Kanarya Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Kanarya Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Kanarya; küçük ve narin görünümü sayesinde insanlar tarafından oldukça sevilen, beslemesi kolay bir canlı olmaya bağlı olarak da sıklıkla büyütülen bir hayvan türüdür. Kanarya besleyen ve beslemeye başlayan bireyler, bu canlı hakkında pek çok konuda bilgi sahibi olmalıdır. Bu konulardan bir tanesi de, kanaryaların yaşı konusudur. Konuyla bağlantılı olarak; kanaryaların yaşı hangi özelliklerden, nasıl ve ne kadar zamanda anlaşılır konularının da bilinmesi gerekir. Bu şekilde, en doğru yaş aralığına ulaşmak mümkün olur.

Kanarya Yaşı Anlamak İçin Hangi Özelliklere Bakılır?

Hayvanların yaş durumu, genel olarak kolay yoldan bilinen bir konu değildir. Özellikle kanaryalara bakacak olan bireyler, bu kuş türünün doğumuna şahit olmamışsa; kanaryaların yaşı hakkında net bir sayı değerine ulaşmakta güçlük çekecektir. Ancak bazı belirtiler, ortalama olarak hangi yaş aralığında olduğuna dair bilgi verici niteliktedir.

Kanarya yaşı anlamak için incelenmesi gereken özellikler şu şekilde ifade edilebilir:

  • Kanaryanın beslenme durumu; hangi besinlerden yediği, ne kadar yediği ve ne kadar su içtiği gibi genel beslenme özelliklerine bakılır.
  • Kanaryanın sahip olduğu tüy renkleri, kanarya yaşının tahmin edilmesi adına oldukça önemli bir özelliktir. Tüylerin; hangi renk tonu aralığında olduğu, parlaklık durumunun ne kadar yoğun olduğu gibi durumlar, yaş hakkında önemli ipucu verici bir özelliktir.
  • Kanaryanın sahip olduğu tüylerin kalınlık ve büyüklük durumu; tüylerin, tüy köklerinin kalın veya ince olması, yaş hakkında fikir edinmek adına oldukça önemlidir.
  • Kanaryanın sahip olduğu gözler; özellikle gözlerin bakma durumu, canlı veya daha soluk olacak şekilde bakmak, yaş konusunda ciddi anlamda fikir verici özelliktir.

Genel olarak bu durumlar, kanaryaların yaşını anlamak adına dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerdir. Bununla birlikte, süreç içerisinde yapılacak olan gözlemlere ihtiyaç duyulmasına bağlı olarak; bazı durumlarda uzun zamanlarda, bazı durumlarda ise daha kısa bir süre içinde yaş aralığının belirlendiği gözlemlenir.

Kanarya Yaşı Ne Kadar Sürede Anlaşılır?

Hayvanların yaş aralığını anlamak, belirli süreç içerisinde tamamlanacak bir durumdur. Bununla birlikte, tam olarak belirli bir zaman verilerek ‘bu kadar sürede kanarya yaşı anlaşılır’ gibi bir ifade kullanmak oldukça yanlış olacaktır.

Kişinin; yapacak olduğu gözlemleri ne kadar sıklıkta yaptığı, incelemek için neler kullandığı, uzman yardımı alıp almadığı gibi durumlar, kanarya yaşının ne kadar sürede belirleneceğine doğrudan etki eden faktörlerdir. Tüm bu değişkenler göz önünde bulundurulduğunda, kanaryaların yaşı; on gün ile kırk beş gün içerisinde belirlenebilir.

Bu belirleme sürecinde ve belirleme yapıldıktan sonra bilinmesi gerekir ki; ortaya çıkan sonuçlar genel olarak ortalama değerleri ifade eder. Kesin yaş durumu ancak doğrumun bilinmesi ile ortaya çıkabilir. Ancak, birkaç ay fark olacak şekilde yaş aralığının doğru bulunması mümkün bir durumdur.

Kanarya Yaşı Anlama İşlemi Nasıl Uygulanır?

Kanaryanın sahip olduğu yaş aralığını anlamak için, dikkat edilmesi gereken özelliklerin neler olduğunu iyi bir şekilde bilmek gerekir. Bu aşamadan sonra, çeşitli özelliklerde; yaş durumunda artış veya azalış söz konusu olabilir.

Bununla birlikte, kanarya yaşı şu şekilde anlaşılır:

  • Tüylerin incelenme durumuna göre: Tüy yapısının incelenmesi kanarya yaşı hakkında bir aralık belirlenmesi adına oldukça önemlidir. Özellikle büyüteç kullanarak veya kanaryanın yakından incelenmesine bağlı olarak tüy kökleri ve yapısı incelenir. Kalın kök ve büyük yapıda tüyler söz konusuysa yaş aralığı birden büyük; ince kök yapısı ve daha barin tüyler söz konusuysa yaş aralığı birden küçüktür. Ayrıca, burada dikkat edilmesi gereken önemli bir durum daha vardır. Tüy köklerinin ince olmasına bağlı olarak, kanaryada görülen tüy dökülmesi durumu söz konusu olabilir. Bu durum; kanaryanın henüz küçük olduğunu ve tüylerin daha yeni oluşuyor olmasına bağlıdır. Sıklıkla dökülme varsa, bu kanaryaların yaş aralığı altı aydan küçüktür.
  • Tüylerin parlaklık durumuna bakılarak yaş aralığını anlama: Daha küçük olan kanaryalar, daha parlak görünüme sahip olan tüylere sahipken; daha büyük olan kanaryalar, aha soluk görünüme sahip olan tüy rengine sahiptir. Bu durum incelenerek, parlaklık durumuna bağlı olarak kanaryaların; on altı aydan büyük veya on altı aydan daha küçük olup olmadığı anlaşılabilir.
  • Kanaryanın beslenme durumuna bağlı olarak yaş aralığını anlama: Kanaryaların beslenme durumu, yaşları hakkında önemli bilgiler verir. Daha büyük olan kanaryalar; daha fazla su içme, verilen kuş yemlerinin her birini yiyebilme ve bunları sindirme konusunda sıkıntı yaşamama gibi özelliklere sahiptir. Ancak daha küçük olan kanaryalar; sadece kendilerine özel olan yemleri yiyebilme, farklı yem yedikleri zaman sindirimde zorlanma ve ishal sorunu yaşama, daha az su içme gibi beslenme özellikleri gösterir. Bu durum incelendiği takdirde, kanarya yaş aralığının birden büyük veya birden küçük olup olmadığı anlaşılır.
  • Gözlerin durumuna bağlı olarak kanarya yaş aralığını anlama: Kanaryalar, yaşlandıkça gözleri daha kapalı hale gelen kuşlardan bir tanesidir. Bu sebeple de kanaryaların gözlerine bakmak, yaşları hakkında fikir edinmek için sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Gözlerin kapanmaya başladığı durumlarda, kanaryalar genel olarak on bir aydan daha büyük olur. Ancak gözlerin açık olmasına bağlı olarak kanaryalar, on bir aydan daha küçük bir yaş aralığına sahiptir.

Genel olarak bu değerlendirmeler, kanaryaların hangi yaş aralığında, kaç aylık oldukları konusunda önemli bilgiler veren değerlendirmelerdir. Doğru bir şekilde inceleme yapmak ve en doğru sonuca ulaşmak amacıyla; not defteri kullanılarak, her değerlendirme ayrı ayrı yapılarak uygulanmalıdır. Her özellik incelendikten sonra ortalama yaş aralığı tespit edilir. Daha sonra ortak değerlendirme yapılır ve en doğru sonuca ulaşılır.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

kızlara güzel sözler-Kuş Forumu