Kırmızı Loreli Amazon Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

kırmızı loreli Amazon papağanı özellikleri

Güzellikleri ve sahip oldukları zeka ile ünlü olan kırmızı loreli Amazon papağanları büyük boy evcil kuş cinsleri arasında yer alır. Kırmızı loreli Amazon papağanı özellikleri arasında mükemmel konuşmacı oldukları yer alır. Öyle etkileyici şekilde konuşurlar ki sahipleri onları yanından ayırmak istemezler.

Kırmızı lord Amazon papağanı birçok olumlu özelliğe sahip olsa da iyi eğitilmezlerse oldukça yaramaz olurlar. Bu nedenle evcilleştirirken disiplin sağlanmalıdır. Konuşma yetenekleri onların çekiciliğini arttırdığı gibi uzun ömürlü olmaları da ayrı bir avantajdır. Kendinize uzun yıllar sürecek bir dostluk edinmek istiyorsanız bu kuş türünü tercih edebilirsiniz. Ancak hayatınıza uyum sağlayacağından emin olmanız gerekir. Çünkü bu zeki kuşların kendilerine özgü özellikleri var. Bu özellikleri öğrenmek ve kırmızı loreli Amazon papağanı bakımı hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kırmızı Loreli Amazon Papağanı

Kırmızı lord Amazon papağanı Meksika, Güney Amerika ve Orta Amerika’ya aittir. Ayrıca orta Brezilya’da sayıları az olsa da orada da yaşayan birkaç sürü var. Ancak çoğunluk olarak Meksika’dan Ekvador’a kadar uzanan bölgede bulunuyor. Bu kuşlar tropikal ormanların ağaç boşluklarına yuva yaparlar. Bununla birlikte küçük sürüler hâlinde yaşarlar.

Ne yazık ki popüler evcil kuş olmaları nedeniyle insanların kurduğu tuzaklar ve doğal yaşam alanlarının tahribat görmesi nedeniyle bu kuşların nesilleri tehlike altındadır. Bu kuşlar İsviçreli bir zoolog tarafından keşfedildiler. 1758 yılından beri de tanınıyorlar. Birkaç alt türü olsa da aralarında fark boyutlarından kaynaklanır.

İnsan konuşmasını taklit etmem konusunda oldukça yetenekli olan bu kuş türü sizinle konuşuyormuş gibi davranmayı çok sever. Bu nedenşe kafesin yanına gidip onunla muhabbet etme şansını yakalayabilirsiniz. Kulağa saçma gelen mırıldanmalar bir yandan da eğlencelidir. Özellikle çalar saat, telefon ve kapı zili gibi sesleri taklit ederler. Öyle iyi taklitçilerdir ki kapıyı açıp kim o, diye seslendiğinizde tüylü dostunuzun size yaramazlık yaptığını anlarsınız.

Kırmızı Loreli Amazon Papağanı Karakteristik Özellikleri

Zeki ve karizmatik bir kuş sahibi olmak ister misiniz? O zaman kırmızı lord papağanı sizin için ideal kuş türü diyebiliriz. Çünkü onlar mükemmel karakteristik özellikleri ile sahiplerini etkileme konusunda oldukça başarılılar. Aile üyelerine hızlıca bağlanır ve güçlü bir bağ kurarlar. Ancak bazıları seçici olabilir. Tek cins ile ya da sadece sahipleri ile iletişim kurmayı seçebilirler.

Konuşma ve şarkı söyleme konusunda oldukça yetenekli olan bu papağan türü insanlar ile muhabbet etmeyi çok severler. Kelime kapasiteleri oldukça iyi olduğu için ezberledikleri kelimeleri birbirleri ile bağlayıp cümle kurabilirler. Ancak potansiyel Amazon papağanı sahipleri için belirtmek isteriz ki çığlık seslerine hazırlıklı olmalısınız. Özellikle gün doğumu ve gün batımında yaklaşık olarak on dakika boyunca yüksek sesle öterler. Bu ötüşler tiz bir sese sahip oldukları için çığlık niteliğindedir. Bu yüzden de apartman gibi komşuların yakın olarak oturduğu yerler için kırmızı loreli Amazon papağanları uygun değildir.

Büyük papağan cinsleri iyi eğitilmezlerse agresif olabilirler. Bu agresiflik içerisinde ısırma, kıstırma ve çığlık atma yer alır. Çığlık atmaları gün içerisinde sabah ve akşam saatlerinde normal iken stresli olduklarında daha yüksek sesli ve devamlı olduğu için başınız ağrıyabilir. Bu nedenle bu papağan türü için deneyimli bir kuş sever gerekir. Eğer ilk defa kuş bakacaksanız bakımı kolay olan bir tür ile başlamanızı tavsiye ederiz.

Yaramaz karakter yapıları nedeniyle kırmızı lored papağanları başlarını derde sokabilir. Bunun için kafes dışında dolaşırlarken sahipleri onları yalnız bırakmamalıdır. Örneğin; kabloları dışarıda bırakırsanız çiğneyip kemirmek isteyebilir. Bu nedenle onları hem yalnız bırakmayın hem de özgür bırakmadan önce bulunduğu ortamın güvenli olduğundan emin olun.

Kırmızı loreli Amazon papağanları gagalarını sahiplerini disiplin etmek için kullanırlar. Bu nedenle ondan korkmadığınızı ve onu sevdiğinizi hissettirmeniz gerekir. Bunun için onları henüz yavru iken alıp elle beslemeyi deneyebilirsiniz. Böylece daha güçlü bir bağ kuracak ve agresif huylarından kurtulacaksınız.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Büyük papağan bakımı için her zaman büyük bir kafese ihtiyaç duyulur. Çünkü kafes ne kadar büyükse tüylü dostunuz da bir o kadar mutlu ve sağlıklı demektir. Kanatlarını daha rahat açarlar, tünekten tüneğe zıplarlar ve daha rahat hareket ederler. Böylece hem daha meşgul hem de daha sağlıklı olurlar.

Huysuz olmamaları ve kendilerine zarar vermemeleri için her gün en az üç saat kırmızı lord papağanını kafes dışına almak gerekir. Aksi hâlde çığlık atıp dikkatinizi çekecek ya da belirttiğimiz gibi huysuz davranışlar sergileyecekler. Ayrıca kafes dışındayken mutlu olmaları için bir oyun standı alabilir ya da yapabilirsiniz.

Gürültülü olmakla popüler olan kırmızı loreliler, sahiplerinin sese duyarlı olmalarını bekliyor. Eğer sizin için yüksek ses rahatsız edici değilse bu papağan türü ile iyi geçinebilirsiniz. Onlara eğitim vererek istemediğiniz sesleri zamanla engelleyebilirsiniz.

Kırmızı Loreli Amazon Papağanı Fiziksel Özellikleri

Kırmızı lord papağanları parlak yeşil renkli tüylere sahiptir. Alın kısmında yer alan kırmızı tüyler nedeniyle isimleri kırmızı lorelidir. Lored kelimesi lord anlamına gelse de bizler loreli olarak çeviririz. Siz dilerseniz kırmızı lord papağanı kelimesini tercih edebilirsiniz. Kanatlarında kırmızı tüyler bulunan bu kuşların yanaklarında sarıya benzeyen turuncu renkte tüyler yer alır. Gagaları bej rengi, ayakları ve bacakları da ten rengindedir.

Cinsiyet olarak bu papağan türü monomorfiktir. Bu nedenle kırmızı lord Amazon papağanı fiziksel özelliklerine bakılarak hangisinin dişi ya d erkek olduğunu anlayamazsınız. Bunun için DNA testi ya da cerrahi müdahale gerekir. Ancak çok dikkatli olursanız küçük olan birkaç ayrıntı fark edebilirsiniz. Bunlar dişilerin irisleri kahverengi iken erkeklerin sarıya benzemesidir. Elbette bu da tam anlamıyla hangi cins olduklarını belirlemeye yetmez.

kırmızı loreli Amazon papağanı özellikleri

Ne kadar sağlıklı ve dayanıklı bir yapıya sahip olsalar da bazı hastalıklara yakalanabilirler. Bunlar aspergilloz, psittakoz ve bunun gibi viral ya da bakteriyel olan hastalıklardır. Ayrıca mantar enfeksiyonlarına karşı meyilliler. Büyük papağanlar genellikle psikolojik açıdan hastalanırlar. Çünkü onlar ihmal edilmeye ve ilgisiz kalmaya gelmezler. Eğer ihmal edildiklerini düşünürlerse depresyona girerler. Depresyona girerlerse kendilerine zarar verebilirler. Ayrıca dengeli bir diyet ile beslenmeleri gerekir. Beslenmelerine önem verilmezse yağlı karaciğer hastalığı gibi hastalıklara yakalanırlar. Bunun yanı sıra uyuşukluk, ishal, nefes almada zorluk ve şişkin bir mide gibi belirtiler görürseniz derhal veterinere gitmelisiniz.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta iken kırmızı lordlu Amazon papağanları tohum, çilek, fındık, yeşillik, çiçek ve tomurcuk ile beslenirler. Evcil olarak bakıldıklarında ise yüksek kaliteli yem ile sebze ve meyve ile beslenmeleri gerekir. Bunun yanı sıra atıştırmalık olarak fındık verebilirsiniz. Ancak kafes içerisine koyduğunuz taze meyve ve sebzeleri gün bitiminde temizlemeniz gerekir. Aksi hâlde kalan artıklar çürüyecek ve bakteri oluşumuna neden olacaktır.

Eğer kuşların ne yiyip yiyemeyecekleri hakkında detaylı bilgi isterseniz beslenme kategorimizde yer alan makalelerimize göz atabilirsiniz. Bununla birlikte bir veterinere de danışabilirsiniz. Yıllık veteriner kontrollerinde beslenmesi hakkında sorular sorarak daha iyi bir beslenme hazırlayabilirsiniz.

Bu papağanlara ara sıra keten tohumu verebilirsiniz. Çünkü onlar hareketli canlılardır. Bu nedenle de iyi beslenmeleri gerekir. iyi beslenmeleri dışında egzersiz yapmaları gerekir. Bu yüzden her gün en az üç saat kafes dışında olmalılar. Bu süreç içerisinde hareket etmesi için bir oyun standı alabilirsiniz. Tüneklerle dolu bir oyuncak onu mutlu edecektir. Tırmanmayı çok sevdikleri için merdiven ve salıncak çiğnemeyi sevdikleri için de çiğneme oyuncakları satın alabilirsiniz. Böylece güçlü gagaları mobilyalar ve kafes telleri dışında başka bir şey ile uğraşmış olacak.

Kırmızı lord papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Sosyal ve arkadaş canlısı olmaları nedeniyle kuş severlerin gözdesiler.
  • Konuşma konusunda oldukça yetenekliler. Sahipleri ile muhabbet etmeyi çok severler. Ayrıca şarkı söyleyebilirler.
  • 80 yıl gibi uzun bir ömre sahipler. Bu nedenle bu papağan türünü tercih etmeden önce iyice düşünmeniz gerekir.

Kırmızı lord papağanı sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Tiz sesleri nedeniyle yüksek sesle öttüklerin kulak tırmalayan bir çığlık oluşur.
  • Her gün en az üç saat kafes dışında olmalılar. Bu süreç içinde siz de onun yanında olmalısınız.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap