Kanarya Kuşu Kaç Yıl Yaşar?

Kanarya Kuşu Kaç Yıl Yaşar?

Kanarya Kuşu Kaç Yıl Yaşar?

Kanarya kuşları, oldukça narin bir yapıya sahiptir. Bu sebeple birçok kişi tarafından diğer kuşlara göre daha dayanıksız olduğu düşünülür. Ancak bu düşünce yanlıştır. Kanaryalara gerekli ilgi, bakım ve doğru yem verilmesi durumunda oldukça uzun bir süre yaşayabilir. Bu yazımızda sizlere kanaryaların kaç yıl yaşadığını ve bu kadar uzun yaşaması için yapmanız gerekenleri en ince detayına kadar açıklayacağız.

Kanarya Ne Kadar Yaşar?

Kanaryalar, en uzun yaşam süresini doğal ortamlarında gösterir. Peki bu doğal ortamı, evlerimizde nasıl sağlayacağız? Bunun için ilk olarak sıcaklığı sabitlememiz gerekecektir. Kanaryalar için en ideal sıcaklık 17 ile 18 derecedir. Bu sıcaklığın azalması soğuk algınlığına, sıcaklığın yükselmesi ise metabolizmanın bozulmasına neden olacaktır.

Ev ortamında beslediğiniz kanaryanın sabit bir yeri olmalıdır. Kafesi o noktaya koymalı ve mümkün olduğunca yerini değiştirmemeye özen göstermelisiniz. En önemlisi ise kuşun bulunduğu ortamda sigara dumanı, is vb. zararlı etkenler olmamalı. Kanaryanın çeyrek tırnaktan bile daha küçük olan ciğerleri, bundan oldukça olumsuz etkilenir.

Kısacası kanaryalarımıza her açıdan olması gerektiği bakıldığında, ortalama olarak 8 ile 9 seneye kadar yaşamaktadır. Tabi ki bu verdiğimiz ortalama süredir. Dişi kanarya kuşları 5-6 sene, erkekler ise 10 seneye kadar yaşayabilmektedir. Ancak tekrar belirtmek isteriz bu rakamlar, en iyi şekilde bakıldığında geçerlidir.

Kanarya Ne Kadar Yaşar?

Kanarya Kuşları Neden Ölür?

Kanaryaların, uzun ya da kısa yaşaması tamamen bizlerin elindedir. (Genetik bir rahatsızlığı yok ise) Bu yüzden kanarya ya da başka bir canlıya bakmaya karar verdiğimizde, bunun büyük bir sorumluluk olduğunu unutmayın. Gerekli bakım vb. şartları yerine getiremeyecekseniz kesinlikle bu minik canlıların hayatları ile oynamayın.

Dünyada ve ülkemizde birçok kişi, bir anlık heves ile kedi, köpek, kuş vb. evcil hayvan sahibi oluyor. Fakat sonrasında ya gerekli bakımları yapılmıyor ya da sokağa terk ediyorlar. Bu yüzden evcil hayvan sahibi olmadan gerekli araştırmaları yapın ve çok iyi bir şekilde düşünün.

Kanaryalar neden ölür? Bunun birçok sebebi olabilir. Genetiksel faktörler, astım, romatizma, soğuk algınlığı, açlık, düzgün bakılmaması… Genetiksel faktörler haricinde tüm bu saydığımız ve saymadığımız rahatsızlıkları önleyebilme durumuna sahibiz.

Öncelikle beslenme durumu en önemli faktörlerden biridir. Düzgün beslenmeyen ya da mamalardan gerekli besin değerlerini alamayan kanaryalar, çeşitli hastalıklara yakalanabilir. Bu yüzden verdiğiniz yemlerin besin değerlerini iyi araştırmalısınız. Eğer eksik aldığı bir vitamin ya da mineral varsa bunları ek olarak alıp verebilirsiniz. Ayrıca yemlerin tazeliğine de çok dikkat etmelisiniz. Taze olmayan yemler hem vitamin ve mineral açısından değer kaybetmiştir hem de mikroorganizmaların hızlı üreme ortamına sahiptir.

Kanarya Kuşları Neden Ölür?

Kanarya Hangi Sebze ve Meyveleri Yer?

Kanaryaların sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi için ek besinler yemesinden bahsetmiştik. Şimdi size bu ek besinlerden bahsedeceğiz. Kanaryalar meyve ve sebze yemeye bayılır.

Kanaryaların en çok yediği sebzeler;

 • Fasulye
 • Pırasa
 • Brokoli
 • Marul
 • Lahana
 • Kereviz
 • Hindibağ
 • Tere
 • Havuç

Kanaryaların en çok yediği meyveler:

 • Hurma
 • Mandalina
 • Kivi
 • Elma
 • Portakal

Ek besin değerlerini yukarıda verdiğimiz meyve sebzelerle yaparak, kanaryanızın daha uzun süre yaşamasını sağlayabilirsiniz. Bir diğer önemli etken ise sudur. Kanaryalarınızın suyunu, mutlaka günlük olarak değiştirmeniz gerekir. Suluklarda mikroorganizmaların hızlı üreme ortamlarından biri olduğu için bu hususa da dikkat etmeniz, minik canlılarımızın yaşama süresine doğrudan etki eder.

Kanaryaların uzun yaşaması için aslında yapılacaklar bu kadar basit… Yemlerine ve sularına dikkat edilmeli, ayrıca bakım ve temizliklerine de gerekli özeni gösterdiğiniz takdirde uzun yıllar yaşamasını sağlayabilirsiniz.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri