Kış Aylarında Muhabbet Kuşu Bakımı

Kış Aylarında Muhabbet Kuşu Nasıl Bakılır?

Muhabbet kuşları çok hassas canlılar olduğundan, kış aylarında muhabbet kuşu bakımı oldukça önemlidir. Sevimli görüntüsüyle ve renkli karakterleriyle en sevimli kuş türü, muhabbet kuşlarıdır. Özellikle ev ortamlarında çok fazla beslenen canlılardır. Genel olarak muhabbet kuşları kafes ortamında besleniyor. Ancak bu canlılar kış mevsimlerinde son derecede hassastır. Mevsimsel değişiklerde hemen hastalanabilir ve bağışıklık sistemleri zarar görebilir.

Muhabbet kuşları diğer kuş türlerine göre daha zayıftır. Bu nedenle onların bakımı doğru şartlarda yapılmalı ve her türlü ihtiyacı karşılanmalıdır. O yüzden muhabbet kuşları kış aylarında çok iyi bakılmalı ve doğru şartlarda beslenmelidir.

Kış Aylarında Muhabbet Kuşu Bakımının Önemi Nedir?

Muhabbet kuşları son derecede renkli kişiliğe sahip ve insanlarla arası iyi olan kuş cinslerinden biridir. İnsanlara karşı sevimli tavırlar sergiler ve sahipleri tarafından sohbet edilmeyi çok severler. Ancak muhabbet kuşları genel anlamda kış aylarında çok hassas ve zayıftır. Bu dönemlerde hemen etkilenebilirler.

Onlara sağlıklı ortamlar sağlayabilmek oldukça önemli. Aynı zamanda muhabbet kuşları kış aylarını sevmezler. Yaz ve bahar aylarında daha aktif yaşam sürdürürler. Yani onların hasta olmaması, zayıflamaması ve ölmemesi adına kış mevsimlerinde bakımları her zaman yapılmalıdır.

Muhabbet Kuşu Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlıklı ve güçlü bir muhabbet kuşu için kış mevsimlerinde bakımlarının yapılması çok önemlidir.

Muhabbet kuşu bakımında;

 • Onlara sıcak yuva sağlanmalıdır.
 • Soğuk ve rüzgarlı havalardan uzak tutulmalıdır.
 • Beslenme düzenine dikkat edilmelidir.
 • Yaşam alanları sıcak olmalıdır.
 • Besin ve vitamin takviyeleri yapılmalıdır.
 • Muhabbet kuşuna D vitamini verilmelidir.

Ayrıca muhabbet kuşu bakımında en önemli detay, onların yaşam alanıdır. Bulundukları kafes sık sık temizlenmeli ve yemleri düzenli olarak tazelenmelidir. Bununla beraber suları her gün değiştirilmelidir. Oda sıcaklığında kalmaları sağlıklı hayat sürdürebilmeleri açısından önemlidir.

Kış Aylarında Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenmeli?

Muhabbet kuşları kış aylarında hassas olmalarından dolayı, beslenmesine dikkat edilmelidir. Onların bağışıklık sistemini düzenlemek ve korumak adına faydalı besinler verilmelidir. Genel olarak muhabbet kuşları onlara özel yemlerle besleniyor. Ancak vitamin açısından sürekli yem vermek sağlıklarını riske atabilir. Kış mevsimlerinde zarar görmemeleri adına ballı kuş yemleri verebilirsiniz. Aynı zamanda bazı dönemlerde yeşillik ile besleyebilirsiniz.

Muhabbet kuşları yeşillik seven sevimli canlılardır. Özellikle marullara karşı çok yoğun ilgi gösterirler. Haftada 1-2 defa yeşillik ile muhabbet kuşlarını besleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra muhabbet kuşları için özel olarak üretilen vitaminler bulunuyor. Bu vitaminleri temin ederek sularının içine katabilirsiniz. Böylelikle kış aylarında muhabbet kuşları daha dayanıklı ve güçlü olacaklardır.

Muhabbet Kuşlarının Doğru Bakımı Nasıldır?

Muhabbet kuşlarının kış aylarında doğru bakımlar yapılması gerekiyor.

Doğru muhabbet kuşu bakımı için;

 • Kafes ortamları geniş ve büyük olmalıdır.
 • Kafeslerine tünek ve oyuncaklar alınmalıdır.
 • Kış mevsimlerinde dışarıda durmamalıdır.
 • Kafes gagaları alınmalıdır.
 • Sürekli yem verilmemelidir.

Bu belirttiğimiz faktörler onların mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olacaktır. Böylelikle onlara doğru bakım uygulayacak ve kış mevsimlerinde daha dayanıklı olmalarına yardımcı olacaksınız.

Muhabbet Kuşları Kış Aylarında Nasıl Ortam Sağlanmalı?

Muhabbet kuşlarının kış mevsimlerinde yaşam alanını korumak oldukça önemli. Bu sevimli kuş türleri genellikle her ortama ayak uydururlar. Ancak çoğu zaman yerini beğenmezler. O yüzden onlara kış mevsimlerinde doğru ortam sağlanmalıdır. Rüzgar ve soğuk bölgelere kesinlikle maruz bırakılmamalıdır. Sıcak ve nemli ortamlarda rahatlıkla yaşayabilirler. Aynı zamanda muhabbet kuşlarını klimalı ortamlarda da bırakmamalısınız. Oda sıcaklığı onlar için sağlıklı olacaktır.

Muhabbet Kuşlarının Bakımı İçin Kış Aylarında Neler Yapmalıyız?

Bahar ve yaz mevsimlerinden nazaran, muhabbet kuşları için kış mevsimlerinde kolayca hastalanabiliyor. Hatta bu dönemlerde ölme riskleri daha çok artıyor. Bu güzel canlılar için kış aylarında ekstra çaba göstermeniz gerekiyor. Kış aylarında onlar için özel mamalar ve vitaminler alınmalıdır. Birkaç saatte olsa uçmalarına olanak sağlanmalıdır. Kendilerini özgür ve mutlu hissetmeleri için bir oda içerisinde serbest bırakabilirsiniz. Bu sayede vücut ısıları daha iyi düzeye gelecektir.

Kış Aylarında Muhabbet Kuşu Yıkanır mı?

Genel olarak muhabbet kuşları suda vakit geçirmeyi çok sever. Hatta su içerisinde oyunlar oynar, yüzer ve kendilerini ıslatırlar. Ayrıca suda kendilerini temizler. Ancak bu durum yaz günleri için geçerlidir. Eğer kış mevsiminde sürekli su ile temas halinde olursa hasta olabilirler. Bu sebeple kış aylarında muhabbet kuşları yıkanmamalıdır. Zaten muhabbet kuşları dilleriyle kendilerini temizler ve yıkanırlar. O yüzden kış aylarında ekstradan yıkamanıza gerek yoktur.

Kış Mevsimlerinde Muhabbet Kuşuna Hangi Besinler Verilmeli?

Muhabbet kuşlarında besin takviyelerinin uygulanması gerekiyor. Özellikle de kış aylarında doğru besinler vermeniz gerekiyor.

Muhabbet kuşlarının sağlıklı beslenmeleri için;

 • Sebze ve meyveler verebilir,
 • Sularının içerisinde vitaminler ilave edebilir,
 • Ballı ve proteinli özel mamalar verebilir,
 • Haftada 1-2 kez yeşilliklerle besleyebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz faktörler muhabbet kuşlarının sağlıklı beslenmeleri açısından önemlidir. İnsanlarda da olduğu gibi onlarında besin ve vitamin takviyesine ihtiyaçları vardır.

Kış Aylarının Etkenlerinden Muhabbet Kuşunu Nasıl Koruyabiliriz?

Evlerde beslenen muhabbet kuşları tatlı olmaları sayesinde herkesin beğenisini kazanır. Bu canlılar oldukça heyecanlı ve mutlu karaktere sahiptirler. Ancak kış mevsimlerinde bu durum değişebiliyor. Muhabbet kuşları bahar ve yaz aylarında sağlıklı yaşar. Soğuk mevsimler bedenlerine ve bağışıklığına zarar verebiliyor. Bu dönemlerde onları korumak, iyi bakmak ve sağlıklarına önem vermek gerekiyor.

İlk öncelikle muhabbet kuşlarına sağlıklı ortam kurulmalıdır. Sıcak ve rüzgar olmayan ortamlarda beslenmelidir. Kafeslerinin için mutlaka her gün temizlenmelidir. Eğer soğuk ve serin ortamlarda bırakılırsa, muhabbet kuşu mutsuz olacaktır. Ayrıca kendilerini halsiz hissedecektir. Sıcak ve temiz ortam sayesinde onları koruyabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap