Kanarya Üretimi Nasıl Yapılır?

Kanarya Üretimi Nasıl Yapılır?

Kanarya Üretimi Nasıl Yapılır?

Kanarya üretimi yapmak aslında kolay bir iş değildir. Bunun için birçok faktörün hesaplanması gerekir. İlk iş olarak sağlıklı bir erkek bir de dişi kanarya kuşuna sahip olmanız gerekir. Tabi bu iki dostumuzu ayırmak içinde kafes lazım.

Kanaryalarımızı ilkbahar ya da sonbahar aylarında üretime almalıyız. Bunun için minik dostlarımızı bu zamana kadar başarılı bir şekilde beslemeliyiz. Bunun için çeşitli diyetler de mevcut.

İlk paragrafta kanaryalarımızı ayırmak için kafesin lazım olduğunu belirtmiştik. Bunun nedeni ise üreme için genellikle Şubat ile Mart ayları oldukça idealdir. Bu tarihler de dişi kanarya, eşe de hazır olmuş olur. Ancak kış aylarında dişi ve erkek kanaryayı dinlenmeleri için ayırmak gerekir. Bu nedenle ayrı bir kafes ya da aynı kafesin içindeyse ayrı bir bölme ile ayrılması lazım. Böylece hem dinlenmiş hem de bir sonraki üreme zamanına kadar güç toplamış olurlar.

Şubat ve Mart ayları için çiftleşmenin en ideal zamanları olduğunu söylemiştik. Bunun için Ocak ayından itibaren kanaryalara gerekli bakımlar yapılmalı ve kızıştıracak ek besinler verilmelidir. Ayrıca kafes temizliği de ihmal edilmemelidir.

Kanarya Üretimi

Kanarya Üretimi Püf Noktaları

Kanarya üretimi için en önemli faktörlerden biri de minik dostlarımızın bulunduğu ortamın sıcaklık derecesidir. Ne çok sıcak ne de çok soğuk bir ortam da kanaryaların çiftleşmesi çok zordur. Bu yüzden ortalama bir derece de bulunmasını öneririz. Tabi ki nem dengesini de unutmamak lazım.

Kanarya Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Dişi ve erkek kanarya seçimi yaparken çok dikkatli davranmalısınız. En çok dikkat etmemiz gereken husus, sağlıklı olmalarıdır. Bu yüzden hareketli olanları seçmenizde fayda var. Kafesin bir köşesinde kabarmış, uyuyan, boynunu kıvıran kanaryalardan uzak durun.

Bir diğer önemli husus ise erkek ve dişi kanaryanın aynı boyda olmasıdır. Ayrıca dişi kanarya, erkekten çok daha genç olmalıdır. Kanaryanın ayakları pullanmış ve tırnakları da kıvrık bir şekilde bulunuyorsa, bu kanaryanın yaşlı olduğunu gösterir.

Sıcaklık Derecesi

Bölgeden bölgeye kanaryaların üretim zamanı değişebilir. Şırnak’taki Mart ayı ile Antalya’daki Mart ayı bir olmaz. Bunun için hava sıcaklığını sizin ayarlamanız gerekebilir. En ideal sıcaklık, 15 ila 20 derece arasıdır. Bu sıcaklıklar kanarya kuşlarının üreme ortamı için yeterlidir.

Çiftleşme Öncesi Yapılacaklar

Kanarya üretiminden önce erkek ve dişi kuşları ayrı ama yan yana kafeslerde tutmak gerekir. Eğer her iki kuşta da hareketlenmeler, kur yapmalar, yüksek sesle ötmeler başladıysa, üretim için doğru zamanın geldiğini anlayabilirsiniz.

Çiftleşme için hazır olan kanaryaları artık aynı kafese alma zamanı gelmiştir. Kanaryaları aynı kafese koyduktan 3 gün sonra, harici yuvayı ilaçlayıp kafese takabilirsiniz. Yuva takıldıktan sonra hem erkek hem de dişi kuş hemen yuvayı incelemeye başlar. Erkek kanarya kuşu, yuvanın içerisine oturur ve dişi kuşu bekler. Dişi kuş, çiftleşme öncesi yuvaya koymak için çeşitli eşyalar aramaya başlar. Bunun için kum çuvalı ipi ya da kuşu yuva içerisinde terletmeyecek farklı materyaller kullanabilirsiniz.

Kanarya Çiftleşmesi

Kanaryaların Yumurtlaması ve Sonrası

Kanaryalar bir sefer de 4-6 arası yumurta çıkartır. Yumurtladıktan sonra kuluçkaya konan kanarya, çok fazla bir şekilde kalsiyum eksikliği çeker. Hint bülbülü yazımızda hatırlarsanız size mürekkep kemiğinden bahsetmiştik. Aynı mürekkep kemiğini bu dönemde anne kanarya için de kullanabilirsiniz. İhtiyacı olan kalsiyumu, mürekkep kemiğinden alacaktır.

İlk kez üretim yapacaklar için çok önemli bir bilgi aktaralım. Anne kanaryamız yumurtlamaya başladığı gibi kuluçkaya oturmaz. Genelde 3 ve sonraki yumurtalardan sonra kuluçkaya oturur. Bu yüzden ilk yumurtadan sonra niye kuluçkaya oturmadı deyip, anne kanaryayı zorla oturtmaya kalkmayın. Bu anneyi hem korkutacağı gibi hem de hiç kuluçkaya oturmamasına neden olabilir.

Anne kanarya yumurtladıktan 13 gün sonra minik yavrular yumurtadan çıkar. Ortamın nem ve sıcaklığına göre bu süre 1-2 gün daha uzayabilir. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra anne ve babaları tarafından beslenir. Bu süreçte anne ve babanın yemlerine oldukça dikkat etmelisiniz. Ayrıca ek besinler ile de sürekli takviye yapmanızı öneririz.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu