Kanarya Kuşu Çiftleşme Öncesi ve Sonrası

Kanarya Kuşu Çiftleşme Öncesi ve Sonrası

Kanarya Kuşu Çiftleşme Öncesi ve Sonrası

Minik, narin ve en önemlisi ise güzel ötüşleri ile tanıdığımız kanarya kuşları, üreme için genellikle bahar aylarını seçer. Bahar aylarına girildiğini hissettirmek için kafesin ışık ve ısı alan bir yerde olması gerekir. Ayrıca buna ek olarak ise aşağıda sizler için hazırladığımız teknikleri kullanarak, kanaryaların kızıştırılması gerekir. Kanaryaların çiftleşme için en ideal aylar Mart ile Nisan aylarıdır. Bu yüzden kızıştırma işlemlerine en az 1-2 ay önceden başlamak son derece yararlı olacaktır.

Kanarya çiftleşmesi ile ilgili bilgilere geçmeden önce birkaç önemli husustan bahsedeceğiz. Bunlardan biri de kanarya seçimidir. Üretime başlamadan önce kuşlarınız kesinlikle sağlıklı olmalıdır. Ayrıca alacağınız kanaryalar aynı tür olmakla birlikte, akraba olmamalarına da dikkat etmelisiniz.

Kanaryalar Ne Zaman Çiftleşir?

Kanaryalar Ne Zaman Çiftleşir?

Kanaryalar, üremek istediği zaman zaten bu hislerini çeşitli yöntemlerle belli eder. İlk olarak tüyleri çok daha canlı ve taranmış gibi gözükür. Kafes içerisindeki aksiyon oldukça hız kazanır. Erkek kanaryalar, çiftleşme zamanı geldiğinde ise normalden çok daha gürültülü bir şekilde ötmeye başlar. Bununla birlikte de kafes tellerine de tırmanma arzusu kuvvetlenir. Eğer dişi kanarya kuşu, erkeğin bu hareketlerine karşılık veriyorsa o zaman çiftleşme için gerekli tüm adımların atılmış olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir durumda hemen kafese kağıt, gazete, pamuk vb. şeyler koymalısınız. Dişi kanarya kuşu, bunları yuvasına götürerek kuluçka için gerekli şartları yerine getirir.

Eğer kuşlarınızı yeni aldıysanız hemen çiftleşmelerini beklememelisiniz. İlk etapta dişi ve erkek kuşun birbirlerini tanıması için belli bir süre geçmesi gerekir. Ayrıca kuşlarınız yeni bir ortama geldiği için yabancılık çekecektir. Bu süre zarfında kesinlikle kuşlarınızı korkutmamalı ya da zorlamamalısınız. Aksi halde depresyona girebileceği gibi en sonunda hayatlarını bile kaybedebilirler.

Çiftleşme Nasıl Olur?

Çiftleşme zamanı geldiğinde erkek kuşun çok daha yüksek sesle öttüğünü ve dişin kuşunda buna cevap vermesi gerektiğini belirtmiştik. Bu aşamadan sonra erkek kanarya, dişinin üzerine çıkarak çiftleşme işlemini gerçekleştirir. Çiftleşme işlemi bittikten sonra erkek kuş, kafasını tavana kaldırır.

Kanarya Kuşu Çiftleşme Nasıl Olur?

Çiftleşme İşleminden Sonra Yapılması Gerekenler

Kanaryalar, çiftleşme işleminden sonra yuva hazırlığı aşamasına geçer. Bu aşamada yuvalığı takmalısınız. Ayrıca kafesin tabanına, dişi kuşun yuvalığı daha konforlu bir hale getirmesi için renksiz gazete ya da kağıt, şerit halinde kesilmiş kumaş vb. eşyalar koymanız gerekir. Dişi kuş yaklaşık olarak 3 ila 4 gün boyunca yuvalığını yapmakla geçirecektir.

Yumurtlama Zamanı ve Kuluçka Süresi

Çiftleşme işlemi ve sonrasındaki gelişmeleri sizlere aktardık. Artık sıra geldi yumurtlama işlemine… Dişi kanarya, çiftleşme işleminden 4 ila 6 gün sonra ilk yumurtasını yumurtlar. Bundan sonraki her yumurtasını bir gün arayla yapar. Kanaryaların şu ana kadar en fazla 4 yumurta yaptığı görülmüştür.

Yumurtlama döneminde kanarya kuşları, normalden çok daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyar. Bunun için kalsiyum içeren ek besinler verebilirsiniz. Ancak sizlere tavsiyemiz, kalamar kemiği almanız yönünde olacaktır. Kalamar kemiğinde oldukça fazla kalsiyum bulunduğu için kanaryanız eksik olan kalsiyum ihtiyacını buradan çok rahat bir şekilde görecektir. Ayrıca bu dönemde besin değeri yüksek yemler kullanmanızı öneririz. Eğer vaktiniz varsa kendiniz de mama hazırlayabilirsiniz. Mama hazırlarken içine dilediğiniz yiyeceği koyabilirsiniz. Ancak buradaki en önemli faktör, yiyeceklerin taze olmasıdır. Bir diğer dikkat etmeniz gereken hususta, kanaryaların içme suyudur. Her gün düzenli bir şekilde suluğunu temizlemeli ve taze (içme) suyu koymalısınız.

Kanaryaların kuluçka süresi ise mevsimsel faktörlere göre değişmekte olup, bu süre 14-18 gün arasında değişmektedir.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri