Kırmızı Omuzlu Amerika Papağanı – Hahn’ın Makavı

Kırmızı Omuzlu Amerika Papağanı

Minik bir Amerika papağanı sahibi olmak ister misiniz? O zaman Hahn’ın makavı yani kırmızı omuzlu Amerika papağanı türü sizin için ideal oda arkadaşı olabilir. Çünkü kırmızı omuzlu Amerika papağanı bu kuş türleri arasındaki en küçük boyuta sahip olanlardır. Ayrıca en popüler makavlar arasında da yer alırlar.

Komik ve oyuncu karaktere sahip olan bu kuş türü sahipleri ile aralarında güçlü bir bağ kurabilir. Aynı zamanda onlara birçok numara öğretebilirsiniz. Konuşma eğitimi vererek kelime de ezberletebilirsiniz. Eğer Amerika papağanı sahip olmak istiyorsanız ancak büyük bir alan ya da kafese sahip değilseniz siz de Hahn’ın makavı adı ile tanınan papağan türünden bir tane alıp tüylü bir dost edinebilirsiniz. Elbette bunu yapmadan önce onlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekli. Bu bilgiler için ise yapmanız gereken tek şey makalemizi okumaktır.

Kırmızı Omuzlu Amerika Papağanı

Hahn’ın makavı diğer adıyla kırmızı omuzlu Amerika papağanı ortalama olarak 30 yıl ömre sahiptir. Bu yüzden otuz yıl gibi uzun sürecek bir dostluk için hazır olup olmadığınızdan emin olmanız gerekir. Aksi takdirde bakımı zamanla zor gelirse ya da bütçenizi zorladığını düşünürseniz ondan vazgeçemezsiniz. Kimsenin böyle bir lüksü olmamalı. Onlar hassas canlılar oldukları için terk edildiklerinde depresyona girip ölürler.

İki tür kırmızı omuzlu makav vardır. Bunlardan biri de Hahn’ın makavıdır. Diğeri ise asil Amerika papağanıdır. Her iki tür de kuzey Güney Amerika’ya aittir. Ayrıca Brezilya, Guyana ve Venezuela’da yaşayan vahşi kırmızı omuzlu makav sürüleri de bulunuyor. Hahn adı Alman bir zooloğa aittir. Bu kuş türü tropikal ovalarda, savan ve bataklıklarda yaşıyorlar. Doğal yaşam alanlarında iken yalnızlığı sevmezler. Bu nedenle küçük sürüler hâlinde yaşarlar. Genellikle yeşil alanlarda bulundukları için sahip oldukları parlak yeşil tüy vahşi yaşam alanlarına uyum sağlar.

Kırmızı Omuzlu Amerika Papağanı Karakteristik Özellikleri

Oldukça popüler olan kırmızı omuzlu Amerika papağanı zeki ve çekicidir. Gövdeleri ne kadar küçük olsa da familyalarındaki büyük gövdeye sahip olanlarla aynı özellikleri taşırlar. Bu nedenle küçük paket içerisinde yer alan Amerika papağanlarının eğlencesine katılmak için birine sahip olup onu izlemek yeterlidir.

Çocuklu aileler genellikle Amerika papağanı sahibi olamazlar. Ancak kırmızı omuzlu Amerika papağanı tercih ederek bu isteklerini giderebilirler. Ne kadar çocuklu aileler için uygun olsalar da apartman gibi evlerin bitişik olduğu yerlerde bakılmaya uygun değiller. Çünkü diledikleri zaman gürültü yaparlar. Bu nedenle komşulardan şikayet gelebilir.

Genel olarak baktığımızda uysal bir karaktere sahip olan bu kuş türü yavru olarak alındığında insanlarla olan iletişimleri daha da artar. Ergenlik dönemindeki kıstırma ve ısırma gibi geçici hareketleri göz ardı ederek yavru bir tane satın alıp daha kolay bir şekilde evcilleştirmek mümkün. Büyüdükçe daha da sakinleşen kırmızı omuzlu Amerika papağanı çocuklarla  iyi geçinirler. Elbette bunun için onunla iletişim kurmak gerekir.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Küçük bedene ve büyük ayaklara sahip olan kırmızı omuzlu Amerika papağanı familyasında yer alan diğer papağanlar gibi sosyalleşme, beslenme ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle günlük en az iki saat kafes dışında olmaları gerekir. En fazla dört saat özgür olmasına yardımcı olmalısınız. Ayrıca dengeli bir beslenme ve iyi bir bakım ile sağlıklı bir tüylü dost sahibi olmak mümkün. Eğer bunlar için zamanınız olmadığını düşünüyorsanız başka bir kuş türü tercih etmelisiniz. Çünkü bu papağan türü ihmal edildiğini fark ettiğinde kendine zarar verebilir. Bununla birlikte sürekli çığlık atabilir ya da size karşı saldırgan olabilir.

Hahn’ın makavı büyük bir kafes ihtiyacı duymaz. Ancak özgür iken rahatça dolaşmak ve uçmak ister. Bu nedenle kafesin bulunduğu oda büyük olmalıdır. Bu gibi kuş türlerine bakmak biraz masraflıdır. Veteriner faturası, kalitelim yem, oyuncaklar, aksesuarlar ve kafesi için bütçenizi aşabilirsiniz. Bu nedenle sadece bol zamana değil bir yandan da birikime ihtiyacınız olacak.

Kırmızı omuzlu Amerika papağanı eğitim verildiğinde konuşabilir. Üstelik net bir telaffuz ile birçok kelime öbeğini öğrenebilirler. Bir araya geldiklerinde daha fazla konuşup mutlu olsalar da iki Hahn’ın makavı oldukça gürültülü olur. Özellikle de gün doğumu ve batımında çıkardıkları yüksek ses kulak tırmalayıcı niteliktedir Eğer iki tane kırmızı omuzlu Amerika papağanı bakacaksanız bu ses ikiye katlanacak demek oluyor.

Vahşi hayatta iken saatlerce uçtukları için her gün özgür olmalı ve rahatça uçmalılar. Ayrıca gürültülü olduklarında ve istemediğiniz hareketler yaptıklarında sinirlenip bağırmak yerine bu küçük yaramazlıkları görmezden gelmelisiniz. Eğer sessiz durmasını ve size karşı olan nazik davranışlarını ödüllendirirseniz aranızdaki iletişim daha da güçlenecektir.

Kırmızı Omuzlu Amerika Papağanı Fiziksel Özellikleri

Kırmızı Omuzlu Amerika Papağanı özellikleri

Amerika papağanları genel olarak olgunluğa ulaştıklarında gerçek tüy renklerine ve desenlerine kavuşurlar. Bu nedenle yavru iken renkleri farklı olabilir. Olgun bir Hahn’ın makavı alın kısmında koyu yeşil ve mavi arasında bir ton renginde tüyler bulunur. Kanatlarının alt kısımlarında ve omuzlarında ise onlara isimlerini veren kırmızı tüyler bulunur. Gagaları üç renge sahiptir. Bu renkler bej, beyaz ve siyahtır. Göz kenarları beyaz ve turuncu renkte halka ile kaplıdır. Bilirsiniz ki Amerika papağanları göz çevrelerindeki beyaz renkli halka ile ünlüdür.

Kırmızı omuzlu Amerika papağanı küçük bedene sahip olmasına rağmen ayakları büyüktür. Siyah ve büyük ayaklar sayesinde tırmanma, yiyecek arama ve yuvasına bir şey taşımasına olanak tanır. Hangisi erkek ya da hangisi dişi diye aralarında seçim yapamazsınız. Çünkü onlar monomorfik cinsel yapıya sahiptir. Fiziksel olarak ayrım yapılamazlar. Renk ve desen olarak erkek ve dişiler aynıdır. Ayrıca bir diğer alt tür olan asil makavlar ile karıştırılırlar. Ancak Hahn’ın makavı daha küçüktür ve asil makavların gagası bej rengindedir. Güneş konur papağanlarını daha önce gördüyseniz bu papağanlarında aynı boyutta olduğunu belirtmek isteriz.

Hassas yapıları nedeniyle çok çabuk depresyona girer kırmızı omuzlu Amerika papağanları genellikle tüy yolma ve deri yolma gibi sorunlara sahip olurlar. Bunun gibi davranışsal sorunlar ile ortaya çıkan hastalıklar haricinde büyümüş gaga, beslenme bozukluğu ve psittakoz hastalıklarına da yakalanabilirler. Bu nedenle dengeli beslenme, haftalık kafes temizliği ve veteriner kontrolü ihmal edilmemelidir.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Doğal yaşam alanlarında iken kırmızı omuzlu Amerika papağanı meyve çekirdekleri, kabuklu yemiş, meyve, tohum ve bazen de böcekler ile beslenirler. Ayrıca gıda toksinleri ile başa çıkmak için bazen kil kayalıklarına giderler. Kil bu toksinleri gidermeye yardımcı bir besindir. Evcil olarak bakıldıklarında ise kaliteli yem karışımı, günlük meyve ile sebze ve kuru yemiş ile beslenmeliler. Kuruyemiş genellikle ödül olarak verilmelidir. Çünkü yağ oranı yüksek olan gıdalar bu kuşları obez yapabilir. Tohumlarda kuruyemişler kadar yağlıdır.

Koyu yeşil renkteki sebzelere bayılan kırmızı omuzlu Amerika papağanı, ıspanak, brokoli dışında havucu da çok sever. Meyve tercihleri ise elma, ananas, şeftali ve portakaldır. Canlılara daha önce hiç vermediğiniz bir besini onlar için zararlı olup olmadığını bilmeden önlerine koymamalısınız. Bizim için çok yararlı olan besinler onlara zarar verebilir. Örneğin; avokado bu kuş türü için zararlıdır.

kırmızı omuzlu Amerika papağanı beslenme konusunda seçicidir. Bu nedenle kafes ve çevresi dağılabilir. Sevdiği besinleri gözlemleyerek bir program oluşturabilirsiniz. Ayrıca her gün artık meyve ve sebzeleri temizlemeniz gerekir. Aksi takdirde bakteri oluşumuna neden olacaktır. Bu da kuşun hastalanmasına neden olur.

kırmızı omuzlu Amerika papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Sosyal, arkadaş canlısı ve çocuklarla arası iyi olan papağan türüdür.
  • Zeki, konuşabilir ve birkaç numara öğrenebilir.
  • Küçük bedene sahip olduğu için küçük kafese ihtiyaç duyarlar.

kırmızı omuzlu Amerika papağanı sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Gürültülü papağan türleri arasında yer aldıkları için apartmanda bakıma uygun değiller.
  • Günde en az iki saat kafes dışında olmalılar.
  • Ergenlik döneminde saldırgan davranışlarda bulunabilirler.

Hahn’ın makavı fiyatları 800 dolar ile 2000 dolar arasında değişmektedir. Bu nedenle birikim yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap