Kızıl Makav (catalina) Papağanı Özellikleri ve Bakımı

kızıl makav özellikleri

Kızıl Makav papağanı gökkuşağının tüm renklerine sahip olan tüyleri ile meşhur bir kuş türüdür. Bu kızıl makav türünün en büyük özellikleri arasında yer alır. Bu kuş türü oldukça popüler olan iki papağan türünün birleşmesi ile meydana gelmiştir. Oldukça etkileyici tüy rengine sahip oldukları için Kızıl makavları sahiplenmek isteyen kişi sayısı oldukça fazladır.

Kızıl Makav özellikleri içerisinde komik olma, konuşma yetenekleri ve zekâsı yer alır. Birçok karakteristik ve fiziksel özelliğe sahip olması görsel güzelliklerine ektir. Eğer hem görsel hem de karakteristik olarak güçlü bir tüylü dost edinmek istiyorsanız bunun için hazırlıklı olmalısınız. Hazırlığın ilk aşamasını tamamlamak için de yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kızıl Makav (Macaw) Papağanı

Bu papağan cinsi mavi ve sarı renkli bir Amerika papağanı ile kırmızı bir Amerika papağanının eşleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Catalina yani kızıl makav denilen Amerika papağanı genel olarak kafes ortamında yetişmektedir. Bu papağan türünü vahşi doğada nadiren bulabilirsiniz.

Kuş yetiştirme ve eşlemede genellikle babanın genleri daha baskın olur. Kızıl makav papağanı erkekleri genellikle kızıl renkli olduğu için doğan yavrular çoğunlukla Kızıl Amerika papağanı gibi görünür.

Bu cins birinci nesil Amerika papağanı melezi olarak kabul edilir. Doğal olarak oluşan veya “orijinal” iki kuştan türetilmiştir. Catalinalar, çok güzel bir kuş türü olduğundan, bazı kuş yetiştiricileri bu cinsi bir dizi ikinci nesil melez Amerika papağanı(en az bir melez türden olanlar) yetiştirmek için kullanırlar.

Catalina Amerika papağanı birçok Amerika papağanı türüyle eşleştiği için çok farklı renklerde papağan türü ortaya çıkmıştır.

 • Catablu Amerika papağanı; Kızıl makav ile mavi ve sarı bir Amerika papağanı ile eşleşme sonucu ortaya çıktı.
 • Camelina Amerika papağanı; Catalina (gökkuşağı Amerika papağanı) ve camelot Amerika papağanı ile eşleşmesi sonucu ortaya çıktı. (ikinci nesil melez)
 • Camelot Amerika papağanı; Kızıl makav ve kırmızı Amerika papağanı ile eşleşti.
 • Alev Amerika papağanı; Gökkuşağı ile yeşil kanatlı bir Amerika papağanı ile eşleşti.
 • Hyalina Amerika papağanı; Catalina ile sümbül Amerika papağanı ile eşleşti.
 • Maui gündoğumu Amerika papağanı; Catalina ile bir alacalı Amerika papağanı ile eşleşti.
 • Milicat Amerika papağanı; Kızıl Makav ile miligold eşleşmesi sonucu ortaya çıktı.
 • Militalina Amerika papağanı; Catalina ile askeri Amerika papağanı eşleşmesi sonucu ortaya çıktı.
 • Rubalina Amerika papağanı Kızıl Makav ile yakut Amerika papağanı eşleşmesi sonucu ortaya çıktı.
 • Shamalina Amerika papağanı gökkuşağı ve yonca Amerika papağanı eşleşmesi sonucu ortaya çıktı.

Kızıl Makav (Macaw) Papağanı Karakteristik Özellikleri

Melez Amerika papağanı sahipleri Amerika papağan türleri arasındaki en iyi cinslere sahiptirler. Çünkü Scarlet Amerika papağanı oldukça meraklı, alıngan ve sahipleri ile iletişimleri iyi olan kuş türüdür. Bunun yanı sıra Mavi ve sarı ara papağanı olarak bilinen Makavlar ise rahat ve nazik özellikleri ile tanınırlar. Ayrıca konuşma yetenekleri oldukça iyidir. Bu iki türün tüm özelliklerine sahip olan melez ırk Catalina papağanının cazibesi de bu nedenle oldukça artar.

Amerika papağanlarının her biri farklı özelliklere sahip iken birbirleri ile eşleşmesi sonucu ortaya çıkan etkileyici türlere sahip olmayı elbette herkes ister. Ancak ne kadar büyük zek ve yeteneğe sahip olsalar da onların bakımı deneyimsiz kuş sahipleri için zor olabilir. Bu nedenle bir Amerika papağanı sahibi olmadan önce hayat tarzınıza uyum sağlayıp sağlamadığı konusunda yeterince emin olmanız gerekir.

Kafes ortamında bakılan her kuş türü kendine özgü karakteristik özellikler taşır. Catalina yani kızıl makavlar ihtiyaçları olan ilgiyi göremezlerse huysuz olabilirler. Bununla birlikte sahipleri tarafından iyi bakıldıklarında sevgi dolu ve cana yakın kişiliklerini yansıtırlar. Bazıları sadece sahipleri iletişim kurmayı tercih ederken bazıları da tüm aile halkı ile oynamak ve yakın ilişki kurmak isteyebilir. Hatta bazıları da sadece erkekleri ya da sadece kadınları seçebilir. Bu her kuş için farklı bir durumdur ve biraz da aile bireylerinin kuş için ayırdığı zaman ile orantılıdır.

Papağan eve geldiği an itibari ile tek kişi ile iletişime geçerse bu iletişim aynı şekilde devam eder. Ancak diğer kişiler de onunla ilgilenirlerse topluluğa karşı sosyallik kazanabilirler. Çocuklu aileler için önerilmese de yaklaşımlarınıza bağlı olarak saygı ve sevgi duymayı öğrenebilirler. Siz yine de tedbirli olmalısınız. Çünkü büyük papağanlar sahiplerini başkalarından kıskanıp zarar verici davranışlar sergileyebilirler.

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İnsanlarla olan iletişimi güçlü bir kuş türü olarak, sahipleriyle düzgün bir bağ kurabilmek için yeterli zaman harcamalıdırlar. Bu cins bir papağana sahip olmak için günde en az 2 ila 4 saat civarında onunla ilgilenmeniz gerekir. Bu tür papağanlar iletişimle gelişir. Eğer görmezden gelip onunla ilgilenmezseniz depresif hareketleri sahip ve sıkılgan kuş olurlar.

Birçok büyük papağanda olduğu gibi bu türünde bir buçuk metre genişliğinde ve yaklaşık olarak iki metre uzunluğunda kafese ihtiyaç duyarlar. Tüylü dostunuza sıkılmaması ve meşgul olması için bol bol oyuncak ve tünek verebilirsiniz. Ayrıca bu kuşa sahip olmak isteyenler işlerini ciddiye almalıdır. Her sabah kuş çığlığı ile uyandırılmaya ya da birkaç saat sosyalleşip egzersiz yapmaya hazır mısınız? Bunun cevabı evet olmalı!

Ayrıca Amerika papağanı sahibi olmanın maliyetini de göz önünde bulundurmak gerekir. Veteriner masrafları, yüksek kaliteli yem, oyuncaklar ve kafeslerin toplamı yüksek maliyetlidir. Bunların en iyisini sağlayamıyorsanız bu hayvanı bir süre daha sahiplenmemelisiniz.

Eğitim bu papağan türü ile oldukça keyiflidir ve birkaç numarayı öğrenebilirler. Bunun için eğitim verirken minik dostunuza ödül vermeyi unutmayın. Bu ödüller genellikle sevdiği yiyeceklerdir. Birçok catalina papağanı hayatları boyunca 15 kelime ezberleyebilirler onunla ne kadar çok ilgilenirseniz o kadar konuşmaya meyilli olurlar. Bir apartmanda yaşıyorsanız veya yakın komşularınız varsa bu kuş türü sizin için uygun değildir.

catalina makav

Kızıl Makav (Catalina) Papağanı Fiziksel Özellikleri

Çoğunlukla melez catalina papağanı öncelikle renk özellikleri için yetiştirilir. Kızıl Makavlar birçok renk ve desene sahiptir. Bir nesilden diğerine ufak değişiklikler göstermektedir.

Bu türün birçoğu göğüs ve karın bölgelerinde genellikle kırmızı veya koyu turuncu renginde tüylere sahiptir. Bunun yanı sıra bir kısmının parlak kırmızı turuncu kafası varken, bazılarının ise müthiş mavi yeşil tüyleri vardır. Sırtlarından aşağı inen yeşil ve mavi tüylere, uzun kuyruklu olmaya meyillidirler. Bir kısmının kanatlarında ve kuyruklarında altın sarısı tüyler vardır.

Kızıl makavlar, alacalı Amerika papağanına benzer. Bu nedenle bu iki melez tür çoğunlukla birbiriyle karıştırılır. Aralarındaki en önemli fark catalinanın kızıl uzun sivri bir kuyruğa sahip olmasıdır. Ayrıca Erkek ve dişi catalina (kızıl makav) arasında gözle görülebilecek bir fark yoktur. Bu nedenle gözle cinsiyet ayrımı yapmak imkansızdır.

Catalina Amerika papağanı diğer papağanlar gibi aynı sağlık sorunlarına sahiptir. Bunlardan bazıları aşağıdakilerdir;

 • Proventrilküler dilatasyon:bir bağırsak problemi aynı zamanda israf hastalığı olarak bilinir.
 • Psittakoz;klamidyotiz yada papağan ateşi olarak bilinen bakteriyel bir enfeksiyondur.
 • Diğer baktriyel viral veya mantar hastalıkları.
 • Alerjiler
 • Yavru iken görülen gaga malformasyonları.

Canı sıkılan, çiftleşmek isteyen veya banyoya ihtiyacı olan kuşlar bu isteklerini yerine getiremediklerinde tüy yolmaya başvururlar. Bu zarar verici davranışları, ihtiyaçlarını karşılayarak gidermeniz gerekir.

Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Vahşi hayatta kızıl makavlar tohum, meyve, bitki ve fındık ile beslenirler. Kafes ortamında iken de diğer papağanlar gibi kaliteli bir karışık yem haricinde meyve ve sebze ile beslenmelidir. Ödül için de az miktarda kuruyemiş verebilirsiniz. Beslenme saatleri için sabah ve akşam olarak kendinize uyan bir plan yapabilirsiniz.

En sevdiği meyveler arasında elma, armut, erik, portakal ve çilek bulunur. Bununla birlikte patates, havuç ve salata gibi sebzeler ile onu mutlu etmek çok kolay.

Kızıl makav papağanının olumlu yönleri

 • Görsel güzelliğe sahip etkileyici bir papağan türüdür.
 • Zekası ile sahiplerini şaşırtabilirler.
 • Uzun bir ömre sahiptir.

Kızıl makav papağanının olumsuz yönleri

 • Oldukça gürültülüler.
 • Her gün en az iki saat ilgiye ihtiyaç duyarlar.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap