Kanaryanızın Tüy Bakımını Nasıl Yapmalısınız?

Kanaryanızın Tüy Bakımını Nasıl Yapmalısınız?

Kanarya besleyen kişilerin genellikle merak ettiği konulardan birisi Kanaryanızın Tüy Bakımını Nasıl Yapmalısınız? sorusu oluyor. Kanaryalar gittikleri eve güzel ses ve huzur vermektedir. Oldukça hareketli, güzel sesli ve yeme isteği olan bu kuşlar bulunduğu ortama çok farklı bir hava katmaktadır.

Ancak kanarya yada herhangi bir kuş türü beslemek isteyen kişilerin istekli ve ilgili olması gerekmektedir. Çünkü kanaryalar sürekli yeme isteği olan, ilgi ve bakım bekleyen bir kuş türüdür. Özellikle en önemli özelliği olan tüylerinin bakımını ihmal etmemek gerekir. Tüy bakımının en önemli olduğu dönem hiç şüphesiz tüy dökme dönemidir.

Tüy Dökme Dönemi

Her kuş türünde olduğu gibi kanaryaların da zamanla tüyleri yıpranmaktadır. Tüyler kendi kendine onarılamayacağı için yenilenme ihtiyacı duyar. bu kuşlar doğaları gereği onarma yapamadığı için yenileme yapmaktadır. Bu dönem oldukça hassas geçmektedir. Bu sebeple özellikle tüy dökme döneminde oldukça ilgili olunmalıdır. Çünkü hem hormonal hem fizyolojik hem de biyokimyasal unsurlar bir arada yaşanır.

Kanarya Tüy Dökme Dönemi

Kanaryalar Ne Zaman Tüy Döker?

Kanarya beslemek isteyen kişilerin öncelikle bilmesi gereken bu hassas dönem belli zamanlarda olmaktadır. Genellikle yaz mevsimi ortalarında girip sonbahar mevsiminin başlarında tamamlarlar. Sıklıkla haziran-ağustos sonu ve eylül-ekim ayı sonları arasında sürmektedir. En az 45 gün ancak genellikle 8-9 hafta sürer. Büyük bir çoğunluğu bu süre boyunca ötmez. Bu sebeple endişe etmeye gerek yoktur. Tüy dökme dönemi tamamlandıktan sonra tekrar ötmeye başlar.

Tüy Dökümü Belirtileri

Öncelikle kuyruk tüyü dökülmektedir. Ancak normal dönem dışında parazit sebebiyle dökülme varsa kaşınma da ayrıca görülür. en önemli belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Halsizlik
 • Ötüşünü kesmek
 • İsteksiz
 • Yemleri dağıtmak
 • Durgunluk
 • İştahsızlık
 • Tüylerde kabarma
 • Tüylerin solması
 • Kanaryanın büzülmesi

Ayrıca en önemli belirti olarak tüylerin dökülmesi söylenebilir.

Tüy Dökümü Evresinde Besleme

Normal tüy dökümü evresinde beslenmeye dikkat edilmeli ve beslenmesine özellikle daha fazla ilgi gösterilmelidir. Bu dönemde yedirilmesi gerekenler şöyledir;

 • Yumurta maması
 • Bisküvi tozu
 • Yulaf
 • Marul tohumu
 • Keten tohumu
 • Tere
 • Hindiba
 • Kuvvet şurubu

Bu dönemde serinletici ve kuvvet verici gıdaların tercih edilmesi oldukça önemlidir. Kenevir, turp ve benzeri kızıştırıcı besinler uzak tutulmalıdır. Yağlı besinler ve yeşilliklerden uzak tutulmalıdır. Eğer bu döneme yeterince dikkat edilmezse kanaryalar güçsüz düşüp yeniden tüy dökme evresine girebilirler. Sonucunda tedavi edilmezse ölebilirler.

Kanarya Tüy Bakımı

Tüy Dökme Döneminde Yeterli Beslendiği Nasıl Anlaşılır?

Kanarya besleyen kişiler tüy dökme döneminde genellikle yeterli beslenip beslenmediği merak etmektedir. Bu tedirginlikten kurtulmanın ve yeterli beslenip beslenmediğini öğrenmenin kolay yolları vardır. Bunların birincisi kanaryayı avucun içine alıp nazikçe karın bölgesine üflemektir. Eğer derisinde kuruluk ve pullanma varsa yeterince beslenemiyor demektir.

İkinci yöntemde ise oldukça dikkatli olunmalıdır. Göğüs kemiği üzerinde nazikçe parmakları gezdirmek gerekmektedir. Kemikler bir çıkıntı halindeyse yine yeterli beslenemiyordur. Bu durumda beslenme yöntemi tekrar gözden geçirilmeli ve iyileştirilmelidir.

Tüy Dökümü Süresini Kısaltmak Mümkün Mü?

Tüy dökme dönemi oldukça zor geçtiği için kanarya besleyenlerin bazıları barbar sistemi adı verilen yönteme başvurmaktadır. Öncelikle kanaryanın kafesi koyu renkte ve yün özellikte bir kumaş ile örtülmelidir. Bunun sebebi ise sıcak ve karanlık ortam oluşturmaktır. Normal tüy dökme döneminde beslenmesi gereken besinler verilerek beslenmesi desteklenir. Ayrıca bu dönemde kafesin içindeki pislik temizlenmemelidir. Çünkü gübrenin tüy dökümünü hızlandırma etkisi bulunur. İlk dönem banyo yaptırılmaz.

Üçüncü haftanın sonunda yeni tüylerin gelmeye başlaması ile ılık suda banyo önerilir. Ve kafes temizlenir ardından kafes tekrar örtülür. Dördüncü haftanın sonunda biraz kenevir verilebilir. Çünkü kenevir parlak ve kuvvetli tüy çıkmasına yardım eder. Beşinci haftanın sonunda ise örtü kaldırılır ve normal döneme geçiş yapılır.

Ara Tüy Dökme Dönemi

Ara tüy dökme, normal dönemin dışındaki zamanlarda görülmektedir. Genellikle baş ve boyunda dökülmeler görülür. Parazit olan kuşlarda kaşınma durumu da vardır. Kanaryaların ara tüy dökme dönemine girmesi aşağıdaki sebeplerden dolayı olabilir;

 • Kuşun hava almayan bir ortamda kalması
 • Beslenmesinde verilen yemlerin aşırı olması
 • Yem ve mama değişikliği
 • Özellikle 2 yıl kadar uzun bir dönemde eşe atılmazsa kızgınlık döneminde

Ara tüy dökümü yaşanması halinde çok dikkat edilmesi gerekir. Aksi taktirde sonucu kuşun ölmesine kadar gidebilir.

Ara Tüy Dökümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beslenmesi ile ilgili olarak kenevir tohumu, bol marul türü yeşillik verilmelidir. Ayrıca banyo suyu her sabah değiştirilmelidir. Vitamin takviyesine dikkat edilmelidir. Eğer parazit kaynaklı bir sorun ise toz ilaç kullanılmalıdır. Ayrıca eşleştirmek de sağlığı açısında etkili bir yöntem olacaktır.

Normal Dönemde Kanaryaların Tüy Bakımı

Öncelikle normal dönemler dikkat edilmesi gereken en önemli husu kafesin yerini sürekli değiştirmemek olacaktır. Aşırı sıcak ve aşırı rüzgar almamalıdır. Ayrıca tüy bakımı için dikkat edilecek bir önemli husus da banyodur. Kanaryalar sürekli banyo yapan hayvanlardır. Bu sebeple kafese bir kuş banyosu koymak ve her gün suyunu değiştirmek önemlidir. Sürekli banyo yapması ve en önemlisi temiz su sayesinde tüyleri daha parlak ve canlı görünecektir.

Bir diğer tüylere etki eden yöntem ise beslenmesidir. Yem verilmesinin yanı sıra bol bol yeşillik vermek iyi olacaktır. Aynı zamanda daha sağlıklı olması açısında birçok mama türü yapılabilmektedir. Yumurta maması tüyleri için olumlu etki yaratmaktadır. Ayrıca kuru mama, bisküvili mama, kuvvet maması, balık yağı maması gibi mama çeşitleri de denemekte fayda vardır. Hastalık dönemi ve tüy dökme dönemi haricinde kanaryaların tüyleri için farklı bir çaba sarf etmeye gerek kalmaz. Çünkü zaten sürekli olarak banyo yapan bir kuş türü olduğu için kendi bakımını kendisi kolaylıkla yapabilmektedir. Sahibine düşen görev gülük olarak su değişimi ve beslenme takviyelerine dikkat etmektir.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu