Kanarya Kuşu Hastalıkları

Kanarya Kuşu Hastalıkları

Kanarya Kuşu Hastalıkları

Kanaryalar, hareketli bir kuş türüdür. Hareketli olmasına rağmen de oldukça narindir. Bu yüzden kanaryaların bakımı da büyük bir titizlikle yapılmalıdır. Aksi halde geçireceği rahatsızlıklar, ölümlerine bile neden olmaktadır. Bugünkü yazımızda, sizlere kanarya kuşunun geçirebileceği rahatsızlık hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz.

Soğuk Algınlığı

Kanaryalar, soğuk ortamları sevmez. Bu nedenle de ortam ısısının azalması ile soğuk algınlığına yakalanabilir. Soğuk algınlığına yakalanan kanaryalar da çeşitli belirtiler görülür. Ötmeyi kesmesi, durgun olması, yemek yememesi, tüylerini kabartarak bir köşede durması ve titreme nöbetlerine girmesi en çok görülen belirtilerdendir.

Peki kanaryalar neden soğuk algınlığına yakalanır? Yukarıda da belirttiğimiz gibi oldukça narin ve kırılgan bir yapıya sahiplerdir. Gece ve gündüz arasında yaşanan sıcaklık farkları, cereyanda kalması, oda sıcaklığının azalması gibi nedenler, soğuk algınlığına yakalanmasına neden olur.

Eğer kanaryanız yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçını gösteriyorsa, hemen yemini kaldırın. Haşlayacağınız patatesten bir dilim kafesine koyun. Ayrıca buna ek olarak kanaryanın ağzını çok hassas ve dikkatli bir şekilde açarak, bir damla bal verin. Vereceğiniz bu bir damla bal hem bağışıklık sistemini güçlendirecek hem de kanaryanızı susatarak bol bol su içmesine neden olacaktır. Kanaryanın suyuna ise Sulpha Mezathine eriği (100 cc için 15 damla) ve Bicarbonate de Soude (1 damla kadar) karıştırarak koymanız gerekir.

Kanarya Kuşu Soğuk Algınlığı ve Tedavisi

Bronşit

Kanaryalarda bronşit belirtileri; hırıltılı bir şekilde nefes alıp vermesi, hızlı bir şekilde nefes alması ve nefes alırken zorlanmasıdır. Bronşite yakalanan kanaryalarda yüksek ateş görülmektedir. Bronşit, minik dostumuz için çok ağır bir hastalıktır. Eğer hızlı tanı ve tedavi de geç kalınırsa, maalesef hayatlarını kaybetmesine neden olunabilir.

Bronşite yakalanma sebepleri; soğuk ortamdan dolayı üşütme ya da soğuk algınlığıdır. Soğuk algınlığına yakalanan kanaryaların solunum yolları, iltihaplardan dolayı kapanır. Bu da bronşite sebep olur. Soğuk algınlığı geçiren kuşlarda en tanı ve tedavi uygulanmadığında çok büyük bir olasılıkla bu hastalık bronşite dönüşecektir.

Bronşit tedavisi için ilk yapmanız gereken, kuşunuzu sıcak bir ortama taşımalı ya da ortam ısısını normal seviyeye çıkarmalısınız. Soğuk algınlığı için tarif ettiğimiz her şeyi aynı şekilde yapabilirsiniz. Buna ek olarak suyunun içine Terramycine (1 damla) koyabilirsiniz. Ancak su, kesinlikle soğuk olmamalı. Ayrıca kanaryanın bağışıklık sisteminin güçlenmesi için B ve C vitamini de verebilirsiniz.

Astım

Astıma yakalanan kanaryalarda zor nefes alıp verme ve hırıltı görülür. Astım hastalığına yakalanan kanarya, ötmek istemez. Bu da en önemli belirtilerden biridir.

Kanaryaların bulunduğu ortamın dumanlı, tozlu ve kirli olması, astım hastalığına yakalanması için yeterli nedenlerdir. Buna ek olarak nezle ve bronşit geçiren kanaryalarda, astım hastalığına daha çabuk yakalanabilir.

Astım hastalığının, kesin bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Bulunduğu ortamın temizlenmesi, havanın temizlenmesi, yemdeki besin değerlerinin arttırılması, vitamin vb. takviyeler yapılabilir. En önemlisi astıma yakalandığını düşünüyorsanız, en hızlı bir şekilde veterinere gitmelisiniz.

Hasta Kanarya Kuşu

Ses Kısılması

Kanaryalar en çok ötüşleri ile bilinen canlılardır. Eğer kanaryanız eskisi gibi sık sık ötmüyor, ses tınısı azalmış ya da hiç ses çıkarmıyorsa, bu sesinin kısıldığı anlamına gelir. Kanaryalar da ses kısıklığına birkaç faktör neden olur.

  • Yanlış ve bilinçsiz besleme,
  • Kanaryanızın çok korkması, şok geçirmesi ya da panik olması,
  • Sürekli ve yüksek volümde ötmesi,
  • Solunum yolunu etkileyen hastalık geçirmesi (bronşit, nezle, soğuk algınlığı vb.)

Bu gibi durumlarda panik yapmamanız lazım. Solunum yolu ile ilgili bir rahatsızlığa yakalanmışsa, bunun tedavi yöntemlerini yukarıda belirttik. Eğer aşırı şekilde öttüğünden dolayı sesi kısılmışsa, ilk olarak sessiz ve sakin bir ortama alınmalıdır. Buna ek olarak suluğunun içine B ve C vitamini içeren damlalardan dökülmeli. Ayrıca ‘’İksir Bird Tonik’’ isimli şurubu da sizlere kesinlikle öneririz. Bu şurup kanaryanızın eski şen şakrak öttüğü günlere dönmesini hızlandıracaktır.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap