Konuşacak Kuş Nasıl Anlaşılır? En Çok Konuşan Kuş Türleri Hangileridir?

konuşacak kuş nasıl anlaşılır

Evcil bir kuş satın almak istiyorsanız siz de konuşacak bir kuş türü olmasını istiyor olabilirsiniz. Çünkü kuş sahibi olmak isteyenler genel olarak konuşma eğitimi verip onun hızlı bir şekilde konuşmasını istiyorlar. Peki konuşacak kuş nasıl anlaşılır? Bunun için ipuçları ya da net bilgi var mı? Açıkçası her kuşun konuşma ümidiyle sahiplenip hepsinin konuşamadığını biliyoruz. Kimisi iyi eğitim verilmediği için kimisi de kuşun karakteristik özellikleri nedeniyle konuşma isteğine sahip olmaması gibi nedenlerden konuşamıyor. Bu konuda %100 doğru bilgi vereceğimizi söylemek yanlış olur. Fakat hangi kuşların daha çok konuştuğunun ve konuşması için ne yapmanız gerektiği konusunda bilgiler vereceğiz.

Konuşacak Kuş Seçimi Mümkün Mü?

Konuşacak kuş seçmek diye bir şey yoktur. Muhabbet kuşu ya da papağan satın almak istiyorsanız, bütçenize ve uyumunuza göre bir tür seçip sahiplenirsiniz. Sonuç olarak da sevgi ve ilgiyle eğitim vererek konuşmasına yardımcı olursunuz. Konuşur ya da konuşamaz demek çok yanlış olsa da bu konu için yapılacak bir kaç şey var. Bunlar;

  • Konuşan kuş türleri genellikle papağan ve muhabbet kuşları iki türden birini seçmelisiniz.
  • Erkek kuşların daha fazla konuşma olasılığına sahip olduğu bir gerçek bu nedenle erkek kuş seçebilirsiniz. ( dişi kuş alıp konuşamayacağını düşünmeyin)
  • Hangi türü alırsanız alın yavru olanları tercih edin.
  • Daha önce başkası tarafından bakılmış ve yaşlı olan kuşların konuşma ihtimali oldukça düşük.

Kuşlar konuşma yeteneğine daha doğrusu taklit etme yeteneğine sahiptirler. ilgisini çeken her sesi taklit edebilirler. Bu nedenle ilk olarak ona ıslık çalmayı öğretebilirsiniz. Yukarıda belirtmiş olduğumuz detaylara dikkat ederek evcil bir kuş satın alabilirsiniz. Bazıları konuşan bir çift kuş alıp yavru yapmalarını sağlıyor. Eğer bu gibi kişileri yakından tanıyorsanız yavrulardan birini satı alabilirsiniz. Böylece konuşma olasılığı daha da artar. Konuşacak kuş nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını verdiğimize göre en çok konuşan kuş türleri hakkında bilgiler ile devam edelim.

En Çok Konuşan Kuş Türleri

Konuşma olasılığını daha da arttırmak için en çok konuşan kuş türleri hakkında araştırma yaptık ve maddeler hâlinde belirtiyoruz. Dilerseniz içlerinden bir türü seçip konuşma eğitimine bir an önce başlayabilirsiniz.

Afrika gri papağanı, kelime dağarcığı çok geniş olan bu papağan türü en ünlü konuşanlar arasında yer alır. Güzel görünümleri yanı sıra çok zekiler.

Muhabbet kuşları, eğitim konusunda papağanlardan daha fazla çaba sarf etmeniz gerekir. Fakat muhabbet kuşları da konuşabilir. Hatta bazı türleri papağanlar kadar çok kelime ezberleyebilir.

Amazon papağanı, birkaç amazon türü konuşma konusunda oldukça yeteneklidir. İlgiye bayılan bu kuş türü maalesef ülkemizde az sayıda var.

Cockatiels, genel olarak ıslık çalma gibi sesleri taklit ederler. Bununla birlikte ilgi ve sevgi ile onlarda konuşabilirler.

Evcil bir kuş sahiplenmek için konuşma yeteneğine sahip olmasını elbette isteyebilirsiniz. Ancak konuşmasa bile cıvıl cıvıl ötmesi bile sizi mutlu edecektir. Her sabah kuş sesi ile duymak oldukça huzur verir. Bu nedenle kuşum konuşmuyor diye üzülmeyin. Ona konuşma dışında başka şeyler öğretin. Kuşlar zekidir ve birçok şey öğrenirler. Örnek olarak da merdivene tırmanırlar, salıncakta sallanırlar, dans ederleri ıslık çalar ve top üzerinde dururlar. Bunlar için elbette iyi bir eğitim gerekir. Boş zamanlarınız için güzel bir aktivite olarak ona eğitim verebilirsiniz. Kuş eğitimi konusunda bilgi arıyorsanız makalelerimize göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap