Kanarya Kuşu Özellikleri

Kanarya Kuşu Özellikleri

Kanarya Kuşu Özellikleri

Kanarya kuşu, İspanyolların Kanarya Adasını fetih etmesiyle keşfedildi. İspanyollar tarafından yakalanan ve İspanya’ya getirilen bu kuşların ticaretine başlandı. 1478 yılından bugüne kadar ticaretine devam edilen kanaryaların, farklı türlerle üretimi yapılarak çeşitli melez ırklar elde edilmeye başlandı.

Kanarya kuşlarının tüm ticareti ve üretim faaliyetleri 1550 yıllara kadar İspanyolların elindeydi. Sadece erkek kanarya kuşlarının satışını yaparak, bu sektörün uzun yıllar boyunca ellerinde kalmasını sağladılar. Ancak Avrupa’ya gönderilen bir geminin kaza yapması tüm dengeleri alt üst etti. Gemi kazasından kurtulan binlerce kanarya, Elba Adası’na akın etti. Burada serçe familyası ile çiftleşen kanaryalar, yeni bir ırk oluşmasına neden oldu.

Kanaryaların keşfedilmesi ile birlikte bu kuşları her gören mest oldu. Kimi ötüşlerine, kimisi ise renklerinden dolayı bu kuşlara hayranlık beslemiştir. Tabi bu özellikler bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. Örnek verecek olursak; İngiltere ve Fransa’daki vatandaşlar bu kuşları renklerinden dolayı beslemiştir. Almanlar ise tam tersi olarak çıkardığı cıvıl cıvıl seslerden ötürü kanaryaları alıp beslemiştir.

Kanaryaların Fiziksel Özellikleri

Kanaryaların en belirgin özelliği narin olmaları ve güzel ötüşleridir. Yüzyıllardır en çok beslenen kuş türleri arasında olan kanaryaların boyları yaklaşık olarak 12 ila 20 cm arasında değişmektedir. Kanaryaların tüyleri ise geçirdikleri mutasyonlardan dolayı farklılık gösterebilmektedir. Hemen hemen birçok renkte kanarya kuşuna rastlanabilir.

Kanaryaların yaşam süresi, cinsiyetlerine göre farklılık gösterir. Erkek kanaryalar 10 seneye kadar yaşayabilir. Dişilerde ise bu süre ortalama 5-6 sene kadardır. Ancak yapılan araştırmalar neticesinde, 20 sene yaşayan kanarya kuşları da görülmüştür.

Kanarya Türleri

Kanaryaların, profesyonel üreticiler tarafından oldukça fazla bir mutasyon geçirdiğinden bahsetmiştik. Buna bağlı olarak 3 adet kanarya türü bulunur. Bunlar;

 • Renk kanaryaları
 • Irk kanaryaları
 • Ses kanaryaları

Kanarya türlerinin haricinde de çeşitli ırkları bulunur. Bunlar;

 • Malinous
 • Gloster
 • Lizard
 • Yorkshire
 • Crest
 • Norwich
 • Border
 • Taklacı
 • Roller
 • Lancashire

Kanarya Bakımı ve Beslenmesi

Kanaryaların ana besin maddeleri, muhabbet kuşları ile aynıdır. Tohum, meyve ve yeşil renkteki sebzeler ana besin maddelerinden birkaçıdır. Hemen hemen her yazımızda belirttiğimiz gibi kanaryalarında beslenmesinde taze yiyeceklerin verilmesi çok önemlidir. Bununla birlikte olarak her gün suluklarını temizlemeli ve taze içme suyu vermelisiniz.

Kanaryalar, yiyecek seçmemekle birlikte en çok kereviz, ıspanak, brokoli, bezelye, marul, kıvırcık ve lahana gibi sebzeleri sever. Meyve olarak ise kavun, muz, üzüm, portakal ve elmaya bayılır. Ancak bunlardan azar azar vermenizi öneririz.

İnsanlarda ve diğer canlılarda olduğu gibi kanaryalarda proteine ihtiyaç duyar. Protein ihtiyacını karşılamak için aşağıda sizin için vereceğimiz mama tarifini kullanabilirsiniz.

Bebe bisküvisi ya da petibör, yumurta sarısı ve yarım bardak sütü bir kasenin içerisinde iyice karıştırıyoruz. Lapa haline getirdikten sonra kanaryanın kafesinde bulunan diğer yiyecekleri çıkartıp, sadece bu mamayı veriyoruz. Böylece kanaryaların protein ihtiyacını da bu mama ile birlikte karşılamış oluyoruz. Ancak bu mamayı 6 saat sonra kaldırmanız gerekiyor. 6 saatten sonra zehirlenmelere neden olabilir.

Kanarya Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Kanaryalar, oldukça hareketlidir. Deyim yerindeyse bir saniye bile boş durmazlar. Bu yüzden kanarya beslemeye karar verdiyseniz, kafes seçimini de buna göre yapmalısınız. Kanarya kafesi alırken 80 x 90 ölçüleri idealdir. Daha küçük boydaki kafesleri önermiyoruz. Çünkü kanaryanız içerisinde sık sık kanat çırpacağı için çeşitli yaralanmalar yaşayabilir. Bununla birlikte kafese koyacağınız oyuncak ve diğer aksesuarlarında yer alacağını hesaplamanız gerekir.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu