Kanarya Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Kanarya Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Kanarya Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Kanaryalar, büyüleyici bir sese sahip oldukça hareketli bir kuş türüdür. Seslerinin güzelliği ve sıkça ötmeleri için başarılı bir eğitim sürecinden geçmeleri gerekir. Sizlerde böyle şen şakrak öten ve eğitimli bir kanaryaya sahip olmak istiyorsanız, bu yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Kanaryaların en bilinen özellikleri çıkardıkları seslerdir. Ancak bu cinsi ile de alakalıdır. Ötücü bir aileden geliyorsa, vereceğiniz eğitimle birlikte ötüşünün güzelliğini ön plana çıkartabilir ve herkesi kuşunuza hayran bırakabilirsiniz.

Kanarya Eğitimi

Kanaryalarda Eğitimde Başarılı Olan Türler

Kanaryanıza güzel bir ses eğitimi vermek istiyorsanız, bunu yumurtadan çıktığı andan itibaren vermeniz gerekir. Bununla birlikte kanaryanıza taklit eğitimi vermeyi düşünüyorsanız, güzel sesiyle birlikte sizi de taklit ederek görenleri hayrete düşürebilir.

Kanarya eğitimindeki en önemli faktör, kuşunuzun cinsidir. Bilindiği üzere kanaryalar tek bir cinsten olunmaz. Eğitimlere maksimum düzeyde cevap veren ırklar Norwich ve Border’dır. Bu ırklara sahip kanaryaya sahipseniz, işiniz nispeten çok daha rahat olacaktır.

Kanarya Eğitimi Nasıl Verilir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kanarya eğitimine, yumurtadan çıktığı gibi vermeniz gerekir. Bunun için özel kasetler ya da Youtube gibi platformlarda ses kaydı videoları mevcut. Her gün sessiz bir ortamda 4-5 saat vereceğiniz bu eğitim, kanaryanızın ses tonunun gelişmesinde çok büyük fayda sağlayacaktır. Bu ses kayıtları ile sesleri tanıyacak ve ses kaliteleri de bu doğrultuda gelişecektir.

Yumurtadan çıkan kanarya yavruları, yaklaşık bir ay boyunca mama ile beslenir ve ardından annesinden kendi rızasıyla ayrılır. Bu süreden sonra hayata daha emin adımlar atan kanarya yavruları, etrafındaki olayları büyük bir dikkatle incelemeye başlar. İncelemenin en büyük avantajı, eğitime verilen tepkilerin maksimum düzeyde olmasıdır. Bu yüzden ses eğitimine ilk 3 ay kesintisiz devam etmenizi öneririz.

Kanarya eğitimindeki ilk 3 ayımızı bu şekilde geçirdikten sonra minik yavrularımızın ses kabiliyetleri de gelişmeye başlamış olur. Artık 2. adıma geçme vakti gelmiştir. Yavru kanaryalarımızı karanlık bir ortama alarak eğitimlere burada devam etmemiz gerekecektir. Evinizde karanlık bir alan yok ise kafesin üstünü çarşaf vb. eşyalarla da kapatabiliriz. Yavru kanaryalarımız bu süreçte oldukça hassas olur. En ufak bir tıkırtı bile dikkatlerini dağıtabilir. Bu yüzden sessiz bir ortam olmasına da önem göstermeliyiz.

Kanarya Eğitimi Nasıl Verilir?

Kanaryamızı karanlık bir ortama aldıktan sonra aynı şekilde günde 4 ile 5 saat olmak üzere ses kaydını dinletmeye devam ediyoruz. Bu arada okuyucularımızın bazıları, karanlık ortamı yadırgayabilir ya da bunun minik yavrumuza zarar verebileceğini düşünebilir. Ancak bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Eğitim süresi (günlük 4-5 saat) boyunca karanlık bir ortamda olmasının hiçbir zararı yoktur. Aksi halde zaten böyle bir şeyi asla önermeyiz. Buradaki maksat kanaryamızın full konsantreye sahip olmasını sağlamaktır. Böylece sese olan algısı da maksimum düzeye gelir.

Karanlık ortamdaki eğitimlere 4 ay devam etmemiz gerekecektir. Yavrumuz 7. ayına girdiğinde ise eğitimleri artık gece yapmamız gerekecek. Çünkü minik yavrumuz artık büyümüş ve kızgınlık dönemine girmiştir. Maksimum fayda alabilmemiz için geceleri eğitim vermemiz gerekir.

Eğitimlerimiz bu şekildedir. Zaten her geçen gün kanaryalarınızın gelişimine an be an şahit olacaksınız.

Kanarya Eğitimindeki Önemli Noktalar

Kanarya eğitimi ile ilgili yukarıda yapılması gerekenleri detaylı olarak belirttik. Ancak bu eğitimleri; beslenme, temizlik vb. unsurlarla desteklemek gerekiyor. Bu unsurlar aşağıdaki gibidir;

  • Kaliteli ve tüm besin değerlerini taşıyan yemler kullanın.
  • Kafes temizliğini haftada bir yapın.
  • Sulukları her gün temizleyin ve sularını tazeleyin.
  • Ek besin ve vitaminlerle destek olun.

Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu