyerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Konuşan Orta Boy Kuş Cinsleri

Boyut olarak orta boy ve konuşacak bir kuş satın almak isteyen sevgili okurlarımız başlıklar hâlinde belirtmiş olduğumuz beş türe göz atabilirler. Eğer içlerinden birini satın almak istiyorsanız daha detaylı bilgi için makalelerimize göz atabilirsiniz.

Sultan Papağanı

konuşan orta boy kuş cinsleri

Sultan papağanları diğer evcil kuşlar kadar konuşkan değildir. Gevezelik etmeyi pek sevmeseler de konuşabilirler. Ayrıca ıslık çalma konusunda oldukça iyiler. Bunun yanı sıra telefon zili, kapı zili ve çalar saat gibi sesleri taklit edebilirler. Onlara konuşma eğitimi verebilirsiniz. Eğer eğitimi ıslık çalma konusunda yaparsanız şarkıların melodilerini bile öğretebilirsiniz.

Ülkemizde popüler olan sultan papağanı bakımı zor değildir. Onlara isim vermek, beslenmeleri ve bakımları gibi konular için makalelerimize göz atabilirsiniz. Tepesinde bulunan tüylerin onlara kattığı sevimlilik ile cana yakın karakterleri birleşince güzel bir dostluk kurmak hiç de zor olmuyor. Bu nedenle bir sultan papağanı tercih edebilirsiniz.

Kara kukuletalı muhabbet kuşu

konuşan orta boy kuş cinsleri

Konur türlerinden biri olan kaka kukuletalı muhabbet kuşlarının diğer adı naday konurdur. Bu kuşlar oynamayı ve iletişim kurmayı çok severler. Bu nedenle sahiplerine karşı oldukça sevecen tavırlar sergilerler. Bunun yanı sıra eğitim almayı çok severler. Konuşabilir ve birkaç numara öğrenebilirler.

Kara kukuletalı muhabbet kuşu oldukça cılız bir ses tonuna sahiptir. Ayrıca sesleri çok net çıkmaz. Ancak konuşma yeteneğine sahipler. Başlarındaki siyah tüyler nedeniyle isimler kara kukuletalı olarak bilinir.

Senegal papağanı

Senegal papağanı

Bu papağan türü Afrika’ya aittir. Senegal papağanları sahipleri ile çok iyi anlaşırlar. Ancak bu kuş türünü sahiplenmek ya da satın almak istiyorsanız her gün en az iki saat onunla ilgilenmeniz gerekir. Bu da kafes dışında en az iki saat geçirmeleri gerektiği anlamına geliyor. Diğer papağan türlerinden daha sessiz ve uysal oldukları için apartmanda bakılmaya uygunlar. Papağanların gürültülü olmalarından dolyı onları sahiplenemeyenler Senegal papağanı düşünebilirler.

Senegal papağanına her gün eğitim vererek ona konuşmayı ve birkaç numara yapmayı öğretebilirsiniz. Bununla birlikte onu yavru iken alıp elle beslerseniz aranızda daha güçlü bir bağ oluşacaktır.

Yeşil papağan

Yeşil papağan

Kuş yetiştiricilerinin gözdeleri olan yeşil papağanlar Hint boynuzlu muhabbet kuşu olarak da bilinirler. Bu isme sahip olmalarının nedeni Hindistan’a özgü olmaları ve boyunlarında bulunan daire şeklindeki siyah renkli tüylerdir. Konuşma konusunda bu kuşların yeteneği mükemmeldir. Beş yüz ve daha fazla kelime öğrenebilirler. Bu nedenle kuş üreticileri onları başka türler ile eşleştirme yapıyor. Farklı türler elde edip iki türün özelliklerini bir kuş da olmasını sağlıyorlar. Böylece melez kuşlar çok arananlar arasında yer alıyor.

Yeşil papağanlar tapınakların kenarlarında dolaşırken duaları öğrenip söylediklerinde herkesi şaşırtmaya başarmışlar. Bu nedenle de uzun yıllar boyunca kutsal olarak  kabul edilmişler. Aslında yaptıkları ezberledikleri duaları taklit etmekti. Ancak telaffuzları öyle net ki onları büyülü ya da kutsal sanmamaları oldukça zordu.

Mavi taçlı konur

Mavi başlı konur

Mavi başlı konur papağanları orta boy kuş cinsleri arasında yer alırlar. genel olarak bakıldığında konuşma yetenekleri çok iyi değildir. Ancak birkaç kelime öğrenebilirler. Ayrıca çalar saat sesi, telefon sesi ve kapı zili sesi gibi sesleri taklit ederler. Bu kuş türüne ne kadar çok eğitim verirseniz o kadar fazla numara ve taklit edecek bir şey öğrenir.

Olumlu özellikleri çok fazla olsa da çığlık atma gibi olumsuz özellikleri de vardır. Bu yüzden apartman bakım için uygun kuş türü değildir. Yakında oturan biri yoksa bu kuş türünü tercih edebilirsiniz.

Konuşan Küçük Boy Kuş Cinsleri

Boyut olarak küçük boy ve konuşacak bir kuş satın almak isteyen sevgili okurlarımız başlıklar hâlinde belirtmiş olduğumuz üç türe göz atabilirler. Eğer içlerinden birini satın almak istiyorsanız daha detaylı bilgi için makalelerimize göz atabilirsiniz.

Muhabbet kuşu

Konuşan Küçük Boy Kuş Cinsleri

En küçük ve en konuşan kuş türleri arasında muhabbet kuşu yer alır. Ülkemizde tür ve sayı olarak çok fazla muhabbet kuşu bulunuyor. Bunun yanı sıra bakan kişi sayısı da bir o kadar çok. Küçük bedenlerinin içinde bulunan büyük yetenekler onları popüler yapıyor. Ayrıca bakımlarının kolay ve maliyetsiz olması da sahiplenilme nedenleri arasında yer alıyor.

Sabırlı ve sevgi dolu bir yaklaşım ile bir muhabbet kuşunu konuşturmak çok kolay. Bunun için bazı kuş sahipleri ses kaydedicileri kullansa da direkt olarak yüz yüze iletişimle daha iyi bir eğitim alıyorlar. Ayrıca daha çabuk öğreniyorlar. Üstelik bazılarının ses netliği insan sesine çok yakın.

Forpus Papağanı

Forpus Papağanı

Cep papağanı olarak tanınan forpuslar zeki ve aktif kuşlardır. Ancak minik bedenlerinde büyük kişilikler yer alır. Büyük papağanların sahip olduğu özellikleri küçük bünyelerinde taşırlar. Onlara ihtiyaçları olan ilgiyi gösterdiğinizde tatlı bir arkadaş olabilirler. Genellikle konuşma yetenekleri tanınmasalar da onlara eğitim vererek konuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Birçok papağandan küçük olsalar da bazı forpus papağanları onlar kadar iyi konuşabilirler. Ayrıca büyük papağanlar kadar gürültülü değiller.

Monk papağanı

Monk papağanı

Geveze bir kuş türüne sahip olmak isteyenler monk papağanı satın almayı düşünebilirler. Çünkü bu kuşlar geveze kişilikleri ile tanınırlar. Ayrıca oldukça cesurlar. Konuşma yetenekleri oldukça iyidir. Bu yüzden hızlı ve kolay öğrenirler. Öğrendikleri kelimeleri de net bir şekilde söyleyebilirler.

Bu kuş türü Amerika’da istilacı olarak tanınır. Bu nedenle eğer ABD’de yaşıyorsanız birini sahiplenmeden önce izin almanız gerekir. Çabuk üreyip sürü hâlinde gezerler. Bu sürüler de genel olarak tarlaları istila eder. Evden kaçma ihtimali nedeniyle de herkesin sahiplenmesine izin verilmiyor.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap