Kanarya Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır?

Kanarya Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır?

Kanarya Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır?

Kanaryalar, muhabbet kuşlarından sonra evde en çok bakılan kuş türlerinden biridir. Kanaryaların bakımı da oldukça rahattır. Ancak bu rahatlık sizlere gereken özeni göstermemeniz anlamına gelmiyor. Bugün siz değerli Kuş Yuvam ziyaretçileri için kanarya kuşlarının bakımı ile ilgili çok önemli bilgiler aktaracağız.

Kanarya Kuşlarının Kökeni

Adında anlaşılacağı üzerine bu minik dostlarımızın kökeni Kanarya Adaları’na, Azorlar ve Madeira’ya kadar uzanır. Kanaryaların ortalama yaşam süresi 10 senedir.

Kanarya Kuşlarının Kökeni

Kanarya Kuşlarının Özellikleri

Kanaryalar, grup halinde yaşamayı ve uçmayı seven bir kuş türüdür. Şimdi bazı ziyaretçilerimiz bize ne bundan diyebilir. Ancak kanarya beslemeye karar verdiyseniz bu kuş ile ilgili olarak tüm özelliklerini bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Kanarya sahiplendikten sonra bu canlının tüm yaşam alanı, beslenmesi, ilgi vb. ihtiyaçlarını da karşılamakla yükümlüsünüz. Aksi halde bu canlılara işkence edersiniz. Her zaman bunu söylüyoruz; eğer bakımını üstlenemeyeceksiniz asla ve asla evcil hayvan sahiplenmeyin.

Kanarya beslemeye kadar verdiyseniz ve bu kuşunda sizinle iyi vakit geçirmesini istiyorsanız, o zaman kanaryaların tüm karakteristik özelliklerini bilmeniz gerek. Kanaryalar, bir sene boyunca 3 farklı dönemden geçer. Tüy dökme, sakinlik yani dinlenme dönemi ve son olarak da üreme dönemi… Bu 3 farklı dönemin, kendi aralarında özellikleri bulunur.

Tüy Dökme Dönemi

Dönemin adından da anlaşılacağı üzere kanaryalarımızın tüylerinin döküldüğü zamandır. Ülkemizde bu dönem Haziran ile Ekim ayları arasında olmaktadır. Sıcaklıkların artması ile kanaryalarında tüylerinin dökülmesi başlar. Dökülen tüylerin yerine yenisi çıkar. Tüy dökme dönemlerinde kanaryalar strese girdiği için genellikle erkek kanaryalar sessizleşmeye başlar. Böyle bir durumda asla panik yapmayın çünkü gayet normal bir durumdur.

Tüy dökme döneminde bizlere de çok iş düşmektedir. İlk olarak yapmamız gereken; kanaryalarımızın beslenmesine dikkat etmeliyiz. Bununla birlikte ek vitamin, calsiyum vb. değer yüklemesi yapmalıyız. Çünkü yeni tüylerin sağlıklı bir şekilde çıkması ve uzaması için oldukça fazla bir enerjiye ihtiyaç duyarlar.

Dinlenme Dönemi

Tüy dökülme döneminin bitmesi ile birlikte dinlenme dönemine geçiş yaparız. Bu dönem Eylül ile Şubat ayları arasında olur. Dökülen tüylerin ardından çıkan yeni tüyleri çok net bir şekilde görebilirsiniz.

Dinlenme dönemi, kanaryaların en mutlu olduğu dönemdir. Bu zaman aralığında bol bol şarkı söyleyen kanaryalar, etrafa mutluluk saçar. Bu dönemde yapmamız gereken ekstra bir şey bulunmuyor. Kanaryalarımızın rutin bakım ve beslenmesine devam edebilirsiniz.

Kanarya Kuşu Dinlenme Dönemi

Çiftleşme Dönemi

Kanaryalarımızın bu dönemi hem onlar hem de bizler için oldukça meşakkatlidir. Kanaryalar için bu dönemde rahat bir şekilde üreme yaşaması için sakin bir yuva ortamı yapmalıyız. Çiftleşme dönemi Ocak ile Haziran ayları arasında geçer.

Dişi kanarya çiftleşme sonrasında yaklaşık 3-5 arası kadar yumurta çıkartır. Bu dönemde diğer birçok kuş türünün aksine hem erkek hem de dişi kanarya sorumluluk üstlenir. Dişi kanaryanın kuluçka süresi 15 gündür.

Çiftleşme döneminde kanaryamız, çok fazla bir şekilde kalsiyuma ihtiyaç duyar. Bu nedenle kalamar kemiğini asla eksik etmeyin. Dişi kanarya, ihtiyaç duyduğu tüm kalsiyumu kalamar kemiğinden alacaktır.

Kanarya Kuşları için Kafes Seçimi

Kafes ile ilgili bilgi vermeden önce bir sorumuz olacak. Bu yazıyı okuyan herkes nasıl bir evde yaşamak ister? Aslında gelen cevaplarda üç aşağı beş yukarı aynıdır. Büyük, lüks, 3 katlı vb. gibi… Peki o zaman kanarya ya da farklı bir kuş türü için kafes seçerken hangi özelliklere bakmalıyız? Sanıyorum ki vermek istediğimiz mesajı aldınız.

Kanaryalar için kafes seçimi yaparken büyük olmasına ve rahat temizlenebilir olmasına dikkat etmeliyiz. Kanaryalar hareketli bir kuş türüdür. Bu yüzden büyük kafesler hem koyacağınız oyuncaklarla sakatlanmadan oynaması hem de temizliğinin çok daha rahat yapılması bakımından çok önemlidir.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu