Kanarya Çiftleşmesi

Kanarya Çiftleşmesi

Kanarya Çiftleşmesi

Kanaryaların çiftleşmesi ile ilgili en önemli hususlardan birisi de bilgidir. Eğer bu konuyla alakalı bilginiz ve tecrübeniz yoksa çok büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden sizlere kanaryaların çiftleşme öncesi ve sonrası ile ilgili çok detaylı bir yazı hazırladık.

Kanarya besleyenler bu konuyu iyi bilir. Eş olarak baktığınız kanaryalarda bir süre sonra garip davranışlar sergileyebilir. Bunun nedeni kanaryaların çiftleşme isteğidir. Peki bunu nasıl anlayacağız?

Erkek kanaryalar çiftleşme zamanına girdiğinde çok yüksek volümlerde öter. Bu ötme sesi her zamankinden daha kuvvetli olur. Zaten bunu çok rahat bir şekilde de anlarsınız.

Kanarya Yuvası ve Yumurtaları

Kanaryaların Çiftleşmesi için Ne Yapmak Lazım?

Kanaryaların çiftleşmesi için en ideal dönem bahar aylarıdır. Bahara girdiğimizde yukarıda da belirttiğimiz gibi erkek kanarya kuşu daha bir şiddetli ötmeye başlar ve kafes içerisinde bulduğu materyalleri bir köşeye toplar. Bu, kanaryamızın artık çiftleşme dönemine girdiğini ve yuva yapmaya çalıştığını gösterir. Zaten bu belirtileri gördükten sonra da işiniz bir hayli kolaylaşacaktır.

İlk iş olarak oda derecesini 15 – 20 derece arasında tutmalıyız. Kanaryaların çiftleşmesi için oda sıcaklığı çok önemli bir husustur. Bu derecelerin üstü ya da altına inmesi durumunda çiftleşme dürtüleri yok olabilir.

Kanaryalarımızın çiftleşmesini istiyorsak bahar döneminin geldiğini hissetmeleri gerekiyor. Bunun için bahar veya çam kokulu spreylerden alabilirsiniz. Bu spreyler baharın geldiği hissini onlara yaşatacaktır.

Kanarya Nasıl Kızıştırılır?

Erkek kanarya kuşlarının nasıl kızıştığını detaylı bir şekilde anlattık. Eğer dişi kanarya da buna karşılık verdiğinde çiftleşmemeleri için herhangi bir neden kalmayacak. Kanaryaları kızıştırmak için bazı taktikler kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki, erkek ve dişi kuşları ayrı kafeslerde tutmaktır. Erkek ve dişiyi ayırarak, birbirlerine olan hazzın artmasını sağlayabilirsiniz. Ancak buradaki önemli olan nokta şudur. Kafesler ayrı da olsa kesinlikle birbirlerine en yakın mesafede olmalıdır. Bir süre bu şekilde kalan kuşlar, iyice kızışacaktır. Erkek kuş kuvvetli şekilde ötmeye başladığında ve dişi kuşta ona karşılık verdiği zaman kızıştıklarını anlayacaksınız.

Kanarya Nasıl Kızıştırılır?

Kızıştırma için en iyi yöntem, yukarıda anlattığımız gibidir. Kanaryaların ötüşlerinden ve hareketlerinden kızıştığını anladıktan sonra artık aynı kafeste onları buluşturabilirsiniz. Aynı kafese aldıktan sonra yaklaşık 3-5 gün beklemenizde yarar var. Bu süre sonunda yuvalık olarak tabir edilen nesnemizi iyice bir ilaçladıktan sonra kafesinize koymalısınız. Zaten yuvalığı kafese koyduğunuz andan itibaren hem dişi hem de erkek kanarya hemen yuvayı incelemeye başlayacaktır.

Artık mutlu son zamanı… Dişi ve erkek kuş, yuvalığı inceledikten ve güvenli olduğunu gördükten sonra buraya girecektir. Yuvalığa önce erkek kuş girer ve ardından dişi kanaryayı buraya davet eder. Ancak şunu da belirtmemiz lazım. Dişi kuş yumurtlamadan önce yuvayı elden geçirmek isteyecektir. Bunun için kafes içerisinde dört döndüğünü görebilirsiniz. Kafesin içerisine kağıt, terletmeyecek cinsten ufak kumaşlar ve hatta bulabiliyorsanız talaş parçaları koyun. Dişi kuş bu materyaller ile yuvalığını kendisine özel bir hale getirecek. Bu noktadan sonra dişi kanaryanızın yumurtlamaması için hiçbir neden kalmayacak. Yuvalığa oturan dişi kanarya yumurtlamaya başlayacak ve kuluçka döneminin bitmesinin ardından ise yavru kuşlarına kavuşacaktır.

Özellikle dişi kanarya kuşları bu dönemde kalsiyuma, her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden ek besin olarak bol miktarda kalsiyum almasını sağlamalısınız. Bunun için sizlere kalamar kemiğini önerebiliriz. Alması gereken tüm kalsiyum miktarını, kalamar kemiğinden alacaktır.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri