Kanarya Cinsiyet Ayrımı

Kanarya Cinsiyet Ayrımı

Dişi ve erkek kanaryalar, dış görünüş bakımından aynı özelliklere sahiptir. Bu sebeple dişi ve erkek kanaryaları birbirlerinden ayırmak çok zor bir durumdur. Uzun yıllar boyunca kanaryalar üzerinde çalışılan kanaryaların safkan olanlarında bazı renk değişimleri mevcuttur. Bu renk değişimlerinden cinsiyet farkı gözetilebilir.

Fakat bu durum oldukça nadirdir. Cinsiyet ayrımının yapılabilmesi oldukça zor olan kanaryalar ile ilgili bazı ayırt edici özellikler mevcuttur. Kanarya kuşları, diğer kuşlara göre ayrı bir yaşam sürer. Kanaryaların kendilerine özgü bir yaşam tarzı vardır. Bu sebeple kanarya kuşları geçmişten günümüze sürekli merak konusu olarak incelenmiştir.

Evde beslenecek olan kanarya kuşları kendilerine özel bir alan isterler. Sürekli özen gösterilmesi gereken ve her daim ilgiye aç bir yapıya sahiplerdir. Kanaryaların cinsiyet ayrımı, uzun süreli gözlem yapılarak belirlenebilir. Ya da veteriner hekim aracılığı ile bazı uygulamalar yapılarak kesin sonuca varılabilir. Bu özellikler ile ilgili ayrıntıları alt başlıklarda inceleyebilirsiniz.

Erkek Kanaryalar Dişilere Göre Daha İyi Şarkı Söyleyebiliyor

Bir kanaryanın cinsiyeti hakkında yorum yapabilmek için kanaryanın 6 aylık döneme ulaşması gerekir. Ancak 6 ay sonrasında kanaryanın cinsiyeti hakkında tahminde bulunulabilir. Deri değiştirme dönemleri geldiğinde kanaryalar, bir yandan da ötmeye başlar. Bu dönemde erkek kanaryalar, dişilere göre daha farklı tonlarda ve daha melodik şakırlar. Fakat bazı durumlarda erkek kanaryalar sessiz kalmayı ve ötmemeyi tercih ederler. Bu sebeple, şakıma faktörü de cinsiyet ile ilgili yanıltıcı olabilir.

Erkek Kanarya Kuşları Sıcağa Dayanamaz

Bazı araştırmacılar, kanaryaların cinsiyetinin belirlenmesi için bahar ayının beklenmesini de tavsiye ediyorlar. Bahar aylarında ortaya çıkmaya başlayan sıcak güneş, kanarya cinsiyeti belirlemede ufak da olsa bir rol oynuyor. Güneş ışığına bırakılan bir kanarya, eğer erkek ise ve en önemlisi herhangi bir hastalığı bulunmuyorsa, kısa süre içerisinde sıcağa dayanamayıp şakımaya başlıyor. Tabii ki eğer erkek kanarya inatçı ise bu yöntem de ters tepebiliyor.

Kanaryaların Dış Görünümü Üzerinden Cinsiyet Tahmini

Yukarıda da açıklaması yapıldığı gibi, dişi ve erkek kanaryalar dış görünüş bakımından birbirlerinin tıpatıp aynısı ve çok ufak farklılıklar gösteriyorlar. Bu küçük farklılıklar cinsiyet belirlemede ufak da olsa bir rol oynayabiliyor. Bu konuda uzman araştırmacılar, dişi kanaryaların erkek kanaryalara göre daha soluk bir renge sahip olduğunu söylüyor. Erkek kanaryaların rengi bir seviye daha canlı oluyor ve bu renk farkı çok ufak bir düzeyde kendini gösteriyor. Bu fark o kadar ufak bir düzeyde ki ancak uzman araştırmacılar tarafından tespit edilebiliyor.

Dişi ve Erkek Kanarya Kuşlarının Genital Farklılıkları

Dişi kanarya ve erkek kanaryaların göbek bölgelerinde yarıklar bulunur. Bu yarıklar her iki cinste de aynı şekilde gözükür. Fakat yaz aylarında üreme dönemine girilir ve bu yarıklarda bazı farklılıklar meydana gelir. Üreme döneminde erkek kanaryanın sahip olduğu yarık, çıkıntılı ve uzun bir şekilde görünür. Dişi kanaryanın sahip olduğu yarık ise, yuvarlak bir biçimde ve düzdür. Erkek ve dişilerin karınlarındaki yarıklarda oluşan bu farklılık, çok kısa bir zaman dilim içerisinde ortaya çıkar. Sadece üreme döneminin en zirve zamanında kontrol edilerek bu farklılıklar tespit edilebilir. Üreme dönemi sona erdiğinde, erkek ve dişinin sahip olduğu yarıklar, tekrar eski hallerine dönecektir. Ve ayırt edilmesi imkansız hale gelecektir.

Dişi ve Erkek Kanarya Kuşunun Temel Özellikleri

Kanaryaların sergilediği bazı temel özellikler sayesinde cinsiyeti hakkında tahminde bulunulabilir. Bu tahmin gözleme dayalı ve zorlu bir süreçtir. Dişi kanaryalar yuvayı koruyucu bir tavır takınırlar. Dişiler yuvanın etrafını her daim gözlemlerler ve en ufak bir seste kendilerini hemen koruma moduna alırlar.

Bu kapsamda dişi ve erkek kanaryaların sergilediği bazı temek özellikler;

  • Dişi; sürekli hareketlidir ve etrafı sürekli denetleyerek inceler.
  • Dişi; kurdukları yuvanın her köşesini sürekli kontrol eder.
  • Dişi; dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı, kafasını iç güdüsel olarak periyodik aralıklarla yuvadan dışarı uzatır.
  • Dişinin göz çevresi yuvarlak formdadır.
  • Dişinin başı küçüktür ve yassı formdadır.
  • Erkek; sürekli yuva içerisinde durur.
  • Erkeğin sesi melodiktir ve daha güzel öter.
  • Erkeklerin göz çevresi ve gagalarındaki tüyler çok parlaktır.
  • Erkekler hiç bir zaman aynı tonda ötmez.

Yukarıdaki bazı temel özellikler, uzun süreli gözlem sonucunda fark edilebilir. Zorlu bir süreç olmasının yanı sıra, uzun süreli gözlem gerektirdiğinden dolayı sabırlı olmayı gerektiren bir süreçtir.

Veteriner Yardımı İle Kanarya Kuşu Cinsiyet Belirlemesi

Eğer kanaryanın cinsiyeti, gözlem yaparak kesin şekilde belirlenmediyse, veteriner yardımı ile kesin sonuca ulaşılabilir. Veteriner hekimler bu durum ile ilgili uyguladıkları yöntemler vardır. Bu kapsamda, veteriner hekim kanaryadan kan örneği temin eder.

Erkek ve dişi kromozomlar üzerinden laboratuvar testleri yapan veteriner hekim, bu yolla kanaryanın cinsiyetini doğru bir şekilde belirleyebilir. Kan testi ile cinsiyet belirleme işleminin yanı sıra, yine veteriner hekimler yardımı ile yapılabilecek ikinci bir yok daha mevcuttur. Mevcut bu ikinci yolda kanaryaya anestezi uygulanır.

Anestezi altında uyutulan kanarya üzerinde cerrahi işlem uygulanır. Uygulanan cerrahi işlem esnasında, kanaryanın karın bölgesinde ufak çaplı bir delik açılır. Açılan bu kesin vasıtasıyla üreme organları tespit edilir. Üreme organlarının testis mi yoksa yumurtalık mı olduğu tespit edildikten sonra, kanaryanın cinsiyeti hakkında kesin sonuç elde edilir. Dişi kanaryalarda bulunan yumurtalık bir tanedir. Erkek kanaryalarda ise iki adet testis bulunmaktadır.

Kullanılan bu ikinci yöntem ufak da olsa riskler içermektedir. Kanarya kuşuna anestezi uygulanacağı için, uygulama öncesinde kanarya kuşunun bir hastalığı olup olmadığı iyi bilinmelidir. Unutulmamalıdır ki bilinçsiz yapılan her uygulama mutlaka risk taşır.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

kızlara güzel sözler-Kuş Forumu